Koningin Semiramis. door geweld geroofde goederen tot natuurlijke •u wettige bezittingen te makendie poging moet mislukken, de hedendaagsche geschiedenis predikt het toch met luide stem, dat geen regering die vicieus in haren grondslag nasdoor toepassing van edele beginselsdoor inachtneming van de eischen der zedelijkheid zich kan vrijwaren legen de gevolgen van haar misdadig begin. Even als volgens de volkslegende de bloedvlek van een moord niet is te wisschen uit den vloer, die eens getuige was van de gruweldaad, evenzoo blijft het bloed, door wiens verspilling een kroon werd verkregen, ondanks alle meeite tot den jong- sten dag op die kroon kleven, welke pogingen men ook aanwende om de vlekken onzigtbaar te maken. Zie hoe de bloedvlek van den 2 December nog immer den diadeem van Napoleon III blijft bezoe delen op die bloedvlek blijft het oog der fran- sche natie steeds gevestigd en ten laatste zal de aanschouwing van die vlek haar zoo ondragelijk worden, dat zij om haar niet te zie i ze ten laatste Zïl verbreken. Even zoo zullen de herinneringen aan de onregtvaardige oorlogen van 1864 en 1866 altijd blijven spoken om Bismarck en zijn staat kunde en alle verzoening met zijn Duitsche nabu ren onmogelijk maken. Het karakter van avon tuurlijkheid dat de Pruisische staatsman aan zijn staatkunde op het hoofd heeft gedrukt zal haar tot den einde toe bijblijven. Men zegge niet dat er reeds vier jaren zijn ver- loopensinds 1866 en dat nog altijd de pruisi- scha staat in kracht cn aanzien toeneemt. Heb slechts geduldzestien jaren moesten er na den coup d'état van 1851 vcrloopen eer het verkeerde* van den aanslag en de daaruit voortspruitende re-* gering in het volle licht kwamen. Laat ook dei Bismarkaansche staatkunde tijd om tot volle ont-< wikkeling te rijpen en hare voosheid zal niet min-1 der blijken. Dat is een eigenaardige karaktertrek in onzen tijd dat de ziekte-processenop staat kundig gebied er tijd hebben om tot volle ont wikkeling te komen. Geen ontijdig geweld breekt de ziekte af, geen geneesmiddel sluit haar wij zien haar als zij nog den schijn van gezondheid en uiterlijken bloei aanneemtwij zien baar als de kenteekens van haar waren treurigen aard zich reeds beginnen te toonen wij zien haar als haar slagtoffer reeds handenwringend op het ziekbed i Ja, van al mijne vrouwen bemin ik u liet meest, zeide koning Kinus tot Semiramis. Niet eene heeft zooveel bevalligheden en zooveel bekoorlijks als gij; voor u zou ik gaarne van al mijne an dere vrouwen afzien. Dat de wijsheid des konings over zijne woorden wake. Als ik mijn beer en meester eens bij zijn woord hield Wat geef ik om 'de schoonheid van anderen, zoolang gij mij bemint Zoudt gij dan als ik het u verzocht uw serail sluiten, zoudt gij de vrouwen wegzenden, die er in zijn Zou ik de eenige zijn, die gij bemint, de eenige met wie gij uwe magt wilt deelen, zou ik uwe gade zijn en koningin van Assyrie? Semiramis sprak met vuur en dit maakte haar nog duizendmaal scbooner. Zijn serail te sluiten, al zijne vrouwen weg te jagen, vond Ninus ech ter wat al te kras. Daarom gaf hij haar geen bepaald antwoord, maar hernam: Koningin van Assyrie? Zijt gij dat niet, dewijl gij door uwe schoonheid over den meester van Assyrie heerscht Neen, ik ben slechts eene slavin, die gij mor gen misschien reeds haat. Ik regeer niet, ik be haag; wanneer ik een hevel geef, raadpleegt men u eerst, alvorens mij te gehoorzamen. Begeren, gelooft gij dat dit zoo aangenaam is Ja, vooral als men het nooit heeft gedaan. Wilt gij dat genoegen smaken Wilt gij eenige dagen in mijne plaats regeren Pas op, mijn heer eo meester, dat ik niet ja liggen. Wij knnnen dus de ziekte gedurende haar geheelen loop volgen. Als de ziekte der avontuurlijke staatkunde ten einde spoedt dan zal een ieder zien hoe treurig zij in haren aard en uitwerkingen was en zulks te treuriger daar zij eigentlijk voortgesproten uit een lager graad vau ontwikkelingons in onze hoogere ontwikkeling werkelijk heeft belemmerd. Wij vergeleken von Bismarck met Alberonizal de groote wijsheid van den Duitschen staatsman, de hoogere ontwikkelingdie Pruisen boven Span je vooruit heeft voorkomen, dat het eerste rijk ontsnapt aan de doodelijke gevolgen eener avon tuurlijke staatkunde waaronder Spanje is bezwekeu? Wij gelooven het niet. Het sterkste ligchaam zal de aanvallen der doodelijke ziekte voorzeker langer weerstaan die strijd zal vreeslijker maar de uitwerksels zullen toch dezelfde zijn. Een langere ziekte een langer lijdenmaar toch het einde zal even nootlottig zijn. Moge dat einde aan de volken leeren dat het volksgeluk alleen te vinden is op den weg der natuurlijke zelfontwikkeling. ■e—B=g=—i i »i ensas» GEME.\GI)G BEIUGTE X Dezer dagen is te Leiden overleden de weduwe vau een voormalig kerkelijk beambte, die, in zijn vroege jeugd ou lerloos gewordenwerd opgeno men en verpleegd in het weeshuis der Hervorm den en met het geven van onderwijs en het boekhouden zich een burgerlijk middel van bestaan verschaft had, maar, ofschoon kinderloos, zoo zuinig leefde, dat hij zich en zijn gezin ter naauwernoud een betamelijk onderhoud vergnnde steeds klagende over vermindering van iukomeude en drukkende huisselijke bezwaren. Bij zijn overlijden bleek hij te zijn geweest een vermogend man en na het overlijden zijner wedu we die een nuttig gebruik maakte van de verrassende omstandigheden waarin zij gekomen was en inil- delijk mededeelde van hetgeen waarover zij kon beschikken, wordt ue nalatenschap begroot op minstens anderhalve ton goudsdie nu aan de leden der familie van beide zijden bij testament regtvaardig en billijk wordt verdeeld. De erfge namen prijzen hoozelijk de zuinigbeidsbegrippen van den zaligen keiadirnaar. De Patria pen Napels blad bevat de vol gende opregte huwelijksaanvraag füisttren is te Napels aangekomen een dwerg,oud 55 jaar, met een baard tot aan de voeten, één arm en kaalhoofd- Hij is twee milioen rijk, welke bij aan de voeten wenscht ta leggen van een meisje van 20 jaar die er lief uitziet eu even lief is. Bripven en pbotographien enz". Het blad dpelt niet mede hoeveel brieven en. zeg Neen, ik herhaal het, wilt gij gedurende één dag heerscheres over Assyrie zijn Ik stem het u toe. En zal al wat ik beveel, nagekomen worden Ja, ik zal n voor een dag mijne magt en mijn gouden scepter, die er het teeken vau is, in han den geven. En als ik dan eens beval het serail te sluiten Ninus glimlachte. Ik trek mijne woorden niet terug. Gedurende een geheelen dag zult gij ko ningin en meesteres zijn, ik zweer het u Aan mij behoeft dan niemand in het paleis of in het rijk te gehoorzamen, maar aan n, aan u alleen. Ver vul op dien dag al uwe weuschen en luimen, want dan zijt gij daartoe in de gelegenheid. Eu wanneer komt die dag Morgen, als gij wilt! Ik neem het aan, hernam Semiramis Zij ging zacht tot Ninus en lag haar hoofd op zijn schou der. Zij zag er uit als eene vrouw, die verschoo ning vraagt voor een luim, nadat deze ingewil ligd is. Den volgenden morgen zeide Ninus. Van daag uw beurt om te regeren. Semiramis riep hare vrouwen en deed zich prach tig kleeden. Zij zette een kroon van kostbare steenen op het hoofd en verscheen zoo voor Ninus. Dezeverrukt over hare schoonheidbeval dat alle officieren en dienaren van het paleis moesten verschijnen in de troonzaal en dat men zijn gou den scepter nit de schatkamer moest halen. Deze bevelen waren spoedig volbragt en ieder zag met ongeduld eene groote gebeurtenis te ge- moet. Ninus deed de deur der troonzaal open conterfeitsels zijn ingekomen. - In een schouwburg te Dublin beeft iu de vorige week eeu uiterst tragisch voorval plaats gehad, Men speelde sEen drama in de Woestjjn." Een tooneel van dit stok stelt de vervolging voor van een Indiaan door blanken de zwarte vlocht naar de coulissen en te gelijkertijd verschijnen uit een grot da»r naast een aantal gewapende Indianen die op de Europeanen aanvallen. Het ongelok wildedat de acteur die de rol van den vluchtenden Idiaan vervolde in plaats van naar de zijcoulisse te iilen recht op de grot aanliep en zich zoodoende met kracht in de lans stortte, welke de eerste van de zwarten die nit de grot stormden voor zich uit hield en geen tijd had om terug te trekken. De ongelukkige werd bijna geheel doorboord en viel dadelijk dood neder. De ontsteltenis was na tuurlijk onbeschrijfelijk en de voorstelling werd, gelijk men wel begrijpen zalniet voortgezet. Een duitsche boer wist in zijne geldverle genheid bij niemand hulp te krijgen; eindelijk besluit hij te schrijven aan den koning van Pruis- sen. irMajesteit!" zoo schreef hij, /rik moet 40 thaler betalen, die mij niemaiwd wil borgen. Ik ben in mijne zaken niet gelukkig geweest, en beb schulden gemaakt. Als ik nu mijn huur niet betaal, wordt alles van mij verkocht. Het zou me nu aangenaam zijn, als gij mij die 40 thal. tegen 4 pCt. 's jaars wildet leenen. Ik zal ze zeker terug betalen, in diepsten eerbied, uw meest onderdanige. Eenige dagen later ontving onze boer een brief uit het geheime kabinet des konings, waarbij hem de gevraagde som, zonder interessen, voor onbe- paalden tijd geleend werd. JI. Zaterdag avond is te Haarlem een bnssaar uit het water van den singel opgehaald die reeds 14 dagen vermist was. Men heeft alle redenen aan zelfmoord te denken Wraak van een Notarisklerk. E-n gie rige notar s had zijn kleik steeds door zijn schrok- kigheid geërgerd eu de klerk had zich voorgenomen om zoodra hij eene andere betrekking had ziju beer notaris eens een poets te spelen. De tijd kwam. De klerk liet den notaris op zijn kamer komen hij lag op zijne legerstede uitgestrekt en verklaaide dat hij zijn einde voelde naderen en zijn testament zoo maken. „Uw testament vroeg de notaris. ,Ja. voor allen, die mij lief waren heb ik iets nagelaten." „Spoedig dan" zei de notaris, en hij zette zich aan de schrijftafel. «Gij vermaakt vAan vriend Karei Huigelcnsn 30.000 golden; aan den bnreau knecht 10 duizend gulden aan den jongsten kleik" Welnu dan?" „5000 galden en aan" „Welnu," riep de notarisdoodsbleek welnu aai; mij #l)e vereerende taak omdat alles te betalen." en Semiramis bij de band nemende, voerde hij baar naar den troon. Semiramis nam op dezen verhe ven zetel plaats en nu beval Nimus aan alle aan wezigen dezen dag aan niemand dan aan de ko ningin te gehoorzamen. Haar vervolgens den scepter overreikende zeide hijKoningin 1 zie hier het treken der opperste magtneem den scepter en beveel als vorstin. Gij ziet hier slechts slaven, ik zelf ben dezen dag niet anders dan uw nederige dienaar. Dat ieder die draalt uwe bevelen te vol voeren streng gestraft worde even streDg als of hij den koning gehoorzaamheid had geweigerd. Na aldus gesproken te hebbenknielde de Ko ning voor haar neder en kuste hare hand. Ver volgens bragt ieder haar zijne huldeen zwoer blindelings al hare bevelen te volbrengen. Zij nam allen den eed af met een waardigheiddie de Ko ning bewonderde. Toen deze plegtigheid was ge ëindigd maakte hij haar zijn compliment en vroeg haar waar zij toch die majesteitdie waardigheid had geleerd. Ik dacht, toen zij mij voorbij gingenantwoord de Semiramiswat ik ieder zou bevelen. Ik heb slechts een dag te regeren en moet dien dus goed besteden. De Koning lachte om dit antwoord. Meer dan ooit vond hij haar teminnelijk. Laat ons eens zienzeide hij in zich zelveuhoe zij hare rol uitspelen en welke bevelen zij wel het eerst geven zal. Dat de geheimschrijver des konings mijn troon nadere zeide Semiramis op gebiedenden toon. Deze naderde; twee slaven plaatsten een tafeltje voor hem. Sihrijf

Schager Courant | 1870 | | pagina 2