Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. Napoleon III. M 674. Veertiende Jaargang. Ao. 1870. f r ADVERTENTIEN worden voor dit blad aangenomen voor Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland door tusschenkomst van de heeren HAASENSTEIN en VOGLER, die tot dat einde hunne kantoren gevestigd hebben te: Hamburg, Frankfort a/d Main Berlijn, Leipzig, Dresden, Keulen, Stutgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne. GEMEENTEAFKONDIGINGEN. SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt op Woensdag avonddoch wordt niet een bijvoegselbevattende het jongste Schager- marktberigtden volgenden avond verzondenaan hen die zulks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar f 3,Franco per post f 3,60. Afzonderlijke nummers f 0,07$. ADVBRTKNTiëN van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder f 0,15. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biên. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. PATENTEN. De burgemeester van Schagen, maakt bekend dat van af Donderdag den 25 Augustus a. s. alle werkdagen tot en met Zaturdag 10 September a. s. des voorraiddags van 9 12 en des namiddags van l4 ure, ter Secretarie der Gemeente kunnen worden afgehaald de voljaarspatenten dienst ÏS^J, wordende de patentpligtigen herinnerd dat de af- haling in persoon door hen zelve moet geschieden. Schagen den 23 Augustus 1870, L)e Burgemeester voornoemd Van Dörnberg Heiden. Naar het zich laat aanzien en siuts het begin van dezen oorlog reeds liet aanzien, is het rijk van Napoleon III ten eiude. De geschiedenis heeft weinig voorbeelden, waarnaar de gebeurtenissen van «leze maand zich zouden hebben kunnen boetseren. De nederlaag der Franscheu zoo aanhoudend, zoo overstelpend, zoo afdoend, werd niet door ons ver moed. Wij hebben ons nooit illusiën gemaakt omtrent de hechtheid van Napoleon's troon: zoo wel de middelen van verkrijging als de aard van de raagt door hem uitgeoefend, hebben wij altijd als in strijd niet zedelijkheid en goed regt ten strengste gegispt, maar toch hebben wij ons nog een te flaauw denkbeeld gemaakt van de weerloos heid, waarin het Cezarisme zijn Cezar plaatst. Het kwam ons voor, dat men altijd eenigermate moest afscheiden den mensch van zijn stelsel en dat der halve een in den grond verkeerd systeem, wat zijn loodlottige gevolgen betreft, kon worden getemperd door de goede eigenschappen van hem, die zich aan zoodanig stelsel gewijd had. Maar dit schijnt niet zoo te zijn. De alleenheerscher heeft inder daad zijn ziel verkocht cn alle gaven naar geest en hart, die hem sieren mogen, zijn niet in staat één ellende te weren van de reeks van rampen die over een niet vrij volk komen moeten. De feiten schijnen er voor te spreken dat de laatste Cezar voor geene misdaad terugdeinsde, dat het belang zijner onderdanen geheel ondergeschtkt werd gemaakt aan ziju dinastiek belang en dat misschien het minst van alle ingezetenen, het hoofd van den Staat op de hoogte was van de eischen van den toestand. Dit laatste schijnt zoo klaarblijkelijk te volgen uit de schrikkelijke gebeurtenissen, die Frankrijk in deze maand geteisterd hebben, dat niemand de onbtk.vaamheid van den Franschen keizer in twij fel zal trekken. En toch zijn wij de meening toe gedaan dat deze beschuldigingen onbillijk worden ingebragt tegen Napoleon Hl; dat zij uitsluitend regt hebben tegen zijn stelsel. De misdaad van den 2 December moet niet gesteld worden op re kening van den mandie haar bedreefzij was niet meer dan een regtstreeksch gevolg van de pot sierlijke mcening dat het kwaad door mij als sou- verein gedaan, ook door mij als souverein in goed zal kunnen worden veranderd. Deze grondstelling is zoo onwaar mogelijk. Al len, die haar aankleven, sleept zij tnede tot de afschuwelijkste consequenties. Wij behoeven zoo ver niet te zoeken oin daarvan ook in ons vader land voorbeelden te vinden. Er zijn onder de ver dedigers van het compagnie-systeem in Indie hoogst- achtenswaardige mannen. Toch ligt het voor de hand dat het een schurkenstreek is om krachtens de raagt, die wij hebben, aan weerloozen te ont houden, de belooning van den arbeid, dien zij ten onzen behoeve verrigten, en dat wel op grond dat in zulk eene misdadige bejegening het beste op voedingsstelsel van den Javaan zou liggen. Al de achting, die wij koesteren voor den heer van Fo- reest belet ons niet zijn stelsel verfoeijelijk te noe men en wij betreuren als medewerkers in dit kwaad zijne noodlottige dwaling, die als grondslag van regt, onregt aanneemt. Schuldiger is ook Napoleon UI ten opzigte van den 2 December niet. Laat ons dit thans niet vergeten nu zijn val een onvermijdelijkheid is ge worden. Laat ons alle onze afschuw overhouden voor het stelsel en den mensch buiten beoordee ling laten. Het gemis aan veerkracht, de verduis tering in doorzigt, welke gaande weg in Napoleon zich meer openbaarden, sproot welligt voort uit een verzet van zijn betere natuur tegen de onont koombare misdaden, welke zijn stelsel medebragt. In eene verguizing van personen ligt niet de her stelling van het regt. Het voordeel dat wij voor onze staatkundige overtuigingen pntten kunnen uit den val van Frankrijks keizer zij dit, dat wij nim mer of nooit zijne dwaling deelen, dat wij regt hebben tot onregt wanneer wij den wil hebben er regt uit te maken. De geschiedenis zal als een der oorzaken van Napoleon's val te boek staven zijn zorg voor de voortduring van zijne dinastie. Daaraan zal het heeten, heeft hij Frankrijk opgeofferd en inderdaad is dit zoo. Maar is een ander streven denkbaar bij een autocraat Moet hij niet geacht worden, als de Paus gezworen te hebben, zijne regttn ou- vervreemd aan zijn opvolger over te dragen Het Cezarisme verschilt hierin van het dictatoriale stel sel, dat het, terwijl dit laatste tijdelijk alle mag-t in de hand van een enkele zamen brengtdie concentratie van magt voorstelt als een normaal regerings middel. De Cezar, die niet zorgt voor de bevestiging van zijn magt na zijn dood, is ontrouw aan zijn stelsel en de schuld dus die men op Napoleon III legt, dat hij Frankrijks belang heeft onder geschikt gemaakt aan zijn dinastiek belang, is weer niet zoo zeer te wijten aan den persoon, als aan het stelsel en moet bovendien grootendeels terug vallen op Frankrijk zelf, dat zijn lot het liefst zamenbindt aan dat van een militair autocraat. Het is onbegrijpelijk hoe Napoleon zoo zeer heeft kunnen mistasten in de schatting van eigen kracht en die zijner vijanden; in de onbevangen beoor deeling van den toestand als het geval geweest moet zijn. Wij gelooven niet dat een tacticus ons tegenspreken zal, wanneer wij stellen, dat een oorlog door Prnissen ons aangedaan, met een le- gerraagt als het actief in Frankrijk had en eene beschermde neutraliteit van Belgie, niet binnen 20 dagen eindigen zou met de bezetting van Amster dam. Wij zijn bevoegd om buiten rekening te laten verraad en onbekwaamheid der opperbevel- hebbers. Maar deze kracht bezat Napoleon niet. Een alleenheerscher wordt bedrogen en laat het een les zijn voor alle alleenheerschers dat uit het voorbeeld van Napoleon is gebleken, een despoot nimmer zijn kracht kent. Rusland is groot en sterk en op de stem van den Czaar wapenen zich de krijgshaftigste benden. Laat het zich haasten zijn vorsten terug te brengen onder de menschen de weerbaarheid van Rusland is niet grooter dan die van Frankrijk en het gevaar even groot. Het stelsel dat controle uitsluit is er een zonder con trole, behalve die eene, dat het soms plotseling als onbruikbaar in een rolt. Pruissen is thans zegevierend en de militaire staat bij uitnemendheid, laat het voorzigtig zijn en aan een militaire despotisme geen voet geven. Een gelukkig generaal en een bekwaam staatsman kunnen alleen duurzaam werk stichten in de dienst der vrijheid: hoe gelukkig en hoe bekwaam ook, zij werken zich eindelijk vast, wanneer zij geen rekening gehouden hebben met de noodzakelijkheid dat een volk zijn eigen lot bestemmen moet. Hoe treurig de rekening van Napoleon Hl ook zij uit gekomen, bekwaamheid en geluk kan hem niet ontzegt woiden, maar de vloek die op elke geweld dadige poging rust, om het eigen leven der volken te prangen in het juk van een man, keert zich ten slotte tegen dien man zelf, hij heete von Bis- marek of Napoleon.

Schager Courant | 1870 | | pagina 1