eeiBERB&e Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. Het Notariaat. M 632. Dertiende Jaargang. Ao. 1869. Phijs per jaar 3,Franco per post f 3,60. Afzonderlijke nummers f 0,07J. Bekendmaking. SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt op Woensdagavond; doch wordt, met een bijvoegselbevattende het jongste Schager- marktberigtden volgenden avond verzondenaan hen die zulks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster. Abonnementen op dit blad worden door alle AovKRTEsnëN van een tot vyf regels f 0,75; ieders regel meerder f 0,15. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. Naar volksheil zonder deegd te dingen Is arbeid aan een rots te biên. GFJEE\TKv\FkO\Dll.l\(X\. Dc Burgemeester der gemeente Schagen, brengt op verzoek van den heer Commissaris des Koning* in deze provincie, ter kennis van de Ingezetenen, dat bij eene onlangs vastgestelde nieuwe |>oliiie- verordening te Amsterdam, die met 1 Jatiuarij LS70 in werking treedt is bepaald, dat binnen die ge meente, de voerlieden, bij "het tegenkomen van rij tuigen of sleden, VAN DE IlAND moeten uitha len, in plaats van BIJ DE J/Ai\D, zoo als vol gens oud gebruik en bestaande verordeningen, tot nog toe geschiedt. De Burgemeester voornoemd Van Homberg lleiden. Eene inooije woning, eene geachte positie, een dikwijls aardige overgewonnen stuiver geld, ziedaar wat het Notariaat lot eene zoo begeerlijke betrek king maakt. Het is toch nagenoeg regd dat hier uit het bescheiden deel der notarissen bestaat. Wij misgunnen hun dit zeker niet en over bet algemeen zijn deze. ambtenaren dit deel waard. Toch vin den wij zooveel onregelmatigs in de wijze waarop hier te lande de organisatie van het notariaat bestaat, dat wij verlangend zijn naar het rapport der commissie, reeds voor eenige jaren ingesteld, die te onderzoeken zou hebben, welke verande ringen hierin moesten worden aangebragt. Naar ons inzien inoest het ieder vrij staan, na afgelegd examen, zich als notaris te vestigen. Het tegenwoordige stelsel heeft twee groote ge breken. Hoor de te beperkte concurrentie wordt het belang dat de burger hceff te hoog betaald en door de aanstelling van staatswege oefent de Staat een invloed uit die op dit gebied hein niet gegund moest zijn. Van tweeën dunkt ons één of de notaris moet een door het Rijk aangesteld en gcsalariëerd ambtenaar zijn, of liet Rijk moet zijne tussclienkomst bepalen tot een onderzoek naar de bekwaamheid van den kandidaat. Dat in derdaad de burger te hoog betaalt blijkt gedeel telijk uit de schoone omstandigheden, waarin de notarissen meestal verkceren en is ook te ver wachten, wanneer men in aanmerking neemt, dat de dikwijls door de wet opgelegde verpligting om een notaris te gebruiken een zeker soort van be lasting ten hehocve der notarissen schept. Dat de staat zoo min mogelijk treden moet in het geen de vrijheid der burgers belemmert, inaakt het mo nopolie der notarissen onregtvaardig zoo wel tegen over degenen, die bet notariaat zouden willen uit oefenen, als tegenover hen die er zich van moeten bedienen. De vraag of bet notariaat op goede grondsla gen i>. ingerigt, is voor de burgers hoogst belang rijk. Dat deae veel te weaacheu overlaten blijkt uit liet reeds aangevoerde. Of liet thans reeds de lijd zou zijn voor de aanneming van een con sequent stelsel De instelling van het notariaat heeft tweederlei strekking. Zij wijst terug op een tijd, toen het publiek onbekend was met hetgeen er noodig was om zijn belangen, geldig voor de wet, schriftelijk te regelen. Voor zoo ver deze strekking aanbelangt heeft het notariaat reeds lang zich zelve overleefd. In onze dagen moet iedereen verondersteld wor den zijne belangen het best zelf te kunnen be hartigen, en uil dit oogpunt zou eene afschaffing van het notariaat, wourdoor het publiek van staats wege zou worden verklaard, genoegzaam geëman cipeerd om de voorlichting van een deskundige ex officio te kunnen missen, wel aanbeveling verdienen. Zeer zeker komt het ons althans on juist voor het verpligt gebruik der notarissen uit te breiden, gelijk een vroeger voorstel van wet deed (oen Int vervreemdigen van vast goed aan een notariëleii vorm wilde vasthechten. Er zijn van die instellingen, en daartoe behoort ook het notariaat iu dit opz'gt, die, geheel in strijd met den tegenwoordigeu maatschappelijke!! toestand, als monumenten van het vcrledeue in ons midden blijven bestaan. Onze bedoeling is volstrekt niet dat de Staat bet oog zou sluiten voor de nog altijd werkelijk bestaande behoefte, dat een aantal bekwame roen- sclten beschikbaar zij, die uit eenig radicaal liet regt ontleeiien om daartoe geroepen de belangen van snderen waar te nemen waaraiêe wij ons niet kunnen vereenigen is de tusschenkomst van den Staat in hel aanwijzen van een standplaats en in bet haudhaveu van een monopolie der notaris sen. Waarom mag ik buiten bet arondissement, waarin ik woon een dokter ontbieden oin mij te genezen, terwijl ik geen notaris mag gebruiken, buiten dien kring woonachtig, tenzij ik mij naar hem btgeve en hierdoor eigentlijk de strekking der wet, die slechts bevoegdheid verleent, binnen een bepaalden kring oDtduik Het notariaat vindt een tweede oorzaak van be staat iu de zoogenaamde autenthiciteit der nota riële akten. Ook in dit opzigt verineenen wij, dat de tijd eenigsinta ontwassen is aan de instel ling. Ofschoon in onze burgerlijke wet het ver schil in bewijskracht tusschen een ouderhandsch en een notarieel geschrift nog wordt gvhaudhaafd, zoo is echter aan dit eerste mede volledig bewijs toegekend en wordt hierdoor de autenthiciteit ten gevolge vau den ambtenaar die de akte verlijdt zoo zeer beperkt dat de weg reeds gebaand kan heeten, om aan eenig geschrift uit hoofde van zijn maker niet Ungi-r vertrouwen te verleenrn. Uit beide de genoemde oogpunten komt het nota riaat ons weinig overeenkomstig voor aan. de ineer en meer rijpende en althans reeds gedeeltelijk ge rijpte beginselen van zelfbestuur en onbevooroor deeldheid. Hieraan kan zich echter wel paren een notariaat op een geheel anderen grondslag. Voor liet monopolie moet vrijheid in de plaats komen en voor het staatgezag de keus der burgers. Niet op eenmaal echter laat zich eeue dergelijke ver andering invoeren maar bij eene wijziging of her ziening van de omtrent dit punt bestaande wetten inoet niet het kunstmatig levendig houden vau een reeds voorbijgegaan tijdvak meer tot doel worden gesteld dan de eischen der tegenwoordig bestaande maatschappij. GEME Gl)E I!EK 1GTEIV. Bij Dussaox in de egroole Morskoi" eene beroem de restauratie te Petersburg, zaten onlangs zes officieren in schitterende uniform, ouder het drin ken van Champagne, vrolijk bij elkander. Zij behoorden tot de lijfwacht te paard, die in witte uuifoitn, op zwarte rossen gezeten en vergulden harnas en helin, aan elke groote patade een won- dervollen luister bijzet. Niet ver van deze levenlusti ge heeren zat aan «ene tafel een burgerman met laugen baard en een hoogst eenvoudig voorkomen die een glaasje likeur voor zich had. liet duurde niet lang of hij werd door de officieren opgemerkt die zich dan ook niet weinig over hein en zijne karige vertering vrolijk maakte, zoodat hij allengskens aan hunne onbekookte kwinkslagen en schimp- schooien tot mikpui t diende. Teikets bij het ont kurken eeuer flesch 'waarvan de prop tegen de zoldering vloog, werd de champagne als godedrank geroemd en tij als de gelukkigste op aarde geschat, die dat kostbaar vocht als water mochten drinken, terwijl men heit beklaagde, die zich met knoei als likeur moeste i beh-lpen. Terwijl de scherts der officiereu immer scherper en ondragelijker werd, kwam een verachtende spotlach op s' buigen mans gelaat die driftig op den garcon riep: r Breng C flesschen Champagne l)e oppasser draalde. Hebt gij mij niet verstaan?" donderde de man. De Champagueflesschen met 6 glazen werden nu voor hem op tafel geplaatst. i Zet de glazen weg eo breng in de plaats een groote waskom." De verbaasde kellner draalde andermaal en ging eerst op herhaald bevel het gevraagde halen. Nu een stnk fijne zeep!" Deze volgde. w En een handdoek! Ook deze werd gebracht. Ontkurk de flesschen 1 De burgei deed nu den inhoud der flesschen in de waskom gieten, stroopte zijne mouwen op en wjrsch zich de banden iu het kostbare peerelende nat, droogde zich de liaoden af, wierp een bank biljet ter waarde vau 1U0 roebels op tafel en ver liet de zaal,' terwijl hij een diep verachtenden blik op de schitterende uniform der keizerlijke gardtcorpa wierp. Of de beeren officieren de Champagne nog even goe-1 mag gesmaakt hebben De eenvoudige barser was uit deD geringen stand ontsproten industrieel en grondeigenaar eu had over millioer.en te beschikken. De moordgeschiedenissen worden telkens ver schrikkelijker. Uit Belgie outvangen aij tijdingen over in dat iaud gepleegde misdaden, evenvreese- ljjk als het berucht drama van Pantin.

Schager Courant | 1869 | | pagina 1