Vondel, dichter der Godsdienst-Vrijheid IV. Giovanni. Stollxvcrck'ïche Borst-bonbonsdie volgens GEMENGDE BEUIGTEN. keuil artikel over dc kosten van hooier onderwij* in Frankrijk en van de «zware" kavallerie (alleen 1 de «zware* of die welke nooit in oorlog dienst doet ja zelfs nooit bruikbaar is maar slechts tot parade dipnt). Er zijn 53 faculteiten of hooge scholen in Frankrijk 5 kath. theol. 2 prot- theol. II reatajeleerde 3 geneeskundige; ld ex-, acte wetenschappen 16 voor de letteren en 3 voor 1 de stodeutrn in de pharmacie. Voor die scholen waaraan 408 hoogleeraren onderwijs gevenis op i het budget uitgetrokken eene som van 3,808,801 francs. Daar de inschrijving* gelden (collegie gel den zijn er niet) en de promotie gelden eene som van 3,597,647 francs opbrengen, kost het hoocer onderwijs aan den staat niet meer dan 221,154 francs en komt dns iedere professor op 537 francs te staan terwijl voor de «zware* kavalerie (ongeveer 4500 man) op het budget eene som van 7,520,000 tranes is uitgetrokken zoodat ieder kurassier en karabinier 1567 francs aan den staat kost, dus inim Huizend francs meer dan een hoogleeraar, Dergelijke vergelijkingen zijn zeer welsprekend, maar in welk land heeft het militair element niet Ja part du Lion« op het budget. fIet Ttaliaansch blad de Agence Havas bevat nader nieuws ointreut de voorbereidselen tot het oecumenisch concilie „De halve cirkel gevormd door de zitplaatsen der aan het concilie deelne mende bisschoppen is reeds afgebakend. Er wor den 900 zetels ingerigl, een estrade voor despre kers en eene getraliede tribune voor tte geestelijken, die zullen stenograferen. Die stenografen zullen uit alle natiën genomen wordenhetgeen noodig is om de Intijnsche redevoeringen met zeer ver schillende uitspraak te houden te kunnen weer geven. De l'aus zal de kardinalen aan zijne reg- terliaud hebben, aan zijne linker de gezanten, als er gezanten koinen. Men rekent op 7(10 bisschoppen; er zijn er ongeveer 860de bisschoppeu iu par- tibus niet meegerekend. Donderdag j. I. geraakte in de stoomweverij van den heer Covels te Helmond de machinist J. Emans met zijne kleederen tusschen de ma chine welke in vollen gang was en den man rned.-sleurde. !)e machine brak en Emaus werd er aan de snde'e zijde uitgeworpen bijna geheel naakt zijne kleederen tot zelfs zijne sokken waren hem aan stukken van het ligchaain gescheurd, llij ze'f had s'-chts pene ligte wonde nnri het hoofd bekomen en was overigens ongedeerd geble ven, In het f'fr. O. las eenige dagen geleden Dixi het Nederlandsclie publiek de les over de onver- geef'ijke zonde dat liet hij zijne toejuichingen steeds brtró roept, onverschillig of het heeren of dames één of meer personen geldtniet wetende dat Nederlandscke Letterkunde. Ja! de toorn klatert uit de oogen van Von dels muzeals hij uitroept Zoo ras de aartslastertong van 't huichelaars synode Den aard des afgronds Gode Aanteeg en Itad Gods naam tot zuivering van haar zaak Gebrandmerkt op haar kaak, De dichter voert ons in het midden van de vergadering der Dordsche vaderenwelke is die vergadering 't Is een synode van huichelaars een synodedie aan een aartsvijand van God en de n enschen haar lastertong heeft ontleendmet die tong tijgt zij bet Opperwezen den aard van een Moloch aan immers zij is het die op het voetspoor van Calvijn en Heza heeft gepredikt en als een grondbeginsel van het Christendom heeft aangenomen dat God van eeuwigheid som mige toeiischen heeft uitverkoren en anderen ver worpen heeft zij is het die heeft geleerd dat God het onschuldige kind van moeders borsten afscheurt om het in 't eeuwige vuur te smakken, dat Hij als Herodes en Pharao behagen schept in het gejammer der onnoozelen dat Hij de ge weldenaar is, die tusschen zijne knieën den dia manten spil klemtwaar 't al om draait naar zij nen wil en ofschoon Hij al die ellende heeft be rokkend, toch versteenigd en verstokt blijft. Het is die synodewelke God heeft afgeschilderd als een geest des kwaads en zijwier misdaad groo- ter is dan van eenen openlijken Godverloochenaar die alleen het bestaan van God ontkent maar Hem niet lastertwat doet zij Zij geeft zich den schijn van voor de eere Gods te strijden. Oin hare zaak de geur van heiligheid te gevenheeft zij op haar voorhoofd den naam br ivó avi één heerbravo, aan eene damebram aan meer heeren en dames en broré aan meet dan 1 eene dame toekomt. Hetzelfde blad bevat heden de volgende amusante kritiek van deze kritiek «Sigr.or «Ikké biti sleks een simpele scorstènfeekrenok- tans ebbé leel amore for dé mnsreo. Darotn 'as- sisteere altos mit feel piacére an dé Concert van i dé Studiosi. Nou ebbé kelese in onee gioruale dé Savante Signor Dixi sekkedé genti nit motte i altos acreeuwe «bravé," mar ok somteds «brava i ?i, vé," al na het sin for eene donna of mere Signori etc. Non ikke veet eel koet ikké scrive slekt op sin Olan dé*pmar ikké préten der ok nit té docere dese tale for mine conpatri- otti en té fitte op snlli errore. Dé savante Signor Dixi eef oue dese prétentie en lié sekke liet nelve nit koet. Darotn oo- arté Signor! make mi dé favore té informere dé Olandési sé motte uit screeowe kelix dé Savan te Signor Dixi docere «bravó brava bravi en bravé, in«r anteekeiidel «bravo, brava, bravi en biave.", Onee Servilore Op den 21 Februarij zal men te Wierin- gerwaard een hoogst zeldzaam feest vieren. De algemeen geachte burgemeester en secretaris hoopt dien dag toch het voorregt te genieten van op een tijdperk van vijltig jaren terug te zien waarin hij ouafgebrok'ii iu die beide veelomvattende betrekkin gen werkzaam was. Het is te verwachten dat de inwoners van Wieringerwanrri den dag van 21 Februarij zullen vierpn op eene wijze, die den jnbelaris zal toonen hoezeer zij zijne zorgen voor hunne belangen dank baar erkennen en met hoeveel blijde vreugd zij in zijn gouden ambtlerst deelen en den wensch koesteren dat het den heer Kaan gegeven zij nog jaren aan 't hoofd te staan der gemeente steeds bezield als hij blijft met de warmste gevoelens voor de belangen der gemeente. Op de Beiiersche graanmarkten was de handel in de vorige week zeer stil eerst tegen het einde ontstond er bij betere toevoeren meer levendigheid in tarwerogge en haver. Niettemin daalde tarwe een weinig in prijs en kon rogge bij vermeerderde vraag 9lec!its eene kleine verhooging bedingeu tegen de prij- zen die in het begin der week belaa'd werden. Ha- t ver wns meer gevraagd en werd hooger betaald garst verlaten eu merkelijk lager. Betaald werd tarwe ioiaudschef 17,25 a 13: Hougaarache fl9a 19,50 f roggeinlaiidsclief 15,25 per netto 300 pond Bei- S jersch haver f 8,50 a 9,50 per schepel vau 170 a 19 0 pond Beijersch. De glanzende veeljarige uitkomsten der van God geschreven, neen gebrandmerkt. Want die naam vau God waarmede zij pronkt is het brandmerk harer schande. Is het geen treffend denkbeelddat de dichter bij ons doet ontstaan als hij zegtdat de huichelaar zijn kaak beeft gebrandmerkt met Gods naam? Is het niet zoo Is niet de naam van God die de hui chelaar ieder oogenblik in zijn mond neemt het waarachtig bewijs zijner onwaarde Zie de hui chelarij bezigt rchoone woorden en heilige namen tot een dekinautel harer booze bedoelingenmaar i is niet ieder aldus door haar misbruikt heilig woord een brandmerk dat zij zicli zelve op het 1 voorhoofd drukt Want wat toch is grooter bewijs dan ditdat men zich zeiven reeds heeft veroordeeld dat men bewust is van zijne eigene nietswaardigheid en dat men gevoelt dat de vloek der wereld en des menschdoms ons onvermijdelijk moest treffeu zoo zij ons in onze ware gedaante zag Eu is de huichelarij eens ontmaskerdverandert dan niet iedere heilige naam die zij heeft geschreven op haar voorhoofd fn een brandmerk waaraan een ieder hare boosheid kan leeren kronen Zoo als dc rnrnsch isis z'jn God en zoo als zijn God is de mensch. De synode die een God heeft verkondigd, die zijne ongelukkige menschen- kinderen naar willekeur zalig maakt of verdoemt, wil door het veroordeelen van onschuldigen too nen dat zij het voorbeeld van haar God navolgt, om hare gruwelijke leer te bevestigen moet het bloed van de allervroomste stroomen zoo lang die moord niet is gepleegdontbrak het zegel aan hare leer. Ontbrak het zegel om dien gruwel kracht te geven Met kwetsing van het leven En 't afgemarteld bloed der allervroomste borst Waar helsche wraak naar dorst. Doch een protestantsche synode kan niet zelve den bloedigeu scepter van het heilige geregtshof voorschrift van den Professor in de medicijnen Dr. Harless zijn gefabriceerdhebben dit huis middel niettegenstaande alle bestrijding van vij anden van spoedige en zekere genezingwereld beroemd doen worden. Tot heden is dit fabri kaat nog niet overtroffen en verdient allen horst- lijders met allen aandrang te worden aanbevolen. Den 10 Februarij, des middags omstreeks twee ure, ontstond in de gemeente Zijpe (aan de Sint Maartensbrug) een hevige branddie in korten tijd vier huizen in de asch heeft gelegdwaarbij de spuit van St. Maarten weder zeer goede dien sten heeft bewezen en bij welke gelegenheid de daarbij behoorende spuitgasten even als vroeger weder treffende blijken van hunne belangstelling hebben gegeven. Als eene bijzonderheid verdient vermelding, dat dezer dagen te St. Maarten op een gehouden partij van de qnadrille-clnb „de Vriendschap," door denzelfden speler op één avond tweemaal vole- déclarée in de favorite is geannonceerd en gewon nen. Op het Damrak Ie Amsterdam is een man gevallen met een zak met erwten eu zoodanig aan den hals gewond dat hij voor dood naar huis is gebragt. De gemeenteraad van I-IIst heeft in de vastgestelde policie verordening eene bepa ling opgenomen waarbij het openbaar misbruiken van den naam Hes Heeren bedreigd wordt met boete en gevangenisstraf. Op de Oude zijds Voorburgwal te Amit.-r-. dam is eene vrouw dour een vrachtwagen overre den en per vigilante naar huis gebragt. Te Arnhem is een lieer, wandelende aan de zijde van een ander, welgemoed pratende en rnokende, plotseling dood ter aarde gevallen naar meu zegt tengevolge van een uitzetting van het hart. De belgische maatschappij tot bescherming van dieren looit prijzen en premien uit aan vrachtrijders huurkoetsiers enz. die hunne paarden het men- schelijkst behandelen. Aan den molen dn Hooiberg bij de zaag- barrière te Amsterdam is liet lijk van eeue vrouw opgehaald die in eene vlaag van verstandsver bijstering daarin was gesprongen. In de om streken van Sneek heeft men de landerijen onder water gezet om de muizen te verdelgen. In de gemeente van Oud-Appelscba hebben heeren kerkvoogden besloten onder de godsdienstoefening geen zakje meer te doen rondgaan, omdat de col lecten zelden de waarJe van 15 cents te boven gingen die heeren die dos zelf niet veel geven in handen nemen. Nogthans vindt zij handlangers genoegdie haar ten dienste willen zijn 24 reg- ters vindt zij die schoon onbevoegd door hare inblazingen genegen zijn om het doodvonnis uit te spreken. De basterd-vierschaar, daar na 't schoppen vau volks vaders Geschandvlekt als verraders Verwijst ons bcstevaar met afgeleefde strot Te verwen 't hofschavot. Een bastaard verdringt den echten zoon uit het huis zijner oudersonbevoegde veroordeelaars ne men de plaats in van wettige regters zij schop pen de vaders des volks van hunne zetels schand vlekken hen als verradersdrijven hen in kerkers en ballingschap en tot overmaat van ramp verwij zen zij onzen bestevaarmet afgeleefde» strot te verwen 'l hofschavot. Roerende omschrijving van het treurige vonnis. De grijsaard wordt genoemd beste vaareen tee- d're naamdie lieve kleinkinderen aan hun be minden grootvader geven. En die bestevaar wordt gescheurd uit de omhelzingen van kinderen en kleinkinderen om met ziju laatste dropp'len bloeds een hofschavot te verwen. Een hofschavot Ja Oldenbarneveld zal sterven op een schavot maar dat is geen gewoon schavot, dat de beleedigde maatschappij oprigt om haar geschondene regten te wrekenmaar het is er een dat daar ten dienste staat van het hofvan den man die daar tnurt uit het venster aan het binnenhof, hun- k'rende naar het oogenblikdat daar de grijze kop 's lands uitgediend wettig gezag zal nederval- len. Niet het welzijn van het vaderlandmaar het welbehagen en de willekeur van het hofheb ben den dood des grijsaards gevorderd. Rampzalig vaderland, hebt gij daarom veertig jaren voor uwe vrijheid moeten kampen opda» thans de willekeur van een hof in staat zij, ljet bloed van uwen edelsteu burger straffeloos te *et' gietenOndankbaar vaderlandkonden dan de

Schager Courant | 1869 | | pagina 2