23 Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. Napoleon III. M 626. Dertiende Jaargang. Ao. 1869. SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt op Woensdag avonddoch wordt, met een bijvoegselbevattende het jongste Schager- marktberigtden volgenden avond verzondenaan hen die znlks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar 8,Franco per post f 8,60. Afzonderlijke nummers f 0,07J. AnvBRTKNTiëN van een tot vijf regels f 0,7 5; iedere regel meerder f 0,15. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren eD Postdirecteuren aangenomen. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biêu. r POLITIE. Tee secretarie der gemeente is ter terugbeko- ming voorhanden, een met zilver gemonteerd mes en schede, Zondag j.1. op de Nes gevonden. Wat een stormachtige dagen hebben wij tegen woordig! Het is sints een dag of tien, ten minste terwijl dit geschreven wordt, een weêr buiten als of alles ten onderste boven moet. Schijnt de storm van tijd tot tijd wat vermoeid, het is een kort stondige rust, die hij ucerat en nl spoedig steekt hij op nieuw weêr op, gevaar dreigende aan den schepeling op zee en den herfst op het land zijne beste schatten ontnemende. Met den storm, die buiten bulderde kon men er ook een waarnemen op financieel gebied en de koers der effecten ging op en neer als in de be wegelijke dagen van politieke beroering. Men heeft later de oorzaak van de plotselinge weersverande ring op de beurzen van Earopa toegeschreven aan het terugtrekken van speculanten, dien het aan de magt ontbrak om speculatiën, opgezet zonder ba- zis, langer vol te houden, maar in deu beginne was bet de ziekte van keizer Napoleon, die de beurskwaal verklaren moest. Telegram op telegram berigtte ons wat men wist en vermoedde omtrent 's keizers toestand en oplettend als eene moeder voor het lieve, kleine kind dat zij op haar schoot heeft, sloeg Europa belangstellend het oog op den zieken Napoleou. Slaapt hij rustig, eet hij, zou hij uitgaanis het rheumatisine inderdaad wij gelooven dat menig h vpochoudrist zijn ka aal voor een poos heeft kunnen vergeten door de aan dacht waarmede hij zijn keizerlijk collega volgde. Wij kunnen niet ontkennen dat bet verschijnsel weinig opbeurends heeft. Hoe, hangt het lot van Europa nu van een mensch af; is er nog zoo weinig zelfstandigheid in den toestandnog zoo weinig geloof aan de waarheid, dat deze door al- gemeeue wetten bebeerscht wordt, dat een sterf geval dien toestaud dreigt af te breken Het riekt ons nog wel een weinig naar menschenvergoding en het spreekt ten minste al vrij sterk het onge loof uit aan eene hoogere leiding in de geschie denis en aan het wettig noodzakelijke van den tegenwoordigen toestand. De waarde der individuen als dragers van de maatschappelijke orde zal ons nooit regt duidelijk worden, omdat wij orde en ordebewaarders altijd zamen zien, maar toch heeft de geschiedenis ons dit reeds geleerd, dat in dezen zin niemand on misbaar is. Er valt ons althaos geen geschied kundige naam te binnen, welke het eigendom is geweest van iemand, die in het belang van den staatkundigen toestand, langer had moeten leven. Kleinen en gTOOten van invloed zijn opgeroepen, zonder dat er op hunne misbaarheid of onmisbaar heid gelet werd en geen tijdperk der geschiedenis draagt het kenmerk dat het ontbrak aan de man nen die er noodig waren. De beduchtheid, die er heerscht bij het wankelen van 's keizers gezondheid wijst dus terug op eene onnatuurlijkheid in den staatkundigen toestand en het is welligt niet zoo moeijelijk om dat onnatuurlijke aan te wijzen. Het is het eerste middel om het weg te nemen. Strikt genomen is een individu veel afhankelij ker dan een volk. Zijne belangen vinden in eigen kracht slechts beschermers en vijandig staan de belangen van anderen tegen hem over. Toch kan bij de onbevangen erkenning van het onzekere van onzen toestand, die vastheid van gemoed ons eigen zijn, welke ons tegenover de toekomet onbevreesd maakt. Wij weten toch dat onze verantwoorde lijkheid niet grooter is dan onze kracht en wan neer wij de bewustheid hebben dat onze toestand regelmatig mag genoemd worden, dan kuunen wij gerust verklaren, zonder vrees te zijn. In meerdere mate kan dit het geval zijn met de maatschappij, die ter harer instandhouding be schikken kan over alle iu haar aanwezige en el kander aanvullende krachten. Ecue dergelijke ge rustheid nemen wij ook waar in den staal ka ndtgen toestand van ons vaderland. Ofschoon wij het oog niet sluiten voor de gevaren die kleine Staten bedreigen en huisselijke, inwendige moeijelijkheden den dag niet doen voorbijgaan zonder zorgen, zoo is toch dat fiere zelfstandige in ons volk levendig, hetwelk de bewustheid van onafhankelijkheid geeft. Dat dit thans aan Europa ontbreekt ligt in de groote magt die de fransche keizer zich heeft aangematigd. Het persoonlijk gouvernement is door de geschiedenis veroordeeld en bet is niet on waarschijnlijk dat het beschaafd Europa in de lang durige regering van Napoleon III voor het laatst het eenhoofdig gezag heeft zien optreden. Naar mate wij ons meer gewennen aan het denkbeeld dat de wezenlijke vooruitgang de erken ning en zamenwerking eischt van alle krachten dat regering zelfregering moet zijn en die regeringsvorm de beste, welke persoonlijke willekeur het meest onmogelijk maaktnaar die mate zal met de knnstmagt ook de kunsttoestand verdwij nen. Verdeeling van magt is het geheim waardoor men wezenlijke magt schept. De laatste verkie zingen in Frankrijk zijn werkelijk toenaderingen tot dezen juisten toestand en de jongste stuiptrek kingen der beurskoersen niet meer dan de welda- d'ge pijnen, welke eene maatschappij moeten waar schuwen, die aan de kwaal lijdt dat zij een ander voor zich Iaat regeren. Een tweede oorzaak voor Europa's heimelijke angst ligt in de onzedelijkheid van het bestaande. Geweld weet nog te veel het regt te knevelen kapitaal en arbeid staan niet als broeders, maar als vijanden tegenover elkanderde behande ling van vraagstukken, die het leven der volken raken, wordt verschoven en bij het telkens leven diger worden van de bewustheid dat het onregt- matige onkenbaar isneemt de vrees toe dat de groote afrekening komen zal. Voor velen is de fransche keizer de prop, die de kokende massa nog houdt in haar omhulsel, maar terwijl zij het brooze der beschutting erkennenmeenen zij gerust te kunnen zijn, zoo lang zij nog houdt. Het tegenwoordig tijdperk der geschiedenis is niet voor uitstellen geschikt. De volken hebben opgehouden de werktuigen van enkelen te zijnZij treden op als profeten van het god delijke in de menschheid en de stemmen die men er thans hoort klinken, hebben het krachtige, het waardige van stemmen Gods. Vergeefs vleit men er zich meedat de zwakke krachten van een mensch de geschiedenis zullen tegenhouden, deze zet haar loop voort met of zonder Napoleon. Zij alleen, die in hem meer vertrouwen stellen dan in de menschheid, zien met zooveel vreeze het tijd stip te gemoet dat de niemand bevredigende Na poleon ook door de natuur zal worden opgegeven. Buiten deze echter, nog eene talrijke klasse zij die in effecten speculeren. Niet zonder oorzaak is er verband tusschen de beurs en den keizer. In het beursspel dat op vreesaanjaging, blind geluk waaghalzerij ge {rond is is Napoleon de troef. Wat te begiunen als die kaart mistTe dier tijde zullen de speculanten wel ongelukkig zijnzij toch zullen hun keizer bet langst mis sen. Nog lang zal een gewonnen kapitaal in dank baarheid aan hem doen denken, even lang armoede haar lot aan hem wijten. ÜEME.NGDE KEHIGTEX. In de plaats van mejufvronw W. D. Klop, op haar verzoek eervol ontslagenis tot hoofd-on- derwijzeres aan de bewaarschool te Schagen benoemd mejufvrouw E. WAppel, thaus hulp-onderwijzeres aan de Sophia-bewaarschool te Amsterdam. De harddraverij den 20 dezer op de Nes te Schagen gehoudan, is in de beste orde afgeloopen; de prijs werd behaald door de Bloedvinvan den heer A. Mijs te Ooster—Morbock, bereden door den heer A. Vader en de premie door het paard van den heer Cornelis Stoop te Wester-Morbock, be reden door hemzelven. Bij de katkneppelpartij, die aldaar den volgenden dag plaats had, trad de heer J. Ligihert als over winnaar uit het strijdperk. Door iemand, die onbekend wenscht te blij ven en gedurende eenigen tijd in de gelegenheid is geweest door persoonlijk onderzoek de koloniën der maatschappij van weldadigheid te leeren ken nen en herhaaldelijk bewijzen heeft gegeven een levendig belang te stellen in hare bevolking, is de Hervormde kerk te Frederiksoord begiftigd me* een uitmuntend serafine—orgel. De indruk, die het bijwonen eeuer openbare godsdienstoefening op den edelen schenker gemaakt heeft, was daartoe de aan- leidende oorzaak. Zondag j.L is het orgel door den heer J. Dijkstra, van Asaen in gebruik gasteld

Schager Courant | 1869 | | pagina 1