BSIBERBM Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. M 698. Ao. 1871 Is ons hedendaagseh christen dom op den goeden weg Vijftiende Jaargang. ADVERTENTIEN worden voor dit blad aangenomen voor Duitsehland, Oostenrijk en Zwitserland door tusschenkomst van de heeren HAASENSTEIN en VOGLER, die tot dat einde hunne ka itoren gevestigd hebben te: Hamburg, Frankfort a/d Main Brleijn, Leipzig, Dresden, Keulen, Stutgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne. GEMEENTE AFKONDIGINGEN, Loting over de ingeschrevenen in 1870, voor de ligting 1871. KENNISGEVING. KENNISGEVING. m SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt op Woensdag avond doch wordt met een bijvoegselbevattende het jongste Schager- marktbcrigtden volgenden avond verzonden aan hen die mlks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster. Abonnementen op dit blad worden door alle Pri/s per jaar 3,Franco per post f 3,60. Afzonderlijke nummers f 0,07$. ADVB«TE:trtëN van een tot vijf regels f 0,76; iedere regel meerder f 0,15. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan, t Naar volksheil zonder deugd te dingen la arbeid aan een rbts tc biên. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. r—- Burgemeester ea Wethouder, ran Schagen Genen art. 28 der wet op de Nationale Militie en de ar tikelen 20 en 21 un hel koninklijk bealuit ma 8 Mei 1862 (Staat.blad no. 40.) Gelet op de aantchrfjriag ran deo heer Coinroi«.ari» de» Koniega in deie provincie ran den 9 Januarij 1871 ao. 8p43 M. IS] 4de afd. Brengen voor de tweede maal ter kennia ma de belang hebbenden, dat de loting der in het rorig jaar, in deie cemeeote roor da militie ingeachrerea ml geachiedeo op Woeoadag den 16 Febrnarij 1871 ten raadhuite der gemeente. Zij worden mitadien opgeroepen, om aich op dien dag dea middag» ten 12 ure. aldaar te bevinden. mat inachtneming mn hel migeode: De Ingeschrevenen. die ia nlphabetiacbn orde worden opgeroepen, trekken telre hunne nnmmera. Voor den ia'earhremne, die niet ia opgekomen, kan het nummer getrokken worden door aijo rader, moeder of roogd. Ia ook dete uiet opgekomen, dan geschiedt bet trekkeu door den Burgemeeater of het lid ran Hen raad der gemeente waar de loting ia ingeachrerea. De opgekomen iugeachrerene wordt dadelijk na het trekken mn lijn nummer gemeten en geeft de redenen ran rrfjatellias op, die hij meent te hebben, liet opgerea ran dexe redenen kan door aijn rader, moeder oT roogd geschieden, aoo deie tegenwoordig en do ingeachre- renn niet npgek.men ia. Indien ala reden mn rrijatelling wordt opgegeren eeaige wettige toen of broederdieatL, dan behoort de belanghebbende rich ter bekoming ran hol daartoe gerorderde geluigachrift binnen drie dagen na de loting te rermegen Ier Secretarie der gemeente, met trree ter goeder naam en faam bekend ataande meerderjarijge ingeaelenen die met de familie ran den foteling bekend tijn en alt verant woordelijke g-tuige» kannen optreden. Bij die Termeeat rrijatelling rregeoa militaire dieaat of die ran broeders te kannen verkrijgen, moet boreadion roomf Ier Secretarie der gemeente inlereren een paapoorlof ander bewijs mn ontslag of een niltreksel nit bet stamboek of e«a bewiis ran werkelijke dieost Sc ha gen 7 Februari) 1871. Burgemeester ea Wethouder» voornoemd. Do Burgemeester, ran DSrnberg Beiden. Do Secretaris, A. Tb. Burgers. Het Hoofd ma het Plaatselijk Bestnnr der gemeente Seha- n, brengt bg das. tor kenoiaae ma do ingeaeleneo dat het ier der grondbelaatiog op de gsboaweo eo ongebouwde eigendommen orer het jaar 1871 deser gemeente op dea 28 Jauaarij 1871 door deu prormcialoo ioapecteur der directe belaalingeo oot. Ie Amalerdam ia executoir mrklnard eo op heden aan den heer entmnger dor directe belastingen la arergegeren. lader ingeieten, welke daarbij belang beeft wordt alaoo vermaand op de roldoeoing ma ïijoea aanslag behoorlijk acht te geren, ten einde alle-ere-telijke rerrolgiagea welke «it nalatigheid aooden roortrloeijeo. to ontgaan Behagen den 31 Jannerij 1871. Bet Boofd ma het Plaataeljjk Beatuur rooraoemd, ma Dbrnberg tdeiden. De Vooraitter ran de» Raad der gemeente Schagea. Gelet op het bepaalde bg de 2e alinea ma art 7 der wet ran 4 Julij 1850. (Staatsblad n° 37), betreffende bet opmaken der lijsten die tot bet kitten ran (eden roerde Tweede Kamer, roor de Proriaciale Sattea en roor dea Gemeenteraad be voegd ajjn. Noodagt de inwoners der gesteente voor de tweede maal uit, om "oo ijj elders in de Directe belnatisgen aijn aaa-e- ala-en daarvan voor den 19 Februari) a s. te doen blijken. Schageo den 7 Februari) 1871. De Vooraitter voornoemd, van Döraberg Beiden. Christendom, van wien men onsvan ouze kindsche dagen af, zooveel goeds heeft gezegd dien men ons altijd heeft aangeprezen als den redder der lijdende measchheid, als den trouwen leider der menschenkiuderen tot hun God, waar bleeft gij in de 7 laatste maanden "Waar was nw verzoenende kracht toen het handenwringende menschdotn Europa zag veranderd in een worstel perk van bloeddorstige en wraakzuchtige dieren De puinhoopen van honderden verwoeste steden en dorpen, de verbrande woningen van honderd duizende ongelukkige en onschuldige gezinnen roepen zij uiet uiet luider stemme die geen te- i genspraak duldt: onder de christenen is het chris tendom afgeschaft Wie naar een godsdienst zoekt die eeuige gelijkenis heeft met het ware chris tendom hij zoeke die misschien bij de Mahotne- danen m Turkije, bij de nijvere bewoners van het Japansche rijk, bij de heidensche volken van Oost of West, voor wier bekeering Europa jaarlijks honderden zendelingen afstuurt, ja! zelfs bij die onbeschaafde horden, die Frankrijk in zijn dienst heeft genomen, maar hij zoeke haar niet onder de europesche christenen van heden. Wat kun nen deze anders dan elkander vermoordenel kanders steden en dorpen verbrandenelkan ders oogst vernielenelkaudtrs welvaart ver woesten, anders dan koopmanschap drijven met de tranen en het lijden hunner naasten anders dan eeretitels en keizerkroonen wegschenken aau hen die medegewerkt hebben om millioenen onge lukkig te maken, anders dan lofzangen aanheffen voor de pijnigers, die met een langzaam vuur, de twee millioeu inwoners van het ongelukkige Parijs wisten te roosteren, anders dan te knie len voor den bloedigen zegewagen vau de oor logsfortuin, al mogen dien ook sijn raderen het welzijn en het regt der volken verpletteren La ten wij toch ons niet langer streelen met illusies. Het christendom is door de regeringen van Euro pa feitelijk afgeschaft, nog erger dan in de dagen van het fransche schrikbewind, neemt niet de eere- dienst van de goden der reden, maar die van den god des gewclds de plaats iu van Jezus gods dienst Gedurende 7 maanden van verwoesting en bloed vergieten heeft geen enkel christelijk beginsel ge golden, 7 maanden lang is dus godsdienst be paaldelijk geschorte geworden, en alle volgelingen van Christus hebben dat lijdelijk aangezien. Zeker nu de hoop op vrede ons weder tegenlachtzal men den mond weder vol hebben van de wonderen des christendoms 't zoude toch ook zoo raar klinken als men het christendom voor vernietig verklaarde. Zich christen te noemen is daarbij de mode geworden, en 't is immers onschuldig ook. In dagen van vrede en welvaart is dat hedendaagsche christen dom zoo'n heel beschaafd en bescheiden wezen, I*) Hoeft Carlrnle rregeoa dat lan-iaam roostere» ran Parija niet onlangs ia een door het bandelab 1 ad rertnatd stuk Biamarck niet gepreiea t liet dringt zich volstrekt bij niemand in, het blijft op uw drempel staan en vraagt zeer bescheiden of er ook belet i(. Hebt gij bezigheden dan zal het op een anderen tijd wel eens wederkomen, voor het overige zal het u niet door raadgevingen en vermaningen verveelen, het wil zich alleen belasten met de opvoeding uwer kinderen, het zal zorgen dat geen te strenge zedeleer of godsdienst hunne genoegens bederft, het zal alleen spreken van liefda en weldadigheid en op zoo'n zoeten toon, dat gij haar zoudt houden voor de inuzijk van een vrolijke opera. Liefde is scheering en inslag van zijne predi king, als gij hem gelooft dan is dat liefdebetrach- ten zoo'n heel gemakkelijke deugd, dan kunt gij haar beoefenen onder het drinken van een geurig kopje thee onder het bijwonen eencr snakerige vau deville onder het maken van uw toilet voor een weeldrig bal. Dit is immers het ware hedendaagsche chris tendom, zulk een christendom vindt een getnak- kelijken toegang tot alle huisgezinnen zulk een christendom, gepredikt als het wordt door engel- sclte en nederlandsche romans vindt overal opeue ooren. Dat christendom wat is dat eene lieve en gezellige godsdienst, hoe zoet het den wijn, hoe kruidt het de spijzenhet geeft zoo veel en het vordert zoo weinig. Zulke een echt hui selijke godsdienst heeft natuurlijk een afkeer van den oorlog, hare liefhebberij is toch om bij het hoekje van den haard zich te verdiepen in theo logische vraagstukken, van goede stichtelijke pree- ken en vooral goede romans voor te lezen zij spreekt van niets dan van liefde, zij is te inge togen om zich met de groote staatkundige ge beurtenissen, die de wereld schikken te bemoeijen, te neutraal om eenig hard woord te spreken voor de bewerkers van dezen oorlog, het komt niet in haar op, als aanklaagster optetredeu tegen de misda digers die het geluk vau millioenen hebben verwoest. Zelfs durft zij niet eens de vraag te doen of mannen als Napoleon en Bismarck nog wel aan spraak kunnen maken op den naam van christen. Zij is verdraagzaam en geduldig. Verdraagzaam jegeus iedere dwaling en onwaarheid, geduldig voor ieder onregt en geweld. Als de geweldenaar zijn doel bereikt heeft en de ongelukkige verslagene van zijn weüig eigen dom is beroofd dan noemt zij dat een voldongen feit en raadt zij de goè gemeente aan om toch niet te veel te luisteren naar de klagten van dien lastigen ongelukkige. De brutaliteit eens Ambio- sius is ver van haar. Hoe zij zou tot een triom ferende monarch, die in onregtvaardige oorlog

Schager Courant | 1871 | | pagina 1