TELEGRAMMEN' f 733.05 van dwaling zoeht te overtuigen. De ondervinding heeft dan ook aan de leer, dat niemand zonder schuld lijdt, voor goed een einde gemaakt, althans ten opzigte van de individuen. Maar ten aanzien van de volken, schijnt men over het algemeen niet van dit veroordeel te willen wijken. Is een volk ongelukkig, dsn wordt het door de meesten, ook voor schuldig gehouden. Nu de Polen het onderspit hebben gedolven, zegt men, zij waren eigentlijk toch niet rijp voor de vrijheid, nu de Denen onder de overmagt zijn bezwekengaat men moeite doen om zichzelven op te dringen, dat het regt aan de zijde der Duitschers was. Wel ia waar worden niet alle ongelukken als straffen van veronderstelde zonden beschouwd; die ongelukken, welke niet als de gevolgen van zedelijke of maatschappelijke gebreken kunnen worden aan gemerkt, worden uitgezonderd. Maar er ligt in die onderscheiding iets zeer willekeurigs. Alle on heilen staan min of meer in verband met de zedelijke gesteldheid van een volk. Een land wordt getroffen door een hongersnood, gij zegt, dit is geheel vreemd aan den zedelijken toestand van het volk, maar een ander land wordt overstelpt door al de jammeren van een burgeroorlog, en gij ziet daarin de straf van sommige, door de natie, gepleegde misslagen. Maar als dan die hongersnood het gevolg was van gebrek aan vlijtspaar zaamheid, goed overleg en als die burgeroorlog voortspruit uit de gebreken van eene verouderde staatsinrigting, hoe zoude dan uw oordeel zijn? Als ons de vraag gedaan wordt, waarom zijn deze volken gelukkig en gene ongelukkig, dan is het ongeoorloofd om met eene magtspreuk te antwoorden, omdat de eersten zedelijker zijn dan de laatste». Waarom zijn de Nederlanders in hunne opstand tegen Spanje geslaagd en de Belgen niet? Waarom hebben de engelsche omwentelingen aan Engeland vrijheid en de fransche omwenteling aan Frankrijk slavernij aangebragt? Waarom heeft de hervorming in Duitschland vaste wortelen kunnen schieteu, maar is zij in Bohemen uitgeroeid Moeijelijk is het antwoord op al die vragen te geven, de oppervlakkigheid beantwoordt ze echter kort weg met de magtspreuk: omdat de eerste ze verdienden, de laatste niet. Even als bij het individu, zoo brengt ook bij een volk, het kwade steeds kwade vruchten en het goede steeds goede vruchten voort. Maar het goede en het kwade is vaak zoo vermengd, dat wij moeijelijk kunnen nagaan, wat de overhand heeft, daarbij blijft het eene zaad eeuwig sluimeren, terwijl het andere aanstonds opschiet en vruchten geeft, ook valt de eene goede vrucht dadelijk in het oog, terwijl de andere zich schuil 1 oudt; eindelijk leert de geschiedenis ons slechts, als het ware, de buitenzijde van een volk kennen, dit alles te zamen genomen moet te weeg brengen dat wij nimmer uit den ongelukkigen toestand van een volk de gevolgtrekking mogen maken, dat zijne onzedelijkheid de oorzaak er van is geweest. In onze dagen is ons land welligt het gezegendste •der wereld. Laat ons niet ophouden der Voor zienigheid daarvoor dankbaar te zijn, maar laat ons vooral, bij die dankbaarheid, nimmer laag neer zien op volken, die minder gelukkig zijn, •en hoeden wij ons vooral om bij ons het hoog moedig denkbeeld aan te kweeken, dat die voor spoed een loon onzer zedelijkheid zonde zijn. GEMENGDE BERIGTEN. Te Schagen heeft zich eene sub-commissie gevormd, ten behoeve der algemeene verloting van voorwerpen van kunst en smaak te 's Gravenhage te houden, waarvan wij hier achter prospectus en plan in hun geheel mededeelen, opdat die com missie wanneer «ij zich aanmeldt, de ingezetenen niet onvoorbereid vinde. De te Schagen door eene commissie van 14 leden gebonden collecte ten behoeve van het *Roode Kruis heeft opgebragt de som van Aan bet comité te Alkmaar is reeds vroeger, door eenige particulieren over gemaakt 103.— Op de inteekeningslijst voor het ge- dicht van den heer de Breuk te Hel der, is geteekend voor 350 exempl. f 0.30 en f 131.30 in geld, te zamen voor 236.30 Zoodat door de gemeente Schagen met eene bevolking van nog geene 2700 zielen, aan het «Roode Kruis* reeds is bijgedragen voor eene som van 1072.85 Wieringerwaard, 6 September. De collecte heden langs de huizen der ingezetenen, ten voor- deele van «het Roode Kruis* gehouden, heeft de som van f 500 opgebragt. Aan de openbare lagere school te Leerdam is weder de betrekking van hulponderwijzer voor de laagste klasse vacant. Boden zich een paar maanden geleden ter vervulling dier betrekking niet minder dan vier en zestig sollicitanten aan, de eerste sollicitant de bestedie zich thans heeft aangemeld, bezit akte van toelating voor 't volgende: 1. Voor gewoon lager onderwijs, 2. de fransche taal, 3. de dnitsche taal 4. de engelsche taal 5. de wiskunde 6. de gymnastiek, 7. het handteekenen en 8. is sollicitant ook volgens den brief van aan gifte in staat, tot het geven van muziekonderwijs. Of ZE. ook geëxamineerd is in natuurkunde is ons niet officieel gebleken. Welk een schat van wetenschappen en knnsten en dat om tegen een jaarwedde van ruim f 300 aan kinderen van 5 a 6 jaren het ABC en wat daarbij behoort te doceerenWaarlijkhet gou den tijdperk is voor de lager onderwijzers nog niet aangebroken. Te Nancv hebben eenige Fransche vrouwen een verfoeijelijken moord gepleegd op vijf zwaar gekwetsten Pruissische soldaten, die in een huis aldaar lagen. In den avond van den 23 Augustus liet de ziekenoppasser hen eenigen tijd alleen; toen hij tegen 1 uur des nachts terugkwam, vond hij i de kamer met kolendamp gevuld en de gewonden 1 bij de deur op den grond liggen; zij waren vreeselijk i mishandeld. Twee man van de garde, die eeu wonde 1 aan de voeten hadden, verworgd; van een ulaan, die een schot in den hals had, was de schedel opengespleten; aan twee andere gewonden waren ODtelbare messteken toegebragt; alle vijf waren dood. Toen men de kamer nader doorzocht, vond men io een hoek een jong meisje ligt gewond in zwijm liggen. Toen zij was bijgekomen, deelde zij, onder bedreiging van doodgeschoten te znllen worden als zij niet bekende, mede dat acht vronwen en meisjes, waaronder de eigenares van het huis met hare beide dochters en vijf andere burgervrouwen, uit wraak de Pruissen gedood hadden; zij hadden hen eerst door kolendamp bedwelmd en daarna om het leven gebragt. Deie vronwen, ook de drie meisjes van 17 tot 23 jaar, allen nit Nancv, werden door den krijgsraad tot den strop veroordeeld. Den 27 Augustus werd het vonnis voltrokken. Uit Saarbrücken schrijft dd. 1 Sept. een geacht lid van het Roode Krnis-. Wat ik hier zie, verrast mij niet; wij wisten wel wat wij te gemoet gingen, doch het gaat alle verwachting te boven. Ik kan geen woord vinden, afschuwelijk genoeg om die ellende uit te drukken die zware wonden, die soms geheel verbrijzelde ledematen, het is horribel, ik zeg dit duizend maal achtereen. O, dat gekerm! Gelukkig gewent men er aan; ik hoor dat geschreeuw onder eene operatie en als ik niet help, sta ik als een ongevoelige mijn sigaar te rookeD. Men zal zeggen: wat is de mensch wreed! doch men kan niet anders; wij moeten, om te helpen, ons ongevoelig honden en als die oogenblikken voorbij zijn, komt onze hnlp weder te pas om de lijders moed te geven en de afgematten op te beoren. Zij danken dan zoo vorig, allen zijn zoo erkentelijk en men spreekt ons aan om bij de Hollanders io de tent te liggen; zij weten het al, dat zij bet daar goed hebben. Madrid, 8 Sept. Heden avond heeft alhier eene demonstatie op groote schaal ter eere van de Fransche republiek plaats gevonden; 20,000 burgers met 40 banieren, waarop inscriptiën als «leve de vriiheid, gelijkheid en broederschap,* zijn onder het aanheften van fanfares en het spelen der Marseil- laise de stad doorgetrokken. De heer Castelar heeft vol geestdrift eene aanspraak gehouden, zeggen de, dat Spanje, bevrijd van zijne Koningen, niet zon achterblijven om het voorbeeld van Frankrijk te volgen, ten einde eene confederatie der Vereenigde Staten van Europa tot stand te brengen en is ge ëindigd met de kreet: »Leve de Fransche republiek!* die door de volksmenigte met de grootste geestdrift herhaald is. Een Franschmsn beeft nit naam van Frankrijk dank gezegd. De heer Figueras heeft gezegd: Wij zullen heden de Fransshe republiek met onze sympathie ondersteunen, wachtende op het oogenblik om haar met ouze armen hnlp te ver- leenen.» Die woorden zijn met geestdrift vernomen. De orde laat niets te wenschen over. Brussel; 10 September. Het Journal de Liège meldt, dat het Belgische ministerie beslo ten heeft de franschen Republiek even als in 1848 te erkennen, en dat dus die erkenning eerlang te wachten is. Daarvan is berigt toe gezonden aan den heer Beijens (den belgische gezant te Parijs), die het zelve officieus den heer Favre zal mede deelen. Parijs. 10 September. (Officieel berigt.) Pruisische veldontdekkers zijn te Chateau-Thierry, Montinirail, la Ferté sous Jouarre en Vailly sur Aisne gezien. Onder de Pruissen beerscht eene strenge krijgstucht; het plegen van roof wordt door hen tegengegaan. De spoorweggemeenschap tusschen Parijs en Nogent sur Seine en tusschen Chaumont, Mulhouse en Bazel is onbelemmerd. De prefect van het departement der Vogesen kon digt aan, dat de toestand van het departement verbeterd is. Er zijn geene pruisische manoeuvres waargenomen. Het garnizoen van Toul heeft, met gunstig gevolg, versche idene uitvallen ge daan. Volgens geruchten brengt Bazaine den bij Metz geposteerden 'vijand gevoelige verliezen toe en heeft hij een uitval gedaan naar den kaut vau Pont-k-Mousson. De Pruissen hebben een trein met ammunitie, die voor Straatsburg bestemd was, buit gemaakt. Parijs, 10 September. De Regering heeft het volgende bekend gemaakt: Gisteren ochtend zijn 600 Pruissen te Chateau-Thierry aangekomen. Ook la Ferté-Gaucher is door pruissen bezet. De commandant van Laon, de generaal Theremin, heeft de citadel overgegeven, ten einde de stad te sparen. Te half één ure des namiddags is het kruidraagazijn benevens een gedeelte der citadel, met den Pruisischen staf, met eenige honderden Pruissen en met eenige mobille garden, in de lucht gesprongen. De Pruissen zijn zeer ontmoe digd. Vrijdag II. zijn te Montmirail Pruissen aange komen. Zij hebben de jongelieden, die aldaar voor de conscriptie bijeengekomen waren, in hech tenis genomen. Parijs, 10 September. De particuliere corres pondentie per telegraaf is in de Seine-departementen geschortde voor de dagbladen bestemde telegram men zullen echter voortdurend worden aangenomen. Een telegram uit Coulommiers meldt, dat de Pruissen gisteren te la Ferté sous Jouarre (dep. Seine en Marne, ruim 50 kilometers van Parijs) verwacht werden. De Italiaausche gezant, de heer Nigra, heeft van zijne regering instrnctiën ontvangen strekkende om met het voorloopig bewind betrek kingen te onderhouden, volkomen overeenstemmende met de tasschen de twee landen bestaande sym pathie. Parijs, 10 September, Yan wege de Regering zijn de volgende berigten bekend gemaakt. Volgens berigt uit Epinal van heden, loopt te Nancy het gerucht, dat Bazaine, bij zijn jongsten uitval in de rigting van Pont-a-Mouson, de saksische landweer belangrijke verliezen heeft toegebragt. Een telegram uit de coulommiers berigt, dat vijandelijke veldontdekkers gisteren te Montmirail en te Sezanne, beiden in het dep. der Mame zijn doorgetrokken, en dat twee legercorpsen, elk van 10,000 man, de steden naderden. De telegra fische gemeenschap met Soisons (dep. der Aisue) is afgesneden. Gisteren naderden de vijand Chauny (dep. der Aisne). Inwoners van Laon, die hier ter stede aange komen zijn, verzekeren, dat gisteren-namiddag, nadat de pruisische staf in de vesting was binnengekomen,

Schager Courant | 1870 | | pagina 2