*en en rekenen op school verstandswerk zal worden en de leerling daarbij grondige kennis der moeder taal zal opdoen, hetwelk een eerste vereischte is, omdat de meesten, na 't verlaten der lagere school geen onderwijs weer genieten, zoo mag, mijns in ziens, geen onderwijzer zich en zijne leerlingen af- slooven met bezigheden, dit het noodzakelijk kwaad efcner wetenschappelijke studie zijn. Elke weten schap moet in den tempel der jeugd ondergeschikt blijven aan het doel, ontwikkelen en vormen. Niet lang geleden woonde ik in eeno openbare lagere school ecne geschiedkundige les bij, die een lid der schoolcommissie de woorden uit het hart perste: Wel, wel, wat zijn die leerlingen knap! Die knapheid bestond in 't beantwoorden van vra gen als deze: Wat gebeurde er 100 jaren voor Chr. Die volgt64 voor Chr. Die volgt10 jaren voor Chr.? enz., ter»ijl meu ook nog toonde de graven van 't llollandsche huis op zijn duimpje tb hebben. 'k Ben geen onderwijzer en' misschien oordeel ik verkeerdelijk, maar 't komt mij voor, dat zulk onderwijs niet alleen ondoelmatig, daar er als ge- hengen-oefening voor 't kind betere stof bestaat, i maar zelfs geheel onwenschelijk is. Moet men de i jeugd op die wijze de geschiedenis niet leelijk,1 vervelend en veTacht maken Moet ze niet in den waan komen, dat historie slechts memorisatiewirk is Moet die manier geen aanleiding gevendat het kind, man geworden, onverschillig eene bron Voorbijgaat, waaruit de verstandige [eindeloos levens wijsheid weet te puttenwaar karakters en daden den mensch een spiegel worden, die hem zelfken. nis doet zoekenwaar hij 't goede leert hoogach ten om 't goeds dat het voortbrengt en het kwade leert haten om 't kwaad, dat het doet; waar alle maatschappelijke en christelijke deugden, die de wet voorschrijft, vereenigd zijn en alle maatschap pelijke ondeugden gevonden worden, die hem op zijn levensweg kunnen waarschuwen en bakens wor. den, welke hem de klippen der zonde doen mij den Wenschelijk ware het, dat bovenstaande beschou wing, die door bekwame onderwijzers gedeeld wordt meer algemeen ingang vond, opdat het onderwijs in geschiedenis niet zij, wat het nog dikwijls is een nutteloos tijdverdrijf, maar gelijk elke weten schap op de lagere school alleen middel worde tot verstandelijke en zedelijke vorming. GEMENGDE BEEUGTEN. Men schrijft uit Bolsward van 25 Mei. Mis schien is nog nimmer zulk een talrijk publiek te genwoordig geweest bij eeue teregtzitting van het kantongeregt aldaar, als j.1. Zaturdag. Omstreeks dertig van de deftigste ingezetenen van Arum en omstreken, en daaronder dertien zoo gehuwde als ongehuwde dames, waren gedagvaard. De misdaad is, dat dit gezelschap in den waan verkeerde, dat zij in den nacht van 18 19 Febr. j.1. na eene gehouden hardrijderij, hunne gezellige bijeenkomst ten huize van den logementhouder Meijer wel Wat rekken mogten na bet middernachtelijk uur, omdat de veldwachter namens den burgemeester toestem ming had gegeven, zoolang het ijs bruikbaar was, logementen en herbergen bij buitengewone gelegen heden tot na 12 uur open te houden. De veld wachter beweert, dat deze toestemming niet is ver leend de processea-verbaal rijn opgemaakt en het O. M. requireerde tot schuldigverklaring en ver oordeeling van elk in eene geldboete bij niet beta ling te vervangen door gevangenisstraf. Mr. A. Bloembergen Ex. van Leeuwarden pleitte voor de beschuldigden en de uitspraak is bepaald op Dingsdag 7 Junij a. s. De beschuldigden waren in eene reeks eigen rij tuigen herwaarts gekomen en toen de stoet zieh naar bet gebouw, begaf waar het kontongeregt zijne zittingen houdtvolgde eene schare van belangstel lenden «n niuwsgierigea. De rijke toiletten der dames trokken de algemeene aandacht en des na middags vereenigde het geheele gezelschap zich aan een diner in een der lokalen van de sociëteit: de Doelen. Twee voorname ingezetenen van Montioello, in Kansas, besloten een twist, dien zij met elkan der hadden, uit te maken in eene donkere kamer, waarbij niemand hen rnogt komen storen. Een hun ner was met een mes, de ander met eei^ pistool gewapend. Spoedig nadat zij zich hadden opgeslo ten, hoorde men een schot. Op het gerucht toe snellende vond men een hunner met een kogel in het hart, den ander met een doorgesneden strot tenhoofd: Volgens het Dbl. Zuidh. heeft de dame- volöntair bij de Staat-spoorwegen te Venlona een paar dagen proefvan dat vak afgezien en zal zij weder tot de huishouding terugkeeren 1 üw kaartje mijnheer vraagt een spoorweg conducteur aan een opvliegend heertje die sedert eenige maanden voorzien is van een abonnements- billet en zich derhalve de moeite meende te kun nen besparen bet aan den beambte te vertoonen. Mijn gezigt is mijn kaartje, antwoordt de heer op korzeligen toon. De beambte stroopt zijne roksinouwen op en een ontzagwekkende vnist too- nendezegt hy »Ik heb order ontvangen om alle kaartjes op de reis te merken. Zet je gezigt dus maar in postuur.» Aangaande het plébiscit zijn natuurlijk al lerhande anecdoten in omloop. Een boerdie door zijne maire gefeliciteerd werddat hij zijn raad gevolgd en met j a gestemd had gaf ten antwoord Het is de laatste maal dat ik ja zal zeggen. Ik doe het niet weder. Waarom niet vroeg de maire Wel meneerzeide de landman, 1 omdat de Keizer misbruik van onze goedheid be gint te maken. Eerst wilde hij president worden en wij hebben 't hem gemaakttoen wilde hij Keizer zijn en wij hebben 't hem gemaaktnu wilde hij plébicit worden en ook dat hebben wij hem gemaakt. Maar na hij zulke vreemde dingen in 't hoofd begint te krijgenis het uit. Een kruidenier kwam ergens in Frankrijk, op 't midden van den dag haastig een spoorweg- bureau binnen loopen en vroeggeef me gaauw een kaartje naar M. Zuster is zoo ziek en ik ben bang te laat te znllen komen. Een beambte gaf hem te verstaan dat er geen trein derwaarts ver trok voor vijf ure. 'k Moet toch weganders kom ik te laat. Ga dan per telegraaf, zeide de andere. 'k Ga op elke manierroept de goe de man uitgeef me dan een kaartje voor den telegraaf De beambten stopten den man in een kleine kastverzekerden hem dat hij zoo aan stonds zou vertrekken en deden de deur op slot; door de dienst elders geroepen vergaten zij hem geheel en al. Eerst diie uren later herinnert zich een hunnerwat zij gedaan hadden zij snelden terstond heen om den ligtgeloovigen reiziger te bevrijdendien zij echter bewusteloos te voorschijn brengen. De verschrikte beambten haalden ten spoedigsten hulpen tot hun geluk bleek de kruidenier nog niet gestikt te zijn, Na rijn herstel schonk de goedaardige man hun gaarne vergiffenis voor hun scherts onder conditie van een fijn dinertje. f Behandeling van petroleum' in flcsschen en lampen. De werking van bet licht op alle mi neraal oliën alsgezuiverde petroleumphotogèue enz.is volgens de ontdekkingen van den schei kundige Grotowskv zoo grootdat zij als men dezelve in lampen of in flesschen eenigen tijd aan deu invloed van het zonlicht blootsteltzuurstof opnemen deze in ozon omzetten en gemakkelijk weder op andere ligchameu overdragen. Onder den invloed van het zonlicht nemen al deze mine ralen eene geelachtige kleur aan branden met eene doffe vlam en geven roet van zich zoodat zij een aanzienlijk deel harer lichtkracht verliezen. Het is alzoo zeer raadzaam om flesschen met zulke oliën en dus ook de lampen met glazen bollen des daags op eene donkere plaats te zetten of ze ten minste met een doek te bedekken, als men voor de olie hare volle lichtkracht wil behouden. Versailles is jl. Zondag getuige geweest van een der verfoeijelijkste misdaden die eene brave familie in diepen rouw hult. De heer X.sedert lang juwelier te YersailLes, heeft twee zonen, waarvan de oudste, 27 jaar oud, een uiterst losbandig leven te Parijs leidt terwijl daarentegen de jongsteongeveer 20 jaar oud de hoop en de vertroosting zijner ouders was en reeds met veel succes een eigen zaak beheerde. Zijne zaken gingen vooruit en reeds meermalen was hij door zijn broeder voor aanzienlijke som men aangesproken die hij hem nooit had terug gegeven. Jl. Zondag kwam deze weer te Versail les', om op nieuw zijn broeder geld af te zetten; deze weigerde en verweet hem zijn gedrag en de verkwisting van de geleende sommenwaardoor hij tegenover derden in groote verlegenheid ge- brsgt werd. Die opmerkingen verbitterden den broeder; bij trok een revolver uit den zak en loste twee schoten op den jongeling waarvan het een den schouder het ander de volle borst trof. De ongelukkige jongman viel neer en zijn moor denaar nam de vlugtzonder door iemand op zijn weg opgehouden te worden daar er zich toevallig niemand in het hnis ophield. Eerst eenige uren later werd de misdaad ont dekt; de jonge X., die nog ademde, kon nog juist de bijzonderheden verhalen alvorens den geest te geven. De moordenaar bevindt zich nog niet in handen der justitie. Den 25e dezer werd in het stationsgebouw van de Hollandsche spoorwegmaatschappij te Am sterdam ia het openbaar aanbesteed bet vergroo- tea van het stationsgebouw te Beverwijk. Aan nemer de heer A. Roraijn te Delftvoor f 5093. Te Leiden is een lijkkoets in het water ge raakt door het schrikten van de paardende koet sier hield zich vast aan de takken vsn de boomen op den wal en bleef in mantel en (trenrhoed eenige oogenblikken hangende het schouwspel aan staren. Twee bewijzen van de productiviteit van Friesch vee. Te Oosterend zijn twee schapen ge schoren waarvan het eene 11 en het andere 12 kilo wol opleverde. Te Wijnaldum is een derde kalfs-vette-koe verkocht voor de belangrijke som van f 325. i Te Nagy Bnn in Zevenbergen heeft jl. Vrijdag een waterhoos verschrikkelijke verwoestin- i gen aangerigt. Een 80tal hoizen werden opgeno- men en weggeslingerd en achtereenvolgens de lijken van 200 personen van onder de pninhoopen 1 gehaald. Uit de rivier heeft men tot heden 14 i lijken opgevischt, Verleden Woensdag omstreeks 7 uur's avonds had er in de groote kerk te Sittaid bijna een betreurenswaardig onheil plaats. Door het breken i van het tonw waaraan een voor den gang van het unrwerk dienende gewichtsteen van 300 kilo- i grammen in den toreu bevestigd is, kwam dat 1 gewicht met een vervaarlijk geraas naar beneden, i doch bleef gelukkig op het gewelf boven het .oxaal liggen na evenwel een groot gat gemaakt en een massa steenen naar beneden geworpen te hebben. Ware bet gewelf niet sterk genoeg geweest dan ton het gewicht midden in het orgel teregt geko men dit gewis het onderste boven gezet en mis schien het oxaal hebben doen instorten. Het schijnt dat het gebroken tonw gansch versleten was. Het zelfde voorval bad vóór eenige jaren ook plaat» Meu ijst bij de gedachte aan de gevolgen die zulks zou kunnen gehad hebben, wanneer het gewigt een dag later ouder de Hoogmis naar beuedeu ware geko men. De Gaulois behelst een asDtal bijzonderheden omtrent een dubbelen zelfmoord die op den weg tusschen Nizza eu Monaco is gepleegd. Het waren twee jongelieden de heer Morpain en Mej. Borel d' Hauterive, die, sedert eenigen tijd betrekkin gen met elkander aangeknoopt hebbende, doch ziende dat zij eerlang geene genoegzame hulpmid delen meer zonden bezitten zieh om het leven heb ben gebragt. Zoo heeft laatstgenoemde nog kunnen verhalen aan een boer die haar zieltogende Zon dagsmorgen in een villa aan den weg vond. Zater dagavond zoo deelde zij met afgebroken volzin nen mede, hadden wij on» te zamen verwijderd, met ons nemende een flacon laudanum een revolver eq een degenrotting. Wij hebben de beste plaats uitgezocht. Het was onze laatste nacht. Wij hebben ons een bed gemaakt met onze kleederen op het gras uitgespreid. Wij hebben tot den dag geslapen. Wij hebben alles gereed gemaakt en ten zeven nre afscheid van elkander genomen. Ik heb mijn witte japon uitgetrokken men zal dien aan een boomtak vinden, Morpain heeft hem zelf opgehangen. Wij hebben toen landannm ingenomen. Wij hebben veel geledenmaar konden niet sterven. Morpain teide mij toen „Ik kan het niet^ langer nithonden ik ga mij voor den kop^ scbieten.» Ik riep toen, dat ik niet aneen bij zijn lijk wilde blijven en voegde hem toe t „Stoot mij daar 1 (Zij weea de gapende wond die zij in de borst had ontvangen). Ik wilde niet mismaakt zijn en verzocht hem daarom mij hier te raken. Hij schootmet deu loop op i de plaatsdie ik weesde pistool af. (Het was

Schager Courant | 1870 | | pagina 2