De Gemengde School in Nederlan A a ii bes led SLIJM- EN MAAGPILLEN. Dr. LINCK's Donderdag den 10 Junij 1869, Schrijf- en dubbele Copiëer-Inkt Een kiezerspraatje. Praktisch, "beschouwd. J. H. W. S L A i\ G E i\, Hoofdonderwijzer te Schagen. Prijs f0.30. (4247) LET WEL W. A. HAZEU. Open ha re Bij S. GILTJES, te Helder, ie beden ran de pers gekomen, eene, voor deze dagen, zeer belangrijke Brochnre: Een voord gerigt aan de kiezers van Leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in Nederland, met een woord vooraf tot aanbeveling, door het Bestuur der Centrale Kiesvereeniging in het Kiesdistrict Alkmaar. (4242) Zij beslaat twee vel druks en is getiteld DOOR Ter verspreiding, door Kiezersvereenigingen of belangstellende particulieren bij 50 of 100 tallen a f 0.20. Behalve bij den uitgever voornoemd, worden bij alle Boekhandelaren bestellingen aange nomen. Opgaven a. v. p. spoedig. Deze pillen die sints vele jaren met het beste gevolg, tegeu de Slijm en als Maagver sterkend gebruikt worden', door hare zachte werking de Spijsvertering zeer bevorderen zijn bijzonder goed tegen de Gal en zeer zacht Laxerend, zij zijn tegen 324 cents het doosje met berigt van het gebruik te bekomen, bij de Hoofd-Dépoi- houders H. Schreuder Comp. op het Ritae- voort te Alkmaar die dezelve mede verkrijgbaar hebben gesteld bij de Heeren Schagen. WA. Hateu. Rijp» B% J* Pot. Kokhniten, JF. Dickman. Purmereode J. Schuiten- Medrmblik B. Snel. maker. Gravelaod JP. Burger. N. Diep F er hoeve Bruinvis. Koog aao de Zaan van Borneren. Amsterdam S. C. Bartels. WormerTeerD. Jacobs Gz. Zaandam, G. Olie opvol ger Tin/. /P. Enipscheer, Haarlemmerdijk bij de Wieriagerstraal Mo. 519 Dese Mljm~ en Mfiftgplllcn, reeds soo vele jaren met roem bekend en io algemeen gebruik, xijn te Schagen alleen en uitsluitend verkrijgbaar gesteld bjj den Ueer Om «Ik doosje der echte et» sinds onheugelijke jarev gebruikte Slijm en aagpillen la een biljet voorsten met do haodreekeniag van den vervaardiger J. i. SCNRttDER, Apotheker welke haodtoekeoiog uck ook bevindt op bet Zegellak, waarmede elk doosje verzegeld ia* Hen gelieve daar wel attent op te ayern WAchtr *lch voor hel gebruik VAD BAniAAk»el« welke men trarkt in omloop te brengen. De Commissie welke, gedurende 1869, het beheer heeft over de Langereis- en Veenhuizer- dijken, is voornemens, op voormiddags 11 uur, in de herberg var. den beer Wonder, buiten de friesche barrière te Alkmaar, openbare aanbesteding te houden van het uitvoeren van alle aan en langs gezegde dijken, voor het loopend jaar, beraamde werken, in drie perceelen, als 1. het nitdiepen van 346 ellen bennsloot op verschillende plaatsen; (424"») 2. het uitvoeren van eenig grond-, schoei-, metsel- en teerwerk enz. 3. het beharden, door middel van grindbestor- ting, van het rijpad op de dijkskruin, ter breedte van 1,90 el over eene lengte van ongeveer 1439 el, met het onderhoud, ook van hetgene reeds vroeger is hard gemaakt, tot den 1 April 1870. Alles met inbegrip van materialen. Het bestek en de voorwaarden waarnaar deze besteding zal worden gehouden, zullen, gedurende de zes laatste aan de besteding voorafgaande da gen, ter lezing en inzage liggenin de herberg «Prins ilaurits" te Nieuwe Niedorp, in de koffij- huizen van A. Steenman en A. Knikker te Scha gen, in de herberg van Wonder te Alkmaar en ten kantore van den Secretaris C. Muller Cz. te Barsingerhoru, alwaar tevens, zoolang de voorraad strekt, exemplaren verkrijgbaar zijn tegen beuling van fl per stuk. De Commissie voornoemd, JAN SPAANS Junior, Dijkgraaf. C. MULLER Cz. Secretaris. vereeuigt alle uitmantende boedanigheden welke bij de meest gerenommeerde Inktsoorten slechts gedeeltelijk voorhanden zijn. De schoone tintwelke in korten als een prac htig en blijvend zwart verschijnt, de buitenge wone vloeibaarheid het groote copiëerver- mogenhetwelk zelfs na weken niet vermindert, de onverdelgbaarheid zoowel in het origineel als in de afdrukkenzijn op zich zeiven reeds iïgenschappen welke deze Inkt bijzonder aanbeve len. M»ar nog eene hoogst opmerkelijke eigenschap bezit dit Praeparaat, welke bij eene aanzienlijke concumtie niet van belang ontbloot is. Het is kwaï tiiatief zijne merkwaarige strekzaam- lieid. en bijgevolg de daaruit voortkomende geringheid van prijs. De Linck'sche Inkt blijft vloeibaar tot den laatsten druppel. Maanden lang ongedekt aan de lucht blootgesteldconcentreet dszelfe zich wel is waar ten gevolge van verdamping maar door bij- voeging van het noodige water herstelt men onmid dellijk zijue bruikbaarheid en geheele voortreffelijk heid. Enkel als Schijfinkt gebezigd gedoogd zijn rijke gehalte eene bijmengingen van 100 pCt. water. Deze Inkt wordt uitsluitend verkocht in kruikjes van 90 Ct. en f 1.50, en flschjes van 30 Ct. en 50 Ct. Voor hel Verkoophui* te Amsterdam. Schtgea. /P A Hateu. Alkmaar, J. h rong er t Gs. Kukhuixeo, JBiendcrhojf. Haarlem. J. P hart hu us ued.de Lange, en van Ek. Hoorn. P. J Buttenberg Koog a/d Zaan, H. de Jager Krommenie, wed. K. J, v Treichel. Jledemblik. Af U Idema flonaickeadam, K Slot. Mienwrdiep, fP. PBruinvisCareA. Jv. Botedaal. f'armereode. S. J. Peen Uitgeest, u-td. J* Daas Zaandam, BG. ran Aken en K. A'ieuurenhuis. Lu ia de bekende Depót* ia de andere ttedeo* 424'J a. Wel buurman zijt gij het al met u zeiven eens geworden over de vraag, op wien gij dit maal zult stemmen. b. Ik ben het daarover nooit met mij zei ven oneens geweest, want altijd heb ik gestemd op den Heer van Foreest en zal dit maal weder hetzelfde doen. a. Ik dacht in het eerst ook net te doen als gij, maar gisteren sprak ik onzen doctor en deze heeft mij aan het wankelen gebragt. B. Wat zeide die man dan tegen a? a. Hrj begon met mij te spreken over den oud sten zoon van mijn ovfrieden broêr Harmen, je weet, dat de man ongelukkiger wijze wel eens wat te diep in bet glaasje keek, daardoor was zijn boel naar de kamer gegaantoen hij stierf was er wei - nig goed maar veel schuld, de oudste jongen was toen zoo wat 12 of 13 jaar, wij hadden toen een excellenten meester, en. de jongen maakte zich zijn onderwijs uitmuntend ten nutte, daardoor raakte hij in staat om na verloop van eenige jaren zijn examen als landmeter te doen, rervolgens werd hij rentmeester op een groot landgoed ïd Friesland en nu zit hij in heel goeden doen, hij heeft nu on langs zijne moeder en ztfster verzocht bij hem te komen inwonen, ik heb ze verleden maand bezocht en ik kin niet zeegen boe aangenaam het mij aan deed om te zien, boe door de oppassendheid van een jongen eene geheele familie er weder boven op was geraakt b. Maar wat verband is er tusschen uw neef en de verkiezing? De doctor vraagde mij of ik dit niet mooi vond en of ik niet dacht, dat hij het zonder onderwijs niet zoo ver zoude gebragt hebben. Natuurlijk moest ik dit met jabeantwoorden. Na zeide hij denk daar dan ook aan bij de aanstaande verkiezing en stem dan toch liever voor een voorstander dan voor een tegenstander van de openbare school. b. Maar is de Heer van Foreest dan een tegen stander van goed onderwijs! a. Neen! voorzeker dat is hij niet, maar onge lukkiger wijze reikt hij zijn hand aan de bestrijders van de gemengde school, hij moet, zoo als een onpartijdig man mij heeft gezegd, nog niet lang geleden in de Kamer hebben gezegd, dat de bij zondere scholen beter waren dan eene goede volks school, daar op de eerste ook de godsdienst kan worden onderwezen, nu behoort, naar mijn gevoe len het godsdienstig onderwijs te huis in de ca techisatie-kamer en aan den ouderlijken disch, maar niet op school, want wanneer ik toelaat dat protestantseh onderwijs wordt gegeven, dan jaag ik er de roomsche kinderen van daan. De Heer van Foreest is niet ingenomen met de openbare school zooals zij thans bij ons bestaat, hij wil de bijzon dere school dus ten koste van de openbare be gunstigen. b. Maar als de bijzondere school dan daardoor zoo veel beter wordt, zoude dit dan niet even goed zijn a. Neen! voorzeker niet. Want de openbare school staat open voor allen en de bijzondere slechts voor diegenen, welke de opzigters daarin een toe gang gunnen. Veronderstel eens dat er bij den dood van mijn broêr Harmen wel veel goede bij zondere scholen aanwezig waren geweest, maar dat het met de openbare school ellendig slecht was gesteld, dan zoude de jongen voor wien geen schoolgeld kon worden betaald, geheel afhankelijk zijn geworden van de genade van renige rijken. Zoo lang er eene openbare school bestaat heeft ieder arme een middel om zijne kinderen tot wel stand te doen komen. Wordt de openbare school vervangen door bijzondere, dan wordt de geheele mindere klasse afhankelijk van enkele rijken. Daar om wilde ik zoo gaarne, dat het onderwijs voor allen kosteloos werd gesteld. Als ik mij niet ver gis dan wil de Heer van Foreest juist het tegen deel en wil hij de heffing van schoolgeld voor alle gemeenten verpligtend maken. Ik denk nu wel eens mijn kinderen kunnen eenmaal in denzelfden toestand komen als die van mijn broêr Harmen, en ik zou dus een zware schuld ten hunnen op- zigte op mij laden, zoo ik door te stemmen op den Heer van Foreest mede had gewerkt om de openbare school te benadeelen. b. Er is wel iets waar in bet geen gij zegt, maar de Heer van Foreest zal toch alleeu niet de op heffing der openbare school kunnen bewerken, wat kan ééne stem schaden a. Hij zal niet alleen staan. Als ik mij niet vergis dan telt de Tweede kauier thans 18 catho- lieke en 5 orthodoxe leden, voegt men daarbij 14 15 anderen, die om bijzondere oorzaken veran dering willen in de wet op het onderwijs, dan kunt gij daaruit opmaken dat er al tegenstanders genoeg zijn. De verkiezing van den Heer van Foreest kan dus de schaal doen doorslaan. b. Maar zeg mij eens op wien zal ik dan stem men Generaal Knoop moge een knap en braaf mensch zijn, hij heeft toch zeker geen kennis van landbouw en is heel vreemd aan ons district. a. Naar ik hoor is generaal Knoop een echt vaderlander en een uiterst gemoedelijk man, hij zal dus als hij wordt gekozen ons district met eere vertegenwoordigen, zijn hooge mate van gemoede lijkheid is voor ons een genoegzame waarborg, dat bij onze belangen zal behartigen. b. Het zou mij toch spijten voor zulk een goed en braaf Heer als de Heer van Foreest, dat hij niet verkozen werd. a. Mij in zekere mate ook, maar de belangen van het vaderland en bet welzijn onzer kinderen moeten het zwaarste wegen. b. Gij hebt gelijk, voor en aleer ik mijn stem uitbreng wil ik nog eens een verstandig en gemoe delijk man raadplegen. a. Denk bij het uitbrengen van uw stem toch vooral aan de kinderen van mijn broêr Harmen en dat een zelfde lot nw kroost kan overkomen. Te Sch8gen bjj Wed. P. J. G. Diderich.

Schager Courant | 1869 | | pagina 4