Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. 1 Rekest van den heer van Vliet. M 667. Veertiende Jaargang. Ao. 1870. de Eerste Kamer van de Staten- Generaal. Ontwerp-wijziging van art. öti van het \etl. InJ. reg.-regll., voor zooverre betreft de suikercultuur op hoog gezag. SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt op Woensdag avond doch wordt met een bijvoegselbevattende het jongste Schager- marktberigtden volgenden avond verzondenaan hen die znlks verlangen. Brieven frapco aan de uitgeefster. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar f 3,Franco per post f 3,60. Afzonderlijke nummers f 0,07 J. AnvERTEjrnëx van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder f 0,15. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biêu. Roekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. =3: De heer S. Woudrichcm van "Vliet te 's Gra- venhage heeft ons verzocht het volgende aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal gerigte rekest in onze courant optenemen. Wij voldoen vol gaarne aan dit verzoek, ofschoon wij ons met de strekking van het voorstel niet geheel kunnen vereenigen; in een volgend nommer zullen wij onze bezwaren tegen dit rekest mededeeleu. Doch ook al verschillen wij met den heer van "Vliet in gevoelen wij betuigen volgaarne onze ingenomen heid met zijn stuk, dat door zijn bezadigden toon uitmunt boven zoovele geschriften, welke over de cultuur-kwestie het licht zagen. Hoe wenschelijk zoude het zijn dat het voor beeld van den heer van Vliet algemeen werd ge volgd en dat van den stijl, vol groote woorden invectiven en pathetische uitboezemingen, die in alle stukkeu over Oost-Indische zaken een mode schijnt geworden, voor goed een einde werd ge maakt. Aan Mijne heeren. Onder de tachtig leden die zitting hebben in de Tweede Kamer der Staten—Generaal, is er niet een geweest genoeg doordrongen van het regt van den Javaan op vrije beschikking over zijn tijd zijne vlijt en zijn grond om tegenover de voor- dragt van de regering eene andere te stellen (1) die, wakende voor instandhouding van de cultuur en lettende op de eischen van 's lands finantien, de tweemaal honderd duizend gezinnen bij de sui kercultuur op hoog gezag .ingedeeld* bij het verstrijken der contracten tusschen den Staat en de fabriekanten aangegaan, losmaakt en bevrijdt van den dwang gedurende reeds veertig jaren op deze lieden gelegd. Indien dus de ondergeteekende de vrijheid neemt de hiernavolgende wijziging van art. 56 van het regerings-reglement, voor zoo verre betreft de sui ker-cultuur op hoog gezag ingevoerdonder uwe aandacht te brengen, nadert hij u, mijne heeren, als van zeiven met het verzoek, aan de van re geringswege ingediende en met zeer kleine meer derheid door de Tweede Kamer aangenomen voor- dragt tot nadere regeling der op hoog gezag in gevoerde suikercultuur, uwe goedkeuring te ont houden. Geenszins wil de ondergeteekende het ontveinzen dat hij noode en ter elfde ure dezen stap doet. Al het gewaagde er van wordt door hem ingezien. Ook hij had zich nedergelegd bij de welwillende gedachten in het regerings-ontwerp uitgesproken. Immers ook hij heeft hoog opgezien tegen het (1) De heer Stieltjes wees wel op het regt van den Javaan, maar deed er niets voor (Bijblad vel 422 bL 1602) tijdverlies verbonden aan eene verwerping van de regerings-voord ragt en wat daaruit kan voortvloeijen. i Maar na lezing en herlezing van het schriftelijk en mondeling debat tusschen de Tweede Kamer en den heer minister van koloniën inzonderheid van het debat tusschen de heeren de Lange, van Houten, Mirandolle, JonckbloetFransen van de Putte en dien minister iu de zittingen van 27 30 en 31 Mei jl. (2), heeft het gevoel van regt zich met vernieuwde kracht bij den ondergetee kende doen gelden. Het hierbij gevoegde ontwerp-wijziging van art. 56 van het reg.-reglement is daarvan de vrucht. Uitdrukkelijke toelichting der bijzondere bepalingen van zijne schets acht de ondergeteekende overbo dig. Voor zoo verre daaraan nog behoefte mogt gevoeld worden, heeft de Eerste Kamer uitstekende elementen in haar midden, bijv. de heeren Duymacr van Twist en Cost Jordens, die veel beter dan hij het te dezer plaatse zou kunnen doen de uitvoer baarheid cn de goede weiking van des onderge- teekenden ontwerp kunnen ophelderen. Het ontwerp is van den navolgenden inhoud en zou, werd het casu quo door de regering of door een of meer leden der Tweede Kamer over genomen, na al wat ter zake is voorgevallen, nog In de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal tot wet kunnen worden gemaakt: 1. Nieuwe invoering van de suiker—cultuur op hoog gezag heeft niet plaats. 2. Waar zij bestaat eindigtbehoudens het be paalde sub 9, de beschikking op hoog gezag over velden door de inlandsche bevolking voor eigen gebruik ontgonnen en over de werkkracht der in landsche bevolking, naar gelang de contracten met de ondernemers afloopen. 3. De grond waarop de fabriek-inrigtingen met daarbij behoorende loodsen of gebouwen zijn ge vestigd, wordt, tegen billijke schadeloosstelling aan de regthebbenden, indien de ondernemer dat ver langt en daarvan binnen een jaar na het in wer king treden dezer wet bij het gewestelijk bestuur doet blijken, aan hem in vollen eigendom afge staan. 4. Bij het verstrijken der contracten wordt de opbrengst in natura vervangen door eene bedrijfs belasting, op te brengen in geld. 5. De aanslag in de bedrijfs-belasting wordt gedaan voor vijf jaren. Hij geschiedt per bouwgrond bij den ondernemer in gebruik, hetzij in huur, erfpacht, koop of an derzins. (2) Bijblad vellen 408, 418,421, 422 cn 423,bl. 1552 1554, 1586, 1600, 1602,1603, 1604 «n 1805. Ter bepaling van het bedrag van den aanslag per bouwgrond bij den ondernemer in gebruik heeft eene schatting plaats van het productief vermogen van den grond. Bij die schatting wordt gelet op de bevloeijing der velden, op hunne ligging, op de gelegenheden tot vervoer van het riet en van het product daarvan op de meerdere of mindere talrijkheid der bevol king als anderzins. 6. De Gouverneur-Generaal is bevoegd met ondernemers die, voor het verstrijken der met hen aangegane contracten, hunne onderneming verlan gen voort te zetten op den voet bij deze wet voorgeschreven, daartoe overeen te komen. 7. De Gouverneur-Generaal is insgelijks be voegd aan ondernemers die daartoe verzoek doen, gedurende de vijf eerste jaren na de in werking treden van deze wet, over ten hoogste vijf jaren voor de betaling van den aanslag in de bedrijfs belasting crediet te verleenea tegen beding eener annuiteit van 64 pCt. 's jaars, te betalen gedu rende 37 jaren en onder hypothecair verband van de fabriek-inrigtingen met daarbij behoorende lood sen of gebouwen en grond. 8. Voor het bedrag van die credieten geeft de Gouverneur-Generaal losrenten uit, rentende pCt. aflosbaar in zeven en dertig jaren, bij uitloting. 9. De Gouverneur-Generaal is ook bevoegd de ondernemers wier contracten in 1871, 1872 en 1S73 afloopen, eene verlenging van contract toe te staan van ten hoogste drie jaren. 10. De ordonnantiën ter uitvoering van deze wet worden door den Gouverneur-Generaal, voor zooveel noodig gewestelijk vastgesteld. 11. De wet treedt in werking uiterlijk den In het leven van den individu zijn er soms oogenblikken dat iedere solutie zij het eene slechte welkom is. Steeds volgt dan het berouw op de daad. Moge de Eerste Kamer der Staten- Generaal zich wachten, uit begeerte om het vraag stuk der nadere regeling van de suiker-cultuur op hoog gezag ingevoerd eindelijk tot eene op lossing te brengen, eene regerings-voordragt te voteren waarmede niemand, zelfs niet de officiële ontwerper en voorspraak daarvan, ingenomen is en die, zoo 't schijnt, enkel om consideratien ontleend aan vooronderstelde hoogere politieke re denen, eene zeer kleine meerderheid in de Tweede Kamer heeft verworven. Verbieden redenen van hoogere politiek dat thans een verwisseling van titularis aan het hoofd van het departement van koloniën plaats hebbe, waarom zou dan de heer minister van koloniën üiet berusten in de verwer ping eener door hem aanbevolen oplossing van een economisch vraagstuk, als die verwerping niet geldt den grondslag zijner voordragtmaar de toepassing van het door hem daarin gelegd be.

Schager Courant | 1870 | | pagina 1