Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. 10 Vrede of oorlog. JU 699. Vijftiende Jnrgang. Ao. 1871 ADVERTENTIEN worden voor dit blad aangenomen voor Duitjcbland, Oostenrijk en Zwitserland door tosschenkomst van de heeren HAASENSTEIN en VOGLER, die tot dat einde hunne ka toren gevestigd hebben te: Hamburg, Frankfort a/d Main Brleijn, Leipzig. Dresden, Keulen, Stutgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne. GEMENGDE BEIUGTEN. SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt op Woensdag avonddoch wordt met een bijvoegselbevattende het jongste Schager- marktberigtden volgenden avond verzonden aan hen die zulks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster. Abonnemeuten op dit blad worden door alle Prijs per jaar f 3,-—. Franco per post f 3,60. Afzonderlijke nummers f 0,07$. ADvaRTENTiëN van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder ƒ0,15. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Naar volksheil zonder deug' te dingen Is arbeid aan een rots te biên. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. HU Uitvenloopend rijn de mecningen omtrent de vraag of de oorlog zal worden voortgezet na ver loop van den wapenstilstand. Wij behoeven niet te zeggen wat wij in dit opzicht van de toekomst hopen herstelling van den vrede achteu «ij op dit oogenblik voor Europa den grootsten zegen. Al blijft ook boven den staatkundigen hemel de wolk van ongeregtigheid hangen, welke lang nog getui gen zal, zoo wel tegen den oorlog die gevoerd is, als tegen den vrede die nog gesloten moet wor- den eeu dreigend gevaar mag nooit gelijk gesteld worden met een aanwezig gevaar en de kansen op afwending mogen nimmer verwaarloosd worden. Gesteld dus ook al, dat het ongelijk geheel aan Duitschlauds zijile was; dat in het vernederde Frankrijk de zaak van het recht werd vertrapt en dat aan de vredesvoorwaarden geen andere naam kon gegeven worden dan die van allerschan delijkst naar onze meening zou ook zelfs in dat geval hetgeen echter hier niet aanwezig is het sluiten van den vrede gewenscht moeten wor den. Want het is onzinnig de zegepraal van het recht te hopenwanneer men het zwaard als scheidsregter inroept: geen enkele waarborg be staat en dat eene voortzetting van den oorlog eindelijk redding brengen zou aau Frankrijk integendeel is het gevaar groot, dat een langer gerekte strijd meer nadeel nog toe zou brengen aan de zaak van eer en van recht. Na eene verdediging als die der Franschen kan een vrede niet meer schandelijk zijns alleen zou het onmannelijk moeten genoemd worden indien men terugschrikte voor dezen laatsten druppel van den met alsem gevnlden beker. Zelfmoord mag onze sympathie niet wegdrageo en op dit oogenblik is oorlog voor Frankrijk zelfmoord. Mannen als Gambetta deuken te edel van het toeval. Dit dient altijd den sterkste en kan niet onderschei den tnsschen recht en onrecht. Dus vrede, vrede, in ieder gevalachten wij het beste. Men spreekt van onzen tachtigjarigen oorlog en zeker is dit tijdvak eene schitterende openbaring van menschelijke krachtmaar men vergeet dat over het algemeen die oorlog meer een kracht toevoegde aan onzen Staat dan krachten ontnam. Gedurende den oorlog werd de repu bliek de magtigste Staat van Europa. Doch in Frankrijk zou een oorlog van langen duur slechts een bouwval achter laten. Neemt Frankrijk den vrede aan dien Pruisen het oplegtde overmoed, zoowel als de edelmoedigheid, de zin voor een hoog er beginsel, zoowel als de dienstbaarheid aan magtsvergoding, waarvan die vrede getuigen zal in zijne voorwaarden zijn Pruisen'», niet Frankrijks werk. Er is bloed genoeg gestortFrankrijk heeft lang genoeg gestreden; laai indien het regt vertrapt wordt, andere kampvechters er voor op staan, want de handhaving van regt is ieders zaak. Welligt ziet men in deze leer eene verzaking van de steeds door ons voorgestane getrouwheid aan hoogere beginselen; eene getrouwheid welke zich zonder bekommernis om materiële nadeelen, immer gelijk moet blijven. Doch wij willen nog niet toegeven dat het bukken voor de noodzake lijkheid onedeler is dan een daartegen tot den dood gevoerden strijd. Nog eens, zelfmoord mag onze sympathie niet dragen. Toen even vóór het begin van den oorlog de Franscbe gezant te Washington zich zeiven tot het eerste slagtoffer maakte van den krijg, konden velen hunne sympathie niet onthouden aan eene daad, welke geacht kon worden voortgevloeid te rijn uit diepe smart over een bedrogen en misleid vaderland. Nu o! mogten wij het zeggen! even vóór het einde van den oorlog een Bourbaki uit wanhoop de banden aan zich zelven sloeg kon het begrepen worden wat aanleiding gegeven had voor deze ijselijke daad. Maar daarom mag zij niet goed gevonden worden. Zelfbehoud is niet alleen een zedelijkeook een godsdienstige pligt. Dit geldt zoo wel voor een land als voor een individu. Dit geldt ook voor Frankrijk en daarom moet het den vrede aannemen. Een oorlog a outrance is niet te verdedigen. De menschelijke natuur eischt beperking. Het is een herschenschim van Gambetta indien hij waant dat eiudelijk de fortuin zich keereu moet: dit erhter is het door hem aan Frankrijk geschonken voor deel, dat het zedelijk geregtigd is, na den tegen stand, dien het door zijne energie besteund, aan een overmagtigen vijand geboden heeft op welke voorwaarden ook een vrede te sluiten, om dat het walgt van bloed. Donderdag den 9 Febr. gaf de Rederijkerska mer ede Roos* in vereeuiging met de Harmonie kapel, beiden zamengesteld nit liefhebbers in deze gemeente, eene uitvoering ten voordeele der nood lijdenden te Egmond aan Zee. De opkomst was talnjk en het zoo mime lokaal letterlijk eivol. Opgevoerd werden het historisch drama S h a k s- peare terug in zijne geboorteplaats, en het blijspel: Een jaloersche man of de blanke Othello. De bedrijven en tafereelen werden afgewisseld door de muzijk der Harmonie kapel. In weerwil van de raoeijelijkhedenver bonden aan het genoemde dramaliet de uitvoe ring der beide stukken weinig; wij hadden bijna gezegd, niets te wenschen over. Wij willen*daar- om ook niet in bijzonderheden treden; de leden der kamer en niet minder de zes medewerkende dames, bewezen, dat zij de rollen haddeu begre pen en ijverig beoefend. Voegen wij daarbij, dat de verschillende nummers, door de Harmoniekapel onder de directie van den heer Otto Jr. uitgevoerd, getuigden, welke grootp vorderingen jeugdige lief hebbers in korten tijd onder eer/e goede leiding kunnen maken, wanneer de liefde voor de muzijk zich zoo krachtig heeft ontwikkeld als in onze gemeente sedert jaren het geval is, dan durven wij gerust verzekeren, dat wij een genotvollen avond hebben doorgebragt. Dank zij daarvoor toegebragt aan den voorzitter der kamer, welke zoo meesterlijk de titelrol vervulde, aan de mede werkende dames, aan de leden van de kamer en de kapel, aan den heer Otto en last not least aan allen, die door hunne tegenwoordigheid heb ben medegewerkt om het schoone doel te bevorde ren. Moge het gunstige gevolg, (naar wij verne men heeft de uitvoering f 115.opgebragt) de leden der beide vereenigingen aansporen, om eensge zind hunne krachten te blijven inspannen, opdat het publiek meermalen op dergelijke uitvoeringen moge worden vergast. Toch veroorloven wij ons ten slotte eene vraag, zou er geen middel zijn, vóór te komen, dat jonge lieden, die soms van de voordragten nog weinig begrijpen, door beweging, gepraat of gelach de belangstellende hoorders hinderen en hnn het ge noegen vergallen Het zou zeker wenschelijk zijn. Omstreeks een jaar geleden, meldt de Koln. Zeit., wedden eenige Keulenaars te Maastricht met een paar Ilollaudsche officieren, dat koning Wilhelm binnen drie jaar keizer van Dnitschland zou zijn; de weddingschap, om honderd flesschen Champagne, werd op schrift gebragt en onder teekend. Op den verjaardag van de weddenschap zullen onze officieren het stuk terug ontvangen met beleefd verzoek om de honderd flesschen champagne. Het klinkt zeker zonderling, dat men ook al menschen bij het gewigt wil koopen, en toch was zulks te Oldenzaal dezer dagen het geval. Het is bekend, dat voor plaatsvervangers bij de Nationale Militie dit jaar hooge sommen besteed worden, van f 500 tot f600, soms nog meer. Eeu I handelaar in dit artikel trachtte een jong mensch van daar, ver beneden genoemde sommen te en- gageeren; toen dit niet lokte, stelde de koopman I voor, hem bij het gewigt te nemen en bood f 2.7 0 per half kilo. De jongeling, die niet van de zwaars- ten was, begreep dat dit geen zaak voor hem was. Naar men verneemt is op Wieringen de bns voor de St. Pieterspenning uit de roomsche kerk gestolen, opengebroken en ledig in een weiland teruggevonden. Dr. F. W. Morris in Halifax (Engeland) berigt, dat Sarracina purpurea een uitmun tend middel is tegen de kinderpokken iu elk tijd perk, zoodanig dat, li uren nadat men daarvan

Schager Courant | 1871 | | pagina 1