Nederlandsche Letterkunde. (JEWOXE BEIUGTEN. Vondeldichter der Godsdienst-Vrijheid. in. HET GEDICHT. GEMENGDE BEKIGTEN. Rigting Amsterdam en Rotterdam. Rigting Helder. Schagerbrug en 'tZand. St. Maarten en St. Maartensbrug, Barsingerborn c. a. Winkel, N. Niedorp, O. Niedorp en Veenhuizen. I in liet coloniale stelsel schuilt in de 20 millioe- nendie wij voor onze huishonding nit de Oost noodig hebben. Was het volk gezind die op te brengen dan had eene hervorming van het coloni- aal systeem geen groot bezwaar. Nu brengen on ze belastingen nagenoeg 73 millioenen op en men berekent dat ingeval ieder opbragtwat hij werke lijk verschuldigd isdit een vierde meer zou zijn. Indien nu onze dagbladen wat minder klagten aanhieven over de slechtheid der regering en wat meer moeite deden om het verstand des volks in dit opzigt opleklaren en luide tot zijn geweten wis ten te spreken dan zouden zij oneindig meer dan thans behulpzaam zijn om het groote struikelblok weg te nemen. Door de afschaffing van het dag bladzegel wil men de oprigting der dagbladen be vorderen maar wat zal het batenzoo de dagbla den zich bij voorkeur tot de regering en niet tot het volk rigten De regering hoort genoeg waarschuwende stem men zij kan ook wel gezegelde dagbladen koopen maar het onwetende volk heeft aansporing en op wekking noodig, En ziebij de hoogmoedige rol van beoordeelaarster der regering vergeet onze dagbladpers ten eenemale de natie. Voor eenigen tijd werd te B. in Overijssel eene opligterij gepleegddie bewijst dat het ook Hol- landsche avonturiers niet aan overleg ontbreekt. Bij den heer P. een gezeten inwoner aldaar was sinds eenige maanden eene huishoudster geplaatst die in alle opzigten voldeed. De heer des huizes maakte zich daarom ongerusttoen er herhaaldellijk brieven uit Rotterdam aan haar adres kwamen waaruit hij afleidde, dat zij over eene andere con ditie in onderhandeling was. Hij vroeg haar ein delijk naar de strekking van die brieven, waarop de huishonster hem verhaalde, dat zij opzetelijk de zaak voor hem verzwegen had omdat zij daardoor in eene valsche positie tegenover haar heer geraakte; zij had namelijk een erfenis gekregen van vier ton gonds. Ten bewijze legde zij de verschillende brieven van een Rotterdamschen notaris over waaruit bleek dat zij inderdaad in het bezit was gekomen van dit fortuin hetwelk geheel bestond uit planta ges in Indië. Maar uit die brieven bleek tevens dat voor het administreren van deze bezittingen een veel te hoog bediag werd betaald eu na lang overleg bood de heer P. aan om naar Indië te gaan en de zaak te administreren voor f 12000. De huishoudster zon zijn huis huren en ook verdere zaken werden geregeld. Voor de reis per landmail en uitrusting was echter drie diuzend gulden noodig die noch de heer P. noch de huishoudster bezat. Hij vroeg dit geld ter leen aan zijn patroon die zich daartoe bereid verklaarde, vooral na het lezen der correspondentie van den notarismaar aan den heer P. toch iu overweging gaf om eenig nader onderzoek in te stelleo. Hij zelf schreef Het door mij bedoelde dichtstukje luidt 's Lauds treurspel weer verjaart om wiens gedoem- de tronwe Als wees en weeuw in rouwe Bedrukt en troostloos trenrt Hollands goê ge meent Op Grootva&rs koud gebeent Zoo ras de aartslastertong van 't huichelaars synode, Den aard des afgronds Gode Aanleeg en hief Godsnaam tot zuivering van haar zaak Gebrandmerkt op haar kaak Ontbrak het zegel om door gruwel kracht te geven Met kwetsing van het leven, En 't afgemarteld bloed der allervroomste borst, Waar belsche wraak naar dorst, De bastard-vierscbaar dan naar 't schoppen van volks vaders Geschandvlekt als verraders. Verwijst ons bestevaar met afgeleefde strot Te verwen 't hofschavot Geduldig stapt bij met zijn stoksken Daar het ende. met dat doel naar zijn correspondent te Rotterdam en ontving ten antwoord dat er geen notaris van dien naam sis de opgegevene bestond ook geen zaakwaarnemer of eeoig ander persoon die ïich met dergelijke zaken bezig hield. Den volgenden dag seinde dej correspondent dat men de dame niet moest lateo ontsnappen en weldra verscheen dan ook de politie, die de hnishoodster in verzekerde bewaring nam. De geheele correspondentie was geffngeerd en slechts door een toeval werd voor komen dat de opligterij tot het eind werd voort gezet. De gravin van Eglinton een der schoonste vrouwen van Schotland verloor de liefde vau haar gemaal om de zonderlinge reden dat zij hem 7 dochters en geen enkelen zoon geschonken had. De graaf trok de zaak zoo ver dat hij haar op zekeren dag mededeeldevoornemens te zijn zien voor eeuwig van haar te scheiden. alk ben bereid daartoe mijne toesteming te ge ven", zei de gravin; amaar ik eisch dat gij mij eerst alles terug geeft vat ik u ten huwelijk heb mede gebragt adat zal geschieden mevrouw; uw bruidschat zal u tot den laatsten penning terug betaald worden". a Daarvan spreek ik niet mijnheer geef mij de jeugd de onschuld en de schoonheid terug die ik u ten huwelijk bragt, en ik verlaat u op staanden voet De graaf ge- troflen door dat antwoordsloot zijne vrouw in zijne armen en sprak nimmermeer van scheiden. Voor eenige dageu overleed te Beekbergen eene bejaarde vrouw Janna van Essen genaamd zij woonde aldaar alleen in een ellendig hutje en was gedurende meer dan twintig jaren door de diako- nie onderhouden op wier kosten zij ook gedurende hare laatste ziekte werd verpleegd. Na haar over lijden echter werden op onderscheidene plaatsen in hare hut verborgen gevonden eene som van f 200 aan geld eenig zilver en andere voorwerpen be nevens linnen en kleedingstukkendie zij sedert jaren bij de bedeelingen van de diakonie had weten magtig te worden doch ongebruikt had opgebor gen. Op de doitsche kust is bij een ligten schok van aardbeving een rots van 400 voet hoogte in zee gestort. Deze rots droeg den naam v»n den Kouinginne Stoel en was bekend om het vergezigt, dat men op den top had. Er is niets overgebleven dan vlak bij de kust eenige stukken kalksteen die boven het water uitsteken. Er zijn bij het geval geen menschen omgekomen de bewoners der na burige dorpen kwamen vrij met den schrik v.n het geweld dat de val maakte en dat verscheiden seconden aanhield. Tot Griffier bij het kantongeregt te Schagen is benoemd de lieer Mr. S. P. J. Kros, advocaat en plaatsvervangend kantonregter te Helder. In de vorige week hebben te Amsterdam ernige brandjes plaats gehad een schoorsteenbrand in de badkamer van de Ned. Isr. kerk op de Deventer Houtmarkt; bij de wedowe de Boer, op de Klo- veniers ^urgwal een in de Jodenkerkstraat een op de Jodenbreestraateen op de Leprozengracht en een in de 2e. Bloemdwaisstraat door onbe dachtzaamheid van eene beschonkene vrouw. Op enkele kleine uitzonderingen na wordt de on- Van doorgesolde ellende, Van last eu bareuswee. O bauk des doods, o zand Waartoe verzeilt ons land De ziel nn zeilvlug om door de athrs nit te varen Regrauwt de trage jaren Eu noopt den onderdom. Haar frisscbe jonge moed, Wil brnisen door zijn bloed. Na onschuld en gebed getroost voor 't zwaard te bukkeD Door boezoems open rokken Zag elk in 't opregt hartdat allezins bestreen De maat sloeg als voorbeen Hij knieltacb acb hij sneeft met sleep van nederlagen En storting aller plagen. De boom van DnitschlaDd kraakt en siddert overal, Van zoo vermaard een val. Van zoo vermaard een val besterft de vreugde en hope In 't aanschijn van Eorope Enroop gevoelt dien slag zij zocht en zit verdoofd, Om 't ploffen van dat hoofd Dat hoofddat heilig hoofd dat spring op springvloed schatte Dat Nassaus glorie stntte Dat hoofd dat Spanjen eer bet sloot zijn gouden mond Op gouden bergen stond. langs door Napoleon uitgesproken troonrede als zeer vredelievend beschouwd -.vredelievend en oorlog zuchtig sehijnt, met betrekking tot Napoleons redevoeringen synoniom te zijn. Alexander Chevalier is naar men zegt voor nemens eene loebtreisover den Oceaan naar Amerika te doen; bij beweert dien plaiziertogt in drie dagen en drie nachten te zullen volbrengen wij gunnen hem dit genot. De chef van liet huis Kothschild te Weeneu heeft aan de Israëli tische gemeente aldaar eene som van 200,000 ff. geschonken voor den bouw van een gasthuis een rijke jood kan tot nnt van het algemeen nog iets missen. Het prachtige hótel van wijlen baron van Brieoen iu het voorhout te 's Gravenhage is voor prins Alexander aangekocht. De steenkolen-productie in Engeland heeft in het afgeloopen jaar rnim 100$ millioen ton bedragen vertegenwoordigende eene waarde van 500 millioen gulden. Bij een apolhecar te Am sterdam kwam dezer dagen een dienstmeisje en vroeg om de gedroogde kruiden voor mevrouw K. Lieve meid! zeide de apothecar, ik weet van niets. Ja wel antwoordde het meisje, lees maar op dit papiertje; de apothecar las gedroogde krui den van Reotei en zond het meisje naar een boekverkooper. Het groothertogdom Posen schijnt thans een-i vergaderplaats der Jezuiten te worden zij hebben daar talrijke instellingen opgerigt. De engelschraan Normandy heelt een werktuig uitge vonden om zeewater gemakkelijk tot drinkwater te maken. In de vorige week hebben stoutmoedige die ven te Hoilbeck (Belgie) bij den heer B. liet var ken gestolen alvorens het mede te nemen hebben zij het geslagt en bij hun vertrek op de deur ge schreven dat indien het volgende jaar het varken niet vetter was, zij bet ciet weer wilden halen. Eindelijk is de kroonprins van Belgie overleden, hij was den 12 Junij 1859 geboren. Een ge. nees- heel- eu verloskundige te Schoonhoven is tot eene geldboete van f 75 veroordeeld omdat bij geneesmiddelen leverde. Als iets zeldzaams uit Tubbergen vermeld men dat bij den heer 11. Vee- ders koopman en winkelier in het naburige Lan- geveeu een jong varken is geslagtdat eene zwaarte had van 391 halve ned. ponden. Het is eeboren op den llden April 1868 en ges)«gt op den 18ilen Jauuarij jl. en was das ruim ncgeu maanden oud. POSTKANTOOR SCHAGEN. BUSLIGTING. Te beginnen met 1 October 186S. smorg. 5 en 12 uur, 's avonds 6,30 uur. 's morg. 10,30 uur's avonds 5 en 7,30 uur. 's avonds 3 en 11,30. 's morgens 5 en 12 uur. 'smorgens 7,80 en 's avonds 6,30 ure. 's morgens 5 en 's avonds 6,30 nre. gg m De geest ontkerkerd zag van 's Hemels hooge deelen Den dollen moordlust spelen Met romp en hoofd en 't bloed verstrekken versch en laauw, Een roof voor 't plnndergranw Zoo kinders riep hij zoo vermaak n op mijn leste, Ik offer 't lijf ten be3te. Mijn zielach 1 dat de staat gebergd waar door mijn dood Vindt rost in Godes schoot De schim was heende stem voor wiud ook heen gevlogen Wij klaagden 't aan onze oogen Eo 'toog was nadat licht in't nare nachtgevecht De vrijheid kwijt en 't regt. Eer ik overga tot de verduidelijking van het gedicht en de aanwijzing zijner schoonheden moet ik opmerkeD dat ik mij om in de gevoelens ende gewaarwordingen des dichters te dringen ge tracht heb mij zooveel mogelijk op zijn stand punt te verplaatsen. Bij de behandeling van dit onderwerp ben ik daarom even remonstrants en advocaats gezind a'.s Vondel geworden. Als sprak ik door zijn mond heb ik dos nitgevareu over de synode van Dordrecht.de praedestiüatiede reg- ters van Oldenbarneveld enz. De woerdenwelke de lezer dien aangaande zal lezen zullen hard klinken maar men beschouw©

Schager Courant | 1869 | | pagina 2