Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. Anti-Dagbladzegel-Verbond. M 558. Twaalfde Jaargang. „Het Aequivalent. SCHAGER COURA NT. AKONXKUKNTdPltlJS VOOR DKIK MAANDEN Voor Schagen 1,00. Franco per post door het geheele Rijk n 1,15. Afzonderlijke Couranten0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle PRIJS DER ADVERTBNTlëN Van een tot vijf regels0,75. Iedere regel meerder0,15. De 35 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Doekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biên. TJITOEEPSTEE WED. Voldoende aan een tot ons gerigt verzoek door het bestuur der vereenigiiig onder bovengenoemden naam, drukken wij hieronder af een vlugschrift door dat bestuur uitgegeven ter bevordering van de door de vereeniging verlangde afschaffing van het dagbladzegel. Het Anti-Dagbladzegel-Verbond strijdt voor afschaffing van het dagbladzegel. W elke gevolgen deze maatregel zal hebben voor 's lands finantiën vraagt het niet. De zoo ge naamde kwestie van het aequivalent laat het op zettelijk onaangeroerd. Hiervan maakt men ons een grief. Velen die met ous de afschaffing van het dag bladzegel wenschenvinden hierin een bezwaar tot medewerking; en er zijn er, die om deze reden alleen ons streven ondoordacht en weinig ernstig noemen. Onredelijk bezwaar, ongegronde beschuldiging! Kent men den eisch weldien men stelt als men het Anti—Dagbladzegel—Verbond voor een aequivalent wil doen optreden Aan dien eisch zal niet kunnen worden voldaan, tenzij het Verhond het tal van technische vragen beantwoorde, waarin de aequivalents—kwestie zich oplost ^ooree^st., tot welk bedrag zal het vermeer derd vervoer van dagbladen door de posterijen van de afschaffing te verwachten een aeqnivalent opleveren voor de nu bestaande belasting Of zal de afschaffing bijzondere finanliële maat regelen noodig maken Zoo jawil men dan bezuiniging verhooging van bestaande belastingen of invoering van nieuwe belastingen Kiest men bezuiniging, welk hoofdstuk der Staatsuitgaven' zal zij treffen Verlangt men verhooging, dan rijst de vraag van welke belasting Eindelijk wenscht men invoering eener nieuwe belasting van welke aard zal deze zijn Is het niet ongerijmdom in een programma van een verbond't welk het uitspreken van een volkswensch beoogtzaken op nemendie niet door ieder burger kunnen worden beoordeeld en verstaan Voor de oplossing dezer vragen wordt immers 3?. J". C3- LIDERICH. eene zoo volkomen bekendheid met ons finantie- wezen gevorderd als slechts bij hen kan worden verondersteld die tot de leiding en regeling daar van geroepen zijn. Niemand kan in ernst bewerendat elk lid van het Verbond over al deze punten een welge vestigd oordeel zal moeten hebbenalvorens ge- regtigd te zijneenvoudig den wensch mede uit te spreken: het Dagbladzegel worde in Nederland afgeschaft! Het Anti-Dagbladzegel-Verbond vraagt aansluiting van allen die dezen wensch koesteren; omdat het tot het verkrijgen van eene onbelem merde dagbladpers in Nederland den magtigen hefboom der zamenwerking wil aanwenden. Die aansluiting vraagt het echter met achterstelling van ieders bijzoudere inzigten omtrent het beste aequivalentomdat lapgs dien weg alleen de za menwerking kan verkregen wordendie tot het groote doel moet leiden. Eendragt en vereeuigd streven zouden immers onmogelijk wordenzoo het Verbond partij trok voor éëne oplossing der aequivalents—kwestie en daardoor de voorstanders van andere oplossingen van zich vervreemdde. En waartoe zou het dienenom aldus schade te doen aan de goede zaakdie allen ter harte gaat De aequivalents-kwestie zon onder de voorstan ders der afschaffing slechts een bron van ver deeldheid kunnen zijnonder het publiek voor alsnog slecht een voorwerp van nuttelooze woor denwisseling wezen. De waardering en oplossing van deze kwestie beruste veilig bij Regering en Volksvertegenwoor diging. Wij strijden voor een groot beginsel, voor een maatregeldie tot ontwikkeling op menig ge bied moet leiden. Is men het over de wenschelijkbeid van dien maatregel kus, dan twistte men niet over zaken voor ons van ondergeschikt belang, wetende, dat juist verschil van meening daarover tot nog toe de afschaffing heeft tegengehouden. Regering en Volksvertegenwoording hebben tot taak om bekend met den volkswenschons be lastingstelsel zoo in te rigten, dat die volkswensch worde vervuld. Onze tsak is hette zorgendat de publieke opinie zich vestige eneens gevestigdzich uit- spreke. BRIEVEN FH^3STOO Onze taak is hetom door luide onzen wensch te verkondigenhet oogenblik zooveel mogelijk te verhaasten waarop Regering en Vertegenwoor diging het vraagstuk ter hand nemen met den ernstigen wilhet tot eene bevredigende oplossing te brengen.* Volgaarne helpen wij mede om de pogingen der vereeniging te schragen. Indien de Staat van 's lands geldmiddelen de afschaffing van belastin gen toelietzouden wij zeker die op de dagbla den wenschen afgeschaft te zien. Doch met de stelling in bovenstaande regelen uitg' diukt kun nen wij ons moeijelijk vereenigen. Vooreerst toch gaat het niet aan de kwestie van het {equivalent als eene van de afschaffing onafhankelijke kwestie te beschouwen. De vraag die de voorsteller tot afschaffing eener belasting te beantwoorden heeft is ongetwijfeld deze is de afschaffing met het oog op de staats- behoeften mogelijk. Melastingen worden nimmer geheven om het den belastingschuldige onaange naam te makende noodzakelijkheid gebiedt ze en daar door deze oorzaak het bedrag der belas tingen tot een minimum wordt teruggebragt, ver oorzaakt iedere afschaffing van belasting een te kortwaarvoor een aequivalent moet gekozen worden. Een aequivalent in eene betere belasting, is on- zes inziens ook wel aan te wijzendoch juist dat het bestuur deze taak vau zich afschuift be nadeelt de zaak die het voorstaal. Waar het de noodzakelijke vraag als zoo moeijelijk te beant woorden voorstelt, dunkt het ons onstaatkundig daarop de aandacht te vestigen. Elk voorstel tot afschaffiug van belastingen zal ongetwijfeld voorstanders vinden maar eerst dan kan dit gerekend worden ernstig gemeend te zijn wanneer de uitvoerbaarheid met cijfers is bewezen. Aan een voorstel van dien aard gevolg te ge ven zonder dat een aequivalent werd aangewe zen zou de financiële toestand van het land in gevaar brengen. De vraag der wenschelijkbeid van afschaffing wordt niet alleen beslist door de be zwaren aan de belasting verbonden. Het is weu- schelijk uit menig oogpunt om de patentbelasting af te schaffende loterijen en vooral en voor alle dingeu om de inkomsten onzer overzeesche bezittingen als belastingen af te schaffen. Doch zou het niet ongerijmd zijn indien de ijveraars voor de afechaffing dezer verschillende takken van inkomst zich bepalende tot het opsommen der

Schager Courant | 1868 | | pagina 1