9 Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. 'M 637. Dertiende Jaargang. Ao. 1SG9. "Waarom zijn de pogingen tot staatshervorming in 1787 mislukt SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt op Woensdag avonddoch wordt, met een bijvoegselbevattende het jongste Schager- marktberigtden volgenden avond verzondenaan hen die zulks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster. Abonnementen op dit blad worden door alle Paus per jaar 8,Franco per post f 3,60. Afzonderlijke nummers f 0,07i. Advertenticn van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder 0,15. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biên. GEMEE\TE\EkOM)l(il\GEY KENISGEVING. Nationale Militie. Burgemeester en Wethouders van Schagen. Gelet op artikel 19 der wet van den 19 Augus- tes 1861 (Staatsblad No. 72). Herinneren bij deze den ingezetenen aan de ver- pligting tot het doen van de aangifte ter inschrij. viug voor de Militie, in de volgende maand Januarij, als wanneer moeten worden ingeschreven alle mannelijke ingezetenen, die 1 op Januarij 1870, hun 19de jaar zijn ingetreden in mitsdien al de zoodanigen, die iu 1851 werden geboren, met te- keunengeving. Dat volgens de wet voor ingezetenen worden gehouden 1. Hij, wiens vader, of is deze overle den, wiens moeder, of zijn beide overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van 28 Julij 1850 (Staatsblad No. 44). 2 Hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste 18 maanden voor 1 Januarij 1870 binnen Nederland verblijf hield 3. Hij, van wiens ouders de langtslevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreem deling, behoorende tot eenen Slaat, waar de neder- lander niet aan de verpligte krijgsdienst is onder worpen, of waar ten aanzien der dienstpligtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. Dat de inschrijving geschiedt: 1. Voor een on gehuwde in de gemeente waar de vader, of is deze overleden, de moeder of, zijn beide overleden, de voogd woont, ,2. Van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont. 3 Van hem die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten of wiens voogd bniten s lands gevestigd is in de gemeente waar hij woont. 4. Van den buiteu 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Dat niet voor de militie worden ingeschreven, 1. De in een vreemd Rijk verblijf houdende ouder- looee zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten, 8. De zoon Ivan den Nederlander die ter zake van 's lands dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont. Dat de verpligting tot het doen der aangifte berost op den militiepligtige en bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis, op zijnen vader, of is deze overleden, op zijne moeder, of zijn beide over leden op aijnen voogd. Dat hij, die eerst Da bet intreden van zijn 19e jaar doch voor het volbrengen van zijn 20e ingezeten wordt, is verpligt, zich, zoodra dit plaats heeft, tot inschrijving aan te geven bij burgemeester en wethouders der gemeente, waar de iDScbrijviog vol gens artikel 16 der wet, moet geschieden. Dat tot de voornoemde inschrijving gelegenheid zal worden gegeven ter secretarie der gemeente op al de werkdagen der maand Januarij e. k. van voormiddags 10 tot 12 ore. Schagen den 8 Dec. 1869. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Van Dörnberg Heiden. De Secretaris A. J. van Cantfort. Ieder aandachtig beschouwer van de dingen, die thans onder ons plaats grijpen, kan daarin de eerste teekenen van eene zich voorbereidende staatsher vorming opmerken. In deze omstandigheden is het niet van belang ontbloot om de pogingen tot staats hervorming, die in vroegeren tijd plaats hadden na te gaan, en de redenen op te sporen, waarom velen dezer mislukt zjjn. Vooral is dit toepasse lijk op de gebeurtenissen van 17841787, daar toch deze jaren wel eenige gelijkheid met onzen tijd hebben. Ik wil dan trachten de zoo vaak opgeworpen, maar nooit goed beantwoorde vraag op te lossen: hoe het toch gekomen is, dat eene po ging tot staatshervorming, waarvan men zulke groote verwachtingen had en aan welke zoovele bekwame mannen hadden mede gewerkt zoo ten eeneinale jammerlijk mislukt is De beantwoording dier vraag is moeijelijk eu te moeijelijker daar ons nog altijd eene bruikbare geschiedenis dier dagen ge heel en al ontbreekt. Om den loop der gebeurtenissen te leeren ken nen, moeten wij nog altijd de werken raadplegen, welke te midden van het woedeu der partijschap pen geschreven zijn, maar geen enkele schrijver uit den lateren tijd heeft met een bezadigden blik ons een volledig overzigt van dat tijdperk gegeven. Over het algemeen heeft men de patrioti- sche partij ten onzent te veel in een ongunstig daglicht gesteld. Is het niet vreerad, dat eene natie, die de vrijheid altijd als haar hoogste goed heeft vereerd, gedurende zulk een langen tijd slechts met minachting heeft gesproken van de edele po gingen aangewend door verscheidene waarlijk bra ve en bekwame mannen om haar de waarachtige vrgheid te schenken, en wier eenige misdaad was, dat zij misschien te veel dweepten met die vrij heid en daardoor te weinig een bereikbaar doel in het oog hielden. Vele lezers zullen zich nog misschien wel her inneren hoe rij in hunne jeugd uit de schoolboe ken slechta achting en eerbied voor Oldenbarne- veld en de Witt, maar slechta minachting voor de hoofden der patriotische partij leerden inzuigen. Werden genen ons voorgesteld als waarachtige be schermers en martelaars der vrijheid, deen werden meestentijds afgemaald als de rampzalige bewerkers van den ondergang der roemrijke nederlandsche republiek. Ondertusschen droegen vele der patriot ten zelve een groot gedeelte der schold van deze miskenning. Als men van van der Palm sprak van den patriotischen tijd en van zijne verrigtin- gen in die dagen, dan zeide men met eene schou derophaling Jadat was in dien tijd, toen ik ook zoo'n beetje Keesde" en even als hij deden ook vele oudere zijner tijdgenooten, die met hem had den gekeesd, allen gaven zich steeds veel moeite om den diksteu sluijer der vergetelheid te werpen over een tijdvak, dat zoovele onaangename herin neringen hij hen verwekte. Zij verloren daarbij echter te veel uit het oog, dat het nakroost me regt konde vorderen, dat rij de volle waarheid voor zijne oogen bloot legden, zij vergaten, dat het niemand geoorloofd is ons de edele droomen zijner opgewouden jeugd eu de liefelijke dweeperijen van in hun eersten bloei gestorven vrienden der jonk heid door lafhartig stilzwijgen aan de miskenning van het nageslacht ten prijs te geven. Moge thans nu alle strijders van het tooneel zijn afgetreden er spoedig een geschiedschrijver opstaan, die aan het goede in hun streven volkomen regt laat weder varen. Maar, men vergeve mij deze afdwaling van mijn onderwerp, ik wilde dan de vraag beantwoorden waarom is de poging tot staatshervorming in 1787 zoo jammerlijk mislukt Beide partijen hebben van den beginne af de schuld dier mislukking op elkander geworpen, maar daardoor hebben zij de waarheid bevestigd van het oude spreekwoord: waar twee twisten hebben zij beiden schuld. In derdaad hebben beide partijeu groote fouten be gaan. Doch om deze duidelijk te maken zal het noodig rijn om den aard en het doel van beiden wat meer in het licht te stellen. Zoo als bekend is waren er sinds de grondleg ging der republiek, in onzen Staat twee partijen die met elkander een bijna onophoudelijken oor log voerden. Dc eene, bekend onder den naam van stadhouderlijke partij, wilde het centraal ge zag zooveel mogelijk in de hand van een sprnit uit het dierbare Xassaussche huis hebben versterkt, de andere de staatsgezinde partij geheeten jvilde het gezag en de onafhankelijkheid van de steden en gewesten hebben gehandhaafd. De kracht der eerste bestond voornamentlijk in den adel der landprovinciën en het gemeen der gTOote steden, de laatste ontleende haar sterkte voornamentlijk aan de patricische families en de steden. De burgerij zelve koos in de meeste gevallen geen partijhet was haar tamelijk onverschillig wie regeerde als men haar met vrede liet, weinig belastingen deed betalen en haar niet belemmerde in haren handel en hare nijverheid. Zij beminde echter het vader land daarom niet minder vurig en was er niet weinig trotsch op om te wonen in de magtigste republiek van Europa, kwam dat vaderland nu ia eenen gevaarvollen toestand, dan ontwaakte zij uit hare sluimering en wee dan elke regering, die zich niet goed kon verantwoorden. Wee elke partij, die aan het roer zat, als het schip des Staats ia gevaar van stranden was gekomen. Welke moeite ook de stuurman had aangewendsteeds werd ieder ongeluk aan verzuim en schuld gewe ten. Zoo hadden in 1672 de gemakkelijke overwin ningen van Lodewijk XIV de burgerij doen ont waken en aan de magt der de Witten een einde gemaakt, zoo had in 1747 de rampzalige veld- togt in Vlaanderen de herstelling van bet stadhou-

Schager Courant | 1869 | | pagina 1