BE KEN DM A KIN G. Correspondentie. GEHEENTE-AFKOIVDIGING. 1 Mei 1S6S. Burgerlijke stand der gemeente Schagen. Burgerlijke stand der gemeente St, Maarten. Burgerl. Stand der gemeente Barsingerhorn c. a. hem in de Nieuwsfeeg bij den heer Engels, al waar «ij door het geroep van „houdt dei» dief' hnlp bekwam hij werd tot-o in verzekerde bewa ring gesteld. Naar wij vernemen is h l 51 jaren oud en geboortig van Brussel. Hij gat voor, dat de heef Schaap hem gtla&t had de pendule naar den trein te "brengen. Uit Dusseldorf verhaalt men Hat een jon geling zich wegens schulden iu hechtenis beviudeude, onverwachts door eene dame die zijne schulden betaalde uit zijue gevangenis bevrijd werd. De da me wachtte den ontslagene aan de poort der ge vangenis afen verzocht hem zich met haar naar het stadhuis te begeven om zich daar voor den arob tenaar van den burgerlijken stand ter ondertrouw te doen inschtijveo. De, jongeling scheen echter volstrekt geen ueiging te hebben om dit verroek in te willigen en gaf dit aau zijne bevrijdster te kennen, die, over de weigering in woede ontstoken, hem gebood haar weder naar de gev angenis te vol gen waar zij de door haar voldane som terug eischte en den jougeling weder in hechtenis wilde doen tremen. De directeur der gevangenis gaf haar echter te keunendat hijzonder bevel van den regteriemand, die ontslagen was, niet meer in hechtenis mogt nemen en raadde haar aan otn zich in haar ongeval maar te troosten. Op straat gekomeu bedankte de jongeling in hoffelijke be woordingen zijne bevrijdster, eu begat zich naar zijne woning terug. Op de kermis te 's Gravenhage stond eene kraam zooals er zeker nog nooit op e*-uige kermis eene gestaan heeft. Meu verkocht er godsdienstige boeken en reikte er kosteloos tisctsatjes uit allen roet het doel orn te toonen hoe slecht du kermis is. Buiten op de kraam waren met groote ge kleurde letters bijbelspreuken geplakt terwijl nu en dan een prediker op een slellaadje vetterogen tegen het volk hield om zijne bijbels aau den man te helpen. Eene treurige onvoorzigtigheid heeft jl. Za turdag aau twie kleine kinderen van omstreeks 3 en 5 jaren te Weidurn iu Friesland liet leven gekost. Terwijl de ouders uit wareu om te werken, had de grootmoeder hel op/igt over hunne 8 kin dertjes. Deze, klierachtig van g stel, moesten het aftreksel van noteuboombladeieu drinken. Toen de grootmoeder dit weder gereed wilde maken was liet zsKje, dat deze bladeren bevatte, bijna ledig. Nu nam ze ook trog een zakje dat er naast lag, in de onderstellingdat dit dezelfde stof bevatte. Hiervan dronken twee der kinderen met ai Ie moeite, onyJat het veel leelijker smaakte dan thee van no tenbladen. Een derde zou er ook van hebber. maar spnwde gelukkig den drnnk uit. Spoedig begon het gedtotikene op eene vreeseüjke wijze te werken. Geneeskundige hulp werd ingeroepen en r,u bleek hetdat de kinderen een aftreksel had den gedronken van de bladen van datnra stramo- iriurn (doornappel) die de vader iu den tabak rookte voor de aamborstigheid. Denzelfden nacht zijn beiden gestorven, na vrttselijke bruaauw cihedeu uitgestaan te hebben. Verregaande ongeregeldheden hebben in den laten avond te Udenhout plaats gehad. De Bur gemeester ul. had des morgeus zekeren slagter v. d. S. gelast zijne koe, die niet tot kalven kon komen, af te maken en tevens verzocht btt vleesch daarvan aan de armen nit te deelen dat werd goedgevonden en algemeen bekend gemaakt. De slagter gaf evenwel zijne koe wat te laag aan, tengevolge waarvan zij werd benaderd, hetwelk de algemeene ontevredenheid gaande maakte. Des avonds toen de commiezen zich naar genoemden slager begaven om de koe af te balen, drong on verwachts eene menigte volks woedend naar binnen, waarop de commies A. A. L, vlugtte de/e werd achtervolgd met steeoen geworpeu en zoodauig geslagen dat hij nitgepnt ter aarde viel en men hem badende in zijn bloed liet liggen tot eindelijk de veldwachter kwam welke hem opnam en onder geneeskundige behandeling stelde doch zijn toe stand is hopeloos. De justitie nit 's Bosch stelde den volgenden middag tot laat in deo avond een onderzoek in. GEMENGDE BERIGTEJY. Z. M. den Koning heeft den heer Thorbeeke die bniten de stad waspersoonlijk nitgeooodigd naar 's Gravenhage te komen en in den morgen van 23 Mei jl. heeft Z. M. met dien heer een langdarig onderhond gehadmen ziet thans de zamenstelüng van een irienw kabinet spoedig te gemoet, Uit Deventer schrijft meu dat reeds un door de rupsen groote schade aan de vrucht- booinen wordt teegebragt. De Belgische troonopvolger is ernstig ziek en de kardinaal d' Andrea is overleden. 'Ie hampen is het zoontje van A. de L. vair de kap van een hooiberg gerold de knaap is gewond doch niet doodelijk een paar dageu te voren viel Haar ter plaats eene vrouw in het water die ge lukkig door F. v. d. Weerd werd gered. Te Dongen is een huwelijk voltrokken tusscheu een jongman eu een jonge dochterdie ieder de oud ste van 22 kinderen zijn. In een huis te Berlijn heeft eene gasont ploffing plaats gehad het huis is vernield en verscheider e mcnschen zijn ernstig gewond. Te Stett n in Pruissen zijn twee branderijen totaal afgebrandde schade wordt op 5110,000 thaler begroot. Tot heemraad van den Schermeer is benoemd de heer C. Brak en tot burgemeester vair Hoogwoud de heer J. Mollema, Te Schageu heeft de collecte ten behoeve der 23 weduwen en 6-t weezen van de veronge lukte -li Nuord-Hollandsche visschers opgebragt de som van f123 In Mexico is de doodstrraf afgeschaft. Te Tilburg is een jongelingdie zich wilde baden verdronken en te Maastricht een I-jarig kind iu bed verbrand. In de raadsvergadering van den 26 Mei jl. is de Burgemeester van Behagen geïnstalleerd. Wegens plaatsgebrek het 5e. vervolg van wiet» over den roman cn het romanleten" iu het vol gende nummer. Red. NATIONALE MILITIE. Paspoorten ligting 1863. De BURGEMEESTER van Schagen brengt ter kennis van de miliciens der ligting I 883 die hunne vijfjarige dienst hebben volbragt dat zij zich tot de ontvangst van hun paspoort in persoon kun nen aanmelden, ter secretarie dezer gemeente, da gelijks uitgezonderd op Zon- en Feestdagen van des voormiddag» 10 tot des namiddags 2 ure. Sch.igen den 26 Mei 1868. De Burgemeester voornoemd D. TIMMERMAN. L. B. POSTKANTOOR SCHAGEN. BUSLIGTIXG. Rigting Amsterdam en Rotterdam. s morg. 6,30 en 10 uur, 's avonds 2,80 en 6,30 uur Rigting Helder. 's morg. 10 uur's avonds 6,30 en 7,30 uur. Arrondissement van het Kantoor. Schagerbrug't Zand St. Maartensbrug des avonds 3,45 en 11,30. Voor de overige plaatsen van het Arrondissement des avonds 11,30. OPENSTELLING vau het KANTOOR, des morgeus van 9 tot 12 uur, t avonds u 1,30 w 2.30 er w 5,e 6,30 Voor alles wat de dienst betreft. Des Zondags. 's morg. van 9 tot 12 uur, 's avonds 5 tot 6,30 uur Geen afgifte of uitbetaling van postwissels. Vertrek van den landmail naar NederL Indië. Over Marseille des vrijdags om de veertien dagen te rekenen van vrijdag den 8 Mei j.1. Over Southaropton des vrijdags om de veer tien dagen, te rekenen van vrijdag den 1 Mei j.1. Over Triest des Woensdags om de veer tien dagen, te rekenen van Woensdag den 6 Mei j.1. N.B. De tot dusver bestaande vaste expeditie dageu zijn opgeheven. Ingeschreven van 18 24 Mei 1868. GEBORENGeene. ONDERTROUWD: 24 Mei. Pieter Zwart, weduwnaar van Marijtje Plevier oud 42 jaren en Maarlje Swart, weduwe van Michiel Wolvendtjk, oud 46 jaren beide te Schagen Klaas Bou- ritiius vau Lonjm. oud 20 jaren wonende al hier en Johanna Alida Fermentjd. oud 20 ja ren wonende te Amsterdam. GEHUWD: Geene. OVERLEDEN 21 Mei. Cornelis Zwartoud 1 jaar en 6 maanden23 dito, Maria de Moei, oud 5 jaar eu 6 maanden; Arie Mooij oud 6 maanden. Ingeschreven vau 18 25 Mei 1 868. GEBOREN Geene. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: Geene. OVEREEDEN 18 Mei. Grietje de Geus, oud 11 weken. Ingeschreven van 19 26 Mei 1868. GEBOREN 19 Mei. Siraonzoon van Pie ter Keetman en van Dieuwertje Waterdrinker 18 dito. Jan, zoon van Jacob de Vries en van Cornelia de Boer24 dito. Maarlje dochter van Jan Pronk en van Neeltje Schenk. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: 20 Mei. I.ambrecht Overbeeke weduwnaar van Arianntje Keetman oud 36 jareu eu Geesje Sterken jongedochter, oud 30 jaren beide wonende te BarsingerhornTlieodorus Johannes Beenken jongman oud 24 jaren en Neeltje Wijn, weduwe van Govert Strijder, oud 28 jaren beide wonende te Barsingerhorn, OVERLEDEN: Geeue. SCHAAKSPEL OPCAAF Ao. 105. ZWART B C D E G H Wit speelt en geeft in 3 zetten mat. Oplossing van de schaakspel-opgaaf No. 103. Wit. Zwart. E8 op A4 E6 op E5 A4 C2 E5 E4 D3 D4 E4 ES C4 B6 E3 E2 B6 D5+ mat. Goede oplossingen ontvangen van A. S. te 's Gravenhage, Jb. F. te St. Maarten, %G. F. te Alkmaar en J. P. te Spanbroek.

Schager Courant | 1868 | | pagina 2