19 Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. ftl M 621. Koningschap of republiek Dertiende Jaargang. Ao. 1869. c GEMEENTEAFIOMIGIME*. POLITIE. SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt op Woensdag avonddoch wordt met een bijvoegselbevattende het jongste Schager- marktberigtden volgenden avond verzonden aan hen die znlks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar 8,Franco per post f 3,60. Afzonderlijke nummers f 0,07$. ADVEBTENTië* van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder f 0,15. Groote letters naar de ruimte die *ij beslaan. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te bién. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. Een onbeheerd schaap van iolandsch ras, gemerkt op de schoft met een zwarte plek en op den rug met een roode streep, de vorige week onbeheerd gevonden, is tegen betaling der voedingskosten terug te bekomen bij den Burgemeesler van Schagen. BEKENDMAKINGEN. Brandweer. Burgemeester en Wethouders van Schagen, bren gen ter kennis van de belanghebbendendat op zijn verzoek eervol ontslag is verleend aan Jan Govers als brandmeester bij de brandspuit „J2 en als zoodanig is benoemd Jacob Stammes. Schagen den 17 Augustus 1869. Burgemeester en Wethouders voornoemd van Döknbeeg Heiden De Secretaris A. J. van Cantfort. Brandspuit JTwee. Burgemeester eu Wethouders van Schagen maken bij dezen bekend dat op Dingsdag den 24 Augus tus e. k. des avonds ten zes ure, op de marktplaats der gemeente, proeven zullen worden genomen met de brandspnit fp. Twee, en roepen daartoe op alle die tot de brandweer van genoemde brandspuit be- hooren, vóór of op gemeld uor daarbij tegenwoor dig te ziin. De belanghebbende worden herinnerd aan het bepaalde bij artikel 219, luidende als volgt: vAlle ooderscbeidingsteekenen, worden voor eóns door de zorg van het gemeentebestuur verschaft een ieder is voor de goede bewaring en het onder houd van het zijne aansprakelijk. Jaarlijks, bij bet doeo van proeven, moeten alle oiiderscheidingstee- kenen aan de brandmeesters worden vertoond en verbeurt hij, die het zijne heeft beschadigd of verloren, eene boete van Een gulden, onverminderd zijue gehoudenheid tot herstel, binnen acht dagen, van bet beschadigde of aanschaffing vau het ver lorene voor zijne rekening. Nalatigheid in het herstellen of zich nieuwe aanschaffen, heeft eene boete van vijf gulden, ten gevolge. Schagen, den 17 Augustus 1869. Burgemeester en tVethouders voornoemd, van Dökkberg Heiden. De Sceretaris A. J. van Cantfort. De conservatieve partij zoekt met een door vrees en wantrouwen gescherpten blik naar alle sporen van republikeinsche gezindheid, welke zij in den boezem der natie aan het opkomen waant. Eene jonge dame, die voor het eerst alleen in een vreemd logement den nacht doorbragt kan niet is van te bezwijken en eindelijk als een weekblad zijn ingenomenheid met een gemeenebest open baart dan wanen de behoudende hoofden zich reeds niet meer veilig op hunne schouders, dan zweven allerlei akelige gedachten van kerkerho len, lantaarnpalen en guillotines voor hunne ver hitte verbeelding. Vanwaar toch die bange vrees voor den naam van republiek Duidt dat woord, waarmede onze vaderen nog voor 100 jaren zoo zeer mede dweep ten, zulke eene verschrikkelijke zaak aan, dat het bloote aanhooren in staat is om aan velen het bloed in de aderen te doen verstijven Of is die vrees geveinsd en dient het lawaai, hetwelk men maakt, alleen om de onnadenkende menigte vrees aan te jagen Wordt die vrees voor een republiek voorgewend om de liberalen als geheime aangewezen voorstanders der republiek verdacht te maken Mogt dat werkelijk het geval zijn, dan meenen wij de aandacht van die lawaaimakers te mogen vestigen op de gevaarlijke gevolgen, welk zulk een gemaakt angstgeschreeuw kan hebben. Indien men toch het volk bang maakt voor een zaak, die in zich zelve niets vreeslijks bevat, dan bestaat er kans dal bet volk die zaakwaarvoor men bet ten onregte bevreesd heeft gemaakt, bo ven haar waarde zal gaan schatten. Het zal de natie ligtelijk gaan als een kwa jongen, aan wien de moeder heeft wijs gemaakt, dat het in de provisie-kamer spookt. Mogelijk zal de vrees voor het spook een tijd lang hare rosijnen en pruimedanten beveiligen, maar spoedig tegen alle vereeniging met vreemde koningrijken zal de knaap zich toch digter en digter bij de hebben versterkt. deur wagen en eindelijk als hij bespeurt dat die Wat nu betreft het gezegde, dat men bijna als boeman, waarvoor men hem bang heeft gemaakt, c een soort van landverraad heeft uitgekreten, dat zich al heel stil houdt, zal de oude lang ouder- onze Staat sinds 1848 meer een republiek dan een behandeld in Herodotus en in het boek van Sa- muel. In Grotius en Puffendorf, in Montesquieu en Rousseau, kan ieder, die lust heeft er tal van bladzijden over lezen, zelfs de liefhebber van poëzie kan de vraag in rollende verzen zien be handeld, zoowel in de Cinna van Comeille als in den Friso van Willem van Haren, waarom zullen wij dan moord en brand schreeuwen, zoo dikwerf bij ons een dergelijke zaak ter sprake komt. Voor ons Nederlanders is deze vrees van den naam van republiek even belagchelijk als ondank baar, immers heeft ons vaderland wel niet zijn gelukkigste, maar toch zeker zijn roemrijkste da gen beleefd toen het den naam van gemeenebest droeg. Het is dan ook niet te verwonderen dat er in den boezem onzer natie eene oude genegen heid voor den republikeinschen regeringsvorm woont. De Nederlanders hebben hunne koningen lief, om dat zij in hen de afstammelingen van de stichters hunner republiek aanschouwen. Naar ons gevoelen is het in verscheidene op. zigten te betreuren dat men niet in 1815 bij de vestiging van eene constitutionele monarchie den bij ons zoo geliefden naam van republiek heeft behouden. Die naam zonde als een bescherm engel over den nederlandschen grond hebben ge zweefd, hij zoude eene scherpe grensscheiding tus- schen ons land en de naburige koningrijken ge trokken hebben, aankweeker der republikeinsche fierheid zoude hij ons den onoverwinbaren afkeer drukte liefde voor al wat zoet is, met verdobbelde 1 monarchie is, zoo zijn wij eerlijk genoeg om de kracht ontwaken, en wee dan de tonnetjes en trommeltjes, want zij znllen de onwaarheid der moeder in dubbele mate moeten misgelden. Want voorwaar, de van moeder Eva overgeërfde snoep lust wordt niet bezworen door een logen en eene bangmakerij. bekentenis af te leggen dat een dergelijk kettersch gevoelen ook door ons wordt omhelsd, en hoezeer men ons ook over deze verklaring moge veroor- deelen, wij gelooven dat dit eer als een lofspraak dan als een blaam voor onze grondwet van 1848 kan worden aangemerkt. Gelukkig staan wij in deze En zoo gaat het ook met de ingenomenheid onze meening niet geheel alleen, want reeds de angstiger alle hoekjes en verborgen plekjes van I onzer natie met een republiek. Die genegenheid geschiedschrijver Heeren rangschikt de contitutio- haar kamer doorzoeken, kan met geen angstiger i i» immers van oude dagteekening, niet door ver- nele monarchiën met volksvertegenwoordigingen on- oog onder haar ledikant gaan zien of daar de j smoring aan discussie of bangmaking wordt VIer de republieken en onze hoogleeraar Tijdeman eene of andere dief zich mogt verborgen honden, j keef regaan, wil men haar overwinnen of althans tj'.*"', op grond van deze leer ons koningrijk vóór dan onze behoudende partij naar alle hoekjes en j onschadelijk maken, zoo moet men aan een ieder 1843 genoemd een aristocratische republiek ge- plaatsjes, waar een republikein kan schuilen zoekt, het regt gunnen om de vraag of eene constitn- Als een student de stelling wil verdedigen dat j tionele dan wel republikeinsche regeringsvorm ons een republiek in vele gevallen de voorkeur ver- gelukkig zou maken, naar eigene inzigten en ei- dient boven eene constitutionele monarchie, dan gen lust te beantwoorden. heet het vaderland in gevaar, als het een of ander j Welk kwaad er in het opwerpen en beantwoor- dagblad betoogtdat onze regeringsvorm sinds den der vraag of een republiek dan wel eene con- 1848 eigentlijk een republiek is, dan roept men J stilutioneele regeringsvorm de voorkeur verdient, dat wij staan aan den rand vaD een gapenden I gelegen is, begrijpen wij niet Die vraag is toch afgrond, dat de troon van Oranje op het punt bijna even oud als de beschaving, men vindt haar temperd door monarchale en democratische begrip pen en ons koningrijk na 1848 eene democratische republiek getemperd door monarchale en autocra tische invloeden. Naar ons gevoelen is juist die democratisch repnblikeinsche geest, welke in onzen regeringsvorm huist, de beste waarborg voor diens duurzaamheid. Want men moge den naam van republiek zooveel haten als men wil, en er anderen zoo bang voor

Schager Courant | 1869 | | pagina 1