gewone beuigten. lijk verpligt ia zijne vrijheid soms in deze te be perken. Zeet zouden «ij hot afkeuren zoo een ambtenaar in het openbaar op onbetamelijke wijze zich over zijn minister uitlietmaar dit is eene onbetame lijkheid die gelijk vel» anderenniet door den mi nister kan worden gestraftde eenige regter in deze is het publiek, dat iedere onbetamelijkheid door betooning van afkeuring behoort te straffen. Maar elke administrateur neine tot stelregel aan in alles wat niet tot mijne administratie behoort heb ik niets te zeggen. Op deze wijze alleen wordt de vrijheid der ambtenaren behoorlijk ge waarborgd. J - - L 1- Z. M. heeft benoemdtot Minister van fi nantiën den heer Mr. P. P. van Bosselid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal -, tot Min. van Binn. Zaken, den heer Mr. C. Fockburgemeester van Amsterdam tot Min. van Kolomen den heer E. de Waal, oud-Secret. Generaal van Ned. Indië; tot Min. van Marine, den heer L. G. Brocx kapitein-luitenant ter ree; tut Min. van Oorlog, den heer J. J. vau Mui ken lid van den Raad van State. tot Min. van Justitie den heer Mr. F. G. R. H. van Lilaarraadsheer in het prov. geregtshof van Noord-Holland en hem tijdelijk belast inet het belieer over het Departement voor de Zaken der Roomsch Katholijke Eeredienst. Wijders beeft Z KI. den Min. van Finantien tijdelijk belast met het beheer over het Departement der Hervormde en andere Eeredienster) behalve die der Roomsch Katholijke». De Heer Roest van Limburg Zr. Ms. gerant bij de Vereenigde Staten van Noord—Amerika aan wien het ministerie van bnitenlaudsche raken was aangebo den heeft zien op bijzonder verlangen des Konings met de interimaire waarneming van dit ministerie belast. In deu avond van Dingsdag den Se. dezer maand is met den laalslen trein van den Rijn spoorweg van Amsterdam naar Utrecht een ernstig ongeluk gebeurd tusschen de stations Rreukelen en Maarsen. Terwijl de passagierstrein op die hoogte door de eene of andere oorzaak eeltige oogenblik- ken halt hield is een goederen trein die achterop kwam en niet tijdig genoeg stopte, daarmede in botsing gtkomeo waardoor eenige wagens op el kander schoveu en gedeeltelijk verbrijzeld werden. Een oer passagiers de heer J. W. W. wijn handelaar uit Groningeni3 bij dit ongeluk gedood doordien hij tusschen de verbrijzelde wagens beklemd geraakte. Een vijf- of zestal an dere reizigers is min of meer gekwetst. Een getuige vau het ongeluk deelt daaromtrent mede Tegen 8 uur '25 minuten Amsterdam verlatende, bleef de rijnspoorweg sneltrein omtrent halfweg Breukelen en Maaisvn door onbekende oorzaak stilstaan. Een ongeval vermoedende, vraagden vele reizigers de wagens te openen en hen er uit te laten. De conducteurs antwoordden: Blijft maar gerost zilten er is geen gevaar Ondertosschen hadden velen de portiers zeil weten te openen en waren uitgestegen tot dat na circa vijf minuten toevens de conducteurs riepen: *Er uit, daar komt ons een goederen trein achter op en te gelijk de portiers in alle haast openden. Maar voor een twintigtal reisenden was het te laat zij konden niet uit de waggons vóórdat de ijsselijke stoot van den goe deventrein echter hen kwam. Van lieti vielen een doode en zes a zeven gekwetsten terwijl de rei zigers die het geluk hadden vóór den schok uit de wagens op den weg te stappeD met den schrik zonder eenig letsel er afkwamen. De N Rotterd. Ct. schrijft o. a. nog over de zaak Het oprijden door den tweeden trein geschiedde of bij ontsten tenis van behooriijke seinen door de beambten op den eersten trein of op den weg öt wegens niet waarneming dier seinen door de beambteü van den tweeden trein. Omtrent de seinmiddelen bij den eersten trein meenen meerdere reizigers opgemerkt te hebben dat de flambouwen te vochtig waren, otn dadelijk ontstokeu te worden dus wegens nalatigheid ongeschikt voor het doel. De beamb ten op den trein handelden ook niet onder ge meenschappelijk beleid daar de een den reizigers toeriep om in de rijtuigen te blijven zitten de anderom er uit te springen, Het ongeluk had plaats even voorbij een kruisweg w»ar een waehter met seinpaal gesteld was. Heeft de wach ter zijn pligt ge laan en gelijk reizigers mrrnen gezien te hebben een sein opgehercheu dan had de machinist van deu tweeden trein meest uit ledige wagens bestaande indien hij slechts opgelet had den gang van di<-u trein zeker tijdig kunnen sluiten. In den middag van Woensdag den 8e. dezer maand is in het olie- en petroleum pakhuis der firma Post Uilerwepr en Cie.aan de Prinsengracht bij de Lauriergracht te Amsterdam brand ontstaan, welke zich dadelijk mededeelde aan liet woon en pakhuis van den fabrikant van borstelwerk Jonker; genoemde perceelen alsmede 2 huizen aan de Lauriergracht zijn geheel uitgebrand en 3 nabu rige huizen zwaar beschadigd. E< n aanmerkelijk deel der stad was door de ontzettende rook vervuld. 80 brandspuiten, waaronder 2 stoomspuiten, wer den gebezigd tot beteugeling van het vuur. Omtrent de oorzaak van den brand meldt een ooggetuige het volgende Men was in liet pak huis bezig petroleum in blikken bassen of krui ken over te storten welke bussen digtgelakt of gesoldeerd vtoiden daartoe bezigt men een heet ijzer. Gedurende dien arbeid was er wat petroleum op den grond gr morst en uit voorzienigheid had men zaagsel op die plek gestrooid. Nu werd door een der werklieden het bovengemelde heete ijzer op het door petroleum vochtige zaagsel neergelegd en daardoor ontstond een vlam die voedsel vond in de aanwezige in bewerkiug zijnde petroleum. Wel eene ernstige les voor lien die deze gevaarlijke stof bewerken of handteeren. De friiian Bariett die schuldig was bevon den aan de misdaad van de muren der Clerkenwell gevangenis in de lucht te hebben doen springen is verleden week opgehangen. De executie was tweemaal uitgesteld, omdat men een alibi van den veroordeelde nader w ilde onderzoeken. Verscheidene stemmen zijn opgegaan om Barrett niet te regt te stellen omdat hij reeds genoeg gestraft was door dat hij gedurende twee weken inde onzekerheid geweest is ot de executie plaats zou hebben of niet. Zij die dos voor gensde waren zijn zeker de bij - rondeiheden van de misdaad vergeten die gepleegd werd in de sombere schemering van een December namiddag van het verleden jaar. Hoe eene menigte personen gedood of voor liet leveu verminkt werd en hoe Barrett liet v <atje kruid aanstak ofschoon twee vrouwen met zuigelingen san de borst, op geene halve el afstands stonden. Als eene zeldzaam ntid vermeldt men, dat de noordelijke Dwiv.a dit jaar vioeger dan de haven van Krounstadt van ijs bevrijd is. In de tweede helft van April heeft men te Archangel werkelijk zomerdagen gehad-, de thermometer stond in de schaduw- op 16 graden warmte; een ver schijnsel, hetwelk iu dit jaargetijde aan de oevers der Witte Zee slechts zeldeu wordt waargeno men. Te Limoges (Frankrijk) is bij gelegenheid der kermisbrand onlstaau in de fourage schuur van den circus der gebroeders Godefroy. Spoedig sloeg de vlam over op eene yoochelaarstenten eer men genoegzame hulp iiad om den voortgang van liet vuur te sluiten stonden alle kermistenten kramen enz., op de Place Royale in brand. Slechts met moeite kon men er it> slagen het overige ge deelte det kermis naar de zijde van den Boulevard, te redden. Van het verbrande was niets verzekerd. Men begroot de schade op minstens 100.000 frs. Drie en twintig eigenaars van vertooningen ver- verschingsiokalen enz., hebbeu nagenoeg alles verloren. Op de kermis te Wognom geraakte een soldaat aao het vechten met een burgerjongen uit Hoorn en stak hem met de bajonet een oog oit. l)e ongelukkige is terstond onder geneeskundige behandeling genomen en de soldaat werd gevankelijk weggevoerd. AU eene bijzonderheid verdient vermelding dat te St. Maarten op den 2e. dezer de vier eerste hoeksteenen zijn gelegd van het gebouwbestemd tot school en ooderwijzerswoning door deu bur gemeester dezer gemeente den heer Dirk Scbermerhom, en drie zijner kleinkinderen Dirk Sehermerhom E/. Dirk Schermerhorn Wmz. en Dirk Scheimerhorn Wijbrz. In den morgen van den 7 dezer heeft te Antwerpen een ongeval plaats gehadhetwelk gTooten schrik en angst door de stad beeft verspreid en nog het onderwerp uitmaakt v&n atlèt gesprekken. Eenige oogenblikken na het opkomen der zon ont snapte in den zoologischen toiu een tijger sit bet hok waarin men hem had geplaatst om naar Bordeaux te worden overgebragt. Het dier heeft Vele straten doorgelooprz onderscheidene personen aangerand en eindelijk een arbeider die aan het werk was, gedeeltelijk verslonden. Men is er eindelijk in geslaagd het dier door middel van een geweerschot neder te vellen en het verder af te maken. De arbeider is in deerniswaardigen toestand en van een deel zijner ledematen berooid maar nog eenige teekenen van leven gevendenaar het hospitaal overgebragt. Alle hoop om hem te behouden is evenwel verloren. Daar de straten in eeue bedrijvige handelstad gelijk Antwerpen reeds vroegtijdig zeer druk worden bezocht hebben vele personen aan liet grootste gevaar blootgestaan. Algemeen is de verslagenheid en hardveiscbeureiid het verhaal van hen die de droevige getuigen gewerst zijn van het ongelnk hetwelk den arbeider heelt getroffen. Men schrijft de ontsnapping van den tijger toe aan onvoorzigtigheid en vermoedt dat nitt voldoende voorzorgen zijn genomen om hem van het eene hok in het andere over te brengen ter verzending naar de plaats zijner bestemming. G EMENG DE B E1VIGTEN. Te Aarlanderveen bij Alphen zijn twee kinderen, een van 8 en een van 11 jaren onder de hevigste pijnen overledeD de meid had hen koffii te drinken gegeven gezet met een altreksel van rattenkruid bestemd om schapen te wasschen. Op den 2e. Pinksterdag zijn te 's Gravenhage over den spoorweg aangevoerd roim 8000 petsotien met de rijtuigen der algrmeene railroote maatschappij werden tusschen 's Hage Delft en Scheveningen vervoerd 8294 personen, door de Haagsche Tramwaij-onderoemiog 4132 en per omnibus 1887 personen naar Scheve ningen overgebragt; over den holI. spoorweg tus schen Rotterdam, Amsterdam en Helder, zijn op de beide Pinksterdagen vervoerd omtrent h0000 reizigers waarvan 33,500 op den 2e. dag terwijl op die twee feestdagen langs de lijnen Arnhem Salzbergen en Arnhem Heeienveen niet minder dau 15,000 reizigers werden getranspor teerd. Te Groningen zal 2 malen 's weeks verscliijn- nen een nieuw liberaal blad. Het OTgelconcert. te Alkmaar op 31 Mei jl. ten voordeele der visschers weduwen en weezen heelt opgebragtna altrek v«n f 8,70 aan onkosten de capitale som van f 9,05. De kroonprins van Saksen zal dezen zomer te Scheveningen de baJen gebruiken. In liet jaar 1867 weiden te Weenen 24,002 kinderen geboren, waarvan 11,850 wettige en 12.1 52 onwettige; van deze laatste werden er circa 9000 aan bet vou- deliiigshuis toevertrouwd. De persoon van D. J. te Alkmaar heeft zich opgehangen omdat zijne kostvrouw geen zin in hein had. Men meldt uit Groningen dat zich daar een geval van cholera heeft voorgedaan. Te Memel is de kantouregter Labes vermoord door den man eener viouw die wegens dielstal gearres teerd was en die hij op verzoek van den man weigerde in vrijheid te stellen. In de provincieGro llingen zijn valsche 25 en JOcts. stukken in omloop. Op de Heerengrarht bij de oude Leliestraat te Amsterdam is eene dienstbode, in den regenbak gevallen en kort daarna o>erl(den; en te Helle- voetslois is een zeemilicien in de stads-gracht verdronken. Wij ontleenen aan het laatste No. van „de IiederlaHdsche. Spectator" het onderstaande PLUKSEL. Men verneemt dat de afgrtieden ministers zich in de niterste uren bekeerd hebbende tot de waar heid en willende een blijk geven van opoffering voor het vadetUnd besloten hebben hunne be- kendtenis in drnk algemten temaken die inhoudt, dat zij gedwaald hebben en dat zij voortaan te rekenen van het optreden van het nieuw liberaal kabinet het weêr op ernstig overwogen gronden voor geoorloofd en wettig honden in de Tweede Kamer lo. moties voor te stellen ook tot afkeuring vau regeringsdaden 2o. alle dito daden ook benoemingen en ontbin dingen te beoordeelen en des Doods te ver- oordeelen So. begrootingen te verwerpen om iedenen daar bnitsn

Schager Courant | 1868 | | pagina 2