BEURSTIJDINGEN- Portugal SpC. 31 BI. Grieken5pC 9}. Mexicanen SpC 14}. Londen, Wisselk. sigt 11,80, tm 11,65. Parijs, 57 56} Hamburgw r 35} 35. Bordeaux 15 dagen 56} CORRESPONDENTIE. Burgerl. stand der gemeente Barsingerhorn Ingeschreven van 14 21 Maart 1871. Burgerlijke stand der gemeente Schagen 1ARKTBERIGTBN. Ook .Napoleon III was waarschijnlijk ter goeder trouw toen hij «het keizerrijk is vrede« uitsprak, maar de bloedige staatsaanslag van 2 December 1851 had het hem tot een noodlottige wet ge maakt om tot aan het einde te blijven doorpiassen in het bloed en zoo, en waarschijnlijk in nog veel erger graad, zal het ook met den tegcnwoordigen duitschcu keizer gaan. De bloedige staatkunde tegen Denemarken heeft de burgeroorlog van 18CC noodzakelijk gemaakt en de oorlog van 1866 was de ooraaak van die in 1870, en die van 1870 zal misschien nog een bloediger voortbrengen. De toekomst voor Duitschland en Europa is dus zeker alles behalve rozenkleurig. De eenige reden van bemoediging die wij vinden dat wel de duitsche regering, maar niet het duitsche volk schuldig was aan den oorlog van 1866 en ook gedeeltelijk slechts schnldig aan dien van 1861. Indien dus de straf der misdaad op de regering valt dan kan het zijn dat het duitsche volk ge vrijwaard blijft voor de vreeslijke gevolgen van de bloedige staatkunde die het heeft gevoerd. En i ofschoon ons voorheen zoo onwankelbaar vertrou-1 wen op de goede eigenschappen van het duitsche volk door de gebeurtenissen der laatste 7 jaren aan het wankelen is gebragtwillen wij toch niet voor goed afscheid nemenvan de hoop dat bij liem de goede genius weder zal zegevieren over den kwade. Doch het gepleegde kwaad eischt altijd een zoenoffer, en dat zoenoffer kan hier niets anders zijn dan die staatkunde van von Bismarck, zoo lang Duitschland blijft gekromd ouder het ij/xren juk van het militarismus (dat lijfeigenschap in een anderen, maar vrecslijker vorm dan dat der middeleeuwen) is er voor Europa geen vrede te wachten, slechts met Bismarck zal dat nieuwe lijfeigenschap ten gronde gaan. Indien de goede genius in Duitschland de bo-1 venhand krijgt, dan is er natuurlijk voor ons va derland niets te vreezen, maar zoo de kwade geest in de gestalte der militaire hierarchy er blijft heerschen dan zal de aanval tegen ons vaderland niet uitblijven, maar dan ook (een soort van pro fetisch gevoel is er in ons die het ons toeroept) zal het streven naar eene wereldheerschappij ten derdemale op de hollandsche kusten schipbreuk lijdeu. Ten derdemale zal ons vaderland het ste. vigste bolwerk der staatkundige en godsdienstige vrijheid blijken. Op die zelfde zeebankenwaar op eens de wereldmonarchie van Spauje en Frank rijk schipbreuk hebben geleden, zal die van Pruis- sen ook stranden. Weg dan Nederlanders met alle kleinmoedigheid, laat ons toonen dat wij de banierdragers der vrij heid zijn, roet dat vaandel in de hand zijn wij onoverwinbaar. Werken wij daartoe met onver droten kloekheid en volharding aan onze zelfs- verdediging, zoowel in stoffelijken als zedelijken zin. Tot dusverre hadden wij geschreven toen het tegen den generaal Knoop gerigte stuk van den gepensioneerden generaal-majoor van Merlen in het Handelsblad ons ouder de oogen kwam, wij zijn het volkomen met den schrijver eens, dat de schoone roeping der dagbladen is om vrede en eensgezindheid tusschen de naburige volken te prediken. Maar die vredeprediking moet op waar heid gegrond zijnslechts dat wat waarlijk ach tenswaardig is in onze duitsche naburen moeten wij liefhebben en hoogachten. Bij alle vredeprediking moeten wij er voor zor gen, dat wij geen vleijers van de gelukki gen en magthebbenden worden. Millen wij Ne derlanders den Duitschers een ware dienst bewij zen, dan moeten wij onverpoosd hen wijzen op de gevaren, waaraan de zucht naar uitbreiding der grenzen de volken bloodstelt. Nemrn tij ons dien vriendenraad kwalijk, dan zijn niet wu maar zu de schuldigen. Onze vriendschap voor de Duit schers moet niet op vrees maar op hoogachting gegrond zijn, gelukkig zijn er in het duitsche volkskarakter overvloedige elementen welke op die hoogachting aanspraak kunnen maken. De Duitschers hebben daarenboven aanspraak op onze vriendschap, omdat zij onze naaste stam verwanten zijn, laat ons dan alle nationale anti pathie, waar deze uit veroordeelca en andere verkeerde bronnen voortvloeit overwinnenmaar laat ons daarom niet minder onze voorregten als inwoners van een land, waarin vrijheid en ge lijkheid oneindig meer dan in Duitschland, wor den gehuldigd op prijs stellen. Ons dnnkt dat de ware Dnitschers oneindig meer prijs zullen stellen op de vrije hulde, welke de waarachtige Nederlanders hun bicden, dan op de vurige wierookwalmen waarmede enkele aanbidders der oorlogsfortuin onder ons hun triomfkar omnevelen. GEMENGDE IIEItlGTElY Het is opmerkelijk dat van Lodewijk XIV af tot nu toe al de souvereinen van Frankrijk (uitgezonderd Lodewijk XVUI). kinderen gehad hebben en dat niet een enkele dezer kinderen zijn vader opgevolgd is. 1. Lodewijk XIV overleefde zijn zoon en zijn kleinzoon: hij had tot opvolger de jongste der kin deren van dezen laatsten deu hertog van Boor-' gondie. 2. Lodewijs XV overleefde zijn zoon. Het was zijn kleinzoon die hem opvolgde, Lodewijk XVI. 3. Lodewijk XVI liet op zijn beurt een zoon na, die of in de gevangenis of als onbekend bal ling stierf. 4. Napoleon I, te St. Helena gestorven, bad slechts éen zoon, de Koning van Korae, aau wien hij het onmetelijke Keizerrijk hoopte na te laten, dat hij gesticht had door zijn veroveringen. De Koning van Rome is in ballingschap gestorven, als kolonel in Oostenrijksche dienst. 5. Lodewijk XVIII, op den troon gestorven, had geen nakomelingschap zijn broeder is hem opgevolgd. 6. Karei X heeft een zoon gehad, de hertog van Berry, die terwijl zijn vader nog leefde, door Lou- vel vermoord werd. Zijn andere zoon, de hertog van Bordeaux, werd in 1830 met zijn geheele fa milie uit Frankrijk verbannen. 7. Lodewijk Fhilips, het hoofd der familie Or- leans, die de Bourbons opvolgde in 1830, had veel zoous; zijn oudste, de hertog van Orleans, stierf door eeu ongeluk in Frankrijk, twee zonen nalatende, waarvan de oadste, de graaf van Parijs, geroepen was om zijn grootvader op te volgen docli die door de revolnlie van 1848 eveneens naar Engeland moest vlochten. 8. Napoleon lil die nu ook van deu troon 1 vervallen is verklaard. Eu toch regeerden al deze vorsten onder een grondwet, waarvan het eerste artikel luidde #De troon ia erfelijk in het mannelijk geslacht vau den vorst, bij recht van eerstgeboorte!.' Zoodra de vrede gesloten was, schreef Carl Ueinrich von Neubauseo, infanterist bij het 62ste liuie-regement, o. a. het volgeude aau zijne ouders: «Nu heb ik het geraden of nietf Veertien dagen geleden heb ik gezegd, dat we vrede kregen. Zoo lang de veldtocht heeft geduurd, sprak onze ober- luitenant ons toe met den vereerenden naam van Helden! maar voor 14 dagen riep hij ons toe: SchweinegelsHa, dacht ik, na staat de vreda voor de deur; zij hebben ons zeker niet meer noodig. De herbalingschool van ons nuts-departement werd Vrijdag 17 dezer voor dit saizoen door de commissarissen gesloten. Bij die gelegenheid werden aan de trouwste schoolbezoekers prijzen uitgereikt Als 1ste prijs aan Jan Krooneeen duimstok en twee passers; Mietje Kroone een keurig ingelegd naai- en werk doosje Maartje Breedeen idem idem. Als 2e. prijs aan Saartje Trompettereen net haak- en werk doosje Gerrit BleekerArie van .Scheijen Pie- ter Kisteuiaker en Pieter Kamp ieder een fijn gesneden meerschuimen sigarenpijpje. Met een kortmaar toepasselijk woord reikte de beer Gezellen als oadste commissarisdeze voorwerpen san de leerlingen nit. Hiermede werd deze cursus gesloten en den on derwijzer den heer van der Woldedank gezegd voor de zorgen aan de leerlingen besteed. Z. M. heeft benoemd tot dijkgraaf van het ambacht Wcstfriesland genaamd «de Schager- en Niedorper koggen' den heer Jan Spaans Jr. oud burgemeester der gemeente Barsingerhorn. Parijs 19 Maart. Vinoy is heden weder naar Versailles vertrokken met de linietroepen en de gen darme. De nationale garde maakt thans alleen het leger uit, dat zich binnen Parijs bevindt Er is geen enkele aanval gedaan op particulier eigen dom behalve op de place Pigale en het vermoor den van twee generaals. De circulatie van omnibussen en fiacres is geschorst. De dagbladen zeggen dat Chany gevangen is genomen. Te Versailles is een proclamatie uitgevaardigd waarbij aan de inwoners wordt medegedeeld dat tengevolge van de gebeurtenissen in Parijs het Gou vernement naar Versailles is verlegd. De bevol king wordt uitgenoodigd de installatie der Regee ring zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Dingsdag des 31 Maart 1S71. Amsterd. W. 8. 2}pC. 5 2; 3pC 62 Rusland, oude 5pC. 93} 1831, 5pC OostenrijkMetaliek 5pC. 45} idem idem Nationale 1854 C 53} Spanje thans 3pC. 30 Metal. Coupons f 19.77} idem nationale 24.22} Het stuk van K. zal in een volgend nommer worden geplaatst en dat van D. 8. in het volgende. Red. GEBOREN 18 Maart. Arie zoon van Corne- lis Bol en van Antje Groen. 18 dito. Dirk zoon van Pieter Dik staal an van Aaltje Stammes. ONDERTROUWD Geene. GEHUWD: 16 Maart. Martinua Kwantes jm. oud 29 jaren en Antje Stoel, jd. oud 19 jaren, beide wonende te Barsingerhorn. OVERLEDEN16 Maart. Jannetje Brederode, wednwe van Dirk Buis ond 49 jaren. Ingeschreven van 13 20 Maart 1871. GEBOREN: 14 Maart. Neeltjedochter vaa Jan Vader en Maartje Fraai. 15 Maart. Jan, zoon van Cornelis van Scheijen en Neeltje Slot. ONDERTROUWD: Geena. GEHUWD: Geene. OVERLEDEN: 17 Maart. Trijntje van der Poel, weduwe vau Sijvert de Moeioud 77 jaar. Schagen 16 Maart 1871. Aangevoerd Gelde koeijen f1300 a 250, 50 nucht. Kalveren f 3 a 5 960 Overhouders f 16 a 24,50 Bokken en Geiten f 2 a 6, 45 magere Varkens f 12 a 20, 18 1 vet dito f74, 30 Big gen f 8 a 10, Duiven 30 a 40 ets. per stuk. Boter f 1,20 per kilo Kaas 37} ets. per kilo Kipeijeren f 2,30 a 2,50, Eend dito f 280 a 3 per 100 stuks. A 1 k m a a r 18 Maart. Aangevoerd 9 Paarden f 35 a 200, 3 Koeijen f170 a 190, 157 nucht. Kal veren f 3 a 9, 389 Schapen f 13 a 32, 2 Geiten f6, 192 magere Varkens f 10 a 32, 136 Big gen f 5 a 12, Boter per kop f0.80 a 0.87}. Purmerende 12 Maart. Boter f 1,30 a 1,40 per X. P. 45 vette Kalveren 85 a 110 ets. per N. P. 201 nucht. dito f4 a 8, 41 vette Varkens 46 a 55 ets. per X. P. 62 magere dito f 12 a 16, 349 Biggen f6 a 8, kipeijeren f 2,70 e dito f3,10 per 100.

Schager Courant | 1871 | | pagina 4