GEMENGDE BEHIGTEN. Serie 171 No. 10 f1000.— 18 f500.— 28 f 1000.— 32 f400.— 39 f400 40 f400.— 57 f400.— 78 f500 88 f400. Serie 626. No. 5 f500.7 f 400.— 41 2000.— 53 f 1000.55 f2000. 61 f500.— 68 f400.—70 f400.— Serie 1197. No 22 f 400.— 24 f 400.— 32 f500.— 35 f250000.— 38 f500. 43 f1000.— 46 f15000. 59 2000 65 f400.—. Serie 3025. No. 9 f400.— 13 f 400.— 17 f 10000.— 36 f 400.— 47 f 400.— 53 f400.— 62 f 400.— 76 f 400. 79 f400.— 91 f 500.— 94 f500. Serie 3529. No. 9 f 400.— 10 f500.— 27 f 400.— 55 f 400.— 79 f 25000.— Serie 3645. No. 7 f400.— 32 f1000.— 60 f500.— 63 f 5000.— 64 f400.— 91 f400.— 98 f 400. Serie 3752. No. 3 f400.— 15 f500.— 16 f 400 22 f400.— 53 f 500.— 98 f 5000. wijst ons op het volk echter de kiezers dat gij j een stem wilt geven. Zie toe wat gij doel laat j het aan democraten en radicalen over om zich te beroepen op de democratie, maar met zulk een be roep verloochent gij geheel uw verleden. In alle gevalle hoe wenschelijk ook de uitbreiding van het kiesregt zij, zij is nog niet verkregen en thans moet gij, zoo gij verandering van de schoolwet verlangt die vragen aan de gegoede burgerij, en deze heeft welligt een geopender oor voor de be zwaren van bet ongeloof dan voor die van het geloof. Werst dan in Godsnaam te vreden met het christendom, boven geloofsverdeeldheid, dat de schoolwet wil aankweekeu. Weest in dit opzigt conservatief in den waren zin des woord»; alleen door zich met de liberalen te scharen in den rij der verdedigers van het neutraal onderwijs, kannen zij zich opheffen uit de diepte, waarin zij door de verkeerde leiding van hun aanvoerder Heemskerk, zijn gevallen. Zekere Nijenhuis, te Eibergen vroeger aldaar woonachtig, had als milicien geen verlof kunnen bekomen om zich naar het buitenland te begeven' en vertrok toen met het verhuisbillet van een ande ren werkman. In Pruisen gekomen, trad hij als arbeider in dienst bij den bekenden fabriekant Krupp, te Essen, die groot gebrek san werklieden had. Hij is onlangs aldaar overleden, onder den naam van dengene die hem het verhuisbillet had afgestaan, en nn doet zich het zonderlinge geval voor dat zijne weduwe geen extract van het over lijden haars mans, onder diens waren naam, kan krijgen. Inmiddels verkeert hij, die in de pruisische registers als overleden staat opgeschreven in bla- kenden welstand. Bij de op 1 Junij 1871 te Weenen plaats gehad hebbende trekking der K. K. Oostenr. Pre- mieleening van 't jaar 1864, werden de volgende prijzen getrokken. 84 f 500.— 87 f 500. 85 f 400.— 93 f 1000.— 29 500. De overige 640 prijzen onder f400,zijn op de door den heeren Isenthal C. in Amsterdam uitgegevens uitvoerige trekkingslijst na te zien. De 24jarige burgemeestersdochter van de Ven, Beek en Donk, heeft II. Vrijdag een hollend paard voor een Molenaarswagen, jnist toen het zijn weg nam door een naauwe straat, manhaftig bij den toom gegrepen en tot staan gebragt. Uit Gondriaan meldt men het volgende: «De hier gestationeerde veldwachter beproefde of hij een vogel kon schieten, die in een boom voor de woning van den bouwman D. Terleuw zat. Hij raakte een geheel anderen vogel dan die be doeld was, want het schot ging door het raam der woning en doodde daar een kanarievogel. Gelukkig werd niemand van het talrijke gezin gekwest, ofschoon de onhandigheid van den schutter ligt zulk een groot ongeluk had kunnen veroor zaken. Voor de regtbank te Rotterdam is jl. Dings- dag de zaak behandeld van een jongeling, die na afloop van de voorstelling in het café—Chantant ■Wal halla eene der chanteuses naar huis geleidde en des morgens bij zijn vertrek een bankbillet van f 100 vermiste. Bij een door de politie ingesteld onderzoek beweerde de artiste eerst niets van den diefstal te welen, doch spoedig bleek, dat zij het bankbillet aan een harer kameraden had gegeven, die op hare beurt de ontvangst eerst ontkende, doch later beleed het billet bij zich te hebben. Onmiddelijk werden beiden in hechtenis gesteld. De eerste oud 19 jaar, beweert het billet ten ge schenke te hebben gekregen, hetgeen de eigenaar tegenspreekt, terwijl hare vriendin, die 24 jaar telt, opgeeft dat zij niets van het misdrijf weet. De eisch luidt: cellulaire gevangenisstraf voor de lste beklaagde van zes maanden, voor de 2de twee maanden. Voor dezelfde regtbank werd mede voor een lOjarigen bengel, die een klein meisje een porte- monnaie met twee dnbbcltjes had afgenomen, opsluiting in een verbeterhuis gevraagd. Jl. Dingsdag stond voor de crimineele kamer 1 van het Provinciaal Geregtshof te Amsterdam teregt Samuel Marcus Koster, oud 40 jaren, vroeger 1 schrijver aan het bevolkingsregister aan het stadhuis i aldaar, beschuldigd van zeventien vervalschingen in dat bevolkingsregister, door verandering van ge- i boortejaren, met het doel om eenige schutterplig- tigen aan de schutterlijke dienst te onttrekken, van het verzinnen van eene verklaring van ver huizing in deze authentieke en publieke geschriften en bovendien van het zich laten afgeven van gelden door 19 personen onder het voorgeven dat zij of door hem van de schutterlijke dienst zouden worden bevrijd of dat hij voor de aangifte zou zorg dragen. De zaak is uitgekomen, toen ten gevolge der oorlogsgebeurtenissen van Julij 1870, de verschillende bans der schutterij op eens zijti opgeroepen. De beschuldigde ontkent echter de hein ten laste gelegde feiten. 43 getuigen zijn gedag vaard, waaronder de heeren hoofdonderwijzers De- genhardt en Bosch als deskundigen. Twintig hunner zijn reeds dadelijk tot Woensdag uitgesteld. Het Openbaar Ministerie wordt waargenomen door den advocaat-generaal jhr. mr. C. II. Backer, de ver dediging door den advocaat mr. Ph. A. Haas. Woensdag ochtend ten 10 ure voortzetting. De prijs, een beker ter waarde van 50 pond sterling in den grooten zwemwedstrijd te Hendon is gewonnen door zekeren Johson, een man die in de vorige week met gevaar van zijn leven een persoon uit den Theems wist te redden. Hij mag zich dus de kampioen van Engeland noemen. Zijn tegenstander was Henry Parker, deze kreeg onderweg kramp in den voet en verloor dientengevolge. De afstand bedroeg een mijl. Er werd ook eene voorstelling gegeven van de beste wijze otn iemand uit het water te redden. De persoon die dit volbragt vatte den persoon die veronderstelt werd de drenkeling te zijn bij de ooren, wierp hein j toen over zijn rug en zwom vervolgens met hem naar wal. Deze methode heeft twee voordeelen. Eerstens kan de drenkeling het leven van zijn 1 redder dan niet in gevaar brengen en ten tweede i behoeft de redder zoodoende maar een klein deel j van zijn last boven water te houden. Ze ver-1 eischt echter wel eenige oefening, dunkt ons. Donderdag morgen te 7 uren werden vier kinderen, die nog in diepe rust lagen op den zolder van een huis in het slop te 's Gravenhage verschrikt wakker door het breken van de dakpannen boven hnn hoofd, die voor een deel met stukken kalk naar beneden vielen, weldra gevolgd door de beenen en voorts het geheele ligchaam van een man die ongenoodigd langs dezen ODgewonen weg naar binnen kwam en wieos verwilderd uiterlijk alleen reeds genoeg zou geweest zijn, om niet alleen kinderen uiaar ook volwassenen te verontrusten het geschreeuw, dat de vier kleinen aanhieven, laat zich gemakkelijk voorstellen; iu een oogwenk waren de ouders naar den zolder gesneld en vonden den man, die nauwelijks antwoord gaf en blijkbaar met i zijn positie verlegen was. Het raadsel werd echter spoedig opgelost, toen 1 twee oppassers nit het krankzinnige gesticht zich aanmelden met de boodschap, dat een hunner pa- tienten ontsnapt was over de daken. De ontsnapte zieke werd spoedig weder in veiligheid gebragt. De heer A. Franken, voornaam houthande laar, consul van Zweden en Noorwegen te Alkmaar, is bij vonnis der Arr.-Rechtbank aldaar, den 13 dezer veroordeeld tot eene geldboete van f25, met subsidiaire gevangenisstraf van 2 dagen, wegens mishandeling vaa een beambte bij den Holl. ijzeren spoorweg. 't Het aantal hoizen, dat gedurende de twee belegeringen van Parijs verbrandde of ten deele vernield werd, wordt op 1200 geraamd. Een som van 440 milioen zou noodig zijn om die huizen weer op te bouwen en te herstellen. Deze gelden zouden dus alleen het verlies aan onroerende goederen goed maken, maar wie zal de schade aan kleinoodien, meubilair en kunstvoorwerpen kannen ramen laat staan vergoeden. Een dagblad bericht, dat men bij Godillot een voornaam kleêrmaker bons ontdekt heeft voor rijlaarzen en gegaloneerde uniformen, die bijzonder er toe bijgedragen hebben om de talrijke fantastische generale staven der commune op het spoor te i komen. Op zekeren morgen gedurende de gouden dagen i der commune, komt een schoeijerachtig gekleed bur- ger bij Godillot binnen en laat een bon zien, i waarbij hij gemagtigd wordt zich van 't hoofd tot de voeten als luitenant te laten kleeden. In hoeveel dagen kan mijn uitrusting gereed 1 zijn? Dat zal wel acht dagen duren. Wij zijn i overladen met het werk. 1 Om den anderen dag kwam de gefedereerde naar i de vorderingen van zijn uniform zien en liet, er dan een nieuwe streep of galon bijvoegen, natuurlijk met permissie van de commune. Nog voor de laatste hand aan den arbeid was gelegd, was de luitenant kolonel ge worden. Sedert I Junij zijn 282,000 geëmigreerden en vreemdelingen te Parijs aangekomen. In Enge land zijn pleiziertreinen georganiseerde om de ruinen van Parijs te gaan bezoeken. Een Londeusche maat schappij biedt den touristen, voor 10 p. st., gedu rende 8 dagen reis, verblijf, voedsel en omnibus vervoer aan. In landhouwknndige tijdschriften wordt de vierkante vorm der kazen aanbevolen boven de ronde. De kaas vereischt, wanneer zij den vorm van een dobbelsteen heeft, minder ruimte bij het inpakkendroogt gemakkelijker en blijft op den duur beter. Den 15 Juni I. 1. heeft zich te Gorinchem, bij een winkelier in goud en zilver vervoegd een onbekend manspersoon fatsoenlijk en knap van uiterlijk, vragende naar gouden vingerringen, waarvan er twee door hem zijn gekocht, doch in den winkel achtergelaten niet do kennisgeving die aanstonds met zijne vrouw te zullen afhalen en betalen. Kort na het vertrek van dien onbekende werd van een rekje of stalletje met onderscheiden ringen vermist een effen gladde massief gouden ring, met een in zilver gevatten juweelen »teen ronden vorm, ter waarde ongeveer f 25 en aan gezien de winkelier vermoedt de meergemeld on bekende die tot dusverre niets meer van zich heeft doen hooren, den vermiste ring gestolen heeft, zoo verzoekt de Commissaris van politie te Gorinchem, opsporing van de verdachte en het vermiste voorwerp en bij ontdekking bericht. Grosthnizen 18 Juni. Onder de ingeze- nen der gemeente Avenhorn heerscht algemeene ontevredenheid, omdat de betrekking van Hoofd onderwijzer sedert 13 Nov. 1870 nog steeds on vervuld is. Te Assenede is iu de kraam van 11 biggen een zeug overleden, wier zeven in leven gebleven zuigelingen gezoogd worden door een jachthond, die daar niet vetter op wordt. Alle Catholieken ingezetenen der gemeente Schagen, geven door het uitsteken van vlaggen en wimpels meerendeels Nederlandsche driekleur met Pauselijken wimpel hunne belangstelling te kennen in het 25-jarig jubileum van Z. H. Paus Pius IX. Ook op andere wijzen wordt dit zeld zame feest herdacht. Onder de gevangenen in Versailles is ook Billioray, een der heethoofdige leiders hij het jong ste oproer. Deze man stond reeds weken gefusi- leerd te boek, tengevolge van een hoogst licht vaardige vergissing. Den 26 Mei n. 1. schaarde zich een wilde menigte om een goed gekleed persoon en riep: dat is Bilioray van de Commune!-' Een voorbijkomende patrouille van het 6e linie regiment nam hem daarop gevangen. De menigte volgde den stoet al tierende; vHet is Billioray, schiet hem dood." De ongelukkige protesteerde, maar zijne stem werd overschreeuwd. De officier geloofde de menigte en beval zijne executie, vlk zweer U," zeide de man, v dat ik niet Billioray ben, maar Con stant, ik woon in de onmiddelijke nabijheid, ga er heen en vraag de buren." *Hij liegt, liegt, de

Schager Courant | 1871 | | pagina 2