Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. \M 646. Veertiende Jaargang. Ao. 1870. GEMEENTE- AFKONDIGINGEN. Waarom is de po^iug tot staats hervorming in 1787 mislukt. SCHAGER COURANT. I Jji IUJI W "ll ,4"J 1 4 I t n ÏI-J ^U'J - JU .«411 y 31 ff .Jt Dit blad verschijnt op Woensdag avond doch wordt met een bijvoegselbevattende het jongste Schager- marktberigtden volgenden avond verzondenaan hen die zulks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster. Abonnementen op dit blad worden door alle Piujs per jaar f 3,Franco per post f 3,60. Afzonderlijke nummers f 0,07^. ADVERTENTiëïr van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder f 0,15. Qroote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biên. KENNISGEVING. De Voorzitter van den Raad der gemeente Scha- gen, Gelet op het bepaalde bij de 2e alinea, van art. 7 Her wet van 4 Julij 1850, (Staatsblad No. 37), betreffende het opmaken der lijsteu die tot het kiezen van leden voor de Tweede Kamer, voor de Provinciale Staten eu voor den Gemeenteraad be voegd zijn. Noodigt de inwoners der gemeente uit, om zoo zij elders in de Directe belastingen zijn aangeslagen daarvan voor den 15 Febiuarij a. s. te doeu blij ken. Schagen, den 31 Jannarij 1870. De Voorzitter voornoemd, Van Dörnberg Heiden. VI. In den eeuwen-langen strijd dien de oranje partij tegen hare tegenstanders heeft moeten voe ren, heeft zij drie misslagen begaan die haar oneindig meer dau alle pogingen hater vijaudeu hebben benadeeld. Wij bedoelen de teregstelling van Oldeubarne- v«ld, den aauslag op Amsterdam iu 1640 en de pruissische interventie in 1787. De laatstgenoeaide is zeker haar allergrootste misslag geweest. Wil lem V was een gemoedelijk en verstandig inan ongelukkig was hij te zwak van karakter om zich te verzetten tegen den invloed van aanhitsende bloedverwanten en vrienden. Misschien zoude geen vorst uit zijn geslacht geschikter dau hij zijn geweest om den rol van een constitutioneleu ko ning te vervullen. Verscholen achter zijne ver antwoordelijke raadslieden, zoude hij deze door zijn verstandig overleg altijd ten goede geraden hebben, afkeerig van alle geweldadige eu onwet tige middelen zoude hij alle geweldige maatrege len zijner ministers hebben tegengehouden of ge temperd, maar hij was ten eeueuule ongeschikt om als zelf verantwoordelijk persoon iu lijden van crisis te handelen. Gelijk gewoonlijk geschiedt door personen van een zwak karakter, zocht hij steeds zich schuit te houden achter anderen, ook dan zelfs als het maatregelen gold, vau wier nut en regtvaardigheid hij teu vullen overtuigd was en ofschoon hij alleeu als de aansprakelijke per soon kan worden aangemerkt. Toen b. v. eene deputatie van overijsselsche regeuten in 1786 hem de expeditie naar Hattem en Elburg ontried, zocht hij zich te schuilen ach ter een besluit van de geldersche Staten en toen men hem bad om zijn invloed alsdan op die Sta ten te doen gelden, was hij zwak genoeg voor te geven, dat hij hoegenaamd geen invloed op die Staten hadzulk etac zwakheid was natuurlijk niet dienstig oin de achting voor hem te vermeer deren. Terwijl hij zelf al te verstandig was om niet aanstonds al de nadeelige gevolgen welke je pruissische interventie moest nasleepen, voor oogen te hebben, liet hij evenwel toe dat de partij der prinses die inmenging eener heerzuchtige mogend heid inriep. Reeds in 1784 had de pruissische regering zich door tusschen komst van haren ge zant Tliuletneijer in onze binnenlandsche zaken gemengd op eene wijze, die zelfs de trouwste aan hangers van den prins had geergerd. Deze in menging had reeds lot-n eene verdeeldheid doen ontstaan tusschen de twee groote deelenwaaruit de oranje-partij besfond, namelijk den aanhang van den pnns en dien van de prinses. Men weet dat de prinses, de eindelooze vertoogen moede waarmede haar echtgenoot de wilde taal en de revolutionaire maatregelen der patriotten beant woordde, een soort van coup d'élat wilde beproe ven. Haar voorgenomen reis naar Holland had ten oogmerk om de aanhangers der oranje—partij 0)> te wekken tot een opstand tegen de patriott-che regenten die daar nog oVeral meester waren mislukte dat plan dan zoude er ligt de aanleiding uit kunnen worden geboren om de pruissische lusschenkomst in te roepen. Dat plan is zelfs in ouze dagen nog door velen toegejuicht, maar naar onze wijze van zien, ver diende het iu alle opzigten afkeuring. Geen vorst inag toch zijne getrouwe aanhangers tot eeu opstand aanmoedigen, waarvau hij bijua zeker kan weten dat zij er door in het verderf zullen storten. Wij hebbeu altijd de aanmoediging veroordeeld die koningin Louise van Pruisseu aan den opstand van Schill tegen Napoleons overinagt schonk daar zij vooraf had moeten inzien dat die opstand welras zoude versmoord worden in het bloed der edele strijders, om de zelfde reden moet ook de poging der prinses afgekeurd worden. De inroe ping der pruissische tusscheukomst was echter nog grooter misslag. Grooter fout kan naauwelijk worden begaan. De patriotische partij stond toch reeds op den rand van haren geheelen ondergang. In Holland waar zij iu den aanvang op de onbepaaldste wijze had geheerscht, kon zij in de Staten hare besluiten slechts met de meerderheid van één enkele stem doordrijven, in Friesland, waar zij vroeger even sterk was geweest, had thans reeds de tegenpartij de overhand. In Utrecht was Amersfoort door het krijgsvolk van de oranjegezinde Staten bezet. Met iederen dag werd de patriotische partij zwak ker, met iederen dag verlieten een groot getal der zoogenaamde moderatenverschrikt als zij waren door de woelingen der revolutionairen hare va nen. Het is waar da revolutionaire partij, spande voor het laatst al hare krachten in, door het op- rigten van een zoogenaamd vliegend vrijcorps trachtte zij hare tegenstanders overal schrik aan te jagen, maar hoe zwak die poging was zal genoegzaam blijken als men hoort dat dit geheele corps, waar van zooveel ophef wordt gemaakt; naauwelijks 350 man bedroeg. Met zulk een corps kon men natuurlijk niet veel kwaad uitrigten, hoogstens koude men deze of gene dorpen er mede plagen. Hoe feller de woede der revolutionairen werd, hoe meer de geheele partij der gematigden zich van het slagveld terug trok. Iu dien stand vau zaken was het aannemen eeuer afwachtende houding de beste partij, die de prins en zijn aanhang konden nemen. De vrucht was rijp geworden, van zelve zoude zij htm in den schot vallen, waarom haar nu, op gevaar vau haar te beschadigen met ontijdig ge weld van den tak gescheurd De ingeroepen tus scheukomst van Pruissen was niet alleen overbodig maar ook hoogst schadelijk. Of zoude het oranje niet ten eeuwigen dage als een verwijt worden aan gerekend, dat hij zich door vreemde bajonetten in zijne heerschappij had laten herstellen, zoude die vreemde tusschenkomst niet voor de tegenpattij het voorwendsel zijn oin do hulp van Frankrijk, waar zij zoolang op had gestaaroogd, interoepeu Ia alle gevalle werd de jammerlijke onmagt van de eens zoo magtige republiek door die tusschen komst, niet voor de blikken van de geheele wereld opeugelegd P Mogt een oranjevorst medewerken om de zwakheid vau het ongelukkige vaderland zoo bloot te leggeu De pruissische interventie gaf aan de patriotische partij nieuwe krachten. De zielto gende herleefde toen onverwachts de dag der be proeving en kastijding voor haar aanbrak. Niets dat de zedelijke krachten e ener partij meer verhoogt dan tegenspoed. De meosch, die nietig en zwak in zijn voorspoed scheen, wordt vaak een held te midden van rampen. Ook de patriotische partij leerde door den tegenspoed. Zij die zich zoo dwaas had aangesteld, toen toevallige omstandigheden haar de krans der overwinning op liet hoofd plaatsten, droeg met. eeu zeker soort van waardigheid de haar beschoren martelaars kroon. Toen de oranjepartij gerugsteund door Pruissen eene algeheele overwinning behaalde, ver lieten meer dau 40000 inwoners het land. Som migen werden verbannen, anderen verkozen eene vrijwillige ballingschap boven het grievend leed, dat de aanschouwing van de zegepraal der zoo gehate tegenpartij bij hen zonde verwekken. Al deze ballingen bleven in den vreemde hunne be ginsels getrouw, hielden bij elkander de hoop op een beteren tijd levendig en waren steeds ijverig aan het werk om in hun vaderland de verslagene partij weder op te beuren uit haren diepen val. Rampzalig was in vele opzigten het lot der hier

Schager Courant | 1870 | | pagina 1