Aan de kiezers in het kiesdistrict Alkmaar. POSTKANTOOR SCHAGEN. COIIIIESI'OABEHIE. \an de liberale kiezers in liet district Alkmaar Burgerlijke stand der gemeente Sehagen. den tijd van zes dagente Parijszes sml in be-] slag genomen. Tot heemraad van den polder W aard en Groet is benoemd de heer J. Blaanboer Gzn.^ en tot heemraad van de Schermeer de heer A. Konijn. De eerste nieuwe aardappelen, uit het U estlandzijn naar Engeland verzondeu. Te Liverpool zijn niet minder dan 30,000 kin deren van schoolonderwijs verstoken Pruissen telt nn 24 millioen zielen Uit het Damrak te Amster dam is het lijkje van een 3jarig knaapje opgehaald. Te Rotterdam zijn de eerste kersen uit Duitschland aangebragt en naar Engeland verzonden zij gin gen dus onzen neus voorbij. De grootste win- kelbunr in New-York wordt betaald door den heer Jaffraij, hij betaalt f 150000 per jaar; van de lo gementen betaalt het Avencie Hotel de hoogste huur namelijk f 250060 per jaar. In het pro ces tegen Jacob de Vletter zijn niet minder dan 93 getuigen gedagvaard. De heer J. Iioeff te *8 Flertogenbosch heeft eet» stoom-véiocipède uit gevonden van IJ paardenkracht geschikt voor twee personen hij heeft plan, door de aanbrenging van nog een cylinder, het vermogen op twee paarden kracht te brengen, waardoor alsdan een rijtuig voor vier personen zon worden verkregen. De centrale kiesvereeniging in dit kiesdistrict heeft in hare vergadering van 7 Mei 1.1., tot haren can- didaat voor het lid maatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal gekozen den heer W. J. Knoop, Luitenaut Generaal bij het Nederlandsche leger en aan haar bestuur opgedra:en deze keuze en de re denen die daartoe geleid hebben bekend te maken Aan die opdracht geven wij thans uitvoering. Het altredeud lid in wiens plaats door dit kiesdistrict moet worden voorzien is de heer Jht. Mr. C. van Foreest. Gaarne erkennen wij en het is ons aangenaam dit hier openlijk te kunnen doen dat dit lid der Tweede Kamer aan de eerste vereischttn van een volksvertegenwoordiger, rechtschapenheid, eerlijkheid, bekwaamheid vader landsliefde, naar onze mening alleszins voldoet. Zijn staatkundige richting is echter in lijnrechten strijd met de beginselen door de centrale kiesver eeniging gehuldigd. Die vereeuigiug behoorde dus een candidait te kiezenwiens vaderlandsliefde bekwaamheid eerlijkheid en rechtschapenheid even zeer boven alle verdenking zijn verheven en wiens staalkundige richting in overeenstemming is met de beginselen van welker toepassing in staatsbestnnr en wetgeving deze liberale kiesvereeniging kracht en aanzien voor den staat, welvaart, vooruitgang, vrije, gezonde ontwikkeling voor het Nederlandsche volk verwacht. Znlk een kandidaat meent zij ge- vouden te hebben in den heer Knoop. De heer van Foreest'behoort nog meer tot de antirevolutionaire dan tot de conservatieve richting. Hij is één der meest bepaalde tegenstanders van de liberale partij. In de twee belangrijkste kwes- tien van den dag behoort hij tot de heftigste bestrij ders van de richting die wij zijn toegedaan. Wij beschouwen het cultuurstelsel als een belemmering van den bloei en de ontwikkeling vat Java en Ne derland beide, en wenschen dat dit stelsel langza merhand losgelatenallengs door dat van den vrijen arbeid vervangen worde, en rnimte late voor de «utginning der nog onbebouwde grondeu door par- licaliereu. De meeste conservatieven achten de landbaving van het stelsel noodzakelijk ofschoon tij sommige gebreken er van eikenneu. De heer tan Foreest echter verklaart zich een fbewonder- tar" van het bestaaude stelsel. (Zie verslag dei zitting van de Tweede Kamer van 21 November 1867 in het bijblad.) Voorstanders van onbelemmerde vrijheid voor alle onderwijs maar overtuigd dat de staat zich niet mag ontslaan van de zorg voor voldoend la ger onder - ijs in elke gemeente, achten wij het begaan d r neutrale gemengde school een zegen voor bet vaderland. Ook de meeaten conservatieven verklaren zich voor de handhaving der neutrale school, en de -onservatieve Algemeene Kiesvereeniging voor Neder land heeft de handhaving der nentrale openbare school a haar programma opgenomen. De beer van Foreest arentegen noemt de gemengde school volgens de bestaande wet een 'noodzakelijk kwaad," ziet et. ogend nit naar den tijd dat het Nederlandsche volk 'rijp" zal zijn om door grondwetsherziening dit 'kwaad" weg te nemeu en ondersteunt in middels elke poging om door schoolwetsherziening bet 'kwaad" zooveel mogelijk onschadelijk te maken. (Zie verslag der zittiog van de Tweede Kamer van 11 December 1683, in het bijblad.) Wij mogen daarom de herkiezing van den 'heer van Foreest niet aanbevelen. De heer Knoop daarentegen wil handhaving der bestaande gemengde openbare schoolhij roept zijn laodgenooten op om 'die rampzalige kerkelijke wisten te laten rusten, die ons land verzwakken en udeelen, om wat meer hart te hebben voor het algemeene vaderland en wat minder op den voor- grond te stellen dat men Katholiek of Protestant is." Hij is van meening „dat bet cnltnnrstelsel moet afgeschaft worden; dat Indie op liberale wijze moet beheerd worden dat het onze plicht is te arbeiden aso het welzijn en de ontwikkeling van den Javaan maar tevens is hij vaa meeoing 'dat dit alles op verstandige wijze moet geschieden en niet met die overdrijving en dat ondoordachte waardoor zich de ineeningeu van sommige Indische hervormers kenmerken." Als krijgskundige heeft de heer Knoop zich ge wijd aan de brstndeering van het allerbelangrijkste vraagstuk hoe ons vaderland op de meest doel treffende wijze en met opoffering van het minst mogelijk getal menschenlevens verdedigd hoe van onze natuurlijke verdedigingsmiddelenri vieren en onderwaterzettineen het best partij ge trokken kan worden en hoe een leger van vol doende sterkte en geoefendheid is te verkrijgen dat tevens zoo weinig mogelijk drukkend is voor de natie. Een man die een naauwgezette studie heeft gemaakt van dit vraagstuk zoo uiterst gewichtig voor een klein en vrijheidlievend volk dat prijs stelt op zijn onafhankheid zon reeds daarom alleen een aanwinst zijn voor de Tweede Kamer, waar hij gelijkgezinde vertegenwoordigers wien de noodige kennis der krijgswetenschsp ontbreekt, zijn onmis bare voort lichting kan schenken. Hoe hij denkt over de verhouding van het leger tot het volk kan het best worden aangednid door de aanhaling van enkele zinsneden uit zijn eigen werken Dat bet leger zich steeds naanw aanslnite bij de natie, dat het één blijve met haar, dat het Hollandsch zij in denken, spreken en hande len.In sommige, vooral in Uuitsche staten, is men er toegekomeo om het leger geheel en al van het overige de9 volks af te zonderen om de scherp ste afscheiding te maken tnsschen krijgsman en burgeren om van den officiersstand eene geheel op zich zelf staande klasse te makendie met aristocratische voornaamheid op de overigen neerziet. Zoo iets bij ons te willen invoerenzou even onzinnig als misdadig zijn, wij zijn een burger lijk volk, wjj moeten een burgerlijk leger hebben dat leger is op zich zelve niet in staat om ten allen tijde de onafhankelijkheid des lands te vrijwaren het behoeft daartoe den steun van het geheele volk het moet dus ook geen op zich zelf stannd lichaam zijn het moet naauw met dat volk verbonden blijven het moet niet anders zijn dan het gewapend gedeelte van het volk." (Krijgs- en geschiedkundige geschriften deel III, blaJz. 337). Dat de heer Knoop een veelzijdig ontwikkeld inan is, zal ieder erkennen. Dat hij een onafhan kelijk oordeel en zelfstandig karakter bezit, zal uiemand betwisten. Dat hij eindelijk een voorstan der van een echt vrijzinnige, volksgezinde regeering is, een vriend van hervorming en vooruitgang en een vijand van tegenwerkende vasthondeudheid en slenr, kan alweer bet duidelijkst blijken nit zijn eigen woorden »Men zorged*t de regering zoo vrijzinnig mo gelijk zamcu gesteld zij; dat zij wezeulijk den algemeene volksgeest vertege-.iwoordige; men neme zooveel waarborgen als mogenlijk is tegen hare willekeur en uitbreiding van macht." En verder: 'Zorg dat gij eene regering fcebt, die wezenlijk volksgezind ismaar maak haar tevens krachtig." (Geschriften deel I. bladz. 154 en 156.) Elke verandering in den gang van bet bestuur stuit bij ons af op den hartnekkigen tegenstand van ambtenaren of van collegies, die daardoor meeneo te verliezen in aanzien en in invloeden in dit kleingeestig hechten aan zoo onbeduidende zaken is de regering eigenlijk niets anders dan een tronwe afspiegeling van het volk zelfwij weten het belangrijke vaak niet te onderscheiden van het onbelangrijkewij bewegen soms hemel en aarde om nietigheden en wij slapen in, daar waar het de toekomst en de grootheid van ons vaderland geldt." En Menig goed denkbeeld isals onprak tisch en hersenschimmig, ter zijde gesteld, omdat men het, willens of onwillens, op eene geheel ver keerde wijze heeft toegepast. Znlk eeoe handeling beeft men meestal te vre»zen van die mannen die, door eene jarenlange behandeling van regeringzaken aan vaste vormen en aan een onveranderlijkea gang van werken gewendterugdeinzen voor alles wat nienw isen met wantrouwen of bespotting ont vangen alles wat met hunne eenmaal aangenomen begrippen in strijd is of zich beweegt buiten den beperkten kring bnnner denkbeelden en inzigten Groote verandering, afdoende hervormingen hebben altijd te kampen met den hardnekkige! tegenstand van de bekrompenheiddie in alles wat bestaat bet toppnnt der volmaaktheid ziet; van de gemakzucht die terng schrikt voor den arbeid en de inspanning, verbonden aan den invoer van nieuwe regeringsbe ginselen." (Geschriften deel IV, bladz. 368 en 369.) Deze man heeft de Center ale kiesvereenigieg ia het kiesdistrict Alkmaar tot haren candidaat ge kozen. Hem beveelt 'zij' den kiezers met volle overtoiging aan. Het bestnnr der Tereeniging, Alkmaar W. vak der K AAY. Voorzitter. 20 Mei 1869. J. C. de LEEUW, Secretaris. RIGTING AMSTERDAM en ROTTERDAM. 7.2 en 10.33 's morg. 3.3 en 7.7 's avonds. RIGTING HELDER. 10.33 's morg., 5.46 en 10.35 's avonds. ARRONDISSEMENT. N. NIEDORP, OUDE NIED. en WINKEL. 7.2 morg. en 7.7 's avonds. SCHAGERBRUG en 't ZAND. 5 's morg. en 3.30 's avonds. St. MAARTENSBRUG en St. MAARTEN. 5 'a morg. en 3.30 's avonds. BARSINGËRHORN. 7.45 's morg en 7.30 's avonds. WIERINGERWAARD en OUDESLUIS. 5 's morgens. BUSLIGTINGEN. 5 en 10 's morg., 2.30 en 6.30 's avonds. OPENSTELLING VAN HET KANTOOR, 's morgens 's avonds 8 tot 12 ure. 2 tot 2.30 ure. 5 6.30 Geldart. en aanget. brieven niet na 6 ure avonds. Des Zondags worden GEEN postwissels afge geven of uitbetaald, en is het kantoor van 2 tot 2.30 NIET geopend. Het 3e vervolg van vde Nutsavond," zal in het volgende No. worden geplaatst. Het stukje getiteld: 'Hoort naar mijne woor den, maar ziet niet naar mijne daden" kan in ons blad geene plaats vinden het is te personeel. Gedurende acht dagen blijft het ter dispositie van den inzender, na welken tijd het wordt vernie tigd. Red. l\(iEZü\DE\ STlhhE^i. De redactie vereenigt zich niet alt'jd met de ge voelen* der inzenders van geplaatste stukken. Ve Redactie der veel gelezen Sehoger Courant wórdt verzocht onderstaande in haar volgend h"' te plaatsen. wordt in overweging gegeven, of het niet raad zamer zoude zijn, nü de zaken staan, zoo als zij staan, bij de ophanden zijnde verkiezing van eeu lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, niet naar de stembus te gaan, maar liever 't huis te blijven, daar alsdan beter zoude kunnen wor den uitgemaakt of jonkheer C. van Foreest wer kelijk den uitverkorene volksvertegenwoordiger bij de g u a d e Gods is, door het getal stemmendeu en uiet stemmenden met elkander te vergelijken kunnende men gerust drie vierden der, op jonk heer C. van Foreest, uitgebragte stemmen ten platte lande, rekenen, als behoorende tot diegenen welke hunnen burgemeester eene dienst willen be wijzen, en deze, (de burgemeesters), door de ver kiezing van jonkheer C. van Foieest te bevorde ren, eene dienst zoeken te bewijzen aan hunnen jonkheer-van-Foreestgezinden ond-officier van Jastitie, zoo wel als aan hunnen tegen woord igen jonkheer-van-Foreestgezinden officier van Justitie, met wien zij toch dagelijks veel te maken hebben, en de officier-van-justitielijke vriendschap en toe gevendheid, bun zeer te stade kan komen. Kun nende men verder een groot deel der andere stem men op jonkheer van Foreest nitgebragt, rekenen te behooren tot die katholieken welke door het dagblad *de Tijd" reeds bewerkt zijn of worden. Kiezers van het district Alkmaar denkt hier eens, twee ja driemaal over na. A2 Janij 1869. H Ingeschreven van 2329 Mei 1869. GEBOREN: 22 Mei. Jacob, zoon van Salomon de Vries en van Grietje Trompetter;25 Mei. Elisabeth, dochter vao Jan den Adel en van Antje Dekker, ONDERTROUWD: Geene- GEHUWD: Geene. OVERLEDEN: Geene,

Schager Courant | 1869 | | pagina 2