Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. De capitulatie van Parijs. \m 697. Vijftiende Jaargang. Ao. 1871 T ADVERTENTIEN worden voor dit blad aangenomen voor Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland door tusschenkomst van de heeren HAASENSTEIN en VOGLER, die tot dat einde hunne kantoren gevestigd hebben te: Hamburg, Frankfort a/d Main Brleijn, Leipzig, Dresden, Keulen, Stutgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne. SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt op Woensdag avonddoch wordt met een bijvoegselbevattende het jongste Schager- marktberigtden volgenden avond verzondenaan hen die zulks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar f 8,Franco per post f 3,60. Afzonderlijke nummers f 0,07$. AnvERTBNTiëN van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder f 0,15. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biên. De capitulatie van Parijs neen wij vergis sen ons, die vau al de forten rondom Parijs heeft ons groot genoegen gedaan daar zij in verband met de internering van het parijsche leger en den wapenstilstand van drie weken te zee en te larfdgegronde hoop geeft \p het sluiten van dén vrede. Ofschoon eene capitulatie der forten inderdaad gelijk mag gesteld worden met eene capitulatie van Parijs, zoo blijkt toch uit de keuze van dit woord de zucht om het eergevoel der 1'ransche natie niet onnoodig te schokken en dit is een der beste gronden die voor het sluiten van den vrede kan worden aangevoerd. Verder maakt de ovet- «•aaf der forten een einde aan het in de laatste dagen steeds sterkeT rijzend vermoedendat het gevallen keizerlijk bewind in de vredesonderhan delingen zou worden gemoeid waardoor de Bis- marcksclie politiek zich in al haar diabolisine zou hebben geopenbaard en een nieuwe zee van jam meren over Frankrijk zou zijn losgelaten. Ein delijk laat de vrij ruime termijn voor den wa penstilstand gelegenheid genoeg voor het openen van vredesonderhandelingendie op het zuiver terrein van onderhandelingen zijn overgebragt, daar de wapenstilstand geen sinequa non voor die voorwaarden van vrede inhoudt. Hoe zeer wij ook volmondig erkennen dat menig gevaar nog dreigt, hetgeen onze goede verwachtingen den bo dem kan inslaanzelfshoewel de uitslag van den oorlog, waardoor zeddijke moed geheel door materiele kracht is verslagendoor ons an ders gewen scht warehet uitzigt op heretelling van den vrede is ons te dierbaar om iets anders dan blijdschap in ons gemoed te dulden. Zeker er zijn wonden geslagenwaarvan het vergeten gaat boven het menschelijk vermogen de zedelijke schuld der rtienschheid is aanzienlijk verzwaard, maar thans baat het niet meer te jam meren de vrede die gesloten zal wordenkan als vrede der volken gunstig afsteken bij den wa penstilstand der laatste 20 jaren. In de verwis seling der rollen van Frankrijk en Pruisen door dezen oorlog te weeg gebragt, kan voor Europa veel 'goeds liggen. De geduchte eenheid sints een paar eeuwen ruim Frankrijks eigendom, lacht in het verschiet thans ook Duitschland toe en ligt mogelijk dat de Duitsche geest weldadiger invloed werken zal dan de suprematie i van den Fransehen geest. Men wane echter niet dat deze kans ons met den oorlog verzoend heeft. Niet door den oorlog maar na den oorlog eerst zal in den boezem der beide volken het bewustzijn ontluiken van beider roeping en de kracht ont staan om haar te volgen. Wat ook gevallen zij in dezen verwoeden oor log, de afgoden in beide landen staan nog om hoog en onzinnig was het ook te onderstellen, dat deze vallen zouden door hun eigen dienaren. Maar die afgoden zullen bij de bloedige offer dienst geen baat gevonden hebbenen aan het Duitsche volk is het thans rekenschap te vra gen van zijne meesters en deze zullen daarin moe ten te kort schieten. Vergeet het dit te doen en komt daardoor de onmogt van het Bismarkiaan- sèbe stelsel om aan het Duitsche volk de eere plaats onder Europa's volken te geven, met aan liet licht, dan dreigt in nieuwe oorlogen een nieuw gevaar. Doch het vrije woord en de practische zin zullen thans het woord nemen en voor het dictatorschap van een man zal onvermijdelijk aan het Duitsche volk eene zelfregering gegeven wor den. Bioozer dan glas is dc met bloed-robijnen bespatte kroon van den Duitschen keizer, doch de akelige droom moet geheel ondergegaan ziju voor dat het volk ontwaken kan. Nog zijn pralerij en overmoed en onbestendigheid de karaktertrek ken van het Fransche volk, doch wanneer het geneesmiddel zoo bitter aan dat volk toegediend, tijd zal gehad hebben om door te dringen in het ligchaam, waartoe vrede en afzondering noodzake lijk is, zal een degelijker zin kunnen ontwaken. Maar deze vrachten zijn niet gegroeid aan den boom, door den oorlog geplant. Die oorlog zelf moet eerst weder overwonnen worden en welligt zal dit grooter kracht eischen dan er voor beide volken noodzakelijk was om vidr den oorlog af te zweren wat aan hunne ontwikkeling in den weg stond. Maar toch trots al de gevaren van den 5 vrede is de verbanning van het akelige spook van den oorlog, hetgeen twee edele volken tot een staat van verdierlijking dreigde te brengen een weldaad zoo groot, dat wij te naauwernood nog hopen durven op haar bezit. Binnen eenige da gen zal hier omtrent meerder zekerheid zijn. GEMENGDE BKIUGTEN. O dat we dikwerf in de gelegenheid waren zoo iets te hooren 1 Dat was de wensch, die on willekeurig in ons levendig werd, toen we Dings- dag avond na het hooren van de voordragt van den Heer van Kootende zaal van Knikker verlieten. Jahet was een heerlijk onderwerp dat de spreker gekozen hadeen blik op het uit spansel of op den sterrenhemel noemde hij het, zoo als wij meenenmaar toch het was een on derwerp dat vooral door de duidelijkebevatte lijke echt populaire wijze waarop het behandeld werd in staat was, de hoorders te boeijen. En waarin heeft de Heer van Kooten zich een mees ter getoond. Met gespannen aandacht hing men aan zijhe lippen als hij sprak over de zon met hare planeten over de terugkaatsing van het licht der zonover de verschillende kleur van sommi ge planeten en de oorzaken daarvanover Satur- dus met zijn ringover onze maan en de bergen op de maanover de kleuren van den regenboog over de kometen, die raadselachtige wezens, Over de nevelvlekkenwaarvan ons nog zoo weinig be kend is enz. Wij zouden te uitvoerig worden indien we alles wat we hoorden in détails wilden noemen, doch wij mogen niet vergeten de keurige proeven, waarmede de Heer van Kooten, hetgeen door hem op een zoo aangename en heldcte wijze werd voorgedragennog nader bevestigde en als 't wa re aanschouwelijk maaktezoo als die van het wentelen der maan om do aarde en van beide om de zon cn die van het ontstaan van eb en vloed op de aardemaar al weder, wij moeten ons tot het noemen van een paar slechts bepalen. Al lerlei gevoelens wisselden zich in ons af bij de blikken die de spreker ons deed werpen op het ontzauchelijk groote heelal. Na eens gevoelden wij tegenóver die grootheid onze nietigheid als be woners van de kleine planeet, waarop wij geplaatst zijn maar dan ook weder maakte een verhef fend gevoel zich van ons meesterals wij bedach ten dat het aan de menschelijke rede gelukt is reeds zoo ver doortedringen in het heelalen lioc betrekkelijk weinig ook nogtoch reeds zoo veel te weten van hetgeen zich van ons op on- noemelijken afstand bevindt. Daarbij kwam ech ter gedurig de gedachte in ons opdatals de menschen wat meer zulke voordrachten mogten hooren, bijgeloof en blinde waan, bekrompen be grippen en vooroordeelen telkens meer zouden verdwijnen. Hartelijk dank zij den Heer van Kooten dank ook het Comité, aan wier bemoeijing wij het hooren van zulk een voordragt verpligt zijn. Tot Hoofd-Ingelanden van den polder Waard en Groet zijn benoemdde heeren A. Koomen en J. Breebaart Kzn. Ter vervanging van wijlen den heer B. Bloemendaal is benoemd: C. Kistemaker. De regtbank te Botterdam sprak in de. vorige week het vonnis uit in de zaak tegen twee jongenswegens het ontvangen en niet ver antwoorden vau geld op eene kwitantie. H. is tot eene maand en f 5 veroordeeld en P. vrijgesproken. Nog is een 16 jarige jongen tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens diefstal van twaalf sigaren ten nadeele van zijn meesterbij wien hij als sigarenmakersknecht werkzaam was. Eene vrouw stond teregt, omdat zij hare buur vrouw mishandeld had, en wel door haar de ha ren uit het hoofd te trekken. De mishandelde als get. gehoord, bragt de uitgetrokken haren als overtuigingstukkeu mede. De straf is op f 5 boete gesteld. Een ballonZatordag morgen ten 5 ure uit Parijs vertrokkenis vijf uren later te Mar- chiennes in Belgie neergedaald. Op het oogen-

Schager Courant | 1871 | | pagina 1