11 -h Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. BEHIGT. 'Jtè 612. Dertiende Jaargang. Ao. 1869. - AüVERTESTiëN van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder f 0,15. De 35 cents zegelregt niet me- degerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Geregtvaardigd. Een politisch vredebeginsel. SCHAGER COURANT. 1.8 1 Dit blad verschijnt op Woensdag avonddoch wordt, met een bijvoegselbevattende het jongste Schager- marktberigtden volgenden avond verzondenaan hen die zulks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster. Abonnementen op dit blad worden door alle Puüs per jaar f 4,Franco per post f 4,60. Afzonderlijke nummers f 0,10. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biên. z:= GEMEEHEAFkOMIGI.m. BEKENDMAKING. 2e Suppletoire begrooting 1868. Burgemeester eu Wethouders der Gemeente Schagen Brengeu naar aanleiding van art. 203, alinea 3 der VVet van 29 Juuij 1851, (staatsblad ,1c 85) ter openbare kennis, dat de 2e Suppletoire Begrooting der plaatselijke inkomsteu en uitgaven voor 1868, zoo als zij aan den Raad der gemeente is aange boden, op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd en dat een ieder daarvan tegen betaliug der kosten, een afschrift zal kannen bekomen. De kosten van ieder afschrift worden gesteld op f 0.60 Schagen. den 8 Junij 1869 Burgemeester eu Wethouders voornoemd. De Burgemeester, bij ongesteldheid D. Timmerman. Wethr. De Secretaris, A. J. van Cantfort, BEKENDMAKING. Aanbesteding-paarden. Burgemeester en Wethouders van Schagen, maken bekend: dal op 25 Junij aanst. des middags ten twaalf ure, door de hoofdadministratie van het le regement Husaren te Zutphen, in het openbaar zal worden nanbesteed: de levering van 24 remoutpaar- den; zullende een derde der te leveren paarden van inlandschen oorsprong moeten zijn. De voorwaarden dier aanbesteding zijn in het lokaal van het provinciaal bestuur van Noord Hol land ter inzage nedergelegd. Schagen, den 9 Junij 1869 Burgemeester en Wethouders voornoemd Bij ongesteldheid van den Burgemeester D. Timmerman. Wethr. De Secretaris A. J. van Cantfort. KENNISGEVING, Burgemeester en Wethouders van Schagen: Io aanmerking nemende het wenschelijke dat vooral op marktdagen en gedurende de Kermis binnen de kom der gemeente niet hard worde gereden. Brengen bij deze in herinnering het bepaalde bij artikel 89 van het policie reglement dier gemeente luidende als volgt: Binnen de kom der Gemeente aal met paarden en rijtuigen niet anders dan in zeer gematigden draf mogeu gereden worden. Met zwaar beladene rijtuigen zal men alleen stapvoets mogen rijden. Ook bniten de kom der gemeente zal op de straatwegen met paard en rijtuig met mest of andere stoffen zwaar beladen, niet anders dan in zeer gematigden draf mogeu gereden worden, alles op straffe bedreigd bij artikel 475 wetboek van strafregt. Schagen dea 12 Junij 1869 Burgemeester en Wethouders voornoemd Bij ongesteldheid van den Burgemeester D. Timmerman. Wethouder A. J. van Cantfort Secretaris. BEKENDMAKINC. Hooisteeers, De Burgemeester van Schagen, gezien de artikelen 174 en 175 van bet policie-reglement dier gemeente. BreDgt bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat door Burgemeester en Wethouders van Schagen voor het jaar 1869 tot hooistekers zijn aangesteld; in wijk A, Dirk Keet Jr. eu Cornelis Borst; in wijk B en D. Willem Meiten en Pieter van der Oord; in wijk F en G, Pieter Timmerman en Willen Kooij; in wijk H, Reijer Mulder en Dirk Vader; in wijk J, Martinus Jemmiak en Simon Kruijer en in wijk L, Jacob Stammes en Pieter Dekker. Herinnert de belanghebbenden aan de bepalingen vervat in de art. 174 en 175 van het policic-re- glement dier gemeente. Schagen den 14 Junij 1869, De Burgemeester voornoemd bij ongesteldheid, D. Timmerman, Weth. Het steeds toenemend getril abon- nés op de SCIIAGER COURANT, stelt de uitgeefster in staat, om -- zonder de aanmerkelijke vergrooting van haar Weekblad, sints le* Januarij dezes jaars in aanmerking te nemen -- den abonnementsprijs nog met fl te verminderen. Dit toont dat het voordeel van de zegelafschafling niet door de Uitgeef ster, maar, volgens de bedoeling dier afschaffing, door de abonnés zal wor den genoten. De verkiezing van den Generaal Knoop heeft onze goede verwachting van de kiezers meer dan geregtvaardigd. Wij twijfelen niet of de benoemde zal zijn mandaat eer aandoen en den goeden naam, dien hij zich heeft verworven regtvaardigen. Wij vleijrn ons dat hij er naar streven zal om zich omtrent de belangen van ons district, die wetenschap eigen te maken, welke eene districts- gewijze keuze vordert en waaraan zijn voorganger gedeeltelijk zijne populariteit had te danken. Wij hopen dat zijne keuze, ook door wie hem niet gestemd hebben, op den duur geregtvaardigd zal worden en dat zijne politieke loopbaan menige verwachting van den nieuw benoemde tot eigen voldoening en tot heil van het vaderland verwe zenlijken zal. Wij zijn eenigzints verlegen met de ons opge dragen taak om een werkje van den heer P. van Bemmelen onder bovenstaanden titel, onlangs uit gegeven, aan te kondigen. Wij wenschten het zoo gaarne eens te zijn met den schrijver, die in den strijd voor en over het onderwijs met lof is bekend en toch moeten wrij verklaren dat zijne bedoeling door ons niet juist is gevat De door hem aan vaarde taak legt hij aanvankelijk duidelijk voor zijne lezers. Zijne brochure vangt aan met eene schets van den godsdienstige n en kerkelijken toe stand in Nederland. In den regelmatigen en schoonen stijl, dien wij kennen, brengt hij de ver schillende rigtingen in hare onderscheidene scha keringen ten tooneele en stelt als slotsom van zijne bevinding vast, dat de eigenlijke strijd op dit gebied het openbaringsgeloof geldt Wij willen dit besluit niet tegenspreken; het onderzoek de vraag of ook, waar aan eene openbaring geloofd wordt, jnist altijd wordt gedacht aan het oude Christendom, zoo als zich dit in een geloofsvorm, verbonden aan geschied kundige feiten, in de geschiedenis ontwikkeld heeft zou hier niet op zijn plaats zijn. Het geldt dan volgens den schrijver, op godsdienstig gebied het openbaringsgeloof en nu brengt hij beide partijen tegenover twee nieuwe vragen de weten schap en het onderwijs. Het is omtrent het laatste punt dat de zooge naamde schoolwet-agitatie draait. Wie het open baringsgeloof aanhangt heeft geen vrede met de neutrale school; wie dat openbaringsge loof bestrijdt als dwaling, berust in de neutrale school en deze tegenstelling voert de heer van Beinmelen zoo hoog op, tot hij de noodzakelijk heid erkent eener transactie? En wat is nu zijne transactie Dat is juist de neutrale school. Is het wonder dat hij zich zelf op bladz. 73 de te genwerping maakt, dat de voorgestelde transactie het leeuwendeel toekent aan de ModernenWij kunnen met den besten wil van de wereld het vredebeginsel niet ontdekken in zijne transactie, dat de Staat te zorgen hebbe voor godsdienstloos onderwijs. Voor zoover de schrijver werkelijk iets anders bedoelt dan de tegenwoordige school, zou men ge neigd z(jn om hem de meeuing toe te schrijven dat eene opoffering van het woord .Christelijk, in art. 23 der schoolwet door hem wordt ge- wenscht; dat het onderwijs op de lagere scho len (en ook op de middelbaren) nog te veel chris telijks heeft om te passen bij eene doorgevoerde scheiding van Kerk en Staat en de transactie zou dus bestaan hierin, dat aan den moderne het groote wapen ontnomen werd ter verdediging van de school en aan die school ontnomen werd wat haar voor de toekomst aannemelijk moet ma ken aaii den oud-geloovige. Naar onze opregte meening ligt de ti&nsactie in onze onderwijswet en wij kunnen ons daarom niet goed verklaren, hoe de schrijver iets anders dan de handhaving dier wet als oplossing der kwestie aanbiedt. Het politische vredebeginsel is de wet van 1857; de neutrale school is de waarachtige transactie tusschen hen, die aan eene openbaring gelooven voor hun godsdienst en hen, die dit niet doen. Bijkans de geheele brochure is ook eene verdediging van deze stellingalleen ontbreekt hare formule en wordt daar voor tusschen geschoven een vermeend nieuw voor stel. Het is onmogelijk om de staatsschool on- bevangener te beschouwen en grondiger te verde digen dan de schrijver dit doet. De tegenwoordige wetenschap is geen bondge-

Schager Courant | 1869 | | pagina 1