13 1 Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. VERKIEZINGEN. M 607. Dertiende Jaargang;. Ao. 1869 GEIEE.YrEAFkONDIGINGEÜ SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt op Woensdag avonddoch wordt, met een bijvoegselbevattende het jongste Schager- marktberigtden volgenden avond verzondenaan hen die zulks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar 4,Franco per post f 4,60. Afzonderlijke nummers f 0,10. AnvERTENTiëN van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder 0,15. De 35 cents zegelregt niet me- degerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biên. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BEKENDMAKING. Inschrijving voor de Schutterij. Burgemeester en Wethouders van Schagen, Ge zien de wet op de Schutterijen van den 11 April 1827, Staatsblad No 17, en Z. M, besluit van 21 Maart 1828, Staatsblad No 6; Roepen bij deze op, alle ingezetenen, die op den 1 Januarij II. hun 25 jaar zijn ingetreden en alzoo diegenen, welke in het jaar 1841 zijn geboren, om tich ter Secretarie dezer gemeente te doen in schrijven voor de dienst der Schutterij, tusschen den 15 Mei en den 1 Junij aanstaande des voor middags van 9 tot 12 ure, Zon en Feestdagen uitgezonderd. Wordende lot gelijken einde tevens opgeroepen, de uit de dienst ontslagen militairen, alsook diegenen welke, ofschoon in andere gemeenten ingeschreven, sedert de laatste inschrijving binnen deze gemeente zich gevestigd hebbendie op den 1 Januarij jl. hun 31 jaar nog niet hebben voleindigd en alzoo geboren zijn in de jaren 1835 tot en met 1843, nismede de vreemdelingen van den zelfden ouder dom die sedert de laatste inschrijving in de termen gevallen zijn om volgens art 2 der Wet van 11 April 1827. als ingezetenen te worden beschouwd. En worden belanghebbenden indachtig gemaakt op het bepaalde bij art. 9 der wet, luidende als volgt .Die bevonden znllen worden zich niet voor den 1 Junij te hebben doen inschrijven, zullen door het plaatselijk bestnor ambtshalve ingeschreven worden en door den natemelden Schuttersraad worden verweten tot eene geldboeteterwijl zij, daarenboven zonder loting bij de Schutterij tullen worden inge lijfd indien het zal blijkendat er tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling ten hunnen aanzien bestonden." En aangemaand om zich tijdig van een geboorte- extract te voorzien, welke kosteloos, ten dienste der schntterij verkrijgbaar zijn ten einde zich van den juisten ouderdom te verzekereo. Schaeen den 8 Mei 1869. Burgemeester en Wethonders voornoemd. Dt Secretaris De Burgemeester A. J. van Cantfort Van Dörnberg Heiden. De centrale liberale kiesvereeniging te Alkmaar, heeft tot kandidaat gesteld voor het lidmaatschap der 2e. Kamer, den Luitenant-Generaal W. J. Knoop. Zij heeft hierin eene zeer gelukkige keuze gedaan; want de algemeen bekende bekwaamheden van dezen hoofd—ofGcier waarborgen hem eene émi nente stelling iu de Kamer. Wij bevelen zijne candi- dateur dan ook met warmte aan en hopen in een der volgende nummers van ons blad, enkele mededee- lingen uit de geschriften van den heer Knoop op te nemen, ten einde hem bij onze lezers nog beter bekend te maken. Vooraf zijn wij echter genoodzaakt weder te wij zen op het pligtmatige voor de kiezers om toch gebruik te maken van hun regt tot stemming. Wanneer de helft van het getal kiezers opkomt, rekent men dit gewoonlijk al wèl en deze opkomst wordt in den regel dan nog het meest bewonderd door hen die te huis zijn gebleven. Wat toch kan de oorzaak zijn dier slechte opkomst? De uitoefe ning van het kiearegt ia toch niet moeijelijk en de vrijheid in het uitbrengen der stem wordt, voor zooveel ons bekendin dit district niet belem merd. Of zouden wij hierin inderdaad eene ge deeltelijke verklaring der schijnbare onverschilligheid moeten zoeken? Zon men inderdaad niet durven stemmen dan op den invloedrijken man, die sints jaren dit dis trict vertegenwoordigde? Wij knnnen ons best voorstellen dat het eigenbelang zich verzet tegen het deelnemen aan de stemming. Wanneer wij uitgenoodigd worden om op den heer van Forecst te stemmen en men stemde liever op deu heer Knoop, dan laat het zich denken dat men om alle onaangenaamheden te voorkomenhet liefst zich maar in het geheel niet bemoeit met de stemming. Op een ander terrein zou men al ligt zijn streng vasthouden en zijn zin doen maar hier, och! wat doet het er toeniet waar Betaald moet er toch worden en dit punt is strikt genomen het eenig interessante en geheel onafhankelijk van de vraag of de Schagers stemmen voor Foreest of Knoop. En wie zou indien de zaak dus staat zich niet liever verklaren voor den heer Foreest, die in de nabijheid is, dan vooreen militair, die regt- streeks geen invloed kan uitoefenen op onze be langen Dat enkele kiezers inderdaad zich van stemming onthouden of wel stemmen ten einde den magtigen man eer. compliment te makengelooven wij wel maar het gros der kiezers achten wij boven deze lafheid verbeven. Laat ieder hierin toch eerlijk ziju en vrijheid eerbiedigen en op prijs stellen. Het persoonlijk karakter der tegenover elkander gestelde mannen verbiedt in de eerste plaats eene ondersteuning der caudidatuur uit onedele drijf- veeren. De strijd zij en blijve een loijale strijd. Wij zouden de herkiezing van den heer van Foreest in de tegenwoordige omstandigheden zeer betreuren. In den strijd tegen het ministerie Heemskerk heeft hij zich een tegenstander betoond van de regten en bevoegd heden der Kamer en schoon in de minderheid, heeft het waarlij kniet gelegen aan zijn invloed en welsprekendheid dat het toezigt der Kamer op de regering niet denk beeldig is geworden. Voor de koloniën staat hij een stelsel voor dat ten eenenm&le in strijd is met een regtgeaard ze delijkheids-gevoel en voor de openbare school hoopt hij niet anders dan hare omverwerping door den secte—geest. Hoe ook bemanteld en hoe regtvaar- dig en onschuldig zich de eisch van de anti—revo lutionaire partij ook voor doe zij strijdt tegen het bestaan der Staatsschool en hare overwinning zou een geweldige teruggang zijn. Men zal niet nalaten nit te trompetten dat het onderwijs in ge vaarlijke handen is en behoort teruggebragt te wor den tot het kerkelijk gebied. Ieders godsdienstige meening zal worden bewerkt tot men in haar een medestander gevonden heeft. De pligten van den Staat en de regten van den burger worden alleen erkend voor zoover zij ons passen. Aan verdraag zaamheid, aan regt voor allen wordt niet gedacht en de zoo echt godsdienstige instelling van eene school voor allen, wordt in deu ban gedaan als kettersch. De heer Knoop deelt deze meening niet. Bij eene vorige candidatuur te Gorinchem waar hij tegenover den heer Heemskerk stond heeft hij zijne instemming met het beginsel der onder- wijs-wet verklaard. Er kon ook niet anders ver wacht worden van iemanddie in zijne geschriften zich zoo ten volle Nederlander betoont. Het va derland is hem geen ijdele klank; in al zijn wer ken spreekt een eenvoudige, mannelijke liefde voor het land onzer geboorte, gehechtheid aan onze constitutionele instellingen cn getrouwheid aan het geloof, dat de kracht van een Staat in dc ontwik keling zijner burgers gelegen is. Als krijgskundige is hij onbetwistbaar een der meest gewaardeerde specialiteiten. Alleen daarom mag hij niet gemist worden in onze vertegenwoor diging. De omvangrijke departementen voor de krijgszaken, in détails door de Kamer onderzocht, wijzen hem zijne plaats aan. Onze verdediging is eene der moeijelijkste vraag stukken, waarvan de oplossing nog volstrekt niet is gevonden, want zij kost te veel geld en is on voldoende. Wettelijke regeling omtrent het defensie- systeem kan onder dit ministerie uict uitblijven en daarbij is het hoogst weuschelijk dat een de gelijk deskundige zijn oordeel uitspreke. Uit nog een oogpunt willen wij deze candida- tuur aanbevelen. Men legt aan onze Tweede Ka mer dikwijls ten laste dat zij te veel spreekt. Er is veel onregtvaardigs in die klagt: men kan toch geen zaken behandelen of men moet spreken. Alleen is de kunst van spreken bij hen, die als advokaat eene opleiding hebben genoten, en hiertoe behoort het grootste gedeelte der Kamer dikwijls niet vrij van een gezochtheiddie aanduidt dat er wel iets waars ligt in het Fransche vla forme emportele fond." Onder al die advokaten en gestudeerden hooren wij gaarne de eenvondige en korte taal van den krijgsman en wij zijn er van verzekerd dat deze zijne overtuiging zoo duidelijk zal weten nit te spreken, dal ieder goed weet wat hij zeggen wil. Dit leert men in de dienst. Het komt ons zeer twijfelachtig voor, wie der beide candidaten de overwinning behalen zal. De heer van Foreest is niet meer zoo zeker van zijne stemmen als vroeger, bij de laatste ontbinding kwam de heer van der Kaay zelfs met hem in herstemming en de liberale partij behaalde in de keuze van den heer de Bruijn Kops eene overwin ning. Toch bezit bier de profeet in eigenland

Schager Courant | 1869 | | pagina 1