wij haar hoorden, onze verwachting steeds heeft overtroffen. De nommers werden over het alge meen zeer goed uitgevoerd, vooral de nommers 4, 6, 10 en 11 verwierven grooten bijval, doch allen hebben goed voldaan, De niet gemakkelijke maar toch zoo schoone solo op de fluit door den beer S. werd blijkbaar met het grootste genoegen ge hoord. Wij verheugen ons in bet vooruitzigt, dat onze Schager Harmonifkapel ons, dank zij der leiding van haren verdienstelijken Directeur en den ijver harer leden, nog menig gcnoegelijk uur zal verschaffen en van harte wenschen wij haar toe den steun en de medewerking, waarop zij zoo regtma- tig aanspraak heeft. Dezer dagen heeft in de gemeente Gennep het volgende ongeluk plaats gehad. Zekere A. P., metselaar, wonende te Ottersumdie zich dikwijls aan sterken drank to buiten ging, verliet wederom in een verregaanden staat van dronkenschap eene herberg om huiswaarts te keeren, en waggeldo langs den weg met eene brandende sigaar in den mond toen zijne klecdcren door een noodlottig toeval in brand geraakten en weldra in volle vlain stonden. Het vaar bespeurd hebbende, waren twee personen ijlings genaderd, doch eer zij ds vlam men uitgedoofd hadden, was de ongelukkige P. reeds dermate met brandwonden overdekt, dat hij in den ochtend van den volgenden dag bezweek. Daar de kleederen van P. wel eens van spiri tus, waarmede hij gulzig omging, doortrokken waren, vooral op de borst, meent men dat de brandende sigaar, daarmede in aanraking komende, het bewuste gevolg kan gehad hebben. Bij zijn laatste vertrek uit de herberg had hij ook een doosje lucifers in zijn zak geborgen, 't geen even eens aanleiding zou kunnen gegeveu hebben tot het ongeluk, dat een einde aan zijn leven maakte. Uit Oostburg wordt ons van 13 Janu&rij gemeld: Gisteren avond waagde het Ojarig zoontje van een schaapherder aldaar, niettegenstaande de ge il eerscht hebbende dooi, zich nog met schaatsen rijden op het zwakke ijs. De oudersdoor zijn lang uitblijven ongerust, gingen aan het zoeken en riepen hiertoe ook de hulp der politie in, die al vrij spoedig het lijkje van onder het ij^ te voorschijn haalde. - Door sommige friesche hardrijders zijn op de dezer dagen gehouden hardrijderijen op schaat sen door het winnen van prijzen goede zaken ge maakt. Zoo heeft Ulbe van Dijk, oau Gauw, be halve den te Heerenveen behaalden prijs van den prins van Oranje (een zilveren schenkketel met spirituslamp) niet minder dan f 580 gewonnen Tuijs van den Berg, van liijperkerk, heeft f 560 en A. P. de Groot, van Akkrutn, f 525 verdiend. Door mannen en vrouwen gezamenlijk is o. s. ge wonnen: door J. P. de Groot, van Akkrum en M. Rinkema, van Marum (prov. Groningen) f 8S0; door J. Schaap, van Kortezwaag, en A. Beeuen van Langezwaag, f370; door R. K. Zeinstra, van Wartema, en A. Kalsbeek, van HYarga f220. Waarlijk, het zal er vreesselijk toegaan," zoo schrijft men uit Chaumont swanneer wij met Garibaldi's benden te doen krijgenwant zij hebben zich jegens de onzen aan ongehoorde gru welen schuldig gemaakt. Te Chatilloneenige uren van hier, lag het bataillon landweer van Unna en een escadron huzaren. Menotti Gari baldi heeft dit dorp 's nachts met 3000 francti- renrs overvallen, waarbij 70 a 80 man der land- weert roepen en ongeveer de helft van het aantal hozaren op bonne bedden doodgestokeneenige officieren den hals afgesneden, 130 paarden ge dood en vele manschappen gevangen genomen werden. Daarvoor znllen die benden hun loon hebben; dit staat vast. Benige dagen geleden vielen hier in de nabijheid dertig man van dien rooverstroep in onze handen. Nadat zij genood zaakt waren geworden hun eigen graf te delven, werden zij doodgeschoten en er in geworpen. Als ons er nog meer in handen vallen, dan krijgen die ook een kogel voor den kop, en als wij met Ga ribaldi zelf te doen krijgen, dan gaat het er naar toe op leven en dood. Aan pardon wordt dan □iet gedacht.' In de vorige week werd voor de arrond. regtbank te Utrecht de zaak behandeld van een vader, die, meenende dat zijn kind, hetwelk op eene bijzondere school voor Christelijk onderwijs onderrigt genoot, daar onregtvaardig behandeld was, daarover de onderwijzeres, die hij schuldig achtte, zelf was gaan spreken en daarom ket kind zelf ter school gebragt had. Het gevolg van het onderhond was, dat hij in zijn drift zijne tegen partij een slag aan het hoofd toebragt waaruit eene verwonding ontstond. De officier van justi tie cischte tien dagen cellulaire gevangenisstraf met de kosten; dc uitspraak zal in deze week plaats hebben. De Times ontvangt van zijn correspondent de volgende mededccliug omtrent het bombarde ment van het fort Nogent: #De bommen kwamen regelmatig aangesnord: twee in de minuut en bijna allen troffen het fort; maar zij deden geen kwaad. Benige barstten niet: anderen smoorden in hoopen aardeweder anderen wierpen wolken aarde en zand in de hoogte. Velen vielen in den gcplaveiden binnenhof van het fort en barstten los met een donderend gekraak, zoodat het huis waarin wij toefden, van boven tot beneden schud de. De bommen schenen mij ontzaggelijk groot en zwaar toe en tot mijne groote verwondering, deden zij toch schijnbaar bijna geen nadeel. De kanonnen van het fort werden niet gebruikt; de mnnuen zaten veilig, en de doodsche stilte in het schijnbaar veriaten fort werd door niets afgebro ken dan door de op donderslagen gelijkende uit barstingen der bommen. Ik keek te vergeefs uit naar de in puin stortende wallennaar bresge- schoten muren, naar onttakelde kanonnen. »Op die wijze kunt gij twee jaar aan den gang blij ven,' zeiden een paar mobilen, die mijn observa torium met mij deelen. De heer S. Haas te Botterdam, oud-krijger van Woterloo, heeft gepasseerden Dingsdag 17 de zer zijn 80sten verjaardag herdacht. De jubilaris begaf zich in 1812 als milicien in 's lands dienst. Op den 18den Junij 1815 werd hij door een geweerkogel, op het slagveld bij Waterloo, in den linkersclmuder getroffen, zoodat hij ternederstortte. Den volgenden morgentoen men een aanvang maakte met bet opruimen der lijkenbespeurde men in hem nog eenige teekenen van leven en bragt hem in eene nabijgelegen schuur, ten einde hem aldaar geneeskundige hulp te doen verleenen. Naar Brussel vervoerd en in het hospitaal 'Eli- sabeth" opgenomen werd hem gevraagd of hij bereid was zich den arm te laten amputeeren waartoe hij zijne toestemming niet wilde verleenen. Door de geneeskundigen werd toen beslotep den kogel uit den arm te snijden, en bet mogt hun gelukken, den patiënt na een tijdsverloop van ruim 15 weken zoo goed te herstellendat hij zich wederom naar huis kon begeven. Later werd hij geëmpioieerd bij de Kon. Ned. brievenposterij en in die betrekking was hij gedurende omtrent 40 jaren te Rotterdam met eere werkzaam. De oud soldaat van Waterioo bevindt zich met zijne echtgenoot in de volmaaktste gezondheid en had het genoegen, omstreeks 3 jaren geleden te midden zijner talrijke familie zijn gouden huwelijks feest te vieren. Den 8 Dec. jl. ia weder een reozenwerk voltooidnamelijk de telegraaflijn door Siberië naar den Stillen Oceaan. Nog in den loop van dit jaar zal een onderzeesche kabel deze reusach tige lijn met China en Japan verbinden. Sedert den aauvang van den oorlog zijn van Southampton ongeveer 15,000 paarden naar Frankrijk verscheept. Ter Londensche markt wor den thans tegen een gemiddelden prijs van ruim f 400 gretig voor Fransche rekening paarden op kocht. Het Vaderland deelt eenige opgaven mede om trent de pokken-epidemie in 's Gravenhage. Daar uit blijkt dat den 27sten Augustus jl. zich het eerste sterfgeval voorgedaan heeft. Sedert is die ziekte langzamerhand zóó toegenomen dat in No vember 42 en in Dec. zelfs 204 lijders bezwe ken. In de eerste week van Jan. bedroeg het sterftecijfer der poklijders 35 eene vermindering dus die welligt aan de vele inentingen en herin entingen die in Nov. en Dec. zijn verrigtmoet worden toegeschreven. In het geheel zijn tot dusver ongeveer 1000 personen als aange tast opgegeven waarvan tot 7 Jan. 305 ge storven zijndus een zeer ongunstige verhouding. Ds. Pareaute Anna Paulowuaontving dezer dagen een aangenaam bewijs van waardee ring. Namens de gemeente van Huisduinen werd hem eene keurige stoel aangeboden als blijk van erkentelijkheid voor de wijze waarop het consulentschap gedurende de vacataren aldaar door hem was waargenomen. Men meldt ons uit Nieuwe NiedoTp van 10 Januarij Heden ochtend heeft het ijs hier een offer ge- ëischt. Een knaap uit een der buitenwijken de zer gemeente op weg naar de schoolbegaf zich op het ijs. Eén tijdlang ging het goed met glij den, totdat de knaap in de diepte wegzonk. Of schoon zoo spoedig mogelijk hulp werd verleend waren de levensgeesten hoogstwaarschijnlijk reeds uitgebluschttoen het kind gevonden werd. Hoogstwaarschijnlijkmaar ook hier heerscht nog bij sommigen het oude wanbegripdat dren kelingen op den wal moeten blijven liggen totdat de politie het feit heeft geconstateerd. En zoo is 't geschieddat ook deze knaap nog eenigen tijd ter plaatse waar hij door het ijs was gezakt op den bevroren grond is nedergelegd alvorens men hem naar de naastbijzijnde woning of naar het ouderlijk huis vervoerde. Wanneer zullen die dwalingen omtrent dit punt een einde nemen Men meldt ons uit Doorwerth van 12 Jan. Een der vele in deze buurt ronddwalende spoken heeft weder een daad verricht. De buis vrouw van A. B. wonende te Bennekumhare familie te dezer plaats een bezoek brengende wilde vroegtijdig huiswaarts keeren omdat de weg op sommige plaatsen niet pluis was. Des niette genstaande overviel haar de avond. Met hijgen den boezem en kloppend hart gaat ze voorttot dat ze op een plaats komt waar 't secuur niet zuiver isdaar bij die schaapskooi daar och was ze er maar voorbijKomaan ft moet 1 Ze versnelt hare schredenze vliegt als het ware om er maar spoedig voorbij te wezenengeluk kigze is er voorbijen vooral gelukkigze heeft niets gezienniets gehoorddat heeft ze er goed afgebracht I Maar lieve hemel wat is dat Ze voeltze tast ze is haar omslagdoek kwijt. Voortvoort I want het spook heeft haar dien (hoewel onzigtbaar) afgenomen. Voort 1 voort I want bet spook zal 't er niet bij laten en met vlugge schreden ijlt ze huiswaartsden doek die het spook in zoo'n kouden nacht best te pas zat gekomen zijn achterlatende. Dat het geloof aan spokenzelfs onzicht bare door bovenstaand geval bij haar en andere bijgeloovigen versterkt isbehoeft geen betoog. De correspondent van een der Engelsche bladen deelt het volgende mede Te Douai zag ik eenige gewonden die aan de beterhand waren. Een dier personen werd door een kleinen bond gevolgd die op drie poolen liep. De eigenaar van dien hond vertelde mij op de volgende wijze hoe zijn viervoetige vriend hem het levfn heeft gered. Bij Ham kreeg hij een kogel in de borst ge durende zes uren bleef hij op het slagveld liggen. Hij behield zijne kennis, maar verloor veel bloed, waardoor hij in eeu staat van uitpuiling geraakte. Br lagen slechts lijken om hem heen en zijn kleine hond die angstig heen en weder looptdroeg de kepi van zijn meester in zijn bek. Eensklaps loopt de hond hard weg en de gewonde soldaat dacht niet anders dan dat ook zijn laatsten vriend hem had verlaten. De nacht was donker de koude hevig, hij voelde een bezwijming naderen en beval zijn ziel God aan. Eenige minuten had hij in dien toestand door gebrachttoen hij een hevig geblaf hoorde, hij voelde dat rijn kleine hond hem het gezicht likte en zag de schemering vau een lantaarn. De hond had de weg gevonden naar eene kleine herberg die ver op den weg lag. De liedendie daar woonden hadden den geheelen dag de kanon- nade gehoord en toen rij de kepi in den bek van den hond en rijue ongerustheid zageubesloten rij den viervoeter te volgen. Hij bragt hen regelregt op de plaats waar zijn meester uitgestrekt lag; de gewonde werd onmid- middelijk opgenomen en verpleegd en had zoo aan zijn hond het behoud van zijn leven te dan ken. De trouwe wachter was ook door een kogel gewond en liep thans op drie pooten. Uit Rome wordt aan een der Duitsche bla den het volgende geschreven Op last van den Paus zal het geheele meubi lair hetwelk in den tijd van het Concilie door de bisschoppenwelke de 11. vader huisveste gebru.:.t werdonder de familiën verdeeld wor den die door de overstrooming van den Tiber hun huisraad verloren hebben. Ook heeft Z. H door Mgr. de Mérode 200 francs laten schenken aan een jongeling, die zich van de brug Sisto

Schager Courant | 1871 | | pagina 2