Burgerlijke stand der gemeente Schagen gezellige bcogst genoegelijke avond bereid. Het was als hel ware een burgerfeestdank rij de vrij gevige introductie der vereeuiging. Ook de leden van het Nuts-departement alhier hadden eene uit- noodiging ontvangenen waren in grooter getale opgekomen dan rij tegenwoordig bij de winter vergaderingen gewoon schijnen te rijn. De koren en solo's, afgewisseld door ernstige en komische voordragten van de liecren J. de "Waard en G. Koster, werden met accompag nement der piano, door den heer Otto Jr. al gemeen zeer naar genoegen uitgevoerd. En dat zegt veelals men daarbij het jeugdige personeel en de inoeijelijkheid der koren in aanmerking neemt. Wij behoeven ze slechts op te noemen Das Vatcr Unser, van Rink; Een koor uit de scheppingvau llaijdn Drie koren uit Griekeulands worstelstrijd en verlossing van Beethoven De landelijke avondstondvau SchmiUen Sta pal van Baun. Behalve deze koren werden nog dooreenige jeug dige liefhebbers solo's (l) en duetten voorgedragen, terwijl het concert door de llarmonikapcl met een No. wenl geopend en gesloten. Verder werd de avond geëindigd of liever dc volgende dag begonnen met een geanimeerd bal. Algemeen heerschte in de zaal gedurende de uitvoering de meeste aandacht. Misschien zou men enkele van elders gekomen personen kunnen uit zonderen die niet regt schenen te begrijpen dat kinderachtig gelach onder dc voordragten even min pleit voor musikaal gevoel als voor een goede opvoeding. Onder het vele schoonedat wij alhier dezen winter mogten bijwonenzal deze avond bij de burgers ongetwijfeld niet de minste plaats innemen. Wij vercenigen ons daarom volkomen met den door den directeur uitgesproken wensch dat de meest eensgezinde zamenwerking rooga voortduren, waardoor alleen iets goeds kan worden tot stand gebrngt. De 'Univers* meldt uit Tours dat de Prui sen die deze stad bezetten's avonds een op togt met fakkellicht hebben gehouden tot viering van het sluiten des vredes. Doch de bevolking ■wel verre van hiervan getuige te willen zijn, blee thuis, terwijl deuren en vensters gesloten waren. Over deze manifestatie waren de Pruisen zoo woe dend, dat zij den volgenden dag uit wraakde spoortreinen niet lieten vertrekken. Eindelijk heeft de roode vlag opgehouden van het raadhuis te Lyon te wapperen, en is de Pransche driekleur er voor in de plaats gekomen. Deze maatregel is uitgegaan van den gemeenteraad zelveu die tot dusver de roode vlag had gehand haafd Uit 's Ilertogenbosch wordt van 10 dezer geschreven Gisteren werd in het naburige Groot-Dcuteren een feest gevierddat niet om zijn algemeenheid maar Juist om zijn hooge zeldzaamheid der ver melding waardig is. Ten huize van Cornelis van den Heuvel vierden gisteren zijn beide broeders Josephus en Anthonius benevens zijn zuster Ma ria ieder hun 50ste jaar. In dat zelfde huis, hun aller geboorte- en stamhuis, werd deze thans feest vierende drieling op 9 Maart 1821 geboren uit liet huwelijk van Martinus van den Heuvel en Adriana Bel, in leven echte lieden te Grootdeu- teren. Van de geboorte af zijn de drie kinderen voor- deelig opgegroeid en hebben op lateren leeftijd de beide broeders Josephus en Antonius zich meer malen bij hoogeu waterstand manmoedig gedragen en veler leven geredwaarvan de coaranten vau 1846 en 1S49 met lof gewaagden en werd hun tengevolge hunner grootmoedigheid en zelfopoffe rende liefde de betrekking van rijksambtenaar bij de belastingen te water aaugeboden. Sedert 20 jaren zijn de beide broeders den lande gunstig ten dienste en is Josephus van den Heuvel thaos ambtenaar 2e kl. te Amsterdam en Anthonius in diezelfde betrekking en klasse te Ravestein, terwijl hun zuster Maria de betrekking van brave huis vrouw bekleed van den landbouwer Thomas Geurts te Groot-Deutereo. Uit Gelderland wordt ons het volgende me degedeeld. De lage velden tusschen Lek en Waal zij a thans herschapen in uitgestrekte waterplassen op welke het wemelt van wild gevogelte waaronder dezen (1, Die der U .Media- "«ren "n|hea £i° lOirdroegea de directeur had er p«r« noch deel aan. winter zeer veel wilde ganzen en zwanen zijn op gemerkt. De vangst op de eendenkooijen is nog- tb.vK zeer gering. i In de tuinen en op de hooge velden is men sedert eenige dag<-n reeds druk bezig met hove nieren cu het polen vau vroege aardappelen. Jam mer maardat deze aardsche beslommeringen zoo veel leerlingen aan scholen en Catechisatiën on trekken I Er rijn er, die het betreuren, dat wak kere mannen in deze vbonds— en verbon den-eeuw ook niet eens pogingen aanwenden ter oprigting van een Catechisatie-bond. Men stelt zich van dc oprigting van zulk ccn bond veel goeds voorvooral op plaatsen waar men voor het onderwijs in de godsdienst niet meer dan ecnigc uren in de wintermaanden overheeft, op welk lut tel getal uren ecu mooije ijsbaan bovendien nog maar al te veel ren nadecligen invloed uitoefent. Voor het Prov. Geregtshof in Zuidholland stond jl. Donderdag teregt een tachtigjarige doovc grijsaard beschuldigd van vnlschheid in geschrift; hij had bij eene kassiersfirma te Rotterdam twee wissels aangeboden van f 145,60 en van f84,42 omtrent welker echtheid men reeds dadelijk twijfel koesterdezoodat geene betaling gevolgd is. Hij gaf op dat armoede hem daartoe gobragt had doch het bleek dat hij bij zijn zoon inwoonde en van het R C. armbestuur f 78 's jaar genoot. Zekere Heeren koopman in lompen te Bredaeen sterk gebouwd man werd jl. Woens dag morgen ten 5 ure voor zijne woning op het Nonnenvelddoor een huzaar aangevallen welke na eene hevige worsteling een oor des koop- mans geheel afbeetdat een uur later in het slijk werd teruggevonden. De regterlijke magt heeft er zich onmiddelijk mede gemoeid. Door den landbouwer Veenland te. Lippen huizen werd dezer (fagen een os verkochtdie hoewel nog geen 4 jaren oud 700 4 750 kilo grammen zwaar was. De Koln. Zcitung deelt onder haar varia het volgende korte maar niet onaardige gesprek mede tusschen een franscli officierte Keulen geinterneerd en den hoofdbewoner van het huis, waar hij zijn kamer had. »Tk ga vertrekken met mijn landsluimaar vóór drie jaren verloopen zijn mijnheerzijn we weêr hier en dat wel op andere wijs dan thans zeide de Franschmnn." vindien dat werkelijk zoo moet gebeuren,' was het antwoorddan zullen wij de hulpbarakken voor de krijgsgevangenen maar laten staan.v Met dit korte antwoord was onze officier vol komen tevreden. Een kermiswagen geraakte voor eenige da gen op den weg naar Boston omver. Het vuur vaD den kachel deed den wagen spoedig branden. De eigenaar die toevallig dronken was beproefde met zijn jas de vlammen te blnsschenwaardoor niet alleen zijn jas verbrandde, maar ook 300 pond stl. aan bsnknootendie in een der zakken zaten. Herbenoemd als burgemeester der gemeente Winkel de heer II. Koomen. Men verneemt uit Wijk dat eene vrouw na het eten vau ingelegde snijboouenongesteld geworden en onder hevige pijnen drie uren daarna is overleden, kien vermoedtdat de snijboonen in koperwerkof wel met kopergroeu waren gekookt. Te Wildervank moet Zondagmorgenter wijl de meid een kwartier lang het huis alleen gelaten hadeen dief den sleutel eener secretaire uit eeu lade genomen een zak met f 125 uit de secretaire gestolendeze weder afgesloten en den sleutel weder opgeborgen hebben zoodat men niets van den diefstal bemerkt zou hebbenals de f 125 niet vermist werden. Men schrijft ons uit Velzendd. 9 Mrt. Dezer dagen heeft een poldergast door jaloezie gedreven, een' anderen met een mes, daartoe op zettelijk gewet, zoodanig verwond, dat meD aan het behoud van zijn leven wan hoopt. Door de duisternis misleidheeft de dader een geheel on schuldige getroffen. Eeu tweededie zich in de bres stelde is tot loon voor zijnen ijveraan neus en lip gehavend, en de persoon in kwestie zelve, de zoogenaamde vrouw des poldermansis er, dank zij hare dikke baaije rokkenmet wat gekorven kleêren afgeko men. De dader is gevat en naar Haarlem getrans porteerd. Uit Twijzel meldt men ons: Dat de honger een scherp zwaard is en tot allerlei verkeerde ^recti-ken aanleiding kan geven blijkt weder nit Let volgeuJe Gisteren avond werd hier iemand in hechtenis genomen, ilie een uur te voren bij een landbou wer twee schapen had gestolen, otn niet van hon ger om te komen, 't Was een vreemdeling, die voor eenige dagen uit de strafkolonie Veenhuizen was ontslagen. In (1e gemeente V. heeft een daglooner bij twee notarissen uit de provincie Groningen geld opgenomen, naar men zegt 15 en 25 gld. voor gevende eigendommen te willen verkoopendie zoo als nu blijkt, aan anderen toebehooren. De heeren geldschieters hebben deswege bij de reg terlijke magt beklag ingediend. Tc Zaandam werd dezer dagen in eene berg plaats voor turf het lijkje gevonden van een pas geboren kind, dat naar allen schijn ruim een jaar daarin verborgen is gebleven. De politie doet onderzoek. Dezer dagen heeft eene koe van den land bouwer II. S., onder Stompwijkdrie kalveren geworpen, waarvan een gestorven is; en to Scha- gen bij een landbouwer op de Nesbragt een schaap vijf lammeren ter wereld terwijl een schaap van zijn buurman vier lammeren wierp de laat- sten zijn allen in leven de eersten stierven kort na de geboorte. Te Goes moest een secretaris-penningmees ter benoemd worden voor het burgerlijk armbestuur en het gasthuis, aan welke betrekking een salaris van f 1100 verbonden is. De raad ging de voor- dragt van de betrokken colleges voorbij en be noemde den zoon van een raadslidden heer C. van den Bosch. De vader nam aan de stem ming en zelfs aan de herstemming deel. Het armbestuur heeft reeds zijn ontslag genomen, we gens bet voorbijgaan van zijne aanbeveling. Een boer te Terwolde heeft dezer dagen aan een slagter te Deventer vier koeijen afgele verd voor de som van f 1440. In een der kerken van Rome is dezer da gen door een dienstdoenden geestelijke het //wel kom "Victor Emanuel' uitgesproken; ziehier in welke beteekenis en bij welke gelegenheid. Prin- ses Margaretha, 'a Konings schoondochter hield den pasgeboren zoon van hertog Sforza Cesarni ten doop. De pastoor van 8. Yioenso ed Anas- tasio vroeg: 'Hoe zal het knaapje gedoopt wor den?» 'Benvenuto.* De pastoor lachte tevreden en vroeg aan de doopgetuigen welke andere namen aan het kind gegeven moesten wor den 'Victorio Emmanuele,» was het woord. De pastoor schrikte en wilde deze namen niet aanne men. Het kind kon toch waarlijk niet: 'Welkom Victor Emanuel te Rome» heeten. Het verzet des priesters dreigde tot een ernstig geschil te zullen overgaan, doch ten laatste gaf hij toe. Eene dame te San Francisco, zegt de Alta California, heeft de gewezen keizerin Eugenie uit- genoodigd, in de Vereenigde Statenvoorlezin gen te komen honden. Wij willen niet nalaten het geërde publiek op de in onze Editie van heden voorkomende ad vertentie van de Heeren Isenthal Co. in Amsterdam opmerkzaam te maken. De door de ze firma bekend gemaakte Staatsleening is gega randeerd door K. K. Oostenrijksche regering en niet te verwarren met de zoo dikwijls aangekon digde Klassen-Loterijwaarvan de afloop maanden lang duurt. De lieden bekend gemaakte Staats- leening-Loterij bestaat uit geene klassen en dus moeten reeds op den 15 April alle prijzen, ten bedrage van 431,900 Gulden, getrokken worden. Des niettegenstaande kost een geheel lot, waarop men op den dag der trekking de f 220,000 15,000 10,000 enz. enz., kan winnen maar f 5,een half Lot f 2,50 en een vijfde gedeel te f 1— De sedert lang bekende naam der firma die reeds 30 jaren in Hamburg bestaat, zal zeker ge noeg vertrouwen wekken zoodat deze onderneming geene verdere recommandatie zal behoeven. Ingeschreven van S 13 Maart 1871. GEBOREN 9 Maart. Abrahsm zoon van Riemada Hertz. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD Geene. OVERLEDEN: 9 Maart. Klaartje Ooslindië, echtgenote vau Sjbrand Bakker ond 40 jaar 11 Maart. Antje Bruin, echtgenote van Jacob Blaauboer oud 58 jaar.

Schager Courant | 1871 | | pagina 2