Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad, JtWLH. Twaalfde Jaargang. Tijdsbescliouwingen. J)o 563. SCHAGER COURA ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIK MAANDEN: Aoor Schagen f 1,01). Franco per post door het geheele Rijk 1,16. Afzonderlijke Couranten0,10. Verschijnt iederen' Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle PRIJS DER ADVERTKNTlëN Van een tot vijf regelsf 0,75. Iedere regel meerder#0,15. De 35 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biön. UIT3-EEF3TER WED. F. J~. Gh 1DID H3 R.TDJ E3I. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BEIEVEN FZEt^HSTCO E tegenover het neen van den dienstbode staan en per slot van rekening zoude de beslissing geheel Wijziging van het dienstboden regt. j alleen worden overgelaten aan de willekeur van In Belg ie is bij de volksvertegenwoordiging aan-den regter. De wetgever wilde dus eigentlijk bangig een voorstel lot wijziging van art. 1731) alleen bepalen dat men bij gebreke van be des nog altijd in Belgie geldenden burgerlijken w ij s den meester op zijn woord zou gelooven. wetboeks van Napoleon. Volgens dat artikel wordt Maar de reactie welke op de omwenteling volgde de meester op zijn woord geloofd ten aanzien van beeft ook nadeelig op de uitlegging en de ju- lo. de hoegrootheid van het door de dienstboden risprudentie gewerktdien ten gevolge is thans bedongen loon2o. van de betaling van het loon j algemeen aangenomen dat ten aanzien van het over het verschenen jaar3o. "van hetgeen op re- dienstboden—loon alle andere bewijs is uitgesloten, kening gegeven is van het loon over het loopen- ingeval b. v. een dienstbode uit een authentiek de jaar. S of door de tegenpartij voor echt erkend onder- liet art 1638 van ons burgerlijk wetboek is handsch stuk bewees, dat hij zich verhuurd had hiermede in overeenstemmingbehalve dat daarbij voor f 200 per jaar en de meester verklaarde nog wordt bepaald dat de dienstbode des noods dat die huur slechts voor f 100 was aangegaan kan vorderen dat de meester zijne verklaring met dan zoude niet het geschrift, maar de verklaring eede versterke. des meesters moeten worden geloofd. De C. N. dagteekent uit een tijdtoen hetDoor deze uitlegging is eene gruwzame onge- beginsel der gelijkheid in alle kracht op alle za- lijkheid in onze wetgeving geslopennu toch ken werd toegepast. Want ofschoon dat wetboek zijn in zeker opzigt de dienstboden verlaagd tol eerst volledig werd zamengesleld onder de ijze- paria's. De hoogere standen, die al zooveel voor ren regering van Napoleon, zoo is "het toch be-- regten bij ons genieten zijn daardoor ten «koste kend dat de meeste bepalingenvoor zooverre van de mindere klassen nog meer bevoordeeld, zij niet zijn ontleend aan het romeinsche regtOp eene gruwzame wijze wordt daardoor te kort aan Polhier of de Costuine van Parijs, waren gedaan aan het beginsel van algelteele gelijkheid vastgesteld door de wetgevende vergadering en de voor de wet. Geen enkel verstandige beweegre- conventie. i den kan worden aangevoerd voor een langere in- Robespierre en St. Just hebben evenveel zoo standhouding van de bewu-te bepaling want wie niet meer aandeel, aan de fransche wetgeving dan zal durven beweren dat de fatsoenlijke stand de keizer naar wiens naam dat wetboek meest waaitoe voornamentlijk die des meesters behooren wordt genoemd. Het inag daarom bevreemden geloofwaardiger is dan die der dienstboden? dat men eene bepaling, welke zoozeer iudruischt Wij hopen dan ook dat de aandacht van onze tegen het beginsel van algeiueene gelijkheid van Staten—Generaal zal vallen op deze illtberale be- alie bnrgers voor de wet, in het fransche «wet- paling van het B. VV. en dat men ook spoedig bij ons het voorbeeld van Belgie in deze zal boek aantreft. De oorspronkelijke bedoeling des wetgevers was volgen. Alleen behoeft uien niet zoo ver te gaan dan ook eene geheel andere, dan later de uitleg- men kan volstaan door art. 1638 aldus te ver- gers en de jurisprudentie hebben geleerd. De anderen bij gebreke van schriftelijk of getuigen- wetgever denkende aan hetgeen gewoonlijk gebeurt bewijs zal het woord des meesters geloofd worden, wilde alleen de bevoegdheid der regters beperken In ons land waar het geld zooveel voordeelen en daardoor het toenemen der procedures tegen- kan verschaffen is het ten hoogste nuttig dat door gaan. Hij ging namelijk uit van het denkbeeld, den wetgever eindelijk iets gedaan worde dat ous dat bijna nimmer een schriflelijkcont ract wordt verder op den weg der gelijkheid brengt, opgemaakt van de huur en verhuur van dienst-- De afgevaardigde Koorders. De naam boden terwijl het ook hoogst zeldzaam is dat van dezen afgevaardigde is in de laatste maan- zulk een overeenkomst wordt aangegaan in tegen- den al te veel genoemd. Altezeer verguisd en woordigheid van getuigen. bespot door zijn tegenstanders wordt hij door zijn Bij gebrek van bewijs is het dus noodzakelijk vrienden altezeer opgehemeld. Het eerste is niet dat een van de twee part en worde geloofd, goed daar men door eene verguizing van eenen want anders zou het ja van den meesier eeuwig Volksvertegenwoordiger den zoo noodzakelijken eer- bied voor de Staten-Generaal doet verminderen, het laatste is nog schadelijkerdaar de heer Koor- ders eigentlijk nog niets heeft gedaan wat ophe meling waardig is. Het is een groote fout van de conservatieve partij geweest, dat zij Koorders heeft grsteld tot candidaat. Blijkens de advertentien bij zijne ver kiezing, schenen er toch wel wat al té ongun stige geruchten betrekkelijk zijn gedrag in om kop. Nu gelooven wij gaarne dat die kwade geruchten gelijk het gewoonlijk gaatgrootendcels ongegrond zijn geweestmaar toch is juist de verpligting om te antwoorden op zulke beschul digingen een voldoend bezwaar tegen een lid maatschap van de Tweede Kamer. Daarenboven was Koorders uit het kamp der liberalen overge- loopeu naar dat der behouders en de Nederlan ders hebben altijd hekel aan deserteurs. Men voege daarbij dat Koorders in het dagblad had aangedrongen op een tweede Kamerontbinding en liet liet z;ch dus van verre vooruitziendat deze manals lid van de Kamer te veel tegenstand zoude ondervinden om op den duur veel gewigt in de schaal te leggen. Eu toch wie het karakter van Koorders kende, w ist ook dal bij zich niet te vreden zoude stel len met een nederige plaats kwam hij in de Ka mer dan zoude hij zich aan de spits stellen. En dat is nu juist het ouglukzoowel voor den heer Koorders als voor de behoudende partij. Eerst dan, wanneer al de geruchtenwaarvan wij spraken J door een zedig en verstandig gedrag zijn tot zwij gen gebragtals hij daarenboven door veel stu die zich grondige kennis zal hebben verschaft, is hij geschikt om het hoofd eener partij te wor den. Nu benadeelt hij zijn eigen partij. De heer Koorders late zich toch vooral niet bedwelmen door den lof, welke hem door zijne vrienden wordt toegezwaaidhij is geschikt om iets groots te wordenmaar tot nog toe is hij het niet. Hij is ook niet geniaal: waut een gemakkelijk spreker is daarom nog geen goed redenaar en tot heden munten zijne redevoerin gen meer uit door kwantiteit dan door kwaliteit. Hij leere zwijgen en deuken en legge zich toe op zinlijkheid en kernachtigheid. Daardoor kan hij alleen worden wat hij waarschijnlijk waant nu reeds te zijn. Door zulk een gedrag zal hij van zeiven de geruchtenzoo zij onwaar zijneinde lijk ten schande makenzal hij zelfs de achting van zijn tegenpartij verwerven. Door zulk een

Schager Courant | 1868 | | pagina 1