3 JÜMU. Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. BON»ER»AG M 610. i.nuiMi ukiiMiii,iM,i;\. Ons laatste woord yóói de verkiezing. GLMLMiDL BEMGTEX Dertiende Jaargang. Ao. 1869. Prijs per jaar f 4,Franco per post f 4,60. Afzonderlijke nummers f 0,10. POLITIE. waarschuwing. SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt op Woensdag avonddoch wordt, met een bijvoegselbevattende het jongste Schager- marktberigtden volgenden avond verzonden aan ben die zulks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster. Abonnementen op dit blad worden door alle ADVBRTKNTiëN van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder f 0,15. De 35 cents zegelregt niet me- degerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te bièn. Boekhandelaren eD Postdirecteuren aangenomen. Bij den burgemeester van Schagen is voor den eigenaar, tegen betaling der voedingskosten, terug te bekomen een afgedwaald lam voorts is door een drijver laatst). Donderdag ver mist een laai, gemerkt op het linkeroor een hakje aan den bovenkant en op het regteroor aan den onderkant. De burgemeester voornoemd verzoekt bij ont dekking daarvan opgave. Pe Rurgeraeester van Schagen Gezien de aanschrijving van den Commissaris des Koningsin de provincie Noordholland, van den 18 Mei laatstleden provinciaslblad 21; Vestigt de aandacht op art. 11 der algemeene politie vrrorderdening uezer gemeente luidende als volgt, „Ingeval van verhuizingbinnen de gemeeutezal daarvan binnen acht dagen behooren te worden ken- ais gegeven ter secretarie der gemeenteop den voet als hierna is bepaald, te weteo: „Voor een geheel gezin inwonende diecst - en wrrkboden daaronder begrepen door bet boofd van dat gezin „Voor afzonderlijk levende personendoor hen zeiven voor de geheele bevolking van gestichten of andere inrigtiugenwaar personen onder eenig bestuur te znmeu wonen door de bestuurders dier inrigtingen. Zullende bjj verzuim of nalatigheid deswege de straf, bepaild bij art. 12 op deu overtreder worden toegepast. Schagen, dca 1 Junjj 1869. De llnrgemeevtrr van Dörnberg Heiden. Wij houden het in onze tegenpartij voor eene fout, dat zij bij de ophanden zijnde verkiezingen de ouder» ijs-kwestie zoo sterk op den voorgrond heeft gesteld. ..r zijn toch waarlijk onderwerpen genoeg waaraau eene oppositie zich kan vastklam pen om er niet juist een te kiezenwaardoor neven, neen, boven onze belangstdljpg in staat kundige en maatschappelijke betrekkingen geroerd wordt in ons huisselijk en innerlijk leven. Wanneer de onderwijs-kwestie toch ernstig gemeend is werpt zij eene godsdienstige kwestie tnsschen de kiezers en het godsdienstig gevoel dat den mensch adelt en waardoor hij zich verwant gevoelt aan de groote oorzaak aller dingen, ia van onds bekend als de zelfde drift, die onvoorzigtig geleid, al wat men- schelijk is ontneemt aan den mensch en hem gelijk jet worden aan den booze. Wij weten het wel, het wordt niet zoo kwaad gemeend, maar let intusschen eens op de gevolgen, die zich reeds laten zien uit het onvoorzigtig stel len dezer vraag. Met medelijden wekkenden hoog moed des geestes hooren wij ouder maar half ver staanbare uitdrukkingen, een veroordeelend vonnis veilen over het groote middel om van onze kinde ren menschen te maken. De gemengde school in Nederland waarvan vrij ook alhier de werking kannen nagaan en waaromtrent wij eene uitnemende getuigenis kunnen lezen uit het dezer dagen uitgege ven boekje van Schagen's hoofdonderwijzer wordt verdacht gemaakt, gewogen en te ligt bevonden door eene zich zelf verheerlijkende minderheid, die nader tot God meent te staan dan hij, die in pligtsbetrachting en geestes ontwikkeling en broe derlijke verdraagzaamheid de uiting vindt van ech ten godsdienstzin. Met zonderlingen zelfwaan vraagt men U of Gij het verantwoorden kunt voor Hem, van wien Gij uwe kinderen outvingtdat Gij hen toevertrouwt aan de leiding van kundige, regtscha- pen mannen en toch zonden deze mannen niet beter doen met zich te herinneren dat per slot van rekening elke verantwoording, ook de hunne, zoo uiterst gebrekkig moet zijn? Hoe ellendig eene vraag als de gestelde werkt blijkt uit het onderzoek dat in ons blad zelfs heeft plaats gehad of de heer 's Jacob zou zijn getrouwd met eene roomsche vrouw en of zijne kinderen roomsch zouden zijn of niet. De redactie plaatst boven de haar toegezonden stukken altijd het stereotype vdat zij zich niet altoos vereenigt met de gevoelens der inzenders," maar zij gevoelt zich bovendien verpligt hare af keuring te kennen te geven over eene rigting die er toe leidt om staatkundige belangen, politieke onderwerpente vermengen met vragen als deze. De school-kwestie dreigt, nn zij gesteld is, een groot gevaar te worden voor ons land. Tusschen Foreest en Knoop te kiezen is eene verklaring af te leggen omtrent onze over tuiging of de minderheid, die tot nog toe weinig anders gedaan heeft dan de school te beschuldigen zonder bewijs, gelijk mag hebben zonder bewijs. Deze verkiezingen moeten de school-kwestie doo- den, want blijft zij langer bestaan dau zal dezelfde lamheid zich op dit gebied openbaren, die in Indië merkbaar is, door het schijnbaar moedwillig onbeslist laten van vragen, die inderdaad reeds beslist zijn. De herkiezing van Foreest is eene huldiging san zijn beginsel, eene instemming met zijn gevoelen, dat de gemengde school een kwaad is; eene hand, die, let wel! alleen wordt uitgesto ken om af te breken, want geen twijfel is er of wat zij thans afbreekt, kan door den heer van Foreest en zijne tegenwoordige bondgenooten nim mer weder worden opgebouwd, of zou bet verschil tusschen de Heidelbergsche en Mechelsche cathe- chismus niet beletten, dat, wanneer die groote verderver, de school zonder cathechisme is opge ruimd, aanstonds eene nieuwe school zal verrijzen Wie voor Knoop stemt, bevestigt het bestaande en erkent met hem dat de school moet blijven, zooals zij is, neutraal maar christelijkver klaart dat hij niet hooren wil van zoogenaamde godsdienstige betweterij en beantwoordt eene zuiver politieke vraag hoe wordt ons land het best gediend, zonder te luisteren naar de toezeg ging, dat men een middel heeft uitgevondenwaar door men de school kan inrigten, zbi», dat onze kinderen moeten zalig worden. De herkiezing van den heer van Foreest laat de vraag onbeslist. Want de kiezers vaardigden immers den heer de Bruijn Kops af en wat deze zegt wordt door Foreest tegen gesproken; wat de eene wil, wil de andere niet en hoe kan bij mo gelijkheid eene beslissing komen, wanneer men ja en neen zegt, ontkent en toestemt? De wonder lijke inconsequentie van twee mannen te zenden naar 's Hage, die elkander bestrijden, behoort op te honden. Wtj moeten tegen eene volgende verkiezing of een tweeden heer van Foreest vin den of deze gelegenheid aangrijpen om op te hon den bespottelijk te zijn. De verkiezingen hebben op dit oogenblik een groot belang. Er moet wat worden gedaanonze instellingen moeten ontwikkeld, de volksgeest moet aangevuurd, onze vaderlands liefde heiliger worden en nu wil men terug. Pas ontkomen aan eene worsteling, nog meer vervelend dan droevig, tusschen conservatieven en liberalen, kan d»ze verkiezing op nieuw den conservatief op het kus; n zetten om daarna op nieuw te vallen voor het levend beginsel van vooruitgang. Leent daartoe niet uwe stem, kiezers 1 weest mannen van uwen tijd vertrouwt elkanders eerlijkheid, hebt geloof in de deugdelijkheid en duurzaamheid onzer constitutio nele instellingen. Het is kort geleden gebeurd dat een minister twijfelend sprak over die deug delijkheid en het lid der Kamer, de heer van Foreest, kon zwijgend dit aanhooren en steunde eene regering, die het inderdaad er op scheen V gelegd te hebben, die instellingen te ondermijn Naar onze overtuiging maakt dit alleen zijne kiezing onmogelijkeerlijke handhaving grondwet, waarvan onafscheidelijk is het geloof hare uitvoerbaarheid, is eens vertegenwoordi pligt; die grondwet gebiedt de handh; eener algemeene volksschool, en waar de hee Foreest dit een kwaad acht en de heer F dit als een noodzakelijkheid stelt, wijst d stitutionele zin der kiezers den laatste aan w» man hnnner keuze. De vrees voor vervalsching der stemmingen voor bet Wetgevend Ligchaam in Frankrijk is tegenwoor dig zoo groot dat vele kiezers de voorzorg nemen om, na afloop der stemmeug, naast het officiële zegelban bijzonder cachet te drukken op de stem- bos en op de deor Tan bet vertrek waarin de bas- sea worden bewaardeenige personen uit den troep getroosten zich zelfs de moeite des nacht met de natio nale garde voor de deur van bet vertrek de wacht te hondenzoo wantrouwend is men in ons land toch niet.— T$ Hellevoetsluis is een matroos over boord gevallen en verdronken terwijl te Niewediep de een den ander, oit minnenijd, bijna geeft ver moord. De Indépendance Beige iai

Schager Courant | 1869 | | pagina 1