10 SEPTEMBER, Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad, Tijdsbesckouwingen. M 572. Twaalfde Jaargang. SCHAGER ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIE MAANDEN: Voor Schageu Franco per post door het geheele Rijk Afzonderlijke Couranten Verschijnt iederen Donderdagmorgen. 1,00. 1,15. v 0,10. Abonnementen op dit blad worden door alle Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biên. ITITOEEPSTER WED. P. J. Gk. DIDERICH. PRIJS DER ADVERTKNTlëN Van een tot vijf regelsf 0,75. Iedere regel meerder0,15. De 85 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte *lie zij beslaan. boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BRIEVEN FRANCO - 10e Nederlandsch taal- en letterkun dig congres. In de vorige week heeft het 10" Nederlandsch letter- en taalkundig congres plaats gehad. De residentie heeft onze Belgische gasten schitterend onthaald, ofschoon dan ook het vuurwerk in de Maliebaan totaal mislukt zij. In menig opligt verdienen de drie belangrijke con gresdagen onze aandacht. Vooreerst stippen wij met genoegen aandat prins Frederik en de koningin de eerste zitting van het congres hebben bijgewoond. Hierdoor is aan de vereenigiug een groote zedelijke steun verleend en is men er in geslaagd oin zonder in het oog vallende verklaringen de getuigenis af te leggendat de dynastiën eenswillend zijn met de oympathiën der volken. Het koninklijk paar is er koninklijk onthaald geworden want de voor dragten van ten Ka te en van Beers, stem men uit het Noorden en Zuiden hebben ieder hoorder gelukk'g gemaakt. Men heeft het zeer verstandig vermeden om op staatkundig gebied eenige discussie te openen, een enkel woord"i in de door geestdreeft in gegeven toasten, niet medegerekend. Uit de om standigheid echter dat dit congres meer dan al de vorigen door Belgen bezocht is, mag men be- slniten dat er in den boezem der beide volken een sterk streven naar zameuwerking is. Zelfs is er besloten datin plaats van om de 2 jaar reeds bet volgende jaar het congres zich weder vereenigen zal en wel te Leuven. Geheel toe vallig achten wij die keuze van Leuven niet. Te Leuvenwaar wij vijandelijk tegen over elkan der stondenmoet het feest der vereenigiug ge vierd worden. De aard van dergelijke congressen laat het nemen van besluiten en vooral bet daaraan vast- knoopen van praktische maatregelen niet toe. Van daar, dat hoewel menige zaak is besproken, er wei nige zaken zijn gedaan. Het ongeduld verleidde professor van Vloten om te haasten met de uit gave van het woordenboek en nadat Beets voor het tot stand komen van een rensachtig werk een reusachtig geduld had gevraagdbleef de discus sie steken. De afschaffing van het zegel heeft men mede op het congres besproken. Naar aanleiding van een voorstel van den heer Salvador blijft deze zaak aan de ordezijn wij goed ingelicht dan is het voornemen van den tegenwoordigen minister gevestigd oin de bestaande wet in een voor den handel gunstigen zin te wijzigen. Wij vestigen er echter de aandacht op, dat de afschaffing van het zegel op de buitcnlandsclie dagbladen het meest bevorderlijk zou zijn voor het doel der congressen. Aan de Nederlandsche regering zal door het congres worden verzocht om in de stukken die van haar uitgaan, de nieuwe spelling te bezigen. Men had ditna de cathegorische w eigering van een vroeger minister, niet moeten verzoeken, bo- veudien men moet in zaken van wetenschap het gezag schuwen en het komt ons zonderling voor dat eene meerderheid in het congreshet stelsel van bescherming nog schijnt te huldigen. Sluiting en opening der Kaïnerzitting. Na eene vrij langdurige pause zal de wetge vende arbeid weder hier te lande worden voort gezet. Wij vleijen ons dat de hartstogt van vroe ger zal geweken zijn en dat persooonlijk belang geheel door de behandeling van zaken op den achtergrond zal worden geschoven. Men mag van de regering eene liberale regering, volgens het bekende woord van haren zamensteller verwachten dat zij hare inzigten omtrent onze Oost-Indische bezittngen helder en bondig als stelsel ui'eeu zal zetten. Tot nog toe bestaat er inderdaad slechts een regeringsstelsel in het kamp der oppositie en aan dezen toestand moet een einde worden gemaakt. De Nedeilandsche huishouding onafhankelijk van de Iudische baten moet de hoofdstelling zijn van dit kabinet en wij verwachten dat het den moed zal hebben deze stelling toe te passen als de eenigedie zich overeen laat brengen inet de begrippen van gezonde staathuishoudkunde en gewone eerlijkheid. Naast de koloniale kwestie bestaat die van onze verdediging. De schutterij wet vereischt altijd nog herziening en de ver werping van het ontwerp Heemskerk, door de eerste Kamerwettigt de regering niet om deze zaak te laten rusten. De schutterij blijft eene der onderwerpen, die het meest dringend regeling behoevenomdat zij een der elementen is van onze verdediging en alles eindelijk neêr zal ko men op de vraag of wij ons verdedigen kunnen. Dat dan ter regeling dezer zaken geene oude kwestiën worden opgerakeldgeene regerings-per- sonen in hunne handeling belemmerduit faktiek gccne oppositie verdacht gemaakt, maar op prijs gesteld. Er is veel te doen voor eene wakkere regering en waardige vertegenwoordiging en laat daarom ook de pers het goede steunenvau welke zijdenvriend of vijanddit ook komen mag. Geert se ma. Er is een vrij levendige strijd in de dagbladen gevoerd of de heer Geertseina, benoemd mogt worden tot Commissaris des Ko- nings ia Overijssel. Op dit oogenblik !s de be trekking nog altijd vakantdoch het verwondert ons, hoe bij een koninklijk regt van aanstelling, candidaten voor betrekkingen kunnen worden aan bevolen. Hoe echter is mett gekomen op den persoon van Geertseinaen waarom heeft men niet de kansen besproken van den redacteur der Schager Courantbijv. Dit kan, naar onze wijze van inzien slechts een dezer twee oorzaken hebben. Of bij de regering heeft het plan bestaan om den lieer Geertsema te benoemen en tengevolge van eene indiscretie is dit uitgelektof de oppositie heeft veronder steld dat de regering hem zou voordrageu en ge meend dat er gren beter middel was om die be noeming te keeren dan doorin een over het geheele land zwevend dagbladgeschrijfhare on voegzaamheid aan te toonen. Het zou ons doelmatig voorkomen zoo vacerende betrekkingen ten spoedigste werden vervuld. Daar door wordeu besprekingen als waarvan nu de heer Geertsema en de regeriug het onderwerp geweest zijnafgesneden en zou het regt des Kouings meer eene *aarlieid blijven. Frankrijk. De jongste berigfen nit Frank rijk zijn met geruststellend. Er bestaat of schijnt te bestaan veel ontevredenheid tegen het gouver nement en deze begint zich lucht te gevenhier in de dagbladpersdaar bij verkiezingen en ginds bij volksbewegingen. VI ij zeggen dat die ontevredenheid bestaat of schijnt te bestaan, omdat men enkel afgaande op hetgeen men zietzoo dikwijls vergeet in acht te nemen het veel meer belangrijke dat men niet ziet. Moet dit alles bijv. strekken om een oorlog tegen Pruissen te regtvaaidigenwant vergeet niet dat bij een regeringsvorm als de Fransche, niemand voor zijne overtuiging uitkomt en dal het Gouvernement duizende middelen heeft om iets waar te doen schijnen waar het belang bij heeft. Intusschen bewijzen de drukpersvervolgingen de zwakheid der regeriug en het is onbegrijpelijk

Schager Courant | 1868 | | pagina 1