BIJVOEGSEL behoorende tot de Schaf/er Courant van 20 APRIL \S7\. Nieuwe Variatiën op het woord: „Secuur" Gewone berigten. 't Heelal met zijn w.mdren voor 't menschlijk verstand Gevormd cti geordend met magtige hand De loophaan van sterrenplaneten en zon Wier wcn'tling reeds eeuwen voor eeuwen begon; l)e wissling des jaarkring», geheel de natuur, Schoon ordloos, souis schijnbaar is prachtig Secuur. Maar llij die tot hoofd zich van de aard proclameert Er tri.tsch als de lieer van de Schepping regeert, En fier zich verheffend op geest en verstand Den scepter er zwaait met vermetele hand, De mensch - die zich noemthet Juweel dier Natuur Mijn vrienden! is die ook zoo prachtig Secuur? Ach! laat ons opregt zijn één blik in het rond En 't antwoord is duidlijk al zwijgt ook de mond; De eeuwige strijd tusschen neiging en pligt Werpt op 's tnenschen daden nu schaduw dan licht; Wij zwereu bij deugd en begins'len vol vuur Zacht fluistert de hartstogt:,, is toch niet Secuur." Een volk roemde aan 't hoofd der beschaving te staan. Eu 't liet door één man zich in ketenen slaan Met snoefde op zijn regten het stofte op zijn kracht, Vergetend die waarheid;' slechts kennis geeft Magt 'l Wou vrijheid en 't boog voor Gsnsdarma en Censuur! Zijn Cesar sprak honend:,, Uw boei is Secuur Wat inort ge, O wuften 1 ras jubelt geweer, v Verguld 'k maar uw kluisters met glorie en eer, »'k Verover den Rijn, met uw goud en uw bloed, vEii sier mjne kroon met den prijs van «zomoed; vlk sticht ine op uw lijken een troon, hecht van duur!" Het lot gaf Sedan hem hij was niet Secuur. wOp Duitschland te wapen! de Gallische Haan, Viel, roofziek den Pruissischen Adelaar aan. vOp, kroost der Teutonen! vooruit naar een Rijn? #Wien ieder Germaan tot een wachter wil zijn; vVorm aan zijne boorden een levenden muur De zege blijve uwer uw regt is Secuur!" Aan 't liegt bleef dc zege, doch straks deed de magt, Der wraakzucht zich gelden met gruwzame kracht; De vorstdie verwon, dankte nedrig den lieer Doch wierp den verwonn'ling verplettrend ter neer; Een Koning, die psalm zingt bij bloedstroom en vuur! Ik vraag u acht gij wel diens vroomheid Secuur? Klein Neerland! Klein Neerlandons dierbaar aan't hart! Zoo lang heeft uw Staatshulk de golven getart, Zoo lang werd uw driekleur ontzien en gpëerd En liet u de furie des krijgs ongedeerd Maar thans met zoon Keizerlijk, biddend gebuur. Mijn Neerland! is thans wel uw toekomst Secuur!" Licht giert eens de Orkaan des gewelds door de lucht En triit uwe bodem van 't Oorlogsgerucht Licht kliukt eens de noodkreet laugs grenzen en strand En dreigt men Uw vrijheid met schendende hand Wat redt dan onze erfgrond in 't vreesselijk uur? Door MoedTrouw en Eendragt blijv' Neerland Secuur. In 1815 ging de San Pedro de Alcantara in de baal van Cuinana te gronde. Behalve 800 koppen en 7 I kanonnen had dit schip aan boord 3,000,000 dollars, benevens ecne hoeveelheid zilver, welke incn 15 (lagen had werk gehad te laden. Al die schatten liggen begraven in eene diepte van slechts 60 voet beneden 't oppervlak der zee. Geen wonder dus, dat inen begonnen is, po gingen aan te wenden tot opduiking van de gezonken specie. Pogingen van dien aard zijn trouwens nog zeldzaam, wijl ze met zoo groote moeijlijkheden gepaard gaan. Wat de oceaan al rijkdommen bevat, die nim mer het daglicht zullen weerzien! Ja toch misschien wanneer, na honderdduizend jaren, onze uako- melingen ze uit de dan droog geworden aardlagen zullen opgraven, en ze tot nut en leering zullen strekken van de archeologen der toekomst! In onze editie van heden offreeren de heeren Iseuthal C. in Amsterdam, de Loten van de Konink lijke Hongaarsche Preinie-Leenieg van 1870, voor de trekking van 15 Mei e. k. Reeds op den 15 Mei worden de prijzen van f 150,000, f 15000, I 5000, 4 a f 1000 f 4000, 13 ii f 500 f 6300. enz. enz., gedecideerd, in het geheel 700 prijzen. Over de soliditeit dezer zaak behoeven wij wel niets verder te zeggen, dan dat de geheele Leening, ten bedrage van 30 iniliioeu gulden, ouder controle der Koinklijke Hongaarsche Slaats-Hoofdboekhouding en der Koninklijke Hongaarsche Staats-Centraal-Kassa staat, buitendien nog onder garantie der Koninklijke Hougaarschen regeering. Niettegenstaande reeds bij eene enkele trekking alle prij zen gedecideerd worden, kost een geheel Lot f 4, een half Lot f 2 en een kwart Lot f 1. Zeker een zeldzame gelegenheid met zulk een geringeu inzet de kans te hebben, van zulk een lioogeu prijs te kunuen trekken. Evenmin als deze onderneming eene verdere recom mandatie noodig heeft, behoeft dit ook de soliditeit der firma Iscnthal C.daar deze genoeg bekend en reeds sedert 30 jaren in Hamburg gevestigd is. Brussel is letterlijk met Parijzenaars overstroomd, die zoo weiniug vertrouwen stelleu in de zoogenaamde nationalen, dat zij voor zoover het hun mogelijk was hun vermogen hebbeu inedegebragt. De groote bank- inrigtigen dezer gemeente hebben dientengevolge, voor eene waarde van meer dan 100 milioen francs in depót ontvangen. Duizeude Parijzenaars komen iederen dag aan waaronder zich ook velen bevinden die de wijk hebbeu genomen, ten einde zich aau den verpligten dienst in de gelederen der insurgenten te onttrekken. Het leven wordt daardoor enorm duur. De levensmid delen zijn tot een ongekend hoogeu prijs gestegen; zoo ook de huur. Dienstboden zijn liaast in het geheel niet te bekomen. De weelde houdt daarmede gelijken tred. Het Théatre de la monnaie was voor de voorstelling van Patti, op Zondag avond, geheel bezet, hetgeen bij de verhoogde prijzen een som van 18.000 francs in de kas van den directeur deed vloeijen. Schagen Wed. Diderick.

Schager Courant | 1871 | | pagina 5