HORST-SIROOP, H. von Gimborn, vader in liet wees- en armenhuis Aan de Franschen DL De allergunstigste bekende WITTE KROOSSCHOUW. c. F RIKS STOLLWEUCk Z0KEK Apotheker en fabriekant van chemisch technische praeparaten te Emmerik aan den Rijn. Specialiteiten Zuiver Malzextracl (moutstrnop) uit 70 pCt. Staalvvijn, een aangenaam en ligt in te nemen jjzerpraeparat, is van de gunstigste uitwerking bij bleek zucht, gebrek aan eetlust, zenuwachtige hoofdpijo en vooral bij beginnende longtering. De flesch a ff. 1. Iniverseel Zuivering-Zout. bekend ai» bet een voudigste eu goedkoopste buismiddel tegen alle maag kwalen, als maagpijn, maagkramp, slechte spijsvertering zuur enz., in pakjes van kilo a 60, j kilo a 33 eu Wormpalroneu, tot verdrijving der wormen bij kinderen >-n volwassenen, per stuk a 6 ets. Haarbalsem, eau de cologne philocomezuivert het hoofd vau de schilfers, belet dadelijk het uitvallen der haren en brengt in eenen korten tijd eenen geheel nieuwen groei te voorsebgn. Groote flacons a 90 en kleine i 45 ets. Itliaton, Droppels tegen kiespijn, zonder scha- Aromatisch Mondwater, verwijdert den kwaden Dr. Romershausens Oogwater, tot behoud, her stel eu versterking van het gezigt, in groote flacons a ff 1 en in kleine fi.) a 30 ets- Orgneelflesschen, van apoth. Geiss a fl. 1.5 0. Verkrijgbaar bij W. A. Hazeu te Schagen, A. IMEZ0KDEK STIKREK. De mensch in de negentiende eeuw door den mensch gebezigd als bemestings middel. Ongehuwde personen of wedowensars c zonder kinderen, niet beneden 35jari- gen leeftijd, die in aanmerking wenschen te ko- jnon voor de vacante betrekking van te BARSINGERHORN, knnnen zich tot en met 19 September a. s. aanmelden bij Heeren Regen ten van dat gesticht. De voordeelen aan de betrekking verbonden bestaan in eene jaarwedde van f 100.voeding en inwoning in 't gesticht en vrije geneeskundige hulp. Brieven franco. 5014 Broeders in den Heere Jezn ChristP, zoon van dien God, welke wij allen aanroepen, Heil U. Gijl. zult Parijs niet verdedigen, het bewind hetwelk Frankrijk zal regeren, dient zich in eene opene en alzoo voor ieder toegankelijke stad te zetelen. Wanneer er heeren Duitschers zich tnog- ten aanmelden, zal men hen te woord staan om hunne belangen te kunnen vernemen; indien zij in krijgsgewaad verschijnen, wel nu, een duitsch krijgsman heeft ook eergevoel, zij zullen de weer- loozen geen geweld aandoen. Frankrijk is aan Duitschland sinds de jongst verloopen dagen iets verschuldigd, indien de eischen van Duitschland niet overdreven zijn, moeten zij ingewilligd wor den, tot heil van Frankrijk in het bijzonder en tot heil van Europa in het algemeen. Aan Wilhelm 1 koning van Pruissen, generalis simus der duitsche legers. Gij zult aan Frankrijk geen offers meer opleggeu en alzoo niet meer mogen vorderen dan Het afstaan van den Elzas door Frankrijk aan Duitschlandhet afstaan van Savoije en Nizza door Frankrijk aan Italië, onder beding dat Italië de on schendbaarheid van den Romeinschen staat niet alleen zal erkennen maar ook handhaven; het afstaan van Fransch-Vlaanderen door Frankrijk aan Belgie waarvoor Belgie aan Duitschland zal afstaan Bel gisch-Luxemburg voorts zal de Groot-Hertog van Luxemburg aan Duitschland afstaan het Her togdom Luxemburg en Nederland zal aan Pruissen afstaan Limburg, waarvoor echter Nederland en de Groot-Hertog van Luxemburg, ten behoeve van Nederland dienen schadeloos gesteld te wor den door een gedeelte der Prufssische provincie Hauuover. 5048 Verder zal Duitschland van Frankrijk niet meer mogen vorderen dan 1200 millioen francs voor oorlogskosten, zullende het echter aan den koning van Pruissen vrijstaan een aanzienlijken losprijs ten behoeve van Duitschland te bedingen van den tegenwoordigendoor fransch geld schatrijk ge worden keizerlijken gevangene. Van deze schikking hangt alles afweigert Frankrijk, dan heeft het zich zelf alles te wijten. Mogt Duitschland meerder begeeren en niet wil len medewerken tot het herstellen der begane fla ters vifu 1813 en later, dan voorspel ik onder- geteekende dat de duitsche wapenen van af dien dag niet meer gezegend zullen worden. Bato. lLrlL Li li De eiken dag meer en meer plaats hebbende vervalschingen der chocolade maken dit product zoo als het zijn moet, zuivere cacao met suiker tot eene zeldzaamheid. Gemalen koren, vet, verf en specerijen maken veeltijds de eenige besland- deelen uit van het fabrikaat, hetwelk voor zuivere chocolade verkocht wordt. Het is blijkbaar, dat ook de opregte fabrikant hieronder lijden moet. Dit zijn de redenen, waarom wij meenden onze chocolade-fabriek in haar geheelen omvang, onder geneeskundige controle te moeten plaatsen. Het opzigt door gedurige analisering betreft zoowel de ot de bewerking gebezigde grondstoffenals het gereed zijnde product en biedt den consumenten een zekeren waarborg, dat zij eene voor de gezond heid zeer heilzame chocolade gebruiken. Wij be velen de geneesheeren, apothekers, als ook de be stuurders van hospitalen en kostscholen onze ca- cao-fabrikaten aan, welke in koekjes of als poe der, en vrij van olie, in de voornaamste handels etablissementen vaü Nederland verkrijgbaar gesteld zijn, voor onze in gros klandisie leveren wij de chocoladen, franoo vracht Arnhem en franco in komende regten. 5046 Hofleveranciers, te Keulen aan den Rijn op Vrijdag 16 September 1870, des morgens ten tien ure, aan de Groote Keeten gemeente Cal- lantsoog, van: Wrakhout, Touwwerk, Zeilen, RondhoutKet tingen, Blokken, een noordsche Vlet en hetgeen meer zal worden aangeboden, alles afkomstig van het aldaar gestrande Noordsche brikschip Elisa- beth Sophia, gevoerd geweest door kapitein E. H. Larsen. 5047 IV7er «Ugeti vertelde inij een man, dat zijne vrouw, die door de Doctoren was opgegeven, door de -Witte Borst-Siroop geheel hersteld is ge worden, Enkhuizen, 3 Maart 1870 J. Rienderhoff Gz. van G. A. W. Mayer, te Breslau, wordt door vele Doctoren aanbevolen tegen hard- uekkicen hoest, borst* en keelpijnen, griep, heesheid, verslijming der ademhalingsorganen. Deze Siroop werkt aanstonds na het eerste gebruik hoogst weldadig, lost de slijm op, ver mindert de prikkeling der keel en geneest zeer spoedig de evengemelde ongesteldheden. Prijs per flacon f 1. In Nederland alleen, Verkooplinl* te imsterdam. Schaden. ïf JL. Haieu. Alkmaar, J. BrengerGt Kakhuizen, J. Rienderhoff. Haarlem, J. P Karthaus. 9 9 JPcd. de Lange, en van Ek. Hoorn. P. J Ruitenberg Koog a/d Zaan, H. de Jager Krommenie, wed. K. J. v Treichel. Kledemblik, K U. Idema. Monnickendam, K. Slot. Wienvr«*diep, /f. FBruinvis, Caref A. Jv. Rond iurmerende, S. J. f een Oilpeeat. wed. JRaas, aandaro, UG. van Jken en K. hieuwen huis. En ia de bekende üépóla in de andere sleden. 5043 moutsuiker, dextrine, eiwitachtige stoffen en phosphoor- zure zouten samengesteld, wordt door prof. von Liebig door Dr. Bock en alle geneeskundige autoriteiten als een ligt te verteren en voed'.aam middel zeer aanbevo len bij hoest, schorheid, borstkwalen, kinkhoest en voornamelijk bij scrophuleuse kinderziekten, in plaats van den walgelijk smskeuden levertraau. De flescb van 3 hektozram. 75 ets. J a 18 cents. lijke bestauddeelen, bevrijden oogenblikkelijk van de hevigste kiespijn. Het fieschje 45 ets. renk uit deD mond en zuivert de tanden. Het sterkt bet gebit en ziek tandvleesch en hondt al de deelen van den mond gezond en frisch. De flesch a 90 ets. Alkmaar, Q. J. Ansing; Enkhuizeo, C. Zwart Schagerbrug A. Ellen Medemblik, Wed. J. Drost; Nieowediep, W. V. Bruin- vis. En in de bekende Dépots in de andere steden. Bij ieder flacon en ieder pakje is eene gebruiks aanwijzing. 5Q49 In den KAAGPOLDER (gemeente Barsinger- horn c. a.) op Maandag 17 October 1870 voor de seheidingsslooten en op Maandag 14 November 1870 voor de tusschenslooten. 5045 B. In den HOOGLANDSPOLDER (dezelfde ge meente) op Maandag 17 October 1870, zoowel voor de scheidings— als de tusschenslooten. In den SCHRINGKAAGPOLDER (dezelfde gemeente) op Maandag 3 October 1870, zoowel voor de scheidings- als de tusschenslooten. Al deze schouwen vangen aan voormiddags 8 unr. De redactie vereenigt zich niet altijd met de ge voelen» der inzender» van geplaatste stukken. '4 Is ieder wetenschappelijk ontwikkeld landbou- wer van den tegenwoordigen tijd bekend, dat been deren een der beste bemestingsmiddelen zijn, we gens hun groot gehalte aan phosphorzure kalk, 't welk tot ontwikkeling der graansoorten zoo noodig is en bij elke graanoogst aan den grond onttrok ken wordt. Om als meststof aangewend te worden, worden de beenderên fijn gemalen of tot poeder gebrand. Dit poeder levert voornamelijk kalk en phosphorzuur; het meel, beendermeel genaamd, levert, door het lijmotngevend weefsel, dat de been deren omgeeft, bovendien nog ammonia. Waarschijnlijk is het minder algemeen bekend, dat men in 't laatst der vorige eeuw in liet Zweedsche rijk een streek lands opmerkte, welke sedert onheugelijke tijden, telken jare voortreffelijk koorn opbracht, zonder dat iemand zich herinneren kon, dat deze akkergrond ooit was bemest gewor den. De Zweedsche Academie van Landbouw noodigde in het jaar 1801 den beroemden Ber- zelius uit om dit stuk land scheikundig te on derzoeken. Dit scheikundig onderzoek van den geleerden Berzelius, voor wien men in Zwedens hoofdstad in 1855 een standbeeld heeft opgericht leidde tot een gewenscht resultaat. Hij vond op bedoeld stuk land een groote hoeveelheid stukjes beenderen. Dit bracht hem tot het vermoeden, dat op die plaats in vroeger tijd een groote veldslag moest geleverd zijn en ziedaar! het aanzijn gege ven aan een nieuwe tak vau industrie, door de Engelschen het eerst begrepen en met gunstig ge volg toegepast. Men vreesde in Engeland, ten gevolge der snel toenemende bevolking voor de uitputting der landerijen. Om dit te voorkomen en het lot van Sicilië, die koren— of voorraadschuur der oudheid te ontgaan, zond men allerwege agen ten uit, om beenderen op te koopen en te ver zamelen. Het gevolg hiervan was, dat in korten tijd de haifdel in dit artikel zich verbazend ont wikkelde. De slagvelden van den Napoleontischen tijd, zoo als b. v. de velden van Waterloo, waar de beenderen van broeders van 't zelfde vaderland in zoo'n groote menigte op en ouder elkander verspreid lagen, leverden den rijksten buit. Enge land heeft milioeneu voor beenderen over. Eere aan de Nederlandsche landbouwers, dat ze van deze wijze van bemesten hunner akkers, voor zoo verre ous bekend is, niets willen weten. De aanbidders der 19e eeuw mogen met deze feiten dweepen en 's menschen vindingrijkheid en vernuft bewonderenwij misgunnen hun dit genot niet, maar huiveren en sidderen. Welk voorstander van het humaniteits-beginsel zal niet met ons vragenzullen de duizende en duizende gesneuvelden op de slagvelden van den tegenwoordigen tijd nieuwe toevoer van meststof op de akkers der overblijvenden en niet geslachten verschaffen Inderdaad eene vraag, welke niet alleen den Christen maar zelfs den Heiden een koude rilling over het lijf jaagt. En toch is deze vraag niet uit de lucht gegrepen. Nog een vraag. Zou het niet beter zijn, dat al len eenparig besloten om den oorlog te verklaren aan den oorlog, dan goeds moeds botten eu been deren aan het nageslacht te geven om velden en akkers te mesten Rcmpt. j, v- d. Sloot. Druk Wed. P. G, Diderich

Schager Courant | 1870 | | pagina 4