GEMENGDE BEIUGTEN. een volk, dat zich door allerlei dwaas slag van volksleiders tot de uitzuinigste daden laat ver-j voeren. Wij geven dit alles gaarne toewij erkennen, dat liet fransche volkskarakter in een alles be halve ganstig licht komttoch ook hier moet men de spreuk van mevrouw de Stael gedachtig zijnalles te kennen, is alles te vergeven. \N at is hetgroote ongeluk van Frankrijk? Geene ander dan dat de regering in alles ontzag heeft verlo ren. De weg tot de regering werd in Frank rijk in de laatste 60 jaren niet gebaand door bekwaamheid en regtschapenheid, maar door revoluti onaire waaghalzerij. Kuiperijen en opoffering van beginsels, ziedaar de middelen, waardoor men ge woonlijk magtig en gezien werd. Kan er nu bij het vulk eenige aehting ontstaan voor eene rege ring, die op zulke beginsels steunde. Waarom zal men ouder het gemeen denken mag een Assij niet even goed regeren als Napo leon of een Gambetta"? Aan de regering komt niet hij, die het ver dient, maar hij die stoutmoedig en gewetenloos genoeg is om met vlugge hand naar de kroon te grijpen. Wordt hierdoor de gemakkelijkheid, waarmede men regeringen in Frankrijk omver werpt, niet zeer begrijpelijk Welke middelen moe ten tegen deze treurige ziekte worden aangewend? Moet men zijn toevlugt nemen tot een der oude verjaagde koningshuizen. Znl men zijn heil moe ten zoeken bij een Bourbon, bij een Orleans of een Napoleon Wij vreezen belaas dat het radelooze volk dien groolen misslag zal begaan, wij vreezen dat het geloof aan het waarachtige volksleven in Frank rijk zal ten ondergaan en dat zelfs de moedigsten onder hen, terwijl zij de stormen, zoo rondom het ranke vaartuig liooren bulderen, hunne handen uit strekkende naar een aardschen Messias, zullen uit roepen behoed gij ons lieer of wij vergaan. En dat zou ons innig spijten. Gelijk in vele andere zaken schijnt ook thans weder aan de fransche natie de taak weggelegd om andere volken voor te gaan langs een ongehaauden en steilen weg. liet is toch niet meer te ontkennen de grond slagen waarop de regeringen bij de volken rusten langzamerhand zijn weggevallen. De gratie Gods het vroelijke kroonregt, de historische wijding heb ben in het oog der meesten geen gewigt meer. Men duldt de koningen ten hoogste als een noodzakelijk kwaad. In Frankrijk ontbreekt aan ieder der drie genoemde vorstenhuizen de historische wijding. Maar aan wie komt in onze eeuw dan eigentlijk de regering toe Aan de bekwaamstee en regtschapensten. Het einddoel aller omwentelingen moest zijn om de regering aan de handen van dezen toe te ver trouwen. Niet voor dat dit doel bereikt is zal de regering hare wijding in het oog van het volk terugerlangen. De stroom der revolutie zal uiet wijken voor de stem van een Bourbon, van een Orleans of van een Napoleon, maar voor die der ware bekwaamheid en regtschapenheid. Zal deze jammerlijke revolutie in Frankrijk deze gezegende uitkomst hebben Wij betwijfelen het helaas I maar toch gelooven wij dat het menschdom eens dat ideaal zal bereiken. Verleden week had de Peizerhorst een kod dige vertooning plaats. Er was namelijk een wed dingschap aangegaan met den knecht van J. D. aldaar, dat hij niet zoo sterk was als de hond van W. H. De knecht en de hond werden daarop, ten aanschonwe van een menigte menschen elk aan weerzijden van een breede gracht geplaats en met een stevig touw aan elkander gebonden. Toen er geroepen werd „alles klaar" en de knecht zich schrap.wilde zatten, sprong, de hond op het ge- roep van zijn meester zoo vlug voort, dat de knecht hals over kop in het water stortte. Dat hij door de omstanders braaf werd uitgelachen, is te be grijpen. Een dertienjarig jongeling, werkzaam in de lintfabriek der heeren van der Heijden en Winde- i linx te 'a Hertogenbosch, had Ziturdag het ongeluk tusschen het vliegrad der stoommachine te geraken, waarmede hij eenige malen werd rondgeslingerd zijn hoofd werd verbrijzeld en hij was weldra een lijk. Beroepen tot pred. te Klsloo en Langedijke de heer G. J. ten Brummele Andriesse, cand. te i Hoorn. Een betreurenswaardig ongeluk heeft een huisgezin te Nieuwediep in diepen rouw gedom peld. De zeeloods R. Ran, aan boord van een schip werkzaam dat hij zou binnenbren gen, is over boord geslagen en heeft zijn dood in de golven gevonden. Hij laat een diep bedroefde weduwe cn zes nog jeugdige kinderen achter. Nieuwediep. 3 April, Eenige kinderen ver maakten zich heden middag in een vigelante in den st»l van een huurkoetsier, digt nabij het water gelegen. Door de helling der straat rolde de vigi lante eensklaps naar den waterkant en stortte, terwijl er zich nog twee kinderen in bevonden, in het vrij diepe kanaal. Op het angstgeschrei der anderen vloog iedereen, en daaronder ook de vader van een der kinderen toe; deze laatste stortte zich, hoezeer niet kunnende zwemmen, in het water, maar deed vruchtelooze pogingen om zijn kind te redden, hq zelf werd met levensgevaar gered. Gelukkiger was een scheepeling der marine J. Meijer genaamd, die zonder een oogenblik van beraad iu het water sprong en een der kinderen nog levend uit die bijna geheel weggezonken vi gilante opdook, liet andere kind werd dood uit het rijtuig gehaald. In het gevechtdat Maandag tusschen de opstandelingen te Parijs en dc linietroepen plaats had, zijn eerstgenoemde verslagen. Maandag", i zijn twee korpsen der opstandelingen tegen Meudon, Chatillon en Rueil opgerukt, /.ij zijn in wanorde i op de vlugt geslagen. Gustave Ftourens is gedood, j De muiters hebben zware verliezen geleden. De houding der troepen was uitinunteudde opstan- delingen rekenden er op dat de troepen zouden 1 overloopen. i De Times bevat een berigt uit Versailles, vol-1 gens hetwelk 15000 muiters gevangen zouden zijn gemaakt. Te Parijs heerscht verslagenheid. De 1 bevolking van Versailles is zeer verbolgen op de opstandelingen. Een ander blad meldt, dat het 1 eerste Pruisische legerkorps bevel heeft gekregen zich gereed te houden Parijs binnen te rukken, liet schrikbewind blijft te Parijs heersche». Men berigt uit Parijs, dat de Commnne bij dicreet Thiers, Favre, l'.card, Dufaure en Jules Simon in staat van beschuldiging heeft gesteld; er is beslag gelegd op hunne goederen, totdat zij zich voor de regtbank des volks zullen komen ver antwoorden. Bij een ander decreet worden kerk en staat gescheiden verklaardhet budget van Eere- dienst wordt afgeschaft. De goederen der kerkelijke vereenigidg zijn tot nationa-d eigendom verklaard. Verder heeft de Commnne de betaling van huishuren onverpligt gestelddeze wet treft slechts den minderen burgerstand, ook vele weduwen en wezen, daar de gegoeden er voor het grootste deel huizen op na houden, wier huurders te fat soenlijk zijn om zich door een hoop oproerlingen de beuling der huur te laten kwijtschelden. Vrijdag is van wege de Commune beslag gelegd op al het geld. dat op de vischmarkt was ontvangen, f 250,000 werd op deze wijze ten algemeenen nutte onteigend. F<en non, die uit Parijs is gevlugt, beiigt, aan een Brusselsch dagblad, dat de kerken te Parijs worden ontheiligd en de priesters gevangen genomen. Enkele pastoors ziju schandelijk mis handeld; de groot-vicaris is eveneens gevangen genomen en de gevangenneming van den aartsbis schop wordt beveatigd. De kloosters werden door zocht en de rectors opgeligt. Men verzekerd, dat 2 0 Jezuiteu zijn doodgeschoten. De kloosters werden gesloten en bij nacht doorzocht. In de vorige week is bij een uitvoerig arrest NP. vroeger gewoond hebbende te Zwolle, door bet Prov. Geregtshof in DreDthe schuldig verklaard aan bedriegelijke bankbreuk, en veroordeeld tot een tuchthuisstraf van zeven jaien; een gelijke straf als waartoe hij bij het door den H. Raad vernie tigde arrest van het Hof in Overijssel verwezen was. HA» f» Naar aanleiding van de staking der uitgave van het Noorden, roept de Tijd nit: Zoa rnst dan eindelijk het rawe Noorden Jl. Woensdag heeft te Beverwijk het gras- tjewas langs den Hollandschen ijzeren spoorweg in Snblieke veiling 95 pCt. meer opgebragt dan in et voorgaande jaar. De gemeeuteraad van Rotterdam heeft besloten f 112,000 uit te geven voor de stichting van een gebonw voor Academie van beeldende kunsten en technische wetenschappen, tevens geschikt voor ten toonstellingen, in plaats der zalen, die voor dat doel thans voor f1200 's jaars gebuurd werden van de Harmooie en het Nut. Jl. Donderdag heeft op een te Hellevoetslnis binnen gekomen schoonersclup een trenrig voorval plaats cegreperK Drie man der equipage hadden zich ter ruste begeven, zonder voor voldoende lucht voor den brandenden kagchel gezorgd te hebben, zoodat twee bnnner gestikt zijn en de derde slechts met moeite tot bewustzyn is kunnen gebragt worden. Te Schoterland zijn voor eenigen tijd op een stal 4 koeijen en 3 jonge varkens gestorven, naar men meent, ten gevolge van het gebruik van hooi, dat in 1869 slecht gewounen en nu verschimmeld was. Sedert jaren is het hooi te Zwollerkerspel uiet tot zulk een hoogen prijs gestegen als thans. Zoo werd dezer dagen in Mastenbroek en op het Kampereiland hooi verkocht voor f 34 de 500 kilo, d. i. bijna 7 cent per kilo. Nu is het hooi van Kampereiiand wel van uitstekende kwa liteit, maar zelfs het gewone binneodijksche in de environs moet nog f 26 h 28 de 1000 halve kilo's kosten. Als bewijs dat sommige lotelingen de leden van de militieraden misleiden, verdient melding, dat jl. Woensdag voor heeren Gedep. Staten te Zwolle een loteling verscheen, die bij uitspraak van den militieraad in Overijssel wegens doofheid was vrijgesteld. Hij legde een bewijs over, door den doctor en den burgemeester zijner gemeente, alsmede nog een, door twsalf getuigen onderteekend, dat hij sedert zeven jaren aau doofheid lijdende was. Bijna ware het hem gelukt de vergadering van Gedep. Staten eveneens te misleiden; zij stonden op bet punt hem wegens doofheid vrij te spreken, toen de officier van gezondheid, die de vergadering assisteerde, den loteliug op eene even verstaanbare wijze vroeg: Heeft u ook nog iet* anders iu te brengen?# waarop het antwoord terstond volgde: vneeD.# Het gevolg was dat hij voor de dienst werd aangewezen. Te Dragten had een voorbarige bruid II. Zaturdag juist een kind gekregen, toen de bruide gom haar kwam afhalen om naar het stadhuis te gaan. Te Velp is een bruidspaar aangateekend, waar van de man 84 jaar oud, reeds 62 jaar met een vorige vrouw gehuwd is geweest; de bruid is pas 54 jaar oud. Bij den landbouwer G. M. de Jonz te Dantnma- deel is eeu lam geboren met drie monden, éen op de gewone plaats, de twee andere, die wat kleiner waren, iets lager onder den bals, allen van tanden voorzien. Overigens was het welgeschapen en spring levend. Hetschijntechter.dat dit wonderdier niet heeft kannen drinxen, daar het reeds deozeifden dag is gestorven. De Koninklijke vraag #Is er soms een ras van vee ,dat minder of niet vatbaar is voor besmettelijke ziekten f" bevestigend beantwoord door Pieler Verhoeve Bruinvis van Winkel (N.-Holland). Te Behagen bü wed. P. J. G. Diderick. De koninklijke vraag, hierboven bedoeld, was een der 8 vragen, tijdeus het heerschen der veepest aan eene Staats-commisie gericht en door deze met een kort „neen" beantwoord. ,t Is bekend, dat A. Poarl- berg van eene andere meening was en door proef nemingen de, door bestudering der van zijn oud oom Kroon afkomstige koeijeo, opgedane keDnis tot aanwijzig der meerdere of mindere vatbaarheid van het vee trachtte te toetsen desgelijks, dat zijne proef, onder toezicht der regeering ingesteld, aanvankelijk gunstig slaagde, maar door ongenoode inmenging van anderen niet voltooid werd. Bij de aankondiging van het door hem uitgegeven Verslag des wegens in 1868, gaven wij de hoop te kennen dat Paorlberg in betrekking mogt treden tot een ander die dezelfde kennis beweerde te bezitten en keurden wij het af, dat hij het publiek ver moede met het verhaal zijner vrnchtelooze pogingen zonder het geheim ten algemeenen nutte ten best

Schager Courant | 1871 | | pagina 2