"Weest teyreden met uw lot. Burgerlijkestand der gemeente Schagen. Burgerl. stand der gemeente Barsingerhorn De justitie doet onderzoek. Eenige dagen geleden had nigenoeg hetzelfde plaats in de gemeente Noord-Schermeeralwaar twee schapen van de wed. Jan de Boer in het land werden gedood en ontvreemdmet achter lating van de huid. De minister Gambetla heeft, onder dagtee- kening van 30 Oct., een proclamatie aan de Fran- schen gcrigt, waarin hij hun kennis geeft van de kapitnlatie van Metz. Ilij zegt daarin het volgende: De generaal, op wien Frankrijk, zelfs na Mexico rekende, heeft het in gevaar verkeerende vaderland meer dan honderd duizend verdedigers ontrukt. Bazaine heeft het vaderland verradenhij heeft zich tot handlanger gemaakt van de mannen van Sedan en tot mcdepligtige van de overweldigers. Met verachting van de eer des legerswelker handhaving aan zijne zorg was toevertrouwd, heeft hij, zonder zelfs een uiterste poging in het werk te stellen, honderd duizend strijders twintig dui zend gekwetsten, geweren, kanonnen, vaandels en de sterkste citadel van Frankrijk aan den vijand overgeleverd. Zulk een misdaad gaat zelfs boven alle menschelijke straf. Aan, het slot zijner proclamatie zegt do minister het volgende: Nog is het tijd het verlorene te herstellen en onder het schild der republiek, welke noch naar binnen, noch naar buiten zal kapituleerenin de overmaat zelfs van onze ramp«poeden verjongde kracht voor onze politieke en sociale ontwikkeling en geestkracht te putten. Wij zijn tot de uiterste opofferingen bereid. La t ons, tegenover den vijand dien alles begunstigt, zweren ons nooit over te geven, zoo lang wij een duim breeds van onzen geheiligden grond zollen bezitten! ,Wij zullen het roemrijk vaandel der revolutie fier en krachtig omhoog houden. Onze zaak is die van de regt- vaardigheid en het regt. WTij mogen ons niet laten beangstigen of verzwakken, maar moeten door onze daden toonen, dat wij de eer, de onafhanke lijkheid, de onschendbaarheid, alles wat het- vrije vaderland uitmaakt, uit ons zclveu kunnen err wil len handhaven. Jjeve Frankrijk! Leve de eenige, ondeelbare republiek 1 In den Hoekschen Wasrd zijn een irmtal menschen, Uoit«*ndijck heelende, of die familie-leden hebben van dien naam, lekker gemaakt met het nitzigt op een erfenis van 87 millioen, zijnde met de renten, de nalatenschap van A. (1. Buitendijck -n A. de Oruijter. Alle regthebbeudeo daarop wrden bijeengeroepen tot eene vergadering te R itterdam, waarvoor elk f 3 moest storten: Er k vamen er 400, deels behoeftige menschen, bijeen. Zij, die zich later aanmelden, mogten ook nog f 8 betalen. Binnen 2 maanden zou liet geld verdeeld worden Er zijn er 6 verloopeo en niemand Schets uit het volksleven. hoorde nog iets vsn de erfenis Oalsngs berigtte de telegraaf, dat generaal Trocho met nog eenige andere leden van 't voor- loopig bestuur niet ongeneigd zoo zijn over den vrede te onderhandelen, maar dat Gambetta geens enkele concessie wil doen, en den tegenstand tot het oiterste wil voortzetten. dien hij door de gemaakte opening stak, en waa rasn hij van een in reepen gesneden beddenlaken een sooit van ladder had geknoopt, en liet hij zich, zonder de beleefdheid in acht te nemen om zijne huisgenooten de hand tot afscheid te drukken, op die wijs in de straat nederglijden. Opdat een of ander liefhebber niet langs zijne geïmproviseerde veilig. 'p.t doordrijven vsn den laatste verwondert ons heidsladder zon opklimmen, om zich in gemeld niet, ze.-t de Gron. Crt., wanneer wij ons een logement te doen verplegen, of wel opdat-delange (Vervolg en Slot.) Jacob was nugelijk hij meende op den weg tot gelukmaar Mietje dacht er anders over zij was eer stil dan blijd en zag de toekomst donker in. Maar waarom toch zult ge vragen. Omdat zij meende, dat haar Jacob de weelde niet verdragen kon. «Vrouw,' had hij gezegd, fftiu behoef ik zoo hard niet meer te werken en k&n mijn gemak wel nemen.' En dat beteekende niet veel goedswant zoo veel begreep Mietje er ook van dat ledigheid des dnivels oorkussen en werkzaam te zijn gezond en zalig was. Jacob nam zijn gemak en werd in den waren zin van het woord een bepaalde nietsdoener. De werkader was bij hem geborsten en de uren waarmede hij vroeger voor zijn huisgezin woekerde, werden thans door hem verbeuzelden wat nog het" ergste was de man die eertijds in den hui- selijken kring bij echtgenoot en kroost na de werkzaamheden des daagsonschuldig en rein ge not had gevondenontvlogtte na meer dan te veel de nabijheid der zijnen en zocht zijn heil bij schijnvriendeD die hem gaarne mogten om dat hij voor hen de benrs trok en hun verschaffen konde wat zij anders hadden moeten ontbeeren. Jacob werd eindelijk geheel uithuizig en een dronkaard. Het laatste was het gevolg van het eerste. Wanneer de man in brooddronkenheid daar uiten handen vol geld verteerde zat de vrouw karaktertrek uit Gambef ta's jcu?rl herinneren, waarin zijn doordrijvend karskter zich zoo krachtig open baart Gambetta bevond zich als veertienjarige op een seminarium, waar het hem volstrekt niet beviel. Hij schreef een brrief aan zijo vader, met het verzoek hem er af te nemen. Toen dat verzoek met nadruk geweigerd werd, liet hij een tweeden brief volgen, met de bedreiging, dat, zoo zijn vader hem er niet afnam, hij zich een oog zou uitsteken. Uambetta's vader, aan den ernst dier bedreiging niet gcloovende, herhaalde zijne weigering. Eu wat deed toen de jeugdige doordrijver P Hij stak in zijne doldriftigheid het linkeroog nit. Hoe diep de vader zich over de zelfverminking bedroefde, zoo begreep hij nogtans, dat hij voor de halsstarrigheid van zijd zoon niet bukken moest, en dus; hij beval hem op nieuw op het seminarium te blijven. Het duurde intnsschen niet lang, of hij kreeg weer een brief, met de bedreiging, dat, zoo hij hem er thans niet afnam, hij zich ook het ander oog zon uitsteken. Is het te verwonderen, dat de vader voor den ernst dier bedreiging bevreesd werd, en de jonge doordrijver zijn wil kreeg? W ij hebben bovenstaande mededeeling in een tijdschrift gelezen, en zoo het waar is, dat Gambetta daaraan zijne eenooglgheid heeft te danken, dan kau liet ons vau zulk een karakter volstrekt niet verwonderen, wat er thans van zijne handelwijze in de verdediging van Parijs tot het uiterste toe wordt berigt. De Heer v. M. te venlo en zijn echtgenoot leven ia geen goede verstandhouding, in een oogenb'.ik van woede nam de echtgenoote v, 11. Dingsdag avond hnn eer.ig eenjarig zoontje bij den hals en sloeg het zoo hevig met het hoofd tegen den grond, i dat het onmiddclijk dood was, daarop greep zij hun 1 eeniir 4 jarig dochtertje waarmede zij even zoo i handelde; gelnkkig dat het arme kind nog niet is 1 overleden. De ontaarde moeder is dadelijk door de politie in hechtenis genomen. Tn de gevangenis te Amersfoort was sinds i korten tijd zekere Duitscber genaamd August Som-] mer, gratis gelogeerd, ter zake van extraordinairen i diefstal te Zeist. Niet langer van de gastvrijheid weuscheode gebruik te maken, is het hem gelokt i in den nacht van 19 op 20 dezer uit zijn logeer kamer (hoogste étage) op den zolder te komen. Toen brak hij als beminnaar van de luchtigheid panneD nit het dak, nam op crediet een zolderstok, in eenzaamheid te weencn en te bidden en dacht met deernis aan haar beklagenswaardig lot en her innerde zich met weemoed gelukkiger dagen. Duren is een goeJe stad maar vaar afgaat en niet bijkomtvermindert. Daar Jacob nu ter oorzake van zijn voortdu rend wangedrag door zijn baas was bedankt en er volstrekt niet naar taaldeom een anderen te zoeken was het vrij natuurlijk, dat van dag tot dag het kapitaaltje in één smolt, dat hem door vrouw fortuin was geschonken. Het duprde niet verbazend lang of Jacob was oneindig be- hoeftiger dan ooit te voren. Toen bezat hij nog zijne wekelijksche verdiensten fin nu verdiende hij niets. Dat het hard achteruit giug daarvan kon hij zich zeiven overtuigen wanneer hij hel teringachtige aanzien gadesloeg dat de geldzakken verkregen die weleer in een welvarenden toestand hadden verkeerd. Dat bragt hem nu wel soms een oogenblik tot nadenken; maar het was spoe dig weer in de roes der bedwelming vergeten. En bezat Mietje dan geen invloed meer op het zwakke hart van den mandie haar ongeveinds had liefgehad Eerst nog een weinig later min der en eindelijk niets meer. Het genotdat de zinennwereld opleverthad van lieverlede op waar schuwingen tranen en beden de zegenpraal be haald en der ongelukkige vróuw bleef niets an ders overdan te zwijgen en te lijden. Wat zij kondezninigde zij uitom hare kindereD voor volslagen gebrek te behoedenmaar het baatte haar nietvaar de schuldige man en vader voortging om tot den laatsten penning te ver kwisten. Het gereede geld was op en daar en boven het voorhanden zijnde goud en zilver, dat in de eerste dagen der veelde was aangekochtin de smeltkroes of achter de schuine deur verdwenen. witte wimpel zich te vlug sis zwijgende verklikker eener ontsnapping zon vertoonen, zoo slingerde hij dezen ineen nabij staanden boom. Waarschijnlijk was hij dan ook reeds zeer ver, toen zijn onbeleefd vertrek werd ontdekt. Teruggevonden heeft men hem nog niet, en evenmin is hij van zelfs ternggekeerd zoodat hij voormelde nachtelijke, gymnastische oefe ning niet nit kortswijl schijnt te hebben verrigt. Ten einde eene repetie van dergelijke zonder toeschouwers nit te voeren kunstverrigtingen te be letten, mag het welligt wenschelijk worden geacht dat aan de voor- en achterzijde van het hotel van arrest des avonds en des nachts mobiele gardes worden geplaatst om aan de logeergasten, die on gemerkt wenschen te vertrekken, de gepaste hon neurs te bewijzen. Gepasseerden Zondag morgen had nabij Kijkduin de jaarlijksche wedstrijd van het artillerie vrijkorps te Helder plaats. De door het bestuur uitgeloofde prijs voor de Schepschutters-Yereeniging ffWest-friesland// werd toegekend aan de heer J. Roggeveen Dz. 2e. lui tenant bij genoemd corps. Men verneemtdat het Polderbestuur te Noord-Scharwoude een reeds vroeger 'gevormd plan om een geschikten waterweg naar den Noord- hollandschen apooriveg te maken, Weder zeer ern stig in overweging heeft genomen. Zoo zal men nog eenmaal lezen De raad der gemeente Schagenheeft met eenparige stemmen besloten uitvoerig te geven aan het in 1866 ge vormde plaD, (dat der gemeente f 500 kostte,) tot het graven van een waterweg. Het voorbeeld van de Langedijkerszal mis schien aan de Schagers de oogen openen. Ingescheven van 24 31 October 1870. GEBOREN Geene. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: Geene. OVERLEDEN: Geene. Ingeschreven vsn 25 October1 November 1870. GEBOREN: 29 Oct. Antje dochter vsn Gerrit Koster en van Aafje Raven. ONDERTROUWD- Geene. Wat moet het nu toch Jacob vroeg Mietje met een diepen zacht op zekeren morgen na een slapeloozen nachtdien zij in hare tranen badende had doorgebragt, vweldra zullen wij geen brood meer kunnen koopen, dan zal ik met de kinderen moeten bedelen,' Bedelen I Dat woord trof den mandie tot hiertoe in wellust verzonken de zijnen inderdaad tot den bedelstaf had gebragten voor het eerst na langen tijd rolde er een traan langs zijne wangen, die uit het hart was-opgeweld. Ach mijn God, vrouw, dat is mijne schuld!' riep Jacob uit. «Bedelen o neendat mag dat kan niet.' «Maar wat danJacob geld of goed hebben wij niet meerde verdiensten staan immers geheel stil. Er schiet niets anders over en toch Ja cob indien gijo het is niet om u eenig verwijt te doen waar ik geleerd heb met gedold te dra gen wat mij is opgelegdmaar indien gij vroeger naar mijn raad had willen luisteren, wij zouden thans zoo ongelukkig niet zijn. Dat geld heeft geen zegen aangebragt maar is u en mij en onzen kinderen ten verderve geworden Jacob was in diepe gedachten verzonken. Het verledenehet tegenwoordige en de toekomst stonden als één punt des tijds hem voor den geest. Alles scheen een droom te wezen. «Ja de vrouw had gelijk.' Dat getuigde de stem van het ge weten dat zoo lang in slaap gewiegdthans bij hernieuwing zoo luide zich daar binnen liet hoo- ren. Ter goeder uur was het ontwaakten mogt zij dan ook onpartijdig en gestreng den man van schadelijk pligtverzuim ten aanzien van echtgenoot en kind beschuldigenhet was niet minder op den eenigen weg ter verbetering en herstelling van bedreven kwaad. «Vrouwlief!' sprak Jacob; terwijl hij Mietjes

Schager Courant | 1870 | | pagina 2