12 Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad, Ao. 1869. r= De nieuwe hervormingen in Frankrijk. Dertiende Jaargang. bekendmaking GEMENGDE BERIGTEN. Jt£ 620. SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt op Woensdag avonddoch wordt met een bijvoegselbevattende het jongste Schager- marktberigtden volgenden avond verzondenaan hen die zulks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar f 3,Franco per post f 3,60. Afzonderlijke nummers f 0,071. AuvERTENTiëN van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder f 0,15. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biên. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. GEIEEMEAFkOMIGINGEN. BRANDSPUIT M EEN. Burgemeester en Wethouders van Schagen maken bij dezen bekend dat op Dingsdag den 17 Augustus e. k des avonds ten Zes nre op {de marktplaats der gemeente, proeven zullen worden genomen met de brandspuit J\ï Een, en roepen daartoe op alle die tot de brandweer van genoemde brandspuit behooren, vóór of op gemeld uur daarbij tegen woordig te zijn. Schaffen, den 10 Angustus 1869. Burgemeester en Wethouders voornoemd van Dörnberg Heiden De Secretaris A. J. van Cantfort. De fransche natie heeft zich wel een weinig overleefd als toongeefster van Europa. Op geen enkel gebied echter schrikkelijker dan op staat kundig gebied. Wat droomen heeft zij doen ont waken in 1789 en wat een stroomen van leven heeft zij in half doode volkeren geworpen, terwijl zii zelve er maar niet in kan slagen om staat kundig geen ellendig figuur te maken. Voor haar is de vrijheid ook immer meer een naam geweest nooit eene ernstige zaak. Zij coquetteerde maar dacht niet aan een huwelijk. Maar ziet thans heeft zij sints een tyd- perk merkwaardig lang voor haar doen getrouw aan den vorm waarin,vzij zich de vrijheid geliefde voor te stellen eene vernieuwing verlangd niet gelooven wij, omdat het kleed zoo knelde, veel meer omdat het bij dat der andere Europi- sche Staten vergeleken, wat buiten de mode werd. De verandering van kostuum door haar verlangd heeft haar meester toegestaan en om het beeld van een kleermaker dat burgerlijk is te laten va ren om dat op te nemen van een kunstrijder deze vulkomeu bekend met zijn ros, beeft, terwijl hij de teugels vierde, zich weer een weiuigje vas ter in den zadel gezet. Al aanstonds toch valt het in het oog dat de hervormingen, die van Frank- rijks staatkundigen toestand een paradijs zullen maken van den keizer uitgaan en dat deze zich daarbij wel beroept opmaar volstrekt de hulp niet inroept van de natie zelve. Het ligchaam dat de nieuwe staatsregeling keuren moet is de Senaat en de Senaat door den keizer ge kozen is de keizer, zelfs eeniger mate de keizer in zijnevlugheid van opvattingdaar zij zich juist naar zijn believen in bare opvattingen schikt. Wat gisteren door haar revolutie werd genoemd is thans niets Anders dan eene regelmatige ont wikkeling. Naar ons inzien worden de beloofde en in te voeren hervormingen dan ook zeer te Tegt niet beschouwd als gevende eene vrijheid maar bloot als wijzigende eene alleenheerschappij. Wij zijn slecht geDoeg om met deze fopperij vrede te hebben. Frankrijk is er het beste mee gediend en Europa heeft voor alles belang dat in het woelige en onrustige Frankrijk de gewoonte weer terug komt om aan eenig gezag te gehoor zamen. In een land, door zoo vele revolutien ge teisterd en dat altijd in den naam der vrijheid moet een bewind kunnen tooveren om zich staande te houden. Wat de vrijheid zelf betreft in een laud waar eene administrerende centralisatie zoo geschiedkundig is doorgevoerd als in Frankrijk, daar verliest zij haren eigenaardigen vorra van zelfbeschikking en verlangt de goede burger wei nig meer dan waarborgen voor rust en mogelijkheid op welvaart. Deelneming aan het bestuur, gelijk in Engeland op ruime schaal aan het volk is toegekend en zoo als ook onze staatsregeling die geeftver langt men niet in Frankrijk. Wij willen de vrij heid niet, hebben wij een Franschman hooren zeg gen, die daardoor te kennen wilde geven dat de vrijheid, zoo als die in constitutionele staten wordt opgevat iets geheel anders is dan het ideaal van een Franschman. Innige liefde voor of geloof in de vrijheid behoort niet tot de eigenaardigheden van het Frausche volk daartoe heeft het te veel begrip van regelmaat, ordening, administratie. Het eischt niet meer dan de vrijheid om eene aardigheid te zeggen, maar innerlijk heeft het een afschuw van de pligten die de vrijheid oplegt. Napoleon's juk droeg het met tamelijk veel geest drift en dat het vatbaar is voor nationale eer en daardoor edeler dan oppervlakkig schijnt, toonde de verkropte spijt waarmede het de vreemde le gers in 1816 op zijn bodem torschte. Doch in gewone dagen heeft het volk voor vrijheid geene opofferingen over. Zelfs is Frankrijk voor de echte vrijheid eene voortdurende bedreiging. Zoo lang militaire roem de eerzucht van een volk kittelt en bet om wat glorie rouwkleederen draagt en doet dragen beeft de vrijheid geene zekerheid dan gewapend tot den tand toe. Eene hervorming in Frankrijk is dan ook voor de bevestiging der vrijheid slechts van belang, de afschaffing of althans de gevoelige ver mindering van het staande leger. Er doen zich wel hier en daar teekenen op, die daarvan spreken. De weelde op dit gebied begint te ergeren. Men begrijpt dat een latere eeuw, wanneer zij onze Terspillingen kent aan staande legers en daai naast legt de statistiek der armoede en ellende die on der ons heerscben, vol afschuw zich onzen tijd zal denken als met geene andere begeerten bezield dan om met ruw geweld elkander te vernietigen. Langzamerhand groeit er eenige eerbied op voor de stem des volks en ontdekt men de waarheid dat in oogenblikken des gevaars niet aan een leger maar aan een volk de verdediging der vrijheid behoort toevertrouwd te zijn. Geestdrift en vader landsliefde herscheppen als met een tooverslag een koopmansvolk in krijgsliedendat leert men uit de geschiedenis. Vrijheid en welvaart hebben geen grootere vijan. den dan krijgslieden van beroep, of liever dan groote legers, dit leert de geschiedenis ook. Eu ropa is een groot legerkamp geworden en de liberale partij ziet dit met eenigen angst. Wil de zegen der vrijheid geheel onbelemmerd tot ons komen dan moeten die staande legers weg en die bron van aanwezige armoede en toekomende ellende ge stopt worden. Aan onzen tijd is het om dit te doen. Wat zeide dezer dagen de oostenrijksche kanselier Indien de vrede nog vier jaar bewaard bleef, had hij hoop op een langeren vrede. Hoe kwam hij er toe zoo ver af te wijken van Uilen spiegels leer, dat na zonneschijn regen komt Omdat binnen vier jaar de slaande legers moe ten zijn afgeschaft of men hun werk moet geven. Langer is de toestand niet houdbaar. Een ge duchte, zich steeds vermeerdereude schuldenlast hoopt het op het nijvere volk. tiet gevaar dat plotseling een gewapende vrede in een ontzettend oorlogstooneel verandertmoet meer en meer in het oog springen. Aan de spits der volken die uit verslaafdheid aan oorlogsroem een groot leger onderhouden ten koste van zijne beste sappen staat Frankrijk. Duur heeft het haar roem betaald en de voorspelling van Montesquieu is in veel opzig- ten reeds bewaarheid que la France se perdra par ses arraées. Uit een komedie spel als de zer dagen in Frankrijk wordt opgevoerd kan de groote zaak der vrijheid geen voordeel trekken. Zij heeft er geen belaag bij of bet wetgevend ligchaam al dan niet bet legt hebbe tot het ini tiatief. Hierbij heeft zij belang dat de groote Sta ten van Europa hunue budgetten van oorlog ver kleinen en van eene echte hervorming in het be lang der vrijheid zal eerst dan sprake zijn, wanneer niet meer de aoldaat, maar de burger opkomt voor zijn vaderland. Noor de verkiezing van een lid voor de Pro vinciale Staten van Noordhollandwelke den 9 dezer te Schagen plaats had, waren stembilletten ingeleverd als volgtdoor Schagen 87Zijpe en Callantsoog 72; Wieringerwaard 41; Wieringen 52, Barsingerhom 68; Haringcarspel en St. Maar ten 33; Warmenbuizen en Koedijk 56; Bergen 19; Schoorl en Petten 24; Heer Hugowaard 48; Winkel 77 Oudkarspel, Zuidscharwoude, Noord- scharwoude, St. Pancras en Broek 78 en de beide Niedorpen 72 alzoo te zamen 722. Het stembureau verklaarde 10 briefes van on waarde, als zijnde 8 in blanco of onvoorzien van de vereischte stempels en 2 naar ons oordeel ten onregte omdat de stem op eene dame was uitgebragtbeide briefjes duidden den persoon duidelijk aan en het stembureau heeft geene be-

Schager Courant | 1869 | | pagina 1