1 1 101ÏJ. Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. BBIEVEISr FB^HSTaO Twaalfde Jaargang. *5tYnn 'Jfif Tijdsbeschouwingen Jid. 559. SCHAGER COURA ABOXNKMKMTSPRIJS VOOR DRIE MAANDEN Voor Schagen 1,00. Franco per post door het geheele Rijk 1,15. Afzonderlijke Couranten#0,10. Verschijnt iedereu Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle - M- Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biên. PRIJS DER ADVERTENXlëN Van een tot vijf regels0,75. Iedere regel meerder0,15. De 35 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. TJITO-EEF3TER WED. F. <T. O DIDERICH. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. Het nieuwe ministerie. Wij behoeven voorzeker onze vreugde niet te betuigen over de optreding eener vrijzinnige regering. Iederdie eenigzins liberaal in Nederland denktkan niet anders dan ingenomen zijn met de wending die de zaken hebben genomen. Onze natie is grooten dank verschuldigd, in de eerste plaats aan Z. M. onzen gëeerbiedigden Ko ning, die door zijn wijsheid en bezadigdheid ons vaderland voor dreigende staatsschokken heeft be waard en in de tweede plaats aan den grijzen leider der liberale partij die zoo spoedig een be st nur van bekwame liberale mannen heeft weten zameii te stellenzich zelven daarbij geheel op d.-u achtergrond plaatsende. Naar onze meening verdient hij vooral in dit laatste opzigt hoogen lofvooreerst maakt hij daardoor een einde aan den personen-strijd de mannen door hem geko zen zijn tochde heer van Bosse uitgezonderd allen nieuwe mannen. Geen der conservatieven kan tegen de nieuwe ministers eenige persoonlijke rancune hebben we gens den heftigcn parlementairen strijd der laatste maanden. Had Thorbecke zich geplaatst aan het hoofd van het nieuwe ministerie zoo zouden vele voorstanders van het afgetreden bewindzich out persoonlijke redenen tegen hem hebben gekant nu kunnen allen de nieuwe ministers als vrieuden begroetenhierdoor is dus verzoening in de 2e. Kamer, tusschen de verschillende partijen, mogelijk gemaakt. Daarenboven brengt de verstandige terughouding van Thorbecke te weegdat de natie zich leert gewennen aan eene liberale regering zonder Thor becke daardoor wordt de liberale partij in de gelegenheid gesteld om een nieuwen leider te kie zen die Thorbecke kan vervangen als deze haar eens ontvalt. Doch hoe men ook over de hou ding van Thorbecke in deze denke zeker is het, dat ons vaderland thans veel geruster de toekomst te gemoet gaat. Onze fondsen rezen dadelijkwel een bewijs dat de beurs vertrouwen heeft in het nieuwe bestuur. Thans zijn vrijheid en Oranje weder ver- eenigd, en het is op deze twee grondzuilen, dat onze nationaliteit en onafhankelijkheid voornament- lijk moeten slennen. Zou het niet goed zijn zoo de natie in een dank-adres aan deu Koning hier over haren dank te kennen gaf In die adres sen zoude men zonder kwetsing van anders den kenden den dank der natie kunnnen betuigen dat hij door zijn wijsheid op eenmaal een einde heeft gemaakt aan alle bitinenlandsche twees]»alt. Verpligting van de liberale partij je gens het nieuwe ministerie. De liberale partij moet door de rampen der laatste jaren veel geleerd hebben, zij moet tot het besef zijn geko men, dat zij alleen door eendrngt aan het hoofd der zaken kan blijven en die eendragt kan alleen door een zeker soort van discipline worden verkregen. Niet alleen de liberale leden der Ka mers, maar ook de dagbladschrijvers moeten zich voortaan aan die soort van discipline gewennen waardoor men ter wille van de zegepraal der groote zaak soms eigene inzigten in dingen van minder belang, opoffert. Vooral de bestrijding eener liberale regering door liberale schrijvers moet op houden zorgvuldig moet men vermijden om de zwakke zijden der regering in het licht te stellen, men late zulks gerustelijk over aan de conservatieve bladen. Merkt men fouten op zoo doe men zijn best omzonder ze dadelijk aan de groote klok te hangen ze langs bedekten weg te verbeteren. De geschiedenis der twee laatste jaren moet ons vrijwaren voor eene herhaling van znlke betreurens waardige feiten van liberale zijdeals b. v. de handelwijze van den heer van Nierop in de Tweede Kamer ten aauzien van de kanalisatie-maatschap pij of van den hevigen aanval der Arnhemsche Courant op van Bosse. Want is de behoudende regering ook geweken de vijand is daarom nog niet geheel overwonnen, De dagblad-part ij blijft toch nog in volle kracht aanwezig en zoo lang die partij niet geheel is weggestorvenblijft onze binnenlandsche rust in gevaarwant het moet steeds als een waarschuwing in herinnering blijven, dat die partij heeft aangedrongen niet alleen op een derde Kamer-outbindingmaar zelfs op herhaalde ontbindingen, tot zoo lang het liberaal element in de Kamers geheel vernietigd zou zijn. Daarom zoo lang die partij blijft be staan blijve de liberale partij vast aan een ge sloten. Onafhankelijkheid van ambtenaren. Het handelsblad geeft aan de nieuwe regering in overweging om de woorden te gedenken, die een Belgisch liberaal minister in 1859 sprak, vol- Jgens welke het de eerste pligt van een openbaar 'ambtenaar is om het bestuur waartoe hij behoort, (getrouw en eerlijk te dienen en om wel 'verre van dat bestuur door daden of woorden tegen te werken, in denzelfden geest te handelen nis het verantwoordelijke hoofd der admini stratie. Wij rekenen ons verpligt een klein protest tegen deze woorden aan te teekenen. Vooreerst omdat men verkeert handelt de belgische regering als een model van liberaliteit aau te halen. Meer dan eens toch hebben wij betoogd, dat er bijna geen illiberaler regering is dan de zoogenaamde liberale regering in Belgie. Maar ook ten ande ren, omdat de belgische minister naar ons ge voelen in die woorden een schroomelijk misbruik maakt van de dubbelzinnige beteekenis waarin men de uitdrukking ministeriele verant woordelijkheid kan opvatten. Naar onze meening geldt de ministerieele ver antwoordelijkheid alleen tegen de onverant woordelijkheid des konings, niet tegenover de ambtenarenhoogstens kan de minister aanspra kelijk worden gesteld voor de daden die de amb tenaar op uitdrukkelijken last van den minister heeft verrigt, maar de ministeriele verantwoorde lijkheid ook uit te strekken op daden die door de ambtenaren geheel buiten hunne functies zijn verrigt, is een ware ongerijmdheid. De auib- tenareu blijven buiten hunne betrekking even goed vrije Staats-burgers als ieder ander. Strekt men de ministeriele verantwoordelijkheid verder uit, dan beperkt men willekeurig de vrij heid van een aanzienlijk getal ingezetenen. Als Nederlanders moeten wij de vrijheid van een ieder in bescherming nemen en dus ook van de conser vatief gezinde ambtenaars. Vrijheid in alles en voor allendat moet onzer aller leus zijn. Geen anti-nationaler systeem dan het stelsel van vrees- aanjaging. En wil men aan dat stelsel eenige klacht geven, dan moet men ook ambtenaren dur ven ontslaan en de ondervinding heeft geleerd, dat het ontslaan van ambtenarenbuiten het ge val van regtstreeksche pligtverzaking altijd hoogst nadeelig op de regering terugwerkt. Het tweede ministerie Thorbecke beeft voor een goed deel zijn goeden roep verloren door het ont slag van Stieltjes, en niets heeft het ministerie Heemskerk meer in discrediet gebragt dan het gebeurde met professor Buijs en burgemeester Pijls. Men spiegele zich aan zulke voorbeeldenmen late toch vooral de ambtenaren vrij in alles wat niet onmiddelijk tot hunne betrekking behoort. Het spreekt echter van zelven dat de ambtenaar zede-

Schager Courant | 1868 | | pagina 1