De koningin der bende. Burgert. Stand der gemeente Barsingerhorn r. a. Burgert, stand der gemeente St, Maarten Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Dwe» dagen had te Bergeijk een treurig on-1 gslnk plaat*. Kekera iCoruelis Hendriks, oud 49 )aren, arbeider te Imijksgestel, hsd het ongeluk den dool te einden door zijn eigen gewrer. Steeds atroopsnde had hij het geladen in eene heg verborgen. Des andereu daags dit er Weder uit villende Balen, heeft hij het met den loop naar zich toe getrokken, waardoor de baan achter een tak bleef bitten en het geweer alrtoen afging, zoadat hij het volle achot in den mond kreeg en onmiddellijk op de plaste dood blrtf £en dorpspredikant was op zekeren Zondag in het midden «ij oer preek. De toehoorders varen dun gezaaid, en de stem van den braven mau was bijua gelijk die van Johannei: eeu stem des roependen in de woestijn! Eensklaps valt er een zware stortregvn. Van de openbare plaata verjaagd, waar zij op de kegelbaao speelden treden eeuige boeren den dorpstempel bin- «en om aldaar voor den regen te schuilen. Hierop roept de predikant verontwaardigd uit:,, O. slechte christenen, daar gij rijt! Het ia da regen, die n hier voert. Vele menschen worden gelaakt, omdat zij van de godsdienst eea dekmantel maken maar vrat moet ik van u denken, die er een re genscherm van maakt? Een bakker vrn Pont-Authou zekere Caron. is eenige dagen geleden bezweken aan de gevolgen van eene vergiftiging door tabak. - Die man, eene uitmuntende gezondheid genietende, kreeg het op zekeren dag in het hoofd voor het eerst van zijn leven eens tabak te kauvennadat hij tich onge veer een kwartier aan deze voor zeelieden zoo aan gename bezigheid had overgegeven, schoot hem eens klaps de pruim tabak, door eene onwillekeurige ze nuwachtige beweging in de keal. Zonder verder acht te slaan op dit accident, ging de bakker als gewoonlijk zijn gang en stak zijn pijp op, nadat hij eerst een glas vater had gedronken, om den tabaksmaak verdrijven; een nor later kreeg hij echter een hevige hoofdpijn en voelde zich geheel laste- loos. Boven aan den tiap gekomen; op weg naar zijne kamer, werd hij door eene duizeling overvallen; aijue huisgenooten vonden ham bewusteloos onder aan den trap liggen, droegen hem naar bed en riepen ijlings de hulp van een docter in. Ofachoon deze dadelijk tegengift toediende, was het kwaad reeds zoo vergevorderd, dat de ongelukkig 35 jarige mau eeuige uren later onder hevige stuiptrekkiugeu bezweek. Der. Room9ch Kath. gemeente Notre-Dame- des-Commiers in het departement Isère is in haar geheel tot het Protestantisme over gegaan, terwijl onderscheidene berigten er van gewagen dat het Protestantisme door geheel Frankrijk groote vor deringen maakt. In eene Engelsche courant laa men dezer dagen de volgende advertentie: Een hnnrder, wiens huur Tader ik weet niet wat ik nog wel meer zeide, ik was zoo ongelukkig, maar hij kon niet. Ik kan niet zeide hij. Ik heb ouders, ik heb zusters; zij zijn allen eerlijk, ik kan geen schurk worden. Ook niet voor mij, Ferdinand Ook niet voor u, niet voor mijn leven! Laat mij sterven. Hij kon niet anders en toen kon ik ook niet anders. Sterven wij dan te zameu Ferdinand zeide ik tot hem. Ik gieep zijn arm en zoo gingen wij verder in den donkeren nacht, in den storm, in den regen. Toen vertelde hij mij van zijne ouders, van zijne zasters en van zijne gelukkige jeugd. Eii ook ik verhaalde hem van mijne doode moeder, die zoo dikwijls mijne en hare bestemming beweend l.ad, van mijn leven, van mijne slechte daden, van mijn berouw en ho$ ik door hem, tot betere inzigten was gekomen en nu Ach 1 nu Paar sloegen de klokken middernacht. Nuzeide ik. Nuzeide hij. Laat ons eerst bidden, FerdinandO er is toch ▼el een God die onze zielen wil vereenigen. Hij knielde neder, inaar op eens sprong hij op, Lea ik kan nietik durf nietGij moet leven. Laat ons gaanIk volg n, waar heen gij wilt Toen wilde ik niet. Gij moogt geen sahurk wor den Ferdinand Jjr'ij gingen weer heen vader! Wij zijn hier. Wïït gij mij vernietigen door hem te onteeren. Dan sterven wij beidenwant hij kan de schande niet overleven. Wee mij! riep paak, zijt gij daarom alleen tot mij gekomen Besluitvader Hij moet. Gij hebt het beloofd. 'Yadfrvader bijna om ie, en het hoi» waarin hij woont in den- zelfden staat moet breogen, waarin hij het betrok, verlangt 500 jange ratten te koopen voor 5 pd. aterling ff 60), verder heelt hij nog eene groote hoeveelheid onkrnid noodig voor den tuiu, waarvoor B\j deneelfden prijs wil geven. Te Visse, heeft onlangs een vreemd vooral plaats gehad. Bij zeker iemand, aldaar ia den omtrek, werd een brief bezorgd, die niets meer be- j belsde, dan dat de eigenaar, op eene aangeduide plaata 2000 franken zoude neerleggen, onder be dreiging dat meo hem anders spreken zoude. i Men legt er eenig geld, doch houdt op genoegzamen afstand de wacht. Kort daarna komt een man als priester gekleed, den weg voorbij, gevolgd door een paar koorknapen, die den lantaarn dragen als blijk, dat men iemand op zijn sterfbed het ljptste oliesel gegeven beeft. Een der twee koor knapen zegt: Heer oom! daar ligt geld. Stil zegt de laatste neem het maar roede ik zal morgen in Oomis of laatste mis aflezen, wie of dat verloren heeft, en dan zal het wel uitkomen. Men hoorde dit zeggen hoewel tneu zeer goed wist, dat de priester tegen niemand anders spreken mag -liet men hem gaan, wachtende op den dag van morgen. Ook deze dag stelde den eige naar niet tevreden, want de brave en alom beminde pastoor van het dorp, die gelukkig bewiizeu kon, dat bij zijn hais niet verlaten had, las in de kerk niets voor van geld, dat gevonden was. Hoe slim de eigenaar ook wilde wezen, toch was hij bedrogen. De ontvangst van Keizerin Engenie te Con- stantinopel moet werkelijk alle begrip van pracht en weelde verre overtreffen. Aan H. M. moet door den Sultan een diner zijn aangeboden, dat nog meer kostte dan liet servies, dat een millioen waarde heeft. Onder de spijzen, welke de Kiezerin moesten worden voorgezet, zon ook eeu schotel struisvogel- hersenen behooren. Naar men weet hebben deze tweevoeters zeer kleine hersenen, zoodat een groot aantal dier vogels vaor het kostbare geregt moest opgeofferd worden. De Sultan had dan ook daar toe aanzienlijke bestellingen gedaan en te Marseille werd eeu veertigtal dezer zeldzame dieren inge scheept. Eeu nieuwe wagen van een geheel ander maaksel als de wieier, maar van veel nntt'ger en practischer strekking, is thans eder uitgevonden, wn zal, naar het schijnt, zijn voorganger begraven. De Amazavent, zoo heet werktnig, zal voortaan de retiotnmée hebben van het snelste, doelmatigste en en goedkoopste vervoermiddel te zijn. Het toestel wordt door zamengepersle lucht voortbewogen, kan voorwaarts en achterwaarts rijden en tot zells dw kleinste bogten maken. Terwijl alle weiktnigen voor .vervoer van personen en goederen dit groote nadeel hebben, dat zij houne beweegkracht door Hij moet 1 Welnu hij zal. Zij wendde zich tot de anderen. Hier gij allen Wie is de aanvoerder? Ik zou het zijn, riep Levi. Welke arbeid hadt gij voor de Fraukforter be stemd. Hij moest den baron in het oog houden en ne- derschieten als hij zich verroerde. Gij hebt het gehoord Fraukforter. Waar is de baron vroeg zij verder. Zij zijn allen te zameu iu de kamer der ba ronnes. En hoe komen mij daarin. De meid zal er ons brengen. Vworwaarts dan, ik ben uwe koning-u en zal u aanvoeren. Hier vrouw 1 Gij weet wat u beschoren is, wan neer gij ons wilt verraden. Gij Frankfurter achter mij. De anderen weten hun plaats, voorwaarts 1 naar boven. IV. De kloosterfamiiie. De baronnes Hombrecht zat aan het bedj - van haar zieke kind. Nevens haar stouJ een jong kind het was niet ziek, maar ziekelijk, bleek en had een tengere gestalte. Schudde de hand des doods het eene kind in eene hevige koorts heen en weder iu het andere scheen langzamerhand het leven te verdooven. Een zware zucht ontsnapte het beang stigde moederhart bij het zien dier beide lijdende kinderen. De kinderjufvronw stond aan de andere zijde van het bed. Zou hij nog altijd niet komen, vrouw Boumann, zeide de barones tot haar. Vrouw Boumann stond op e» keek door het venster. Men kan niets hoaren of zien bij zulk een onweder zeide zij. Ziet gij dan geen lantaarn van een wagen Een licht kan men altijd van verren afstand bemerken en de wagm is reeds meer dan twee nren weg. Hij kan bij ander» rieken geweeet zijn, hij heeft gnovuel t doen. den arbeid, dien zij voortbrengen, verbruiken, heef» de Amazavent het onberekenbaar groot voordeel, dat zijne beweegkracht toeneemt., naarmate het langer in beweging is. Deze merkwaardige vinding is de raenschlieid verschuldigd aan den heer Chor- tier Panzanges in de V'endée. Niet de minste toebereiselen worden vereischt, om dit werktnig j0 beweging te brengen, behalve een weining gecon- denseerde Inchï, die io een zeer klein bestek wordt verborgen, Met een weinig behendigheid zal ie. dereen van het voertuig gebruik kunnen maken. Het volgende heeft zich dezer dagen iu Heer len toegedragen Huismoeder: Boerinneke, wat kost de kan melk wanneer ik die dagelijks bij U neem Boerin6 mark Madame. H. Ik moet echter beste melk hebben. B. Dan kost ze 7 mink. H. Maar de meid zal bij U blijven staan, tot ze gemolken is en ze zoo mede nemen. B. Dan kost ze 8 mark. H. Doch eerst nazien of er niet vooraf water in de emmer is gedaan. B Zoo, zoo Madame dan. moet n 9 mark be talen. Ingeschreven 26 Oct.2 November 1869. GEBOREN: 31 Oct. (ierrit, zoou van JanStins en van Trijntje Kotgans. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: Geene. OVERLEDEN: 29 Oct. Hillegonda Spoor. wed. van C. de Boer, ond 73 jaren. Ingeschreven van 19 Oct2 November 1K69. GEBOREN 26 Oct. Johannes. zoon van Gerrit Visser en Elisabeth Groot. 30 dito Pieter zoon van Pieter Frankenhoiit en Maartje de Geus. ONDERTROUWD: 23 Oct. Jan Fiaij oud 29 jaar en Trijntje Meurs oud 29 jaar beide wonende te St Maarten. GEHUWD: Geene. OVERLEDEN: Geene. Ingeschreven van 21 30 Octqber 1869. GEBOREN: 29 Ooto.er, Maria .Margaretha, doch ter vn Petrus Godefridus Kiel en van Adriana Maria Berling. 30 dito. Jokan Gaspar, .zoon van Fredrik Otto van Döruberg Heiden, en van Maria Maaskant. Hij is knap, vrouw Roumann. Maar de dokters hebben allen eeu groot gebrek. Zoo lang hunne praktijk nog niet groot is zijn zij werkzaam vlug medelijdend, maar zoodra zij patiënten in overvloed hebben, dan vervliegen die schoone deugden zij hebben geen hart meer, ja verliezen alle hoffelijk heid uit het oog. Zij mogen niet gestoord worden in hunnen slaap, bij hunnen maaltijd, zelfs niet als zij op hun gemak een cigasr zitten te rooken. Al leen uit ijverzucht jegens een concurrent worden zij soms nog eens vlug. Onze dokter heeft geen con currentie te vreezen en daaiom is hij een despoot in deze streken. Dat is het ongeluk van het bui tenleven. Maar ik bedank er voor mij verder af hankelijk van zijne luimen te stellen, ik zal Zij werd in hare bittere taal gestoord. Het zieke kind had zich krampachtig opgerigt en op de an dere zijde geworpen, waarna het bleef liggen alsof zijne levensgeesten uitgebluscht waren. Siaapt gij weder lievebeste Minazeide de moeder met bijna weenende stem tot het kranke kind. Geen antwoord volgde. En nog komt hij niet. Mijn kind kan sterven eer hij hier is. Maar wat scheelt dat hem Misschien zal hij spijt hebben van de menige daalder die hij minder zal ontvan gen. Ook mijn echtgenoot laat mij alleen De jonge jufvrouw was nog gezond toen mijn heer uitging, waagde de kindeimeid in het midden te brengen. Hij had toch reeds lang hier kunnen zijn. Het onweder zal hem opgehouden hebben me vrouw. Hij vreesde vroeger geen onweer, maar Daar ginds zie ik een lichtmevrouw Het komt nader. Twee lantaarns 1 Het zal de dokter zijn De baronnes stond op om eveneens naar het venster te gaan. De wagen reed snel; in een paar minnten stond hij voor de deur. De dokter komt er uit roept de kindermeid. De baronnes keek de kamer rond of alles in orde was. Een zware stap kwam den trap op er> een bijna kogelronde hae*

Schager Courant | 1869 | | pagina 2