Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. J\d. 573. Twaalfde Jaargang. A. 186S. SCHAGER ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIB MAANDEN Voor Schagei» f 1,00. Franco per post door het gehede Rijk 1,15. Afzonderlijke Couranten0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle vy V* v* PRIJS DER ADVERTENTlëN: Van een tot vijf regels0,75. Iedere regel meerder#0,15. De 35 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te bièn. UIT3-EEF3TER WED. 1?. J". GE DIDERIOH. BMEVEÜN" FEANCO Door eene toovnlligo omstandigheid, buiten de mogelijkheid verkcercnile onzen lezers, het gewone hoofdarti kel mede te deelenonlleenen wij aan het Algemeen Handelsblad van 15 de zer, de volgende: HAAGSCHE KROjSTIJK. Naauwelijks begonnen de echo's van het con gres te verflaauwen en heeft inen zijne indrukken daarvan gefixeerdof de fanfareshet gekletter en de heldhaftige jubelkreten der vereenigde scherp schuttersdie nhun etrete vuurproef u zullen ondernemenklinken ons reeds te gemoet. Ik laat de goudkleurige uitdrukking, voor dat schijf schieten gekozenvoor rekening der commissie professor Geel zou dit gewis als deu «rzevenklap- perstijl# gekenschetst hebben, ik wil er slechts mede constateren dat de gemoederen in onze stad zoo warm blijven als de atmosfeer. Met beschou wingen over het congres, .dat nu reeds lang ter ziele en door de meesteu vergeten iszal ik mij niet inlaten. Slechts eene opmerking omtrent het algemeen steinregtdat ieder zich voor zijn rijksdaalder kon verzekeren en datin zoover het er geene wijziging in bragtvoor het vervolg, op som mige besluiten een allernoodlottigsten invloed zou kunnen hebben. ik weet wel, dat »practische besluiten' op congressen even zeldzaam zijn als bloeijenile aloës, en dat congressen in den regel voor de letter kunde zijn wat eene groote parade met manoeu vres voor een leger is. Maar tochklinkt het niet allerdwaastdat de eerste reglzinnige krui denier opgeblazen metselaarsbaas of stompzinnig a.ljunct—commiesje ook te beslissen hebbe ge lijk in het congres plaats greep b. v. tusschen de vrijheid op het gebied van de taal of wel de officele aanneming v.n de spelling der heeren Te Winkel en De Vries? Omtrent alle kwes- tien op een taal- en letleikundig congres ie be handelen moest men uitsluitend taal- en letter kundigen het stemregt verleenen. Even als het publiek bij een spiegelgevecht in het duin zich niet tusschen de tirailleurs en artillerie waagtge lijk het op een concert niet medezingtkon men het ook op een congres eene afzonderlijke plaats inruimen, en het in staat stellen om alles, zit tingen en feesten, bij te wonen. Den direct be- anghebbtnden taal— en letterkundige blijve het dan uitsluitend overgelatenom over alle kwes- tien te stemmen. Zou het niet allercurieust zijn, als b. v. bet zoo bij uitnemendheid practiseh voor stel van Van Vloten tot het bespoedigen van de talmende uitgaaf van het nWoordenboek' een voorstelwaaraan de aandacht der vergadering door het knetterend vuurwerk der heeren Vreede, Beets en de Vries zoo goed werd afgeleid wanneer dit voorstel in stemming gebragt door het afstemmen van een banketbakker en een hoef smid was gevallen Daarom geloof ik zal men voor het vervolg weldoenmaatregelen te nemenoui dergelijke mogelijke resultaten te voorkomen. Men zal daarbij goed handelen met geen an der vuurwerk te doen ontsteken ,dan door den welbek'enden van der Brnglidie even beroemd is om zijn vuurpotten en groote tableaux als van der Veen door zijn elixerllinck door zijne al bums en van der Kam door zijne poffertjes. Het magazijn van Couvée in de Pooten alhier dingt eveneens naar populariteit. Men kan het eigenlijk geen magazijn meer noemenmaar eer een salon-bibliotheek met prachtige uotenboomen boekenkasten causeuseseen kolossalen spiegel waarin zich de beelden van BilderdijkTollens en van Lennep weerkaatsen. Achter dien keuri ge n winkel lokt u een vierkante salonmet licht van boventot een kijkje uit van eene kleine maar smaakvolle verzameling schilderijen van kun stenaars van naam waaronder een paar natuurlijke doekjes van Charles Webb, twee kloeke schilde rijen van Heemskerk, van Beest, een pittig Sche- veningsch strand van R. Barnier, zeegezigtrn van Franciaaardige schilderijtjes van Beckerenz. Een divan midden in het vertrek maakt het be- zigtigen dier kunst zoo gemakkelijk mogelijk, ter wijl om de veertien dagen de expositie verwisselt en iedereen ontvangen wordt om die métamorfose te zien. Voor de badgasten te Scheveningen zijn al der gelijke afleidingen zeer welkom. Het badsaisoen spoedt ten ehideen de drukte' neemt af. Een Franschman, die eergisteren op het strand op de verboden plek wandelde waar de dames zich in zee badenwerd daar door een heer tegengehou den die hem verzocht terug te keeren daar bij moest waken dat zich op dit terrein geen man vertoonde. #Très-bienf zei de Frauschman l»g- chende, „mais rotu donc." #Ik was het antwoord „ja" ii ben de badmeester Deze scheen boven de wet. De Fransche tooneelvoorstellingen in de kurzaal van het badhuis vinden grooten bijval enal ontsiert het tooneeltje ook de inderdaad prachtige zaal het maakt den langen herfstavond voor de vreemdelingen wat korter. !Onze opera-troep heeft zijn veldtogt zoo bevre- digend mogelijk begonnen. Behalve de eerste chanteuse forte zijn de overige met ingenomend- heid ontvangenallen hebben genade gevonden iu de oogen van het publiek en men voorspelt dat vooral de opera comique uitstekend bezet zal. Het vertrek naar Millingcnvan bijna ons gelteele garnizoen brengt in de straten der stad f en iu de harten der Haagsche dienstmeisjes eene groote leegte de muzickvrienden missen er vooral hunne heerlijke woensdagavonden in het bosch door. Bij de terugkomst van het garnizoen wacht het eene verrassing en wel het nieuwe kek en de nieu we toegang tot de kazerne aan de Mauritskade. Zekerotn zich niet aan het nationale karakter te vergrijpen heeft nteu de opening van het hek der kolossale kazerne zóó breed gemaakt, dat er ongeveer vijf man naast clkair door kunnen opdat de aannemer gelegenheid hebbe het twee of drie malen te wijzigen, tot het eindelijk eene propotie zal verkregen hebben die met de bestemming overeenkomt. „Alle goede dingen bestaan in drieën" is op onzen grond geteeld vertroeteld en populair geworden. Doch ieder heeft zijn zwak zoo bespeurde ik in het Septembernummer van WeeterrnauH't illu- strirte deuliche Moual» llejle, dat Dr. Adolf Gla ser bij het slot van zijn Ju der Fremde. hem Hollaadischen uachanahll," eenvoudig nalaat er den naam van den oorspronkelijken auteur Gerard Keiler bij te voegen. Het is een gebrek aan ge heugen dat sommigen onzer vertalers ook aan kleeft maar dat voor den oorspronkelijken auteur verre van aangenaam moet zijn. Of de klerken der miuisterien ook aan gebrek van geheugen of wel van taalkennis lijdenweet ik niet maar als zij zonder blikken of blozen schrijven zoo als ik in eene missive van de af- deeling #onderwijskunsten en wetenschappen'' las„dat den Minister van Biunenlandsche Zaken afwezig is,' komt men tot de conclusiedat die beeren het in taalkennis niet verder gebragt heb ben dan eenige achterbuurten onzer residentie en van Scheveningen in zedelijkheid.

Schager Courant | 1868 | | pagina 1