Oorlogsberigten. Burgerl. stand der gemeente Barsingerhorn Burgerlijke stand der gemeente Schagen INGEZ0MHI STlkkFX Landgenooten I blik dat bij aan den grond zon rakenwant hij was naauwelijki 100 meters hoog en met zijn an ker iri gereedheidreed er een trein over den spoorweg. Trein en ballon kwamen digt bij el kander en dewijl de wind zeer herig was, kon er wel een botsing plaats hebbenwelke roor de luchtrijzigers gevaarlijk zon geweest zijn. De ma chinist begreep zulks ook en hij vertraagde on- middelijk den gang van de locomotief. De reizigers hadden insgelijks den ballon op gemerkt en nauwelijks stond de trein stil, of allen stapten er uit om de luchtreizigers te helpen op den grond te komen. De koordendoor deze uitgeworpen werden door honderde handen vast gegrepen, en de ballon raakte welhaast aan de kruin der hooge populierenwelke langs den spoorweg staan, liet bootje haakte in de takken, aan welke de luchtreizigers zich vasthielden. Eindelijk bleef de ballon onbeweeglijk; de twee luchtreizigers konden hunne dépêches neerwerpen, zeiven uit bet bootje komen en zich langs den boom laten afglijden. Zij kwamen zonder letsel beneden en werden geluk gewenscht. Men hield zich vervolgens met den ballon bezig, welke van zijn gas ontlast en opgevouwen werd. Behalve dépêches en dagbladen hadden de lucht reizigers 86 duiven bij zich. Uit Hoorn wordt van 22 Januarij gemeld Yrijdag avond werden hier eenige visscherlieden vermistdie zich op zee begeven hadden, om bot te kloppen en op gewonen tijd niet teruggekomen varen. Men verkeerde omtrent hen in den groot ten angst, wegens den opgekomen mist. Om 10 are 's avonds begavcu zich eenige wakkere man nen met horens en lantarens op het ijsom de •erdwaaldenonder welke cenigen gehuwden en misvaders waren op te zoeken. Na één en een alf uur zoekens vond men zes mannen die "eds eenige uren zonder te weten waar zij wa- •enomgezworven hadden. Aan wal gekomen nisten zij nog twee personen die met hen uit- egaan en ook lang bij hen geweest waren. Ook eze, ofschoon het nagenoeg middernacht was loesteu opgespoord worden. Weder gingen eeni- ,e wakkere mannen bij welke zich ook een onzer oornaamste ingezetenen voegde met lantarens en torens in zeeen hadden het geluk na langen ijd zoeken, ook deze op te sporen en aan de reeds •anhopende familie terug te geven. De bezorgdheid van vele bewoners in de tetuwe en in den Tielerwaard neemt toevooral ?dert de waterwachten dezer dage andermaal zijn uitgezet en het maken van kistingen op de dijken hier en daar noodzakelijk scheen te zijn. Som- nige landlieden in deze streken zijn reeds sedert ienigen tijd ijverig in de weer met bet nemen van voorzorgsmaatregelenom bij mogelijke dijk doorbraak niet geheel en al onvoorbereid te zijn. De rivier do Linge isdoordien het stoomgemaal Steenenhoek, wegens de vorst buiten wer king issteeds wasseude. In de vorige week vermiste eene dame te Iwolle haar vijfjarig zoontje en de straatdeur open indende dacht zij dat het kittd de woning ver aten en zich welligt op het ijs begeven had te teer daar zij meende eenige oogenblikken te voren en dergelijk knaapje op het ijs nabij de fabriek Ier heeren Jansen en Wicherlink te hebben ge ien. Vreezende dat haar kind in het aldaar aan wezige open vak geraakt was ijlde zij derwaarts, en had het ongelnk door het broze ijs te zak ken waarop haar echtgenootdie van het voor gevallene werd verwittigd haar ter hulp snelde en mede door het ijs zakte. Beiden zijn er echter met den schrik en een nat pak afgekomen. Het kind liep intusschen zeer bedaard in den tuin spelen. Uit Moercapelle meldt men ons van 21 Jannarij: Heden werden bij een landbouwer alhier twee paarden, als lijdende aan kwaden droes, afgemaakt en hoid en al begraven. De helft der waarde ingezonden toestand werd als schadeloosstelling uitbetaald. Een zekere Tarpey en zijn echtgenoote hebben de heeren Loudon d. Ryder te Londen jnweelen ontstolen, ten bedrage van 2000 pdst.. Deze ju weliers zonden op verzoek van eerstgenoemde, een bediende naar de woning van den beer Tarpey, die hij eerst den vorigen dag betrokken had. De bediende spreidde zijne jnweelen op tafel uit, toen hij plotseling van achteren werd aangegrepen door de vrouw van Tarpey. De dame hield een zakdoek, met chloroform verzadigd, den bediende voor den mond. Zoodra hij het bewustzijn ver oren had, maakten beiden personen zich van de diamanten meester en verdwenen. Een toeval heeft i geleid tot de inhechtenisneming van Mrs. Tarpey. Haar echtgenoot heeft zich naar het Vasteland begeven, om te trachten het gestolene te gelde te maken. Tarpey heeft een zeer fatsoenlijk oiterlijk, doch aangetien hij geen dief van professie is, das geen helers kent, hoopt men dat hij spoedig in den val zal loopeo. Te Benedenknijpe bij Heereveen woont een man, met name Tjiite de Vries, die in Maart aan staande den zeer zeldzaam hoogen ouderdom van 106 jaren zal hebben bereikt. Ongetwijfeld is hij de oudste Nederlander. Tot in 't laatst van den vorigen zomer ging de man, die niet alleen ond maar ook arm is, nog steeds naar de omliggende plaatsen, om van zijne weldoentns iets in ont vangst te nemen, dat hem op zijn ooden dag kon verkwikken en versterken. Hij hield zich nog steeds onledig met het maken vau bezems en las, en leest nog zonder bril vrij gemakkelijk gewoon drukwerk. Daarbij is zijn gebeogen nog uitmun tend, doch bij is zeer doof. Thans evenwel komt hij niet meer bniten zijne woning en kan slechts met moeite van zijn bed naar de baard strompelen, iets wat hij, volgens eigen verklaring, zelf niet kan begrijpen, Zijne krachten beginnen hem das zeer te geven, en men denkt dat zijne levens dagen weinige meer zollen zijn, betgeen door bem zeiven ook al lang gewenscht is. Lopik, 26 Jan. Ook in deze gemeente is bij twee huisgezinnen pokziekte waargenomen. Vermits zulks niet was kenbaar gemaakt met de woorden «besmettelijke ziekte", zooals bij plaatselijke ver- ordering ia voorgeschreven, is bereids proces-verbaal- tegen den hoofdbewoner opgemaakt. Het hoofdcomité van het Roode Kmis heeft, naar berigt wordt, besloten van mevr. de wed. Praeger, wier echtgenoot te Metz het slachtoffer Is geworden van zijne voor het Roode Krui9 bewezen diensten, nit de fondsen der vereeniging een jaarlijk sche gratificatie, voorloopig voor den tijd van vijf jaren, aan te biedeD, van gelijk bedrag als het pensioen, dat haar volgens de wet zon zijn toegekend geweestindien Dr. Praeger gevallen was bij dienstbetoon, door de regeering bevolen. De heer van Holst, veearts te Nieuwveen, bij Alphen, schreef in den onlangs verschenen Al manak voor Landbouwers een stokje over de longziekte, waaraan wij het volgende ontleenen „Sommigen betalen voor koeijen, die van de longziekte zoogeoaamd gebeterd zijn, hooger prijs dan voor andere. Ik zeg met opzet zoogenaamd gebeterde, omdat de dieren van die ziekte zelden geheel Kenezen, maar veelal aaneengroeijingen in de borstholte daarvan overhouden; iets dat nog na jaren bij de slagting blijkt. Ze honden das meestal iets ziekelijks over, zijn daardoor vatbaarder en daar om ook minder waard dan andere; terwijl bovendien de oudervinding mij en anderen geleerd heeft, dat hetzelfde rand twee en driemalen door de longziekte kan worden aangetast. In het najaar van 1869 kochten drie veehouders op een onzer markten, nit den zelfden veekoppel, elk één rand. Deze drie veehouders woonden in drie i verschillende gemeenten, waarin toen, noch bij hen, noch bij anderen, de longziekte heerschte. Niet i lang stond het vee dien winter op stal, of de longziekte brak in die drie gemeenten nit en wel i juist bij die drie veehouders het eerst, terwijl bij 1 elk hunner dat aangekochte rund het eerst ziek 'werd en verder die stallen besmette, No vraag ik: Is dat lonter toeval, ofIa de longziekte besmet telijk Zekere B. vond jl. Dingsdag aan den grind weg nabij Kouduin een briefje, aan den grond vastbevrorenen dat bij bet openen bleek eenige mant- en bankbiljetten te bevatten men zegt ter waarde van f 300. De eerlijke vinder gaf van zijn vondst kennis en vorschte den eigenaar uitwien hij een en ander ter hand stelde. Tot belooning ontving hij niets andere dan drie halve mudden niet van de beste aardappelen die hij tegen an dere eetwaren heeft verruild. Londen, 28 Jan. De Observer onderstelt, dat de verdere zittingen der conferentietenge volge van de capitulatie van Parijs en de vooruit zichten op vredezullen verdaagd worden. Bourbaki heeft na zijn nederlaag bij Belfort getracht zich het leven te benemen. Men wanhoopt aan zijn behoud. Betreffende de geruchten omtrent onderhande lingen tusschen Napoleon en von Bismarck be weert de Observerdat de es-Keizer in alles naar de Regenten verwezen heeft. De Rijks-kanselier zoo wordt verzekerd heeft nooit een res tauratie der Bonapartes in den zin gehaddaar door zou hij zich gemengd hebben in de binnen- landsche aangelegenheden van Frankrijk. Het geruchtzou de heer Disraeliebij de opening der aanstaande Parlementszitting een vo tum van vertrouwen of wantrouwen ten opzichte van het Kabinet willen uitlokken is van allen grond ontbloot. Berlijn29 Jan. (Officieel). De Keizer heeft nit Versailles van heden het volgend telegram aan de Keizerin gezonden «Gisteren avond is een wapenstilstand voor drie weken gesloten. De linietroepen en mobiele gar des worden als krijgsgevangenen in Parijs geïn terneerd. De sedentaire nationale garde belast zich met het handhaven der orde. Wij bezetten alle fortenParijs blijft ingesloten en mag zich van levensmiddelen voorzienzoodra de wapens uitgeleverd zijn. «Binnen veertien dagen wordt de Constituante te Bordeaux bijeengeroepen. «De legers in bet veld behouden hunne respec tieve landstreken bezet, met een streek neutraal gebied tusschen zich. «Dit is het eerste zegenvolle loon voor de va derlandsliefde den heldenmoed en de zware offers. Ik dank God voor deze nieuwe genade. Moge de vrede spoedig volgen I* Ingeschreven van 24 81 Januarij 1871. GEBOREN25 Jan. Antjedochter van Ger- rit Schager en van Hendrika Liefhebber; 26 dito. Grietje, dochter van Arie Engel en van Grietje Koeten; 26 dito. Marijtje, dochter van Aldert Kamp en van Jannetje Peetoom; 30 dito. Pie- ter, zoon van Jakob Strijder (overleden) en van Maartje Marees; 30 dito. Trijntje, dochter van Jacob Hennink en van Maartje Pool. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: 28 Jan. Louris Portegijs, jm. oud 25 jaren, wonende te Barsingerhorn en G uurtje Jonker, jd. oud 21 jaren, wonende te Anna Pau- lownt OVERLEDEN: Geene. Ingeschreven van 23 30 Jauosrij 1871. GEBOREN 24 Jan. Jan zoon van Jan K wei- dam Pz. en Neeltje Schagen. 24 dito. Jan zoon van Leendert Roggeveen en Jnliana van Slooten. 27 dito. Auna Sophia Lonisa Ma- thilda dochter van Cornelis Landman en Maar tje de Vries. 28 dito. Jacob, zoon van Jacob Gade en Trijntje Kossen. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: -28 Jan. Teeuwis Smit jn». wo nende te oode Niedorp en Jannetje Rietveld jd., wonende te Ochagen. OVERLEDEN 22 Jan. Antbonie Roos ond 2 jaar. 28 Jan. Keetje Dekkerweduwe van Hendrik Goddike, oud 39 jaar. De redactie vereenigt ziek niet altijd met de ge voelen» der inzendert van geplaatste stukken. Wilt ge mij een oogenblik volgen Ik breng u op eene plaats waar 't wel juist niet zoo aan genaam is te verkeeren maar waar elkdie zijn vaderland met heel zijn toekomst lief heefttoch wel eens een kijkje mag, ja, moet nemen om betrekkelijke toestanden naar waarde te kun nen beoordeelen. W el nu wij treden samen een huisgezin binnen. We doen dat in 't begin der maand Januari 1871. We vinden daar vijf personen man en vroaw beide ongeveer 80 jaren oud en drie kinderen één van vijf één van twee, en één van halfjarigen leeftijd. De woning ziet er uitwendig schamel nit, draagt de teekenen er van dat "t ook aan 't noodig onderhoud heeft ont broken. Zij bevat één woonvertrek één zij- of spreekkamertje en en eene keuken. De kamers zijn zeer eenvoudig gemeubileerd. Wat in elke buishouding onontbeerlijk is, wordt er gevonden. ABes was niet in besten staat. Half versleten gordijnenwaggelende stoelen en wat dies meer zij! Maar alles proper! En nu de be woners van dat huis De man droeg in huis een sober kleed. Dat, zijner vrouw was verschoten en meer dan half versleten. De kinderen waren goed gedekt, maar

Schager Courant | 1871 | | pagina 2