Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad, '0OSÖKR0&.6 J\o 594. Dertiende Jaargang. Ao. 18(i9. GÏMEEME-AFKOMIGIXGEN. De zedelijkheid en de geschiedenis. SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt op "Woensdag avond doch wordt, met een bijvoegselbevattende het jongste Schager- mnrktberigtden volgenden avond verzondenaan hen die zulks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar f 4,franco per post f 4,60. Afzonderlijke nummers f 0,10. AnvEKTKXTiëN van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder f 0,15. De 35 cents zegelregt niet me- degerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te bién. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. =1 s De voorzitter van den Raad der gemeente Schsgen Gelet op hel bepaalde bg de 2 alinea van art. 7 der wet van 4 Julg 1850 (Staatsblad No. 87) betref fende het opmaken der Igaten die tot het kiezen van leden voor de Tweede Kamer, voor de Provinciale Stalen en voor den geineenteread bevoegd zijn. Noodigt de inwoners der gemeente uit, om zoo zij elders in de directe belastingen zijn aangeslagen daarvan voor den 15 Febfuarij a. s. te doen blijken. Schagrn den 9 Februarij 1889. De "Voorzitter voornoemd Van Dörnbero IIeidin. LOTING VOOR DE NATIONALE MILITIE. Burgemeester en Wethouders der gemeente SCHA- GEN brengen ter keflnis van de belanghebbenden dat de loting der in het vorige jaar io deze gemeente voor de militie ingeschrevenen zal geschieden op Dings- dag den 16 Februarij aanstaande ten raadhuize der g»meenle Schagen. Zg worden mitsdien opgeroepenom zich op dien dag des middags teo 12 ure aldaar te bevinden om te loten en opgave te doen van de redenen van vrij stelling die zij ter zake van de militie vermeenrn te moeten inbrengen. Indien zg vermeenen vrijstelling te kannen erlangen wegens broederdientl of op grond van te zijn eenige vettige toon en geen halve broeder* hebben moeten zij zich binnen dridagen na de loting ter Secretarie ver voegen om de noodige opgave te doen en bovendien op Dingsdeg den 23 Fcbruerg eerstk. dea namiddag; ten 1 ure, in het raadhuis rerschgnen vergezeld van bg den Burgemeester bekende en te goeder nasm en faam staande meerderjarige ingezetenen die het ver- eischte getuigenis kunnen afleggen en het aldaar op te maken getuigschrift onderteekenen. Schagcn, den 9 Februarij 1869. Burgemeester en Wethouders, De Burgemeester Van Dörnbebg Hbiden De Secretaris A. J. van Canttokt. De misantropische geschiedschrijver Schlosser zegt ergensdat meestal de grondstelliug van Ma- chiavelli wordt bewaarheiddie leert dat slechts de sterkende slimmen en deznlken die Toor geene misdaadzoo zij nattig isterug beven gewoonlijk door God worden begunstigd. Hoe treurig deze uitspraak ook zij wie zal ontkennen dat zij door velerlei voorbeelden in de geschiede nis wordt geslaafd Een Caesar en Augustus die door list geweld en bloedvergieting een troon stichten een Hen drik IVdie ter wille van een kroonzijne gods dienstige overtuiging veil beeft, een Walpole, die millioenen guldens nit 's rijks schatkist neemt, ten einde zich door het omkoopen van stemmen in het parlementop den ministriëlen zetel staan de te houdeneen Cathariaa IIdie zich door den moord van haren echtgenootden weg tot de heerschappij weet te banen een Frederik de Groo te die te midden van den vrede een provincie aan een destijds weerlooze weeze rooft een Victor Emanneldie door duizenderlei sliuksche manoeu vres zich een uitgebreid koningrijk weet te ver schaffen een Bismarckdie in strijd met alle regt en verdrageneerst Holstein en Sleeswijk daarna Hanover, Hessen en Nassau aan zijn va derland weten te verbindenzij allen oogsten niet alleen de goede vrachten van hun werkmaar vinden ook alom onder tijdgenootcn en nakome lingen duizenden van bewonderaars. Al die voorbeelden wederspreken den regel van Schiller, in dien zin als men hem gewoonlijk op vat dat de wereldgeschiedenis steeds wereldgerigt zoude zijn. Wie dan als een vaste uitkomst in de geschiedenis der volken wil aannemen dat de deugd altijd zigtbaar beloond en de ondengd zigtbnar wordt gestraft bedriegt zich ten zeersteen dit geldt evenzeer ten aanzien van de geschiedenis der volkenals van die der bijzondere personen. Nu moge zulk een stelling ons tegen de borst stuitenhet onaangenaam gevoeldaardoor bij ons verwekt moet onder doen voor de waarheid. En als men de zaak wel bezietdan spruit dit onaangenaam gevoel voort uit de zinnelijke nei ging onzer natuurdie daarwaar men gelooven moetwil zien. Ook ten dezen aanzien laat men zich doorgaans verblinden door de dingen welke men ziet terwijl men aan datgeue wat men niet zietook niet denkt. Het gemeen beoordeelt de waarde eener daad meestentijds naar de uitkomst gelukt den koop man eene speculatie dan heet hij een verstandig man mislukt zijdan heet hij niet alleen onver standig maar ook een slechtaard die de gelden van zijne familie roekeloos heeft gewaagd. De ge schiedschrijvers hebben over bet algemeen niet beter gehandeld vooral in onze eeuw hebben ve len hunner zich al te diep nedergebogen voor het geluk en den goeden uitslag. Even als de godgeleerden der vorige eeuwen geen moeite spaarden om de letterlijke waarheid van het vaak met zich zeiven in strijd zijnde bij- belsche geschiedverhaal te verdedigenevenzoo hebben de schrijvers onzer dagen beproefd om de zedelijkheid van de mannen des geluks te redden. Het bloedvergieten door Augustus de overgang tot de R. C. godsdienst van Hendrik IV de om- koopingen door Walpoleen het aannemen van aanzienlijke sommen uit de hand des konings door Mirabeauhebben in onzen tijd lofredenaars en verdedigers gevonden. De met geluk gekroonde onzedelijkheid is veelal in onze dagen gelijk ge steld met zedelijkheid. Het behoeft niet betoogd te worden dat daar door het zedelijk gevoel bij onze tijdgenooten veel verslapt isen deze verslapping heeft op haar beurt weder medegewerkt om mannen als Napole on IIIVictor Emanuel en Bismarck aangespoord om met opgeheven hoofdeden weg der openbare onzedelijkheid te blijven bewandelen. De dwaling der geschiedschrijvers in deze spruit voort uit twee oorzaken lo. dat zijde ideale wereld welke voor hunne oogen schemerdehebben ver ward met de werkelijke wereld2o. dat zij de goede gevolgen eener daad bij het beoordeelen liarer waarde al te zeer in rekening hebben ge- bragt. i Ieder zal toch toestemmen dat eene onzede lijkheid die gekroond wordt inet gelukniet te huis behoort in een ideale wereld, zulk een schouw spel stnit ons zoo zeer tegen de borst, dat wij alle moeite doen om het als een droombeeld te be schouwen wij kunnen liet feit niet loochenen maar hoe als wij eens het aanstootelijke weg kon den nemen door een sluijer te werpen ofver de on zedelijkheid of liever door het onzedelijke geheel weg te cijferen Slagen wij daarin dan zal de optimist ons toejuichenomdat wij daardoor de eer der wereld ep de wo me ge loovjgeomdat wij de eer van God als wereldregeerder redden. Het mag ons daarom niet verwonderen dat wij een zelfde streven bij mannen vpn een geheel ver schillende rigting kunnen opmerken. Nogtlians is de bedoelde dwaling misschien nog maar een spruit van de tweede oorzaak. Ieder kan liet dagelijks opmerken dat een ongeluk veeltijds gelukkige ge volgen heeft. Een talentvolle lpdiglooper wordt eensklaps beroofd van zijn rijkdomdaardoor wordt hij genoodzaakt om te werken en met zijn talenten te woekeren. Een naauw in een gebouw de stad brandt af, in weinige jaren wordt zij sckooner en ruimer opgebouwd en de staddie weleer een broeinest van alle besmettelijke ziekten waswordt daardoor veel gezonder. Evenzoo had elke staatkundige misdaad ofschoon zij op zich zelve een ongeluk voor het land was, toch veelal goede gevolgen. De heerschappij van Augustus maakte een einde aan de romeinsche bur geroorlogen hetzelfde gevolg bad de geloofsverza king van Hendrik IV in Frankrijkmaar daarom blijven toch bnnne daden nog even onzedelijk. Men veronderstelt eens, dat in de stad, waar van wij zoo even spraken, de brand is ontstaan door een wraakzuchtigedie nit haat tegen zijn buurman diens huis in brand stak zoo zal de daad even strafwaardig en verfoeijelijk blijven welke ook hare gevolgen mogen zijn. En evenmin men het in den misdadiger zoude kunnen misprij zen dat hij ter halverwege in zijn misdaad bleef stekenevenmin zoude menzoo aU professor Brilt in een zijner stadiën heeft gedaanhet w

Schager Courant | 1869 | | pagina 1