18 Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. Twaalfde Jaargang. A. 1868. Tijdsbeschouwingen. gewoae berigten. J\s. 560. SCHAGER COURAN ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIE MAANDEN Voor Schagen 1,00. Franco per post door het geheele Rijk a 1,15. Afzonderlijke Courantena 0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te bièu. ITIT3-EEPSTEE WED. IP. <T_ O DIDERICH. PRIJS DER ADVERTENTlëN Van een tot vijf regels0,75. Iedere regel meerder*0,15. De 35 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren eD Postdirecteuren aangenomen. BEIEVEN FBANCO Vrijheid van ambtenaren. Staat het aan een ambtenaar even vrij als aan een particulier om voor eene betrekkingwaartoe 's Konings ver trouwen hem roeptte bedanken Wij doen de ze vraag naar aanleiding van het beweren in som mige bladen voorkomende dat den heer F o c k burgemeester van Amsterdam het mes zou zijn gezet op de keel bij de aanbieding der porte feuille van binnenlandsche zaken en dat den on gelukkige geene keuze buiten aanneming of ontslag werd overgelaten. Van dezelfde zijde werd beweerd dat de heer Roest van Limburg door Thorbecke als minister zou zijn voorgesteld buiten medeweten van dien heer. Ook werd herinnerd aan eene bedreiging vroeger den heer Stratenus toegediend, toen dezen de portefeuille van buitenlandsche "zaken aangeboden werd. Aan de drie verschillende feiten werd de wijze getoetst waarop de heer Thorbecke gewoon zou zijn zijne ministerien zamen te stellen. Meer dan beweringen zijn die zoogenoemde fei ten voor als nog niet. Doch gesteld als dat in derdaad de aanbieding der portefeuille op de ver onderstelde wijze had plaats gehad zou men ge- regtigd zijn om hierover Thorbecke hard te val len Ongetwijfeld zijn niet zijdie met beide handen naar een portefeuille grijpen bij uitsluiting de personen aan wie zij toevertrouwd zijn. De Staatsdienst mag niet beschouwd worden als inge steld ten voordeele en tot verhooging van het le vensgenot der ambtenaren integendeel zij zijn voor den Staat en meer dan ieder particulier is de amb tenaar, die door het vertrouwen des konings geroe pen wordt tot eene moeijelijkemaar hoogst onder scheidene betrekking tot weigering ongeregtigd wanneer deze alleen berust op redenen van per soonlijk gemak of voordeel. In deze rigting zijn naar onze beschouwing de ambtenaren volstrekt niet vrij. Waar de Staat ben roept moeten zij zonder aarzelen volgentenzij een hoogere pligt gelijk die voorgeschreven door eerlijkheid en ge weten de gehoorzaamheid verbiedt. Lager onderwjjs. De ruiterlijke verklaring van den minister Fock steekt zeer gnnstig af bij de zonderlinge verhouding waarin het vorig mini sterie zich ten opzigte van de onderwijskwestie geplaatst had. Wel ligt dat thans reeds de inter pellatie Koorders heeft plaats gehad. Het laat zich toch voorzien dat de begrootings-discussien of liever begrootings-stemmingen spoedig zullen afloopen zoodat welligt reeds in het begin dezer week de aangekondigde interpellatie kan plaats hebben gehad. Het is niet onwaarschijnlijk dat vooral de be doeling der Kamer over de aangeroerde punten door de bespreking beter zal uit komen. Er is eene aaneengesloten minderheid, die met het tegen woordige stelsel van gemengde scholen geen vrede heeft. Vereenigt de groote meerderheid zich echter met de meening des ministers dat strikte eerbie diging van ieders regt het uitvloeisel is van eene zuivere toepassing der wet op het onderwijsdan kan inderdaad alleen hiervan de wegneming van grieven verwacht worden. Het adres van den heer Stieltjes. Het deed ons genoegen onder de bij de tweede Kamer ingekomen verzoekschriften er een te vinden van den heer Stieltjes betrekkelijk de vestingwer ken te Nijmegen. Ofschoon ook zijne politieke loopbaan tot hiertoe niet voorspoedig is geweest blijft de heer Stieltjes vol ijver voor de publieke zaak. Zijne adviezen voor onze militaire verdedi ging worden door alle deskundigen geroemd en de liberale regering thans aan het roer, weerspreke door daden eens voor goed de aan hare rigting dikwijls ten laste gelegde zwakheid om de belan gen onzer verdediging als ondergeschikt punt te beschouwenzij zal iu hare voornemens steeds een steun vinden in de meeningen van den heer Stieltjes op dit gebieddie als krijgskundigete vens deze bijzonderheid bezitdat de belangen van handel en nijverheid steeds zooveel mogelijk door hem te gelijk met die van onze verdediging worden behartigd. Wie al zoo gemoedsbezwaren hebben! Uit onze opmerking omtrent het lager onder wijs blijkt dat wij in de eerlijke toepassing der onderwijswet geenerlei bezwaar zien voor de ge moedsvrijheid van een onzer ingezetenen. Den afgetreden minister Heemskerk komt gelijk wij zeiden in dit opzigt den lof niet meer toe die ons zijne vroegere verklaringdat een smet op het lager onderwijs door een kabinet waarvan hij deel uitmaakteniet zou worden geduld ontlokte. Zijne laatste handelingen ten dezen opzigte zijn aller ongelukkigst geweest en kunnen bijna geene andere strekking hebben dan het believen eener bepaalde rigtingdie wat gemoedsbezwaren betreft, in dit geval het meest beladen is. Wat echter gemoedsbezwaren waard zijn bij een dagblad als de Tijdkan het best worden opgemaakt uit het volgende s In een der nummers van de vorige weel» ver- seheeen een artikel over Oostenrijk en het liet zich voorzien dat de pogingen die thans daar te lande worden aangewendom eene verandering te brengen in den hopeloozen toestand waarin dit kiezerrijk verkeert, bij de Tijd weinig gena de zouden vinden. Regt voor ieders opinieAl lerlei mecningen megen in ons land naast elkan- kander bestaan maar niet dan verachting kan men over hebben voor het gemoed van een schrij ver die het diepe staatsmanskunst noemt om te zeg gen dat, wanneer Oostenrijk te gronde moet gaan de laatste poging om het te redden toevertrouwd wordt aan een vijandopdat deze schijnbaar de oorzaak zij van den val. En om gemoedsbezwaren van zulk een zijde zullen wij onze school overgeven aan sectegeest en zoogenaamde godsdienst Nederland sche Vredebond. Waarschijn lijk is ons artikel van 30 April j.1. te laat aan de ontwerpers van dien Bond geworden om behandeld te worden in de brochore „nog een woord der redactie" EveDZOo ontvingen wij dit woord te laat om nog vóór het einde van den veilengden termijn (15 Jnnij) onze beschouwingen daarover mede te deelen. Wij kannen dus met onze aan kondiging kort zijn en stippen met een enkel woord aan dat de .redactie zich tegen eenige tégen haar ingebragte bezwaren verdedigt, doch niet tegen de door ons gemeldewelke bijna geheel in kracht zijn gebleven dat na 15 Junij j.1. de anonymiteit van de voorstellers van den Bond zal worden op geheven en dat wij hartelijk wenschen bevestiging van onze meening in de verdere lotgevallen van den Bond dat de zwakke zijden eeDer vereeniging soms worden verholpen door de uitstekende eigen schappen goede trouw en goeden wil van de enkele mannenvan wie zij uitgaat. De harddraverijden 9 Junij te Znidschermer gehouden heeft veel bijval gevonden en aan de verwachting beantwoord. Niet minder dan 18 paarden dongen naar de uit bijdragen der ingezete nen aangekochte prijzen. De Eva van den heer J. de Wit te Zijpe bleef overwinnaar en verwierf <voor zijn eigenaar een zilveren tabakstel. De le.

Schager Courant | 1868 | | pagina 1