Laatste berigten. GEMENGDE BEIUGTEN. broederbloed beeft vergoten, durven zeggen: een man, wiens handen nog rieken van het bloed zijner naasten, mag aan den disch des Heeren geen plaata nemen. Neen: gedold is hare hoofddeugd, met lofpsalmen en zegebeden, zal zij den overwinnaar te gemoet treden. Kan men dan een humaner en inschikkelijker godsdienst denken. Geen won der dan dat de regeringen haar den volken aan prijzen, want zij ia volkomen berekend om de mannen van meineed en dubbelhartig woord, ge lijk mede die van het vuur en het staal den weg gemakkelijk te maken. Dat zoetsappig christendom is het, dat Europa heeft overgeleverd aan de magt der geweldenaars, die het op het hoofd en het hart treden. Om Europa te verlosaen van de magt des ge- weids, waaronder het zuchtwordt in de eerste plaats heldenmoed, christelijke heldenmoed ver- eisclit en deze moed kan niet voortkomen uit den schoot van een louter theologiserend en tlaauwe algemeenheden predikend christendom. Voorzeker het was een heerlijk gebod dat Jezusvolgens Johannes in den laatsten nacht, aan zijne disci pelen gaf, dat nieuwe gebod der liefde. Maar moge dat woord uit zijn mond goddelijk hebben geklonkeu in die van duizenden en duizenden nasprekers is dat woord ontaard in een banale al gemeenheid. En met algemeenheden heeft men nooit iets goeds hoegenaamd ter wereld gesticht. Die eindelooze prediking der liefde werd in onze dagen even tlaauw en ziekelijk als zij sterk en gezond was in Jezus mond. Men late gerustelijk die flaauwe liefdeprediking achterwege, want zij zal de wereld wel saai maar niet liefdrijk maken. Tegenover de mannen van bloed en ijzer die Europa verwoesten, ontwikkele het christendom een onwrikbaren heldenmoed, het plooije zich den mantel van den vloekprofeet om de schoudersals een Elias sta het tegenover Achab, als een Johannes de dooper tegenover Herodes, als Jezus tegenover het schijnheilig Sarn- hedriui, beeft het den moed niet om dien rol op zich te neinen, liet zij zoo, maar het reppe dan ook niet langer van eenige verwantschap tusschen zich en den Christas, dis de inagtigen zijner da gen in het aangezigt dorst te vuren en hen dorst bestempelen met den naam van addrengebrocdsel en kindereu des satans. Een Christendomdat veroveraars stil hunnen gang laat gaan en de ont stokers van de oorlogsvlam niet bij hunnen waren naam durft noemen is geen christendom. Het ware christendom moet gevoelen dat de groole hedendaagsche maatschappij hem nog niet toebe hoort, want die maatschappij is nog bijna even heidensch en barbaarsch gebleven als zij was voor twee duizend jaren. Laat dat ware christendom protesteren tegen den valschen naam van christelijk, waarmede de maat schappij pronkt, het roeme niet meer op de mil- lioenen die hem even vreemd zijn als de inwoners van Nieuw-Zeelandmaar alleen op het kleine hoopje, dat het waarlijk zijn eigendom kan noe men. De drie laatste oorlogen hebben bewezen dat er nog geen Europesche christelijke maat schappij bestaat. Als in de dagen van zijn eerste verschijning moet het christendom die maatschap pij als eene haar vijandige wereld beschouwen of nog liever als een veld dat nog geheel braak ligt en dat van zijn band bebouwing en bezaaijing wacht. Ten aanzien van de lagere volksklasse is men tot bewustzijn dezer waarheid reeds sinds eenige jaren gekomen. De innere mis sion toch stelt zich ten doel de ongelukkigen, v erwaarloos- den uit de klasse het evangelie te prediken, maar men vergat dat die prediking voor velen, die op de hoogde trappen der maatschappij zetelen nog ruim zoo noodzakelijk is. De mindere volksklasse j heeft toch bij al haar onkunde en gebrek aan j betchaving in haar dikwerf levendig zedelijk ge- voel eene vergoeding voor haar gemis aan oplei- ding. Of zonde niet even de kunst van lezen en schrijven de oorspronkelijke kracht van het i geheugen in sommige opzigten verzwakt, ook de van buiteu aangebragte zedeleer het zedelijk ge voel somtijds niet minder levendig kannen ma ken Die innere misaion blijkt noodiger voor koningen, regenten en staatslieden dan voor de armen. En waar liet die innere mission in hooger kringen haar stem hooren? Aan het door vleijerij en laagheid verpeste hof van Lodewijk XIV liet ten minsten de ernstig waarschuwende stem van Massillon zich hooren, een eenvoudig Jorpsprediker dorst aan de grooten uit de parij- sche wereld van de vorige eeuw, de strengste waarheden te zeggen, maar o treurige vracht van ons hedendaagse!» christendom van water en melk welk christenredenaar heeft aai» Napoleon III zijn meineed en aan Bismarck zijne oorlogen tegen Denemarken en Oostenrijk durven verwijten Het christendom had anders te doen, het moest stich telijke novelletjes schrijven en lezen. Hoe is het zout smakeloos geworden. Het dengt nergens meer toe, men werpe het ter vertreding in het slijk. Havre5 Febrnarij. By decreet heeft Gam- betta bepaald dat Ilavre met zijne arrondissemen ten een kiesdistrict znllen vormen daar het ove rige vau het departement bezet is. Bordeaux5 Feb. Het Gouvernement te Bor deaux beschouwt de Regering te Parijs als krijg* gevangenen en als onbekend met hetgeen er voorvalt. Het zal zijne besluiten handhaven en een zijner leden naar Parijs afvaardigen om aldaar den waien «tast van zaken kenbaar te maken. Brussel5 Feb. De Berlijnsche correspondrnt van den Echo de Bruxelles meldt dat de oorlogs- iudemniteildoor graaf von Bismarck gevorderd, zeven milliardeu bedraagt. Van den afstand van Poodichéry zou evenmin sprake zijn als van dien van twintig Frsnsche pantserschepen. Ook moet het gerncht betreffende de wijaiging der kaart van Europa geheel zonder grond wezen. Bordeaux, 5 Feb. Volgens een berigt uit Metz, zij»» iu het departement de Moezel de repablie- keinen Noizèt, Pistor, Boorholte, Bsasbergrr, Maijer Vaoca en H. Jacques candidaat gesteld voor de uationale Vergadering. IV Moniteur betreurt het in sijn niet-officieel gedeelte dat gisteren avond vijf dagbladen alhier in t>eslag zijn genomen. IV beer Etienne Arszo ia alhier gearriveerd. Eene groote menigte volks atond voor het bötel der prefectuur om eene mededeeling van Gambetta te ontvangen. Eeuige redenaars deden xich hooren tegen de ooderwerping van de te Versailles ge sloten conventie. Er heerschte onder de menigte veel agitatie maar er hadden geeu ongeregeldheden plaats. Versailles, 5 Feb. (Officieel). Dnitschland ia niet voornemens bij de vredesvoorwaarden den af stand van eenig grondgebied in Indië of in eenig ander transatlantisch land van Frankrijk te vorderen. Versailles 6 Feb. Het schijnt dat de conven tie die met de Parijsche Regering gesloten is door de Delegatie te Bordeaux niet za! worden nageleefd. Volgens die conventie ligt het in de bedoeling alleen met eene vrij gekozen Nationale Vergadering over den vrede te onderhandelen. Eene vergaderingnaar goedvinden en naar voor schriften van Gambetta samengesteld is daartoe niet geroepei». Jules Favre heetl in eene missive aan graaf von Bismarck sijne zienswijze omtrent Gatnbetta's circulaire aldns te kennen geven: «Bij de onderhandelingen over de convectie kon er van geenerlei beperking in het kiesrecht sprake zijn. Als de delegatie te Bordeaux werkelijk in een uit gevaardigd decreet de verkiesbaarheid heeft beperkt, van welk decreet mij niets bekend ia dan zon het Gouvernement der Nationale Vergadering dat decreet opheffen. Waarschijnlijk zal het alleen door een uitstel der verkiezingen mogelijk zijn in de bestaande verwarring tot een goed resultaat te ko. men." Londen6 Feb. De Times meldt nit Berlijn van den Sdendat Engeland zich den 27sten Jannarij tot de Mogendheden heeft gewend, ten einde de wenschelijkheid te betoogenom krachtig tosachenbeiden te treden in bet belang van het herstel van den vrede. Engeland wenscht dat stappen worden gedaan bij Pruisen met het doel om het tot milde vredesvoorwaarden te bewegen. De Britsebe Regeering heeft diensvolgens de Mo gendheden uitgenoodigd om aan hare vertegen woordigers te Londen zoodanige instrnctien te zen den sis zij kunnen behoeven om aan onderhan delingen over dit punt deel te nemen. De Daily News bericht uit Bordeaux van den 5deudat Garibaldi aldaar verwacht werd. Het Journal Frangais valt Gambetta op hevige wijze aan. De natiouale garde heeft zich vrijwillig be last met het bewakeo van de prefectnnr. Te Berlijn ia per telegraaf het bericht ontvan gen dat de Csaar den koning van Pruisen mrt zijne nieuwe waardigheid heeft gelnk gewenscht maar ten zelfden tijde bij hem heeft aangedrongen, dat aan Frankrijk aannemelijke vredesvoorwaarden znllen worden toegestaan. Men schrijft uit Winkel dd. 31 Januarij Toen in den zomer van het vorige jaar de ge wijzigde armenwet in werking tradwenschte het algemeen armbestuur alhier dat de Diaconie der Hervormde gemeente voortaan de zorg voor de bchoeftigen geheel voor bare rekening zou nemen. De laatste had daar niet tegen mits men haar, door vrijwillige bijdragen de noodige gelden ver schafte aangezien zij geene fondsen heeft en hare inkomsten hoofdzakelijk putten moet uit een jaar- lijksche inschrijving ten huize der gemeenteleden. Het gemeentebestuur beloofde in deze krachtige medewerkingmet dat gevolg dat de lijstdie gewoonlijk omstreeks f 500 opbragtin de afge- loopen maand een bedrag van ruim f 1000 ople verde. De ellende te Egmond aan Zee is ver schrikkelijk j dagelijks luiden de klokken en gaan de lijkdragers voorbij. Zij die gepasseerden week roeê gingen begravenworden thans weggebragt. Honderd huisgezinnen liggen ziekde besmetting is zóó ergdat de menachen binnen twee dagen moeten begraven wordende mondde tong alles wordt zwartzoodat eigen betrekkingen wei nig of geen hulp willen of kunnen verleenen en de typhus commissie ter naauwernood voor geld menachen kan krijgen die helpen willen. Het is dan ook wel te begrijpen want bij al die ellende heerscht de bitterste armoede geen vonk of vnur aan den haard; een of soms twee bedsteden met man, vrouw en zes kinderen allen bij eikander waar van dikwijls vier te gelijk ziek en geen verdien sten geen broodgeen gelden dat in den winter Er wordt nn alle dagen voor 50 a 60 zieken krachtige soep gekookt en verscheidene ponden rijst dekens bedden en kribben aangekocht en uitgedeeldzij hebben reeds veel ontvangen maar bij zooveel ellende is er nog veel te kort. De commissie heeft tweemaal 's weeks zitting maar weet geen raad om in de behoeften te voor zien want het duurt zoo lang en gaat zoo rond, en dat onder eene bevolking van bijna 2000 menachen. Blijkens mededeeling aan de gemeenteraad te 's Hage, moet de Koning het verlangen te kennen gegeven hebben dat zijn verjaardag dit jaar wegens de heerschende epidemie niet door openbare feesten zal worden gevierd. Men meldt uit Sliedrecht Eenige schippersgezellen in deze gemeente hebben een deel van hun ledigen tijd besteed met het vervaardigen van beelden uit sneeuw. Niet ver van het middenpunt dezer gemeente op het ijs opgesteld en behoorlijk door eene omheiming afgeslotenvindt men een getrouwe voorstelling der overgtve van het Fransche leger voor Sédan. Als ge de voorstelling niet reeds dadelijk begrijpt woTdt u bereidwillig verklaarddat de eerste fi guur daar Napoleon Hl verbeeldtzijn degen overreikende aan de tweede figuurFrederik Wil helm. Alleen de traditioneele cigarette van den eerste is overgegaan in den mond van de tweede. Graaf von Bismarck de derde figuuraanschouwt deze actie met de grootste bedaardheid. Geen der bezoekers die niet gaarne gehoor leent aan het «Gedenk den arme,* dat in duidelijke letters

Schager Courant | 1871 | | pagina 2