29 APRIL. Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. TIJDSBESCHOUWINGEN. M 605. Dertiende Jaargang. Ao. 1869. SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt op Woensdag avonddoch wordt, met een bijvoegselbevattende het jongste Schager- marktberigtden volgenden avond verzondenaan hen die zulks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar 4,Franco per post f 4,60. Afzonderlijke nummers f 0,10. Advertenticn van een tot vijf regels f 0,75iedere regel meerder 0,15. De 85 cents zegelregt niet me- degcrekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biên. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. GEMEE\TEAFkO>DIGI.\GE>. VERHUIZINGEN. De Burgemeester van Schagen herinnert de inge zetenen aan het bepaalde bij art. 20 der algetneene verordering van politie dezer gemeente, inhoudende: dat de huurder, wiens huur eindigt, het huis op den dag van het eindigen des huurtijds ten twaalf nre des middags moet ontruimen dat hij verpligt is te zorgen dat zijn huisraad op dat tijdstip uit het gebuurde perceel verwijderd zij en te gedoogen dat de nieuwe huurder zijn huisraad vau dien oogenblik af in het gebuurde brenge. Schagen, den 22 April 1869. De Burgemeester voornoemd Van Dörnberg Heiden. WEEKMARKT. Burgemeester en Wethouders van Schagen brengen ter algemeene kennis, dat, uithoofde van den in vallenden Hemelvaartsdagde wekelijksche markt zal worden gehouden op VVoesdag deu 5 Mei e.k Schagen den 27 Apiil 1869. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester Van Dörnberg Heiden. De Secretaris A. J. van Cantfokt. Uitbreiding van het kiesregt. De grondwet stelt als minimum directe belasting door eeu kiezer voor de tweede kamer te betalen f 20. Zonder grondwetsherziening kan dus geen lagere feisch of een andere eisch voor het kiezerschap worden gesteld. Het voorgedragen ainandement van den heer Heemskerkdat als ontijdig niet in behandeling is gekomenstelde eene uitbreiding van het kiesregt voor, door de vermindering vau den census, die, naar de grondwet, verschilt tus- schen f 20,— en f 160,— Dit voorstel vond vele verdedigers en vele bestrijders. Genen wezen op de noodzakelijkheid der uit breiding dezen op het ondoelmatige om langs dien weg de gebreken van ons kiesstelsel te ver ergeren. De laatsten wilden namelijk eene andere cathegorie van kiezers in het stelsel opnemen en een der middelendie daartoe werd aangegeven en ons een der besten voorkwam was de wijziging van art. 2 der kieswet en de doorhaling daarin van de woorden: verschuldigd aan 'slands kas,* zoodat alsdan in overeenstemming met art. 76 der grondwet, alleen gesproken werd van direkte belasting, waartoe gemeente- zoowel als rijks- di recte belasting kan worden gerekend. Er kan naar ons inzien weinig worden aangevoerd tegen de stelling dat gemeentebelasting evenzeer als landsbelasling in aanmerking komen moest. Een groot gedeelte t°ch der gemeentebelasting vindt haar oorzaak in redenendie op elke plaats in het land gelden terwijl voor zoover die belastingen het gevolg zijn van zuiver plaatselijke toestandende gemeente toch zoo zeer moet worden aangemerkt als een deel des lands dat hare behoeftenlandsbehoef- ten en de belasting voor die behoeftenlandsbe- lasting gerekend kan worden. De regering is van zoo onderscheidene zijden uit- genoodigd om eene uitbreiding van het kiesregt voor te stellen dat zij deze zaak wel ter harte zal nemen. Tegen eene eenvoudige verlaging van den census en vooral tegen eene niet algemeen toege paste evenredige vermindering van de boven het minimum aangeslagen plaatsen hebben wij groote bezwaren daar door dit laatste niet het doel wordt bereikt verbetering u. 1. van het kiesstel sel maar enkel wijziging van de kiestabel in ver band met gewijzigde plaatselijke toestanden ter wijl door eene algemeene verlaging de gebreken der kieswet nog meer op den voorgrond zullen tre den dan tegenwoordig. Eene nieuwe klasse kiezers wenschiten wij ge vormd te hebben uit gepromoveerdenambtena ren officierenpredikantenenz. die het kiesregt zouden erlangen tegen betaling van f 20,hoofd geld. Dat deze nieuwe direkte belasting veel zou de opbrengenbetwijfelen wijdoch hierdoor zou althans met het stelsel worden gebrokendat al leen bekwaamheid tot het doen eener keuze veron derstelt bij wie direkte belastingen betalen. De aanslag heeft als het ware schoorvoetende plaats en indien eene wet in dien geest voorgedragen wordtzou welligt de regering zich voor geinag- tigd kunnen houden om de belasting niet te doen invorderen daar toch het aangeslagen zijn naar art. 2 der kieswet voor betalen geldt. Herziening der kiestabel. Door de aan neming der nieuwe tabel vermeerdert het getal le den der tweede kamer roet 5 en ontstaat een kies district S n e e k als drievoudig district. Groote kiesdistricten verdienen de voorkeur boïen enkele. De Staten-Generaal vertegenwoordigen het Ne- derlandsche volk wordt er meer eene waarheid door. Intusschen zijn wij ook van meening dat geen der beide stelsels streng kan worden doorge zet of vastgehouden en dat vereeniging dikwijls uit plaatselijke toestanden moet worden beoordeeld. De toepassing der tabel bij de verkiezingen in Ju- nij zal over deze vraag ook weêr meer licht ver spreiden dan redenering der regering intusschen wenschen wij gelukdat zij haar voorstel uit den stortvloed Tan amandementen heeft kunnen redden en dat door de motie van den heer Tborbecke het onthoofdend amandement van den heer Heemskerk bij tijds is afgemaakt. Waar van conservatieve zijde gesproken wordt van eene aaneengesloten liberale factie in de ka mer die blindelings het bevel Tan haar hoofd volgtkan voortaanwaarschijnlijk met het beste gevolgaltijd worden aangevoerd het amande ment van den heer Heemskerk tot vermindering van den census voorgesteld op een ontwerp tot wijziging der kiesdistricten en ondersteund door al de leden zijner partij. Nederlandsche geschiedenis. De graaf von Bismarck heeft aan de leden van het Duitsche parlement de bestudering aanbevolen van de ge schiedenis der Nederlandsche republiek. Hij sprak met lof over hare irigting en gaf zijn leedwezen te kennendat hem den tijd ontbrak om zich die naauwkeuriger eigen te maken. Het door hem besproken tijdvak was dat van de W i 11 en de modelregeringdie hij voor den Noord-Duitschen bond verkiesselijk achtte, was hoofdzakelijk ge grond op eene streng doorgevoerde oligarchie. Aan dat tijdvak is door eene volksbeweging een einde gemaakt en het is inderdaad wel karakteris tiek dat onze geschiedenis dienen moet om ecu stelsel aan te bevelen dat zij in hare feiten ver oordeeld heeft. De roem die Holland omstraalde in het midden der 17e. eeuw wordt door Bismark verkeerdelijk toegeschreven san de buiten het volk om regeren de magtcn de buitengewone bekwaamheden en de eerlijkheid der de Witten heeft eeu onhoudbaren stand van zaken lang gedekt, doch de Pruissische minister zie de bloedige les niet voorbij, die hij op de laatste bladzijde van dat schitterend tafereel kan lezen. Schutterij wet. Aan dit ministerie zal ze ker niemand den lof van werkzaamheid ontzeggen. Deze zitting der kamer alleen is rijk geweest aan wetgevenden arbeid. En daar zoovele ontwerpen onafgedaan zijn gebleven of moeten blijven wegens gebrek aan tijd mag niet geklaagd wordendat de inzending eener toegezegde belangrijke wet nog immer ontbreekt. De burgerij zal intusschen wel gevoelen dat er minder behoefte is aan eene scbut- terij-wet dan aan de instellingendie daarvan het gevolg zullen zijn. Ruime en algemeene deelne ming aan de vereenigingen der volksweerbaarheid kan van haar wil doen blijken om zich tot den grondwettigen pligtverdediging van den Neder- landschen grondte bekwamen en de schutterij- wet zal haar dan ook niet als een last op de schouders drukkenmaar gewaardeerd worden als de voldoening aan een nationaal verlangen. Mis schien wacht de minister dit tijdstip af voor de indiening, laat ons dan voor de eer van het Nederlandsche volk hopendat die indiening spoedig geschiede. GEWOAE BERIGTEN. Een wijnbad. Een Amerikaansch reiziger ia eene der straten van Parijsop een uithangbord, de woorden lezende; Hier geeft men wjjubsulen,

Schager Courant | 1869 | | pagina 1