Twee pretendenten naar de Engelsche kroon. de huizen de overstrooming te keer gaan. Dan alle mogelijke glazen overdekkingen aan stuk ken lagen stortregende hel binnen in de huizen en het stuk springend glas maakte een leven als een oordeel." «De menschen hier herinneren zich zoo'n boos weer niet. «Het hield uiet op met donderen de hemel was een vuur en al vuur." «Het platte land heeft verschrikkelijk te lijden gehad doch de uitgebreidheid der ramp kent men nog niet." Te Halle had dezer dagen een verschrikkelijk ongeluk plaats. Een wagen tot eeu menagerie behoorende reed over de markt tijdens er veemarkt werd gehouden. Door de ene of andere oorzaak sprong de deur van den wagen open waarop twee beeren onder luid gebrul zich op de menigte wierpen. Twee personen werden onmiddellijk door de beesten gedood en een derde zoodanig gekwetst dat meu voor het behoud van zijn leveu vreest. Er heerschte zoo als ligt begrijpelijk is een panische schrik. Gelukkig passeerde juist het 86 regement Infanterie de markt waarop de beereD door bajonet steken werden gedood. Verschillende bladen de zonsverduistering be sprekende die den 18den Aug. in lndië plaats had en tot dusverre zonder voorbeeld isverhalen dat de schaduw welke er door ontstond nog nooit voor zoover men weetop de aarde is waar genomen en met eene snelheid van meer dan zeventig uren in het uur over de straat van Bnb-el-Mandeb, de twee Indische schiereilanden BorneoCelebes bet noordelijk gedeelte van Australië en eenige honderden uren over den Stillen Oceaan is ge vallen nabij de golf van Siam was de middellijn 14-0 Engelsche mijlen of bijna 50 uur. De penuinbra of schemering der schaduw had een middellijn van vier duizend Engelsche mijlen zoodat de wereld streek die min of meer onder den invloed der zonsverduistering gebragt werd, een derde van Afri ka, ruim de helft van Aziebijna den geheelen Iudischen Oceaan en Australië en eindelijk een vierde van den Stillen Oceaan bevat. Een zouda uige zonsverduistering zal in geen honderden, misschien in geen duizenden jaren weder voorkomen. Zij duurde één minnnt langer dan die, welke 584 jaren vóór de christelijke tijdrekening de legers der Meden en Perzen bun wapenen deed nederleggen en dan die, welke in 1435 in Schotland waar genomen werd en aldaar lang bekend was als «het zwarte uur." Deze twee zoosverduisteringen waren tot heden de voornaamste in 4000 jaren. VII. I)e uitvoerigheiddie w ij ons hebben veroor loofd toen wij Monmoutli aan onze lezers voor stelden kan ons korter doen zijn nu wij hunne aandacht bepalen op den tweeden persoon uit onze schets. Voor ons plan is het hoofdzakelijk van belaug punten van vergelijking te hebben tusschen de twee pretendenten en daarom is het voldoende wanneer wij de groote staatkundige beteekenis van Willem III alleen uit dit oogpuut aanwijzen. Trouwensindien wij het gebeurteuisvolle leveu van Kouing Willem even uitvoerig wilden be handelen als dat van Koning Monmouth, zon het geduld van slechts weinige lezers ver genoeg strekken om ons tot het einde toe te volgen. Welligt is de proef toch reeds te zwaar en daar om is het ons aangenaam het begin van het ein-1 de te mogen aankondigen. Zijn wij eenigzins geslaagd dan staat het beeld 1 van Monmouth aanminnig en aautrekkelijk voor i 's lezers geest. Wie zich Willem III voorstelt j ziet eene tengere zwakke gestalte voor zichoud i nimmer jong geweest een hoog breed voor- hoofd een sterk gebogen arendsnens een oog, 1 welks blik in scherpte dat van den arend evenaart een in gedachten zamengetrokken weukbraauw1 een spitse kin, een bleeke dunne wang, ingeval-' len door ziekte en zorg. Dat is niet het uiterlijke j van een gelukkig of vrolijk mau maar het spreekt i onmiskenbaar van kracht het toont den heer- scherden man die weet wat hij wil en met i onverzetbaarheid kan willen. Zijn wil deed hem leven. Yan kind af was 1 hii zw»V en ziekelijk. In den bloei zijner jaren Als een nieuw blijk van 's koning» belangstel ling in de Yereenigingtn tot bevordering oozpt weerbaarheid kunnen wij mededeelen dat het Z. M. behaagd heeftbij besluit van 30 Septemberden grootmeester van 's konings huis graaf Schimmel- penniu vhii Nyenhuis te benoemen tot II. Ds. commissaris bij den nederl. weerbaarheidsbond. Een Duitscher die in den N. Auierikaansclien staat New-Jersey verblijf houdt heeft een uitvin ding gedaan waarvan uimmer te voren gehcord werd. De uitvinder V'ester genoemd heeft zich in tegenwoordigheid van 600 personen aan een be- langerijke proef onderworpen. Van het denkbeeld uitgaandedat er vooral bij epideraien vele ersonen die men gestorveu waant- nog levend egraven worden heeft hij een zoogenaamde veil- ligheids-doodkist zamengesteld. Zij is grooter dan een gewoone kist en aan het hoofdeinde vindt men behoorlijke ruimte tot berging van de noodige spijzen en dranken. Het einde van het deksel naast het hoofdis beweegbaaren een pijp2 vierk. voeten grootloopt uit dit deksel tot on geveer een voet boven de oppervlakte van den grond, waar zij eindigt, bij wijze van schoorsteen wordt met een deksel gesloten dat door middel van een veer van binnen wordt geopend en vlak daaronder vindt men eene bel met eeu koord. Als meu aan dat koord trekt luidt de bel en opent de veer tegelijk het deksel van den schoorsteen. Binnen in den schoorsteen zijn treden geslagen zoodat bij ver kiezing, iemand die levend begraven is, op een soort van lader naar boven kan klimmen om de lucht in te ademen. De heer Vester heeft met zijne uitvinding de proef genomen Hoor zich zelf te laten begraven. Er werd nueine kuil van on geveer ti voet diepte gemaakt en daarop heeft de uitvinder zich in de kist neergelegd. De muziek heeft een treurmarsch uitgevoerd men heeft bloemen op zijn graf gestrooid en na verloop van een kwartier was de Heer V. werkelijk begraven. Hij moest 2 uren blijven liggenmaar het volk werd zoo ongeduldig, dat men reeds na Ij uur den kuil opende. Het sein ter wederverschijning van den begravene werd door een fder bedienden gegeven. Een oogenblk later kwam de Heer V. zonder iemands hulp en blijkbaar weinig vermoeid, uit de kist. De menigte snelde hein ouiniddelijk te gemoet om hem geluk te weuschen. Men leest in den American Artisan Onder de merkwaardigste werken van het menschel ij k ge nie onderscheidt men de machine om de druk letters te zetten eo te d is tri bueeren met de elec- werd zijn zwak gestel geschokt duor eene hevige pokziekte. Hij was aamborstig en teringachtig. Zijn zwakke borst leed voortdurend door eene schor re hoest. Hij kon niet slapen of zijn hoofd moest ondersteund worden door eene menigte kussens en naauwelijks kou hij adem halen in een eenigzins bedomte lucht. Hevige hoofdpijnen kwelden hem gedurig. Veruioeijenis* matte hem dadelijk af. Ja ren aau jaren verzekerde de kunst dat zijn leven niet langer rekbaar was. Evenwel gedurende zijn gansche leven, dat eene ziekte genoemd kan worden verliet hem nooit de kracht van zijn geest en zijn lijdend en wegkwijnend ligchaain stond hem ten allen tijde ten dienste. De stelling van Feuchtersleben en Kant dat de wil eene levenskracht is vindt in onze beide helden eene treffende toepassing. De willoosheid vernie tigde in Monmouth al de voordeelen die zijne rijke natuur hem schonk en het zwakke ellendige ligchaain van Willem werd van staal bezield door zijn kraclifigen wil. Nog grooter verschil is er tusschen hen te ont dekken wanneer men beider gemoedsgesteldheid vergelijkt. Ligt bewogen als de zee was de even weinig zelfstandige ziel van Monmouth als op een iots regen of zonneschijn valt toont deze zich even gevoelig als Willem in voorspoed of te genspoed schoon er sterke hartstogten huisden in dat schijnbaar steenen gemoed zijn de gelegenheden te tellen twee of drie maalwaarin de kracht van binnen hem te sterk werd. Zijn zorg, zijn hoop, zijn smart, zijn vreugd dat alles was verborgen achter een bedaarde ernst die hem nooit verliet. Wie hem eene goede tijding kwam brengen zag geen vreugde in hem. Wie hem na een nederlaag zag, kon geen woord van spijt boo- ren. Prijzen en berispen, straffen en beloonen was het zelfde werk bij hem. Man naar de we- triciteit. Die machine is zoo volmaaktdat ik een boek voor mij hebbevattende 24,992 N. vaste stof, of 34,255 N. lood, wgarvan de letters in zes uren negen en dertig minuten door de machine ge- zet en gedistribueerd zijn. Eer.e gehuwde dame had steeds de gewoonte in de keuken te snuffelen waar zij een groot ge deelte van den dag' doorbragt, op alles loerende en vittende. Laatst verscheen zij weer in de kea- ken maar trof er tot hare verwonderiug de keu kenmeid uiet aan. Na lang zoeken vond zij de meid in den salon in een voltaire voor het raam zitten, met een roman in de hand. «Wat voert gij hier uit riep de dainebleek van veront waardigingmaar de meid antwoorde kalm: «Als uwe plaat3 in de keuken is, dan is mijne plaats lier r GEMENGS)E ÏSEIUGTEA. Ten bewijze dat de wonderen nog niet uit de wereld zijn strekke onder anderen dat Pans Pius IX vrijmetselaaren Napoleon III kanun nik van St. Jan is. De verwerskneclit G. te Groningen heeft bij een twist met zijne vrouw de wieg, waarin zijn jongste kind lag, met zoo veel hevigheid neergestooten dat het. kind gestorven is. Te Kroonstad zijn 150 huizeu door brand vernield. Te Berkshire in Engeland, heelt men eene nieuwe assurantie maatschappij opgerigtlot bescherming van de belangen der boeren niet te gen brandhagel of veeziektemaar tegen de knevelarijen der landeigenaren. Te Liverpool is weder een schip door petroleum verbrand bet scheepsvolk had naauwelijks den tijd zich in de sloepen te redden. De nationale garde van Madrid is 75,000 man sterk de bevolking van die 'stad heeft de portretten van keizer Napoleon en keizerin Eugén e in al de winkelkasten van kanst en boekhandelaren vernield zoo kwaad is meu omdat Napolton koningin Isabella heelt in gekwartierd. Te Amsterdam is eene dienstbode in de Lauwrierstraat bij de Prinsengracht uit het raam ge vallen zij brak twee ribben en een arm. Op de laatste paardenmarkt te Weesp waren 350 paarden aan de lijn. De oogst van tarwe en rogge in Engeland is dit jaar zoo voordeelig dat dit land 15 millioeu ponden sterl. minder zal heb ben uit te geven voor vreemde granen dan ver leden jaar de oogst van haver en gerst daarentegen reld kan hij niet genoemd worden. Nooit vond hij iets zoo aardigdat hij er om higchen moest. Niets kon hem van stijf en onhandig, los of be vallig maken. Dames zelfs waren niet gevrijwaard voor ziju lompheid. Aan kunst en letteren hechtte hij niets. SVie Newton en Leibnitz waren, dit wist hij niet en niets vervelender en laffer voor hem dan het tooneel. Aan theologie had hij nog al gedaan. De stren ge leer der voorbeschikking was de rots waaraan hij vast hield. Hierdoor deinsde hij voor geen gevaar lerug. Het was niet bekend wat hij vrees de. In den oorlog vocht hij als een soldaat en sterk in zijn geloof, boezemde geen gevaar onder welken vorm ook hem angst in. Zijn moed werd wel beproefd. Ziju leveu hing steeds aan een draad. Oorlogziekten wouden stormende zeeën voortdurend dreigen van sluipmoord Ziet daar zijn leven Vergelijking kan ons een licht doen opgaan om trent de oorzaken van het hemelsbreed verschil tusschen beide mannen. Voor Monmouth had het leven slechts vleitaal gehad tot het plotseling van hem eischte een boeteling te zijn. Hoe na tuurlijk dat het verwende kind opgroeide tot een verwend man Toen W illem als kind het eerst zijn toestand kon overzienvond hij zich een va' der en moederloos kindhet hoofd van een °n" derdrukte partij bezitter van een grooten 111 aar gevreesden naam. De invloedrijke staatslieden van Hollanddoodelijke vijanden van zijn geslacht vijanden uit overtuiging, bewaakten al Z1J ne bewegingen. Ieder onvoorzigtig woord b# een hoorderin niemand kou hij zijn vertrou wen stellen, In Elisabeth Musch kunnen onze lezers de jeugd van Willem W mend geteekend vinden en al is het alleen U1 eerbied van van Len nep leide onze schets t°»

Schager Courant | 1868 | | pagina 2