lieve eener onva Icrlandsche factie bunten de mo gelijkheid tc «tellen om eenig ambt waar te ne men. Zij ziftten zulks niet hebben te wijten aan de wet, maar ann het dompertje vizi de Tijd. <;E\\7O.\S: iiEiur/rs Blijkens de gedane peilüngen tot den aanleg der telegraaf kabels heeft men bevotnien dat de diepte der zee is tusschen Zweden en Denemarken 40; tnsschen Venetië en Triest, 42; tusschen Engeland en klankrijk 100; liet lerlandsche meer in Zuid-westelijke rigting 660 de Middellandsche zee ten oosten van (iibrnltar 1000; bangs de kus ten van Spanje 2,000aan Kaap. Hoorn en de Kaap de Goede-Hoop 5,000. Eenigen lijd geleden stietf in de Wonden een schatrijk landman, althans de algemeene opi nie duidde hem als zoodanig aan. Die erfgenamen neven en nichten, vonden echter niet veel. Wen veronderstelde en op tamelijk goede gronden dat de erflater vrij wat effecten moest beurten hebben, en tocli was er inaar geen spoor van te vinden. Zijne eenige dienstbode, eene oude meid, moest er natnurliik meer van weten en ciat wist zij ook, want de boer had haar dikwijl* een conpon ter wisseling gegeven mterdere inlichting kon zij niet geven. Eindelijk vertelden zij ook dat de overledene verzocht had, onnitgekleed in een la ken gewikkeld in zijn laatste verblijf, de houten woning, te worden gelegd. En dit was op ziin verlangen ook krek zoo geschied. Toen ging er een licht op. Men vroeg autorisatie om liet lijk op te graven en verkreeg ze. Onze zonderling had zijne effecten en die mankten een aardig kapitaal altijd op zijne borst bewaard en wilde dru dierbaren schat in het graf bij zich behouden. Blijkrus etne onlangs bekend gewonJen statistiek telt de stad Home 217,373 iuwnurrs rijmle 30,000 meer dan in het jaar 1358. De bevolking van het gelieele Pauselijke land gaat 720,000 inwoners niet ie boven. De St, Pieterspenning hragt ta* dusver elk jaar 7 a 8 millioen op. Onder de 217.378 inwoners van Home telt men 29 kardinalen 28 patriarchen aartsbisschoppen en bisschoppen 1372 prelaten en priesters; 799 semh aristeu 8947 monnik ken en 2191 nonnen. Voorts telt lloine 2394 Joden eu 2208 Jo dinnen: die in de onroiddrlijke nabijheid van hunne synagogen wonen eu 488 Onrcomschen die de Kus- sische, Pruisische, Rngelsche of Amer&aautche en Presbyteriaausche knken bezoeken buiten Rome op de Via Flaminia gelegen. Aan 14.037 jongens en 11,880 meisjes wordt oaderrigt sregetesaaau een vierde hunner op kosten der gemeente. Dezer dagen wordt outslageu nitt het huis van correctie te Hoorn zekere S. A. een man die reeds ruim 36 jaren van tijd tot tijd eeu inwoi er der gevangenissen wasthans in ruien zeventig- jarigen ooderdom nog veroordeeld isom drie ja ren te Oinmerschans door te brengen. Hij is dus een der langst in gevangenschap doorgebragt heb bende misdadigers. Sedert lang bestond bet plan tot aanleg van een spoorweg van Hasselt naar Waasrtjck. Een groote hinderpaal stond echter man de verwezenlij king van dat plan in den weg namelijk de kostbaarheid van het bouwen eener brig over de Maaswaartoe de Belgische regering verlangde dat door de Nederlandsche een gedeelte der ko«ten zou worden bijgedragen. Men verzekert echter, dat het kabinet van 's Hngcvoor eemige dagen daarin heeft toegestemd. Is dat *oo dan is ook de aanleg van de aangeduide spoorweg!ijo verze kerd. In de voorgaande week begaf zich de pre dikant der chr. afgescheiden gemeente te Ulrtitn P. Woodstna, naar het naburig Friesland teu einde aldaar eene hem toekomeode erfenis ten be drage van ongeveer f 400 in ootvan_st te ne men. Over zijn lang uitblijven verontrust stelden zijns huisgenooten de noodige pogingen in het werk om iets aangaande den verdwenene te weten te komen. Zij werden onderrigt dat Wondsma na zijne zaken te hebben afgedaan de terugreis per spoor had aangenomen. Donderdag 11. had men t em nog te Grijpskerk en mede iets later te "Kommerzijl gezien. Verder was elk spoor ver dwenen tot dat de persoon van Huizinga onder de gemeente Oldehovein de bootwaarin hij gewoon ia personen over te zetten een boed ont dekte terwijl later nog op eenvgea «istacd van daar aan den pnblieken weg ccti ledig valies, werd gevondenwelke beide voorwerpen bij nader onderzoek bleken aan den vermisten predikant te htbben toebehoord. Mei» moet dus tot het vermoeden geraken dat hier een verschrikkelijke misdaad is gepleegd. Daarvan or.derrigthebben zich reeds de officier van justitie en de regter-coraioissaris met den griffier naar gemelde plaats begeven eu een naauw- keurig onderz.oek in het werk gesteldwelk on derzoek nog wordt voortgezet. Behalve het valies droeg de vermiste mede een gouden horologie eu een zilveren tabaksdoos bij zich. Prins Frcderilc der Nederlanden heeft een nieuw bewijs gegeven van zijne ingenomenheid met den roem van Nederland en de eer der vader laridsche rfijverlieid. Bij schrijven van zijn land goed Muskait in Silpzielieptt hij het bestuur van het Aunsterdainsclie Pa eis voor Volksvlijt medegedeeld dat hij voor de nog ontbrekende gelden, om dit Baleis te behondenf5501) be schikbaar stelt, als f 5000 in de hypothecaire geld- leenir.g en 20 certificaten a f 25 verbonden aan de groote feestviering. Te Berlijn is Donderdag een afgrijsselijke misdaad ontdekt. De boekbinder Melcliinr, wo llende aldaar Stollschreiberstrasse i.o. 58, heeft zijne vronwzijne twee dochters oud 20 en i4 jaar en zijn zoon oud 10 jaar vermoord omdat hij volgens zijn voorgeven niet langer bij magte was in huil onderhoud te voorzien. De moord ge schiedde door middel van verstikking (in de wo ning was een s'etke gastuclit) verwonding en ver- wur_'ing. Melcliior was voornemens ook zich van kant te maken doch weid hierin veriiinded. Hij zegt dat hij 400 th. schuld heelt. In de gemeente Grootebroek is bij gelegenheid der kermis de volgende gruwelijke baldadigheid gepleegd. De knecht van den broodbakker Schuur man bad zich vermoeid eu waarschijnlijk te veel drank gebruikt hebbende, in de herberg te ruste gezet en was in vasten slaap gevallen toen twee rlf.ar aanwezige personen dit bemerkende zijn hoofdhaar met terpentijn bevochtigd en het daarnn in brand gestoken hebben. De brondhakkerskneclit stelde zich en met reden als een krankziunige aan en was nitt te honden, tot dut het aan eenige personen gelukte hein magtig te worden en den brand door afsluiting van lucht uiet tloek-n te blnsschen. Ware dit niet liet geval geweesthij zon krankzinnig geworden of gestorven zijn. De gemeenteraad van Lyon bad indertijd besloten om een standbeeld op te rigten voor den pretect-senator Vaïsse, maar nu liet beeld gegoten is heelt dezelfde raad gemeend dat het zonde zou wezen een standbeeld te wijden aan een man die zijn leven lang een gelukskind was en door drn keizer en de fortuin zooieer weid bevoorregt dat het niet noodig is hem na zijn 'dood nog te verheerlijkenmen heeft dus besloten om het beeld te doen omgieten tot een paar pompen. Volgens de Calcutta Englisliman is de on- laugs overleden koningin van Madagascar op zoit rhrli'ige wijze ter aarde besteld. Het lijk werd gewikkeld in nagenoeg 500 zijden doeken, en in de plooijen daarvan werden verborgen 20 gouden liorologien 100 gouden kettingen ringen bro ches braceletten en andere klpiuoodien bei evens 500 goudstukken. Al de van koningin Victoria en keizer Napoleon outvangen geschenken werden insgelijks met liet lijk begraven. Omtrent het verschrikkelijke ongeluk dit 11. Vrijdag in eene muziekiaal te Manchester heelt plaats gehad zijn nadere bijzonderheden bekend geworden, waarcit blijkt, dat het alleen is ont staan doordien de uitgangen vooral die der galerijenzeer slecht waren ingerigt. Ongeveer 1000 menschen op het valsch alatm van brand door een panischen schrik bevangen moesten zich langs een enkelen stellen slechts vijf voet bree- den trap naar beneden begeven zoodatofschoon de trap niet bezweken is23 personen ondpr het gewigt der menscheumassa zijn gestikt en twaalf andere ernstige, biiDa allen inwendige beledigin gen hebben bekomen. De slagtoffers zijn met nitzondering van drie jonge vrouwenallen jon gelingen en knapen nit de arbeidende klasse. In verschillende dagbladen wordt de aandacht geves tigd op de aller ondoelmatigste inrigting der uit gangen van plaatsenvoor openbare vermakelijk heden bestemd. Ook in ons land lijden de beste en meest bezochte zalen van deze soort, in geene geriogere mate dan die te Maachesteraan het aangeduide gebrek. Teu gevolge der opgravingen in Syriëwerd een huis aan het licht gebrngtdagteekenende van de tweede eeow der christelijke jaartelling, Eenige der kamers zijn goed bewaard gebleven en onder de gevonden boeken bevindt zich eene collectie llebreeuwsclie werken, die, zoo men zegt aan de tegenwoordige oriëntalisten onbekend zijn, De New-Yorker Staats-Zeitung van 17 Julij meldt Gisteren was de vijfde dag, waarop een vrees- selijke hitte heerschtedie htt gansclie landen New-Ynrk i:i liet bijzonder pijnigt. 't Was eea uitzondering dut de Donderdag nacht zoo knel was dat men de oogen kon sluiten. De dag Hie volgde was echter wederom z 66 verschrikkelijk heet, dat men naar adem en lucht als snakte. Die buitengewone warmte veroorzaakt zeer vele sterf gevallen onder alle standen der maatschappij. Een tal van menschen sterft op straat en daar de hitte niet alleen snel doodt maar ook snel ont bindt wordt menig lijk ter aarde besteld zonder dat men weet wie er begraven wordt. De dag. bladen geven dan ook den raad dat ieder die ztjn hnis verlaat zich voorzie van een geschreven adres met naam en woonplaats. De lijken van alle onbekenden worden oterge- bragt naar de Morgue, doch de ruimte die be- schikbaar is blijkt op verre na niet voldoende te zijn zoodat de lijken letterlijk op elkander moeten norden gestapeld. De atmosplicer i9 er bovendien zoo verpest, dal velen van hen, die met roodbekreten oogen een verdwenen bloedverwant zoekenin de Morgue plotselings sterven. Niets is natuurlijker dan dat de zaken zeer lij den onder deze omstandigheden zoodat de gevol genzoowel in den klein- als groothandel merk baar zijn. Wie niet verpligt is uit te gaan on iiikonpen te doen blijft te buis. Wie bovendien in staat is om roet vrouw en kinderen de stad te verlaten haast zich naar buiten De stoombooten die de Nortli-river opvaren zijn dan ook met vreemdelingen overstroomd. De eenige persoueti die nog geld verdiene.u zijn zij die lijken begra ven; en dat deze het volhandig hebben bewijzen de sterftecijfers. In de vorige week toch overleden '■iet minder dan 6)4 personen, terwijl in de eerste viii dagen dezer week 747 menschen overleden, j wanneer de sterfgevallen in gelijke mate plaats heb ben dan zullen er in deze week 1100 menschen overlijden. En volgens de New-Yorker Zeitung zon dit getal waarschijnlijk nog overtroffen worden. I De sterlte onder de paarden is mede buitenge woon groot. In de bovenstad kan men overal I doode paarden zien liggen- Ecue der groote maat schappijen die middelen van vervoer verhuren heelt een hoogst aai zienlijk getal paarden verloren, terwijl er bovendien nog 200 ziek op stal ziju. Die maatschappij heeft dan ook het besluit geno ineii om, indien het weder niet gunstiger notiit de wagens slechts des morgens en des avonds te laten rijden. De maand Julij was de heetste van een tal van jaren vroeger. De gemiddelde temperatuur der eerste week as Ö4o tirwijl He gemiudelde tempe ratuur gedurende die maand in een verloop van 25 jaien 7 Vo »*«s. Lit Noord-Amerika schrijft men dat de twee weken, welke dpn ISden Julij zijn vooraf- gegaau lang aldaar in het geheugen zullen blijven als een tiid v»n buitengewone hitte en van groote sterfte. In de oosteliike helIt der Vereenigde Sta ten was gedurende liet genoemde tijdperk de tem peratuur op den middag 90o 99o F. en id Canada was de hitte schier even drnkkend. Op 14 eu 15 Julij teekenden thermometers te Philadelpbia te New-Yo.k en te Montreal 97o a 99o in de schaduw. Ofschoon in de Vereenigde Strtrn dik wijls hnoger temparatnur bereikt was had dat zelden langer dan 3 dagen aangebonden doch ditmaal duurde de hitte 14dageu achtereen. D® invloeddoor deze weersgesteldheid op de sterfte uitgeoefend was trtffend geweestbehalve de gewoBe ziekten die haar gevolg zijn werden in de laatste der twee weken te New-York 208 sterfgevallen wegens zonnesteken opgege-en en bij na even vele waren veroorzaakt door congestie of hersenontste king. Te Montreal had het cijfer der sterfte eene hoogte bereiktzoo als tot dusver alleen in tijden van cholera het geval geweest was. Gedorerids de week waarin de hitte het grootst was geweest, was de thermomether des nachts nimmer beneden 90o gedaald. Zoo als men weetis het altijd een moei* 1 jelijk vraagstuk om te weten wat men met d£

Schager Courant | 1868 | | pagina 2