Belgisch voorbeeld. ginsel en gemotiveerd wordt door het regt op1 vrije beschikking over tijd, vlijt en erf van meer dan tweemaal honderd duizend bij zijne voordragt regtstreeks betrokken gezinnen Tegen het regt behoort het gezag geen regt te verlangen, althans niet, willens en wetensvan de Nederlandsche volksvertegenwoordiging te bekomen. Met gevoelens van verschnldigden eerbied heeft de ondergeteekende de eer zich te noemen Van u, mijne heeren, den Haag, De dienstw. dienaar, 22 Junij 1870. L. van Woudrichem van Vliet. Hebben de nederlandsche liberalen te vreezen dat zij even als thans hunne belgische broeders bij eene volgende algemeeue verkiezing een be slissende nederlaag zullen lijden "Wij gelooven het met. Zoo zij gedachtig blijven aan de spreuk eend ragt maakt magt en bij tijds een einde maken aan de opgerezen verdeeldheid tusschen geavanceerde en achterblijveude liberalen, zal het gevaar voor een nederlaagvoor een goed deel reeds zijn geweken. Zoo de liberalen zich waarlijk verstandig gedra gen dan kunnen zij altijd in Nederland van de overwinning verzekerd blijvenslechts een groot wezentlijk gevaar bedreigt hendat namelijk bet groote godsdienstige gedeelte der natie eens vij andig tegen hen over zal staan. Het ontbreekt onder onze liberalen niet aan de zulken, die hunne onbeteugelde spotlust bot vieren aan alleswat naar godsdienst riekt en openlijk met hun ongo- loof aan God en onsterfelijkheidals ware het iets edels en schoons pralen; dezen, onder welke enkelen helaas 1 het anders zoo goed geschreven weekschrift de Spectator, al te zeer bezoedelen door ijdele uitboezemingen en snakerijen, zijn de ware vijanden van het liberalismus. Want zij hitsen het groote godsdienstige publiek tegen de liberalen op. Dat publiek wordt daardoor zoo ligt in den waan gebragt, dat het liberalismus aan het ongeloof gepaard moet gaan en het heeft te veel gezond verstand om niet te beseffen dat een weinigje behoudende zin met geloof aan God en onsterfelijdheid toch nog beter is dan een over- groote mate van liberaliteit, waarbij men het ge loof aan alles wat boven het stof is, over boord heeft geworpen. Moet onze natie kiezen tusschen ongeloovige liberalen of geloovige conservativendan zal zij bijna met eenparige stemmen de laatste tot hare vertegenwoordigers kiezen. GEME.MiDL KElllüTE.Y Wij vernemen, dat het Schager Schoolver bond thans reeds telt 130 ledenwelk getal on getwijfeld nog grooter zal worden, dewijl de leden van het bestuur zich de moeite geven zeiven aan de burgers alle inlichtingen te geven die zij mog- ten verlangen. Waar zulke vereenigingen van de burgers bestaan hopen wijdatook door me dewerking van gemeentebestuur en schoolcommissie aangevuurd door hetgeen hun zoo duidelijk blijkt, de wensch der gemeenteleden te zijnspoedig aan al het gebrekkige een einde zal komen. De Rappel deelt de volgende anecdote mede. Onlangs kwam een Iersche en tevens Katholieke dame te Guernsey en Hanteville-House aan. Zij collecteert voor den St. Pieterspenning en biedt aan Yictor Hugo met gratie een inteeke- ningshjst aan aan wier hoofd men lezen kan Qui donne aux pauvres prète a Dien. Yictor Hngo. Yictor Hugo geeft haar een gninéa, zeggende: «Dat is niet voor den Pausmevrouw 1 het is voor nw armen. Hoe zoo mijnheer? Yictor Hugo neemt een pen en volt op de in- teekeningslijst zijn strophe aldus aan Qui donne aux pauvres prète Dien Pour le pape et sa tirelire Mon vers se modifie un pen Qui donne aux fiches prète a riie. Men meldt uit Loon op Zand vau 23 Jnnij. «Gisternacht is in deze gemeente eene dasd van 1 verregaande baldadigheid gepleegd. Een landbouwer kort bij den Kaatsheuvel wonende, had vergeten bij 1 het naar bed gaan zijn voordeur te sluiten. Hij j werd uit zijo slaap gewekt door het geraas van 1 een 8 lOta! jongelieden, die, men weet niet met welk doe), zijne woning waren binnengedrongen. Opstaande en hen willende verwijderen, werd hij, benevens zijne vronw, ernstig door hen mishandeld en verwond, waarna zij het hazepad koten. De i politie doet ijverig onderzoek en heeft reeds eeni- 1 ge belhamels in verhoor genomen, die vermoede lijk onder goed geleide Daars Bosch zullen gezonden worden." Voor een jaar of wst ging een Dnitsche grondeigentsr voor zijn gezondheid naar de baden; zijn vroow en dochter bleven tehuis. Op zekeren dag kwam diens zwager aan de vrouw mede deeleu dat haar man een prijs van 20.000 thaler had getrokken. De vrouw wist t lot in handen te krijgen, ontviug t geld en vertrok met haar do hter, in gezelschap van haar zwager, nsar Amerika. Thans is er berigt, dat de zwager met de dochter zijn weggeloopen en de moeder van alles beroofd hebben achtergelaten. Haar edel moedige echtgenoot heeft haar terstond ondersteuning toegezonden, eu verzocht in 't vaderland terug te keeren. Te Sechten bij Bonn heeft Vrijdag 11. een vreeselijk ouweder plaats gehad met storm en hagelslag waardoor al de te veldstaande gewassen zijn verwoest. De schade aan den oogst en aan gebouwen toege- bragt, wordt op 40.000 thlr. begroot. Men leest in het Vaderland Ouder de Haagscbe dragers van het zilveren kruis is er een, die het onaanzienlijk beroep van schoenpoetser uitoefent. #Ge hebt het niet ver in de wereld gebragt voor een oud gediende," zeide dezer dagen iemand tegen hem. «Och, mijn heer" antwoordde de oude man opgeruimd «Ik ben in hetzelfde vak gebleven. Bij Waterloo poet sten wij de Franschen de ooren en nu poets ik de laarzen van mijn landgcuooten (Historisch) Te New-York is het tegenwoordig grand- chique, valsche tanden van diamant te dragen. De Parijsche zakkenrollers bezitten steeds nieuwe kunstgrepen. Dit bleek dezer dagen wederom uit het volgende. Zekere heer S., oud-directeur van eene verzekeriogmaatschappij en reeds op 1 vergevorderden leeftijd, is gewoon dikwijls te snuiven en bezit dan ook een bewonderswaardige schoone i snuifdoos, die hij gaarne tusschen de vingers laat j draaijen. Hij bevoud zich dezer dagen voor een plaatwinkel en keek met andere persooen naar de nieuwe platen. Jaist had hij zijne kostbare doos geopend, toeu een welgekleed heer hem beleefd een snuifje vroeg. De oude heer haatste zich hem de snuifdoos te presenteren. De vreemde heer dompelde er op delicate wijze duim en wijsvinger in en bedankte den oud-directeur, waarop deze laatste de doos in zijn vestzak stak. Eeu oogenblik later bemerkte de lirer S.,die nog steeds naar de platen keek, in de spiegelruit voor hem dat zijn gouden doos zijn zak verliet en gansch alleen zich in de rnimte voortbewoog iu de rigting van den vreemden heer. Het was verwonderlijk om te zienDoch het ongeluk wilde, dat de heer S. aan geen tooverij 1 of wonder ge'oofde. «Houdt den diefschreeuwde i hij oogeublikkelijk. Oumiddelijk schoot een agent toe, die zich v«n den verdachten persoon meester maakte. \V«t *»s nu liet geheim Terwijl hij een snuifje nam, had de zakkenroller in de snaifdoos een klein looden korreltje laten vallen, waaraan eeu soort dun, doch zeer sterk paardenhaar beves tigd was. Wanneer de suuifdoos dus in den vestzak gesloken werd, had de ingenieuse dief niets anders dan zachtjes aan hel haartje te trekken om het begeerde voorwerp ie doen komen. Uij beeft bekeod dat hij op deze wijze reeds meer dan twintig gouden snuildoozen heeft kunnen stelen. Een landbouwer in de Betuwedoor erva ring geleerd hebbende dat de appel— en peere- boomen meestal om de twee. jaren veel vracht dragen en vooruit ziende dat appelen en peeren dit jaar zeer overvloedig en goedkoop zullen zijn heeft zijne appel- en peerebomen van de bloesem knoppen beroofd, in de hoop dat zij in het vol gende jaar., wanneer hij verwacht dat de appelen en peren weinig en duur zijn des te meer vracht zullen dragen en hij des te meer geld zal maken. Yreemde speculatie Een grijsaard van 72 jaren te Parijs had in de dagbladen zooveel ge'ezen over hondsdolheid dat hij zich zelf niet meer zeker achtte in gezel schap van zijn onden getrouwen dog zijn eenigsten vriend. Hij bespiedde de minste verandering in de gewoonten van het ve st&ndige dier. Eenige dagen grieden nu werd Juliozoo heette de hond bijzonder stildroomerigmelankoliek zon men zeggen. Hij wilde zich niet laten lief kozen zijn eetlost verminderde op 't laatst ston den zijne oogen dof, schuim kwam er op zij ne lippenbij begon te bijten geen twijfel meer de hond was dol. De oude heer besloot hem te dooden hij besloot schoon met weerzin de beul van zijn vriend te wordennam een touw, stak een steen in den zak en ging met Julio langs de rivier wandelen. Hij lokte het dier digt aan den waterkantbond zijne pooten maakte den steen goed vast en wilde hem een zetje geven om hem in 't water te doen tuimelentoen hij zelf uitgleed en in de rivier viel. Op zijn hulpgeroep schoot een kolenbrander toedie in de nabijheid werkte. Maar 't water was diepwat te doen De kolenbrander ziet den honddie gebonden daar ligtmaar zijn best doet om los te komen en zijnen meester te helpen. Hij snijdt het touw door en schielijk springt Julio'in 't water, pakt den reeds zinkenden grijsaard aan bij de kraag en zwemt met hem naar den oeverwaar de ko lenbrander hem kon helpen. De oude man is er goed afgekomen en de hond Er was nu geen kwestie meer van om bem te dooden. Zijn meester eindigde waarmede hij moest begonnen zijnmet een deskundige te raadplegen, die hem tot zijn innige blijdschap verteldedat het dier aan een andere kwaal dan dolheid leed en weldra weêr zou hersteld zijn. In den nacht van Dingsdag op Woensdag circa half een uurwerd de dienstmeid van den Notaris Lemmens te Heerlen wier slaapkamer in het achterdeel der woning op de tweede verdieping isen waarvan het raam uitzigt in den tuin geeftgewektdoor eenig geluid. Zij ontwaarde alras dat zich in den tuin twee personen on ledig hielden met pogingen om de tuindeur open te breken. Zij zag een persoon gekleed met een kiel zich van onder het raam naar de tuindeur waar bereids een ander persoon zijne pogingen tot inbreken voortzetteloopen en zich met dezen in zijn arbeid vereenigen. De dienstmeid begaf zich dadelijk naar de slaapkamer van den Notaris op de bovenverdieping van het gebouw en gaf hem kennis van hare ontdekking. Deze posteerde zich met een geweer voor een raam hetwelk op de bin nenplaats uitkomtzich gereed houdende om wan neer de nachtelijke bezoekers in hun werk mogteu slagen, en zich op de binnenplaats vertooncnhen alsdan hunne vrijpostigheid betaald te zetten. De dieven verschenen echter niet. Het schijnt dat zij de meid hare slaapkamer hebben hooren verlaten, 's Morgens ontdekte men, dat de meid juist op het uiterste tijdstip was ontwaaktwant. de ijzeren grendelwaarmede de tuindeur gesloten was was bijna geweken en gaf de deur dan vrijen toegang. Is echter de Notaris er zonder bestolen te wor den afgekomen zulks is niet het geval met den naast hem wonenden wijnhandelaarden Heer Jaegersdaar hebben de dieven door een onge sloten raampje op de binnenplaats weten te komen en uit meerdere kasten in het kantoor eene som in verschillende muntspeciëntot een bedrag van p. m. 2000 franken meegenomen, i Dat de dieven met alle vrijpostigheid zijn te werk gegaan bewijstdat in het kantoor waar de ontvreemding is gepleegdde huishond verbleef dien zij echterna eenig blaffenhadden weten tot zwijgen te brengen eu buiten de woning te krijgen. De policie heeft oumiddelijk hare nasporingen aangevangen doch zulks heeft tot heden tot geen gewenscht resultaat kunnen leidendaar er tot dusverre hoegenaamd geen vermoeden jegens personen bestaat en door de dieveD geene sporen der ontdekking zijn achtergelaten. De heer Z., te Parijs op de Boulevards wel bekend als iemand, die het leven weet te genieten, werd sedert eenigen tijd sterk door zijne scholdeischers geplaagd. Wanneer zulk een man kwam, was hij altijd niet te spreken, omdat hij ziek was. Eenigen tijd geleden viel hem on verwachts eene erfenis te beurt. Een der schuld- eischers, die daarvan de lucht had gekregen, haastte zich van zijne kennis gebruik te maken. Ik hoop, zeide hij tot den knecht van zijn schul denaar, dat uw brave meester nu niet meer in doodsgevaar is. Ach, mijnheer, was het antwoord mijnheer is veel beter, hij heeft heden morgen eene purgatie ingenomen van hypotheken. Jl. Maandag avond heeft een persoon te Antwerpen zooveel jenever gedronken, dat hij dood i neder is gevallen en een jongelingzich in het zweet geloopen hebbende, ging in eene herberg, dronk een barrel en viel insgelijks dood ter aarde. Een jonge dame wandelt om zes nux op eea

Schager Courant | 1870 | | pagina 2