Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad, *1 Tijdsbeschouwingen. „17 569. Twaalfde Jaargang. GEWOKE BEMGTEN. SCHAGER COURANT; ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIE MAANDEN Voor Schagen f 1,00. Franco per post door het geheele Rijk #1,15. Afzonderlijke Couranten#0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle iO» Y"Y PRIJS DER ADVERTENTlëN: Van een tot vijf regels0,75. Iedere regel meerder#0,15. De 35 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Doekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biên. w UIT0-EEPSTEB, WED. I». 0". O. DIDEEIOH. BBIEVEN FEANOO 15 Augustus. De naamdag van Napoleon gaat zelden zonder spanning voorbij. Bij eiken 15en Augustus spitst men het oor om naauwlet- tend te luisterennaar wat de fransche keizer zal gelieven te zeggen. Men vindt het belangrijk ook als hij niet spreekt en zijn stilzwijgen ont moet nog meer verschillende uitleggers dan zijn woorden. De tijd is naar ons inzien voorbij, dat er aan de door hem geuite woorden veel waarde kan gehecht worden. Niet de fransche keizer beheerscht de gebeurtenissen meerde gebeurte nissen beheerschen hem. Frankrijk's regering houdt zich staande, door de bekende wet der traagheid die overwonnen moet wordenwil men eene andere gedaante aan nemen. Terwijl wij dit schrijven vangt welligt een angstig luisterend auditorium de woorden op van den keizerlijken mond. Zal het vrede zijn of oorlogis er kans voor vrijheid of dreigt een zwaarder despotismezal er in»t de kerk geboeleerd of zal men met de kerk gebrouilleerd wordenvan Napoleon verwacht men het antwoord. Gelijk wij zeiden aan 's mans woorden hechten wij geene beteekenis meerdaar de gebeurtenissen hem schaakmat hebben gezet. Zelfs als grondslagen voor beursspeculatie!! heb ben zij hunne beteekenis verloren. De groole oor zaak, die eeu man van zooveel gaven en een man van zooveel goeden wil als de Fransche keizer hebben doen schipbreuk lijdenis zijne onwaar- heidlievendheid. Nog heersebt zoowel in het kleine burgelijk leven als op het staatkundig too- neel de meeningdat de leugen een beter vriend is dan de waarheid. Die meening heeft Europa zoo ongelukkig gemaakt als hel thans is en heeft in de oude wereld een toestand geschapendie den Franschen keizer verpligt om als hij op 15 Augustus de waarheid wil zeggenopenlijk te verklaren dat de meeste gouvernementen en in de eerste plaats het Fransche, door verwarring in hun eigen nettenzich onhoudbaar hebbeu gemaakt. Middelbaar o n d e r w ij s. In ons vorig nnmmer bespraken wij het voornemen der rege ring om van toekomstige ambtenaren bij hun examen de overlegging te vorderen van een bewijs van een goed afgelegd eindexamen aan eene hoo- gere burgerschool. "Wij stelden toen meer in bet licht het onregtvaardige der oppositie die van eene zekere zijde tegen dit plan werd gevoerd en bewezen dat geen schijn van onregt tegen eenige godsdienstige overtuigingdan dezulkedie de wetenschap in den ban doet, iu dezen maatregel gelegen was. Doch het is ook inzonderheid in het belang der inrigtingen van middelbaar onderwijs dat wij den besproken maatregel gaarne zagen genomen. Een zoo uitgebreide orde van zaken heeft in den aanvang met eigenaardige moeijelijkheden te kam pen en deze worden verzwaard door den tegen stand die verwarring tusscheu godsdienst en we tenschap in het leven roept. Buitendien echter is er in de inrigting van het middelbaar onderwijs hier en daar ietswatwilde de wet al de groo te voordeelen afwerpendie men billijker wijze van haar verwachten mogtdringend wijziging ver- eischte. Wij noemen twee zaken Het onderwijs aan de tegeuwoordige inrijflingen van hoogcr of liever hooger burger onderwijs is geheel onafhankelijk gesteld van de meerdere of mindere eerzucht der onderwijzeis. Enkele inrig- tingen van dezen aard slepen slechts een zorgelijk bestaan voortvoornamen! lijk uit hoofde van het weinig belangdat de onderwijzers bebben in den bloei der school. Wij weten wel, dat het bui ten de roepingook buiten de kracht van een leermeester valtom steeds eene vooruitgaande beweging in de deelneming van het onderwijs te onderhoudenmaar van den anderen kant kan men billijk wenschen, dat in dit opzigt zich eene betere strekking openbare daar de onderwijzers, onafhankelijke ambtenaren van den Staatzich veelal tevreden stellen met hunne bezoldiging en zich geene moeite getroostenom de school 5 waaraan zij werkzaam zijn, naar vermogen te die nen. Indien een gedeelte der inkomsten van de school, werd gebezigd om de traktementen der leermees ters te verhoogenzou bierdoor bij hen voorzeker een prikkel ontstaan om het getal leerlingen te doen toenemen. Men moge bij het lager onder wijs, ten einde de persoonlijke aanraking tusschen de onderwijzers en de ouders der leerlingen te voorkomendaartegen een afdoeoden maatregel ge nomen hebben in de bepaling, dat het verschul digde voor schoolgeld niet meer door de ouders zeiven zon worden betaaldmaar bij wjjze van belasting zon worden geheven met het mid delbaar onderwijs is dit een gansch ander geval. Men kan hierbij aaunemen dat geen onderwijs te duur zal worden gekocht. De ouders der jonge liedendie aan dit onderwijs deelnemen hebben zoo zeer geen bezwaar tegen het school geld wel tegen de inrigting der schoolen daarom dunkt het ons wenschelijk dat de hoogere burgerschool niet uitmunte door goedkoop maar door goed onderwijs. Een middel daartoe vinden wij in de bepaling, dat het tractement der on derwijzers voortaan evenredig zal zijn aan het getal belangstellenden in hunne school. Naar ons inziengeen goed onderwijs voor dat de onder wijzer in eigen belang verpligt is om voor den bloei zijner school te zorgen. Een tweede puntdat wij gaarne nader zagen omschreven is de roeping van een directeur eener hoogere burgeschool. Wij geven toe dat dit punt voor het grootste gedeelte moet geregeld worden door de onderwijzers zeiven. Indien liet een di recteur ontbreekt aan gezag om zonder te bevelen het onderwijs der gansrhe instelling in te ligten naar eigen oordeelkunnen voorschriften daarin niet te gemoet komen. Toch is het een eerste vereischte dat er eenheid zij in de rigting, waar heen het onderwijs heenvoert. Onze inlichtingen echler wettigen ons tot de verklaring dat in dit opzigt de medewerking tusschen directeurs en do centen veel te wenschen overlaat. Wij zagen daarom gaarne door de regering de aandacht ge vestigd der heeren onderwijzers op liet onmisbare eener volkomen zameuwerking tusschen directeur en ouderwijzers. Men meldt nit Antwerpen 7 Aog. In dethden van groote warmte welke wij beVvrnis het ge bruik var, sterke dranken zeer gevaarlijk. IV twee volgende voorbeelden kunneo als bewijs op treden. Zoo «erd zatnrdag avond een steenkool- drager smoordronken naar den amigo overgebragt. Bes anderendaags 's morgens vond men niets dan een lijk op de brits. Een bewoner der Lepelstraat die insgelijks in dronkenschap verkeerde, werd maandag avond naar zijne woning overgebragt. Men legde hem te bed. Toen zijne vroo* hem 's anderendaags wilde wekken, daar de tijd voor hem daar was om zich naar zijn werï te begeren bemerkte zij met afgrijzen, dat haar man overleden was. Be lijken dezer twee personen ziic naar bet gasthnis gedragen. Arbeiders kunnen in Amerika nog steeds brood vinden en in vergelijking van andere landen hebben zij daar het lar.d van honing en melk voor zich. In den omtrek van den Michigan central-spoorweg verlangt men arbeiders op boer derijen. Men biedt bun 3 tot 5 dollars per dag aan behalve kost en inwoning en 2000 lieden kunnen ommiddelijk geplaatst worden.

Schager Courant | 1868 | | pagina 1