Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad, Dickens is dood! Versnelde middelen van ge meenschap. M 664. Veertiende Jaargang. Ao. 1870. POLITIE. GEMEENTEAFKONDIGINGEN. Nationale Militie. BEKENDMAKING. SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt op Woensdag avonddoch wordt met een bijvoegselbevattende het jongste Schager- marktberigtden volgenden avond verzondenaan hen die zulks verlangen. Brieven franco adn de uitgeefster. Abonnementen op dit blad worden door alle Paus per jaar f 3,Franco per post f 3,60. Afzonderlijke nummers f 0,07 J. ADVRRTKNTië.v van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder f 0,15. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. Naar volksheil zonder deugd te dingen» Is arbeid aan een rots te biên. ~~T5T Ter Secretarie der gemeente zijn voor der egt- hebbenden ter terugbekoming voorhanden Een goud slot, den 9 Junij, en een goud hartje van een kruiskettingden 12 Junij 1870 op de openbare straat gevonden. Onderzoek van verlofgangers te lande. Burgemeester en Wethouders van Schagen brengen ter kennis van de in die gemeente ver- blij fhoudende verlofgangers der Militie te lande behoorende tol de ligtingen 1866 1867 1868 en 1869 voor zoo verre zij vóór den le. April 1870 in het genot van onbepaald verlof waren gestelddat zij zullen hebben tegenwoordig te zijn bij het onderzoek hetwelk zal plaats hebben te Schagen op Woensdag den 22 Junij 1870 des voormiddags half elf ure, voor het Raadhuis dezer gemeente. Burgemeester en Wethouders voornoemdver- inauen allen wie dit aangaat om door in achtne ming van hunne verp ligtingen zich voor onaan genaamheden en straffen te vrijwaren. Schagen den 13 Junij 1870. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, Van Dörnberg Heiden De Secretaris A. Th. Burgers. Burgemeester en Wethouders van Schagen gelet op art. 10, 11 en 12 der wet op de Schut terij van den 11 April 1827 (Staatsblad no. 17} maken bekend le. Dat de Alphabetische naamlijst van al de in geschrevenen binnen deze gemeente, van af heden tot en met Vrijdag 17 dezer, des voormiddags 9 tot 12 ureter Secretarie alhier voor een ieder ter inzage ligt. en 2e. Dat de loting zal plaats hebben ten Raad- huize op zaturdag den 18 Junij a. s. des na middags ten 3 ure. Schagen, den 10 Junij 1870. Burgemeester en Wethouders voornoemd Van Dörnberg Heiden. De Secretaris A. Th. Burgers. Wanneer wij wat wij nog al dikwijls doen en iedereen kunuen aanraden de Camera Obs- cura van onzen Hildebrand voor een oogenblik op slaan, dan treft het ons, hoezeer vaak de menschen, waarvan hij spreekt en de stadjes, waar binnen hij ons leidt, tot een lang voorbijgegaan verleden schijnen te behooren. Wij lezen er beschrijvingen van trekschuiten en uitboezemingen om spoorwegen, maar ook een krachtig uitgesproken verwachting dat de stoom als een herscheppende kracht in die wel wat oud wordende maatschappij zijn werk wrochten zou. Aan die verwachting heeft het heden ten volle beantwoord. Met onzen spoortrein zijn wij Oud- liolland al lang voorbijgesneld en de Camera Obscura, nog toen zij geschreven werd actueel; is een levendig en prettig tafereel geworden van den goeden ouden tijd. Nog vereenigen onze spoorwegen slechts de be langrijkste punten in ons vaderland, maar toch als het staatsnet voltooid is en de ontwerper niet te vergeefs zal gehoopt hebben op aansluiting door particuliere krachten zullen de aderen gelegd zijn waardoor het bloed met nieuwe kracht door het gausche ligchaaia stroomea kan. Nog een groo- ter wonder is te gelijker tijd geschied. De electro- magnetische telegraaf verbindt bijkans iedere plaats. Het is een zouderling misverstand hetgeen nog zoo vele gemeenten verstoken doet zijn van het genot dezer heerlijke uitvinding, waardoor inder daad voor den inensch de afstand vernietigd is. Terwijl toch in het buitenland nevens de rijks- kantoren ook particuliere kantoren bestaan, is dit hier te lande buiten eeuige noodzaak beperkt tot een paar particuliere maatschappijen. Even als met de spoorlijnen, zoo ook met de telegraaflijnen behooren alleen de hoofdtakken uit het gouver nement te groeijen de overigen behooren ge voed tc worden door dadelijke plaatselijke behoef ten. Eu terwijl dus nu ouze gedachte zich openbaren kan door mededeelingzonder plaats verandering, zoo snel en zoo van den afstand onafhankelijk, dat men aau eene bovennatuurlijke toedragt denken zouterwijl onze ijzeren wagens dagelijks leven werpen iu alle plaatsen van ons land, ook daar waar het goede oude voor altijd zijne woonplaats scheen gevestigd te hebben rijst natuurlijker wijze de vraag, wat invloed die versnelde middelen van gemeenschap wel uitoefenen zou op het inwendig leven onzer maatschappij Zij het ook al onmogelijk om in een kort opstel als dit een bondig antwoord te geven op deze vraagwij willen toch beproeven de bewerking die onze maatschappij tegenwoordig ondergaat en die wij hare modernisering zouden kannen noemen in verband te brengen met de versnelde gemeen schapsmiddelen, om daaraan eene belangrijke op merking vast te knoopen. Welk eene beweging openbaart zich tegenwoor dig in de gedachten der menschen en wat eene versnelling in de toepassing en wat eene uitbrei ding in de vorming van het arbeidsvermogen heeft er onder ons in de laatste jaren plaats gehad. Zoudt gij meenen dat de spoorwegen hieraan geene schuld hadden P Of is het niet duidelijk dat toen deze willekeurig ook aan onbekende plaatsen eene toekomst openden, een wedstrijd in het leven ge roepen werd tusschen oud en nieuwwaardoor gebeurde wat voor een paar jaar ongeloofelijk scheen Het is door de verbetering der commu nicatie—middelen dat de natuurlijke voordeelen welke eene plaats aan hare ligging dankt het eigendom geworden ziju van elke stadjavan elk dorp. De vergemakkelijking van de gemeenschap tus- schen de menschen heeft bij veelvuldiger aanra king, onder hen eene grootere gelijkheid gescha pen dan wetten of geschiedenis konden uitwerken. Het heeft een humaner geest onder hen gebragt, dan mogelijk scheentoen beschaving geïsoleerd stond en hare voortbrengers en voortplanters ge woon bleven zich in engen kring te bewegen, liet heeft eerst voor goed den omvang en den rijkdom van ons land ons onder de oogen gebragt, gewoon als wij waren den horizon van onze be langen te beperken tot een cirkel van een dili gence dagreis mediameter. Het is de locomotief, die ons gebragt heeft voor het station van zoo menig sociaal vraagstuk, dat vroeger altijd ver in de toekomst, thans plotseling voor ons staat eu met het dreigend gewigt der actualiteit eene op lossing vraagt. Wat zal van dit alles het gevolg zijn Wij kunnen voor het oogenblik nog niets anders vast stellen dan eene geduchte uitbreiding der men- schelijke magt. Twijfele wie wil aan ons regt als mede arbeider Gods de wonderen onzer werken, waarvan wij gevoelen dat het nog slechts zwakke uitingen zijn van ons vermogenwaarborgen ons ons mede- regeerschap. Doch zoo dit dienstbaar zal zijn aan de uitbreiding van het koningrijk der waarheid en bevorderlijk aan het waarachtig belang der maat schappij, dan behoort eene zedelijke verheffing van den mensch gepaard te gaan aan de toeneming van zijn magt. Slechts edele gevoelensslechts woorden van vriendschap en troost en voorlichting behooren langs den draad onzer telegraaflijnen haren weg te zoe ken over de aarde. Zal snelheid vau beweging voor den mensch een zegen zijn, dan behoort die behoefte aan de vergemakkelijking van het per soonlijk verkeer te ontstaan uit het zelfbewust eenheidsgevoel van het menschdom, dat de geesten en de neigingen der geesten tot elkander leidt om te zamen aan de groote menschelijke taak werk zaam te zijn. Zonder dit zullen de middelen tot welvaart, menschengeluk, verhooging onzer waardig altijd krachtig nit hunnen aard, maar door de ver snelde middelen van gemeenschap plotseling be langrijk uitgezet, juist het tegenovergestelde werken, wanneer eigenbelang, heerschzucht eu stofsergoding hen exploiteert. Wat zullen die drie woorden in allerlei talen en op allerlei wijzen op het einde der vorige week vaak zijn herhaald 1 Op allerlei wijzenbepaald door den rang en stand door de ontwikkeling en opvoeding van de duizenden, die met die woor-

Schager Courant | 1870 | | pagina 1