Beleefdheid. BEKENDMAKING. Woensdag avond; tegen half 12 uur, sprong, aan het Couwenbergsch eiland te Rotterdam, een man in zijne dronkenschap te water en, gevaarlijk 1 genoeg, juist binnen de sluisdeuren, Didelijk toe gesnelde hulp bracht hem spoedig weer op het j droge, waarna hij, nog altijd in abnorraalen toestanJ, i naar het politie-bureau werd vervoerd. Eergisteren middag werd op den straatweg van Delft naar 's Gravenhage een jongen, die zich op dien weg met een handwagentje bevond, door een wagen, roet stroo beladen, zoodanig overreden, dat een zijner armen ernstig gewond en een been gebroken werd. Den 8 dezer des avonds ten 10 ure ont stond er brand ten huize van den zadelmaker Hartsuiker, in de Schrans onder Huiznm, nabij de stad Leeuwarden, tengevolge waarvan, in weerwil van de hulp, door de bereidvaardig beschikbaar gestelde brandspuit van de nabij gelegen strookar- tonfabriek, het pand grootendeela uitbrandde en ook van de goederen en de inboedel veel verloren ging. Noord Scharwoude, 10 Julij. In de vorige week heeft de Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar een vonnis uitgesproken, dat in deze omstreken zeer de aandacht trekt en dat wel dor vermelding waardig is, omdat het zoo algemeene gebrek aan wetskennis de aanleiding tot dit vonnis was. De voerman S. woonachtig te Winkel, (ongeveer IJ uur van daar verwijderd) had een diligencedienst tot stand gebracht tusschen beide genoemde plaatsen, niet wetende dat men voor elke geregelde dienst tot vervoer van reizigers of goederen aan de regee ring concessie moet vragen en vertrouwende op zijn voermans patent. De dienst kwam in werking en alles ging goed, tot eindelijk procesverbaal werd opgemaakt tegen voerman S. De rechtbank veroordeelde hem tot f 10 boete voor elke maal dat hij de diligence had laten rijden. Daar dit reeds 17 maal was ge beurd, kost het gebrek aan wetskeunis, deu voerman S. f 4-70. Verleden week had onder de gemeente Sleeuwijk een schip dat met kolen geladen was, het onge luk te ziuken, vermoedelijk moet dit ontstaan zijn door een lek. De equipage die zich aan boord bevond is gered. Een ontzettend voorval greep dezer dagen plaats op den Doesborgschendijk onder Elleccom. Zaturdagavond kwam eene arme vrouw bij een bo een onderkomen zoeken: dit werd haar geweigerd. Doch er werden haar vijfentwintig cents ter hand gesteld om de slaapstee te Dieren te kunnen be trekken zij had een kind van twee d drie jaar bij zich. Ongeluk, niets dan ongeluk, als of ik er op geabonneerd was! Dominozeide Bernard, een jong rechtsgeleerde en plaatste den sluitsteen aan het Dominospel. Zoo is het goed, dat is al weer een kop koffij. Gij moogt de uwe drinken en deu mijne mede betalen jonge postambtenaar, spotte Beruard en roerde met de hand door de steenen. Verlangt gij revange Dank u wel, een ander maal. Het is eigenlijk toch een vervelend spel. Dat beweert gij meermalen. Ik speel het ook slechts na tafel het vervangt het middag slaapje en verschaft somtijds als van daag de koffij. Spot slechts Bernard, het wordt u niet ge schonken. Wij znllen ze nn echter maar drinken. Hier, neem eens eene sigaar het is wat fijns. De koffij werd gebracht. Wij staken de siga ren aan en leunden ieder in eeuen hoek der ven sterbank van het elegante koffihuis. Zij vormden tegelijk aardige speelplaatsen en uitzicht op eene der levendigste straten der groote handelstad. Wij monsterden zwijgend de voorbijgangers, bliezen kringetjes uit de werkelijke fijne sigaren en namen van tijd tot tijd een teugje koffij. In de zaal was alles stil. Spel of couranten hield de aandacht der gasten bezig. Zie daar ginds! riep mij plotseling Bernard toe. Wat dan? vroeg ik, bijna ontsteld, want ik zag niets wat dien haastigen uitval kon billijken. Daar ginds komen zij aan is dat niet asses sor Ledig met zijn kleine bruid? Waaarhjk, het is de zijnen naam ontrouw gewor- Weinige uren daarna werd zij aangerand door een zeventienjarigen jongeling, naar men vermoedt met zeer boosaardige voornemensden volgenden morgei werd zij gevonden midden op den dijk met den schedel opengereten met een schop, het kindje was bij haar, terstond werd zij naar Dieren j vervoerd, alwaar zij nog wordt verpleegd. De jongeling werd onmiddelijk gearresteerd en heeft bereids zijn i schuld bekend. Als eene bijzonderheid wordt uit St. Maarten gemeld, dat den 2 Junij 1868 aldaar een nieuwe school en onderwijzerswoning is gebouwd, waarvan de hoeksteenen zijn gelegd door den Edel Acht baren heer burgemeester en drie zijner kleinzonen die allen den naam van D. Scherrnerhorn dragen terwijl den 5 Julij 1871, door den oudsten wet houder, zijnen zoon en twee zijner kleinzonen, de eerste hoeksteenen zijn gelegdvoor een tweede nieuwe school en onderwijzerswoning te Valkoog, mede tot deze gemeente behoorende, die allen den naam hebben van Gt. Brnin. Misschien is de tijd niet ver meer dat nog in een of ander gedeelte dier gemeente, te Eenigenburg, de eerste steen wordt gelegd voor een derde nieuwe school. Dat in deze kleine gemeente zucht naar voor uitgang en verbetering heerscht; blijkt uit een en ander op voortreffelijke wijze. In zeker gezin te Utrecht, waar de vrouw voor eenige dagen was bevallen, ontstond, daar de echtgenooten tot verschillende gezindten behoor den, twist over den doop van het kind, welke zoo ernstig liep, dat het tusschen de familie van de vrouw, die protestant was, en den echtgenoot in het hui3, tot een ernstige vechtpartij kwam de vrouw, die nog in het kraambed lag, is aan de gevolgeu van den schrik gestorven. Jl. Woensdag namiddag werd in een hooiveld onder de gemeente Asperen een arbeider, die boven op een voer hooi was gezeten, alsmede het daarvoor aangespannen paard, door het onweder plotscliug gedood terwijl de man die vdór het paard stond ongedeerd is gebleven. Toen de heer S: Beitschatkalkbrander te Harlingen den 6dezer van het spoorwesrststion zich naar zijn kalkwerk wilde begeven, ontdekte hij in een sloot, bij deu vonder dien hij uioest overgaan beide armen van een vrouw hoven het water uit steken. Hij haalde niet zonder moeite de drenke ling op het drooge en nu bleek het dat hij een jonge vrouw, die een kind heeft van ongeveer zes weken, het leven had gered. Zij had zich willen verdrinken en werd in de volledige uitvoering van haar voornemen door de tijdige komst van den heer B. verhinderd. Zwaarmoedigheid schjnt de dene huwelijks kandidaat, die vroeger om dezen tijd hier ook te vinden was. Hier? kent gij hem dan nader? Zoo wat! Thans is het waarlijk anders. Nu heeft de heer assessor geen tijd meer voor oude vrienden nu regeert de bruid. Hij doet anders een goede partij. Och wat. hij had zijn naam eer aan moeten doen. Assessor Ledig moest geen vrouwendienaar1 worden. Is de dame zeer rijk Onmetelijk vermogen; het is brutaal geluk voor zulk een groene assessor. Ledig is zelf ook bemiddeld; hij behoefde haar daarom niet te nemen. Ja, maar lang niet zoo als zijne bruid. De jonge dame, ik weet niet van waar zij afkomstig is, moet een eenig dochtertje van den bezitter van een kwartmillioen ik meen eeu grondbezit ter zijn. God beware dat geld! En dat alles voor dezen Ledig. Ik ben toch een ongeluksvogel, zoo lang ik leef. Gij! waar mankeert het n, eerzame postjonker. Is het dan geen ongeluk genoeg, dat ik de oorzaak van al dat geluk ben? Van welk geluk dan Aan Ledig's geluk heb ik alleen schuld. Gij scherst, jong mensch. Kent gij jufvrouw Bartels dan? Neen, neen, O had ik haar gekend, dan was het niet gebeurd, dan ging de rijk gewordene assessor hier niet zoo trotsch voorbij, zonder een blik op het venster te slaan. Hoe dikwijls heeft hij daar op uwe plaats, gezeten, Bernard en heden? O, deze ondank, deze zwarte ondank en aan mij, mij alleen, dankt hij toch al zijn geluk Hoor eens, riep Bernard, nu wordt gij mij aanleiding tot dit ijselijk opzet te zijn geweest. In het gebouw van de bank van Frankrijk heeft een zeer brutale diefstal plaats gehad. Op eeu oogenblik, dat het zeer druk was en zich ongeveer 40Ö0 menschen in de galerijen bewogen kwam aan een der bureau* een kantoorbediende oud 35 jaren, ora een som van honderd duizend i francs in bankbilletten van duizend te storten. Hij had het pakket voor zich gelegd om het borderel i te doen gereed maken en toen hij even opzag i was het pakket verdwenen. In een aanval van 1 wanhoop wilde hij zich om het leven brengen. De i uitgangen werden terstond gesloten en iedereen onderzocht, maar de dief werd niet gevonden en i de 100.000 francs waren en bleven weg. Jl. Woensdag ging een jufvrouw van een naaischool te Deventer met haar naaimeisjes, in twee rijtuigen, naar den »Platvoet« om daar, vol gens jaarlijks gebruik, den pot te verteren. Toen zij 's avoeds naar huis wilden gaan en reeds in het rijtuig gezeten waren, geraakten de paarden aan het hollenterwijl de voerman nog achter het rijtuig stond. Onder weg sprongen verschei dene meisjes uit het rijtuig, waardoor sommigen ernstige verwondingen kregen. In de stad liep het rijtuig tegen een inuur en toen eerst kon men de paarden meester worden. Zij die in het rijtuig waren blijven zitten, kwamen met den schrik vrij. Wederom een bewijs hoe noodzakelijk het is de paardeti niet zonder toezigt te laten. Een ontslagen boef heeft den maire van Sache, bij Tours, die indertijd een getuigschrift van slecht gedrag nopens hem had afgegeven, dat hem in zijn proces veel kwaad had gedaan, op straat doodgeschotende pastoordie het. slagtoffer wilde bijstaan, schoot hij daarop ook dood en maakte met een derde revolverschot een einde aan zijn eigen leven. LI. Maandag werd iemand te Groot-Aramers, die door het veelvuldig gebruik van sterken drank zoozeer ontzenuwd was, dat hij bijna niet meer gaan kon, door zijne vrouw met eene schouw naar eenen akker gebragt om aardappelen te rooijen. Zijne vrouw, hem eenigen tijd daarna weder naar hnis willende halen, vond hem, op den akker ko mende, voorover schijnbaar in slaap, doch spoedig bemerkte zij, dat hij reeds overleden was. Waar schijnlijk is hij door eene beroerte aangetast, die plotselings een einde aan zijn leven gemaakt heeft. Burgemeester en Wethouders van Schagen; Gelet op artt: 6 en 9 van het koninklijk be raad selachtig. Of, verklaar u duidelijker, of, ik moet vreezen dat de koffij u naar het hoofd ge stegen is. Vrees niet, Bernard. Het is zoo, aan het post kantoor is het geschiedt. Mijne lompheid ik wil zeggen, mijne gestrenge plichtsbetrachting is er de schuld van en heeft Ledig's fortuin gemaakt^ Daar raag een ander wijs uit wordenmompelde Bernard en beet wrevelig op zijn sigaar, ik geloof toch, dat gij moet uitslapen. Hoor eerst de geschiedenis aan en ga dan slapen als gij kunt: Ik heb door mijn ongeluk mijn oud sten bekende verloren. Verhaal, verhaal slechts! drong Bernard aan opdat men een verstaudig woord te hooren kome, dus Ik zuchtte slechts zoo diep, dat hij ophield en i begon toen mijn verhaal. Het is ongeveer vier maanden geleden, in Junij, i toen Ledig en ik even als wij beideu nu hier zaten i en om den koffij speelden. Ik was de geheele week reeds ongelukkig geweest en op dien dag weder. oor een jong postbeambte wiens tractement zoo karig toegemeten wordt, is dat verdrietig. Ik was dan ook ontstemd. Ledig bespotte mij nog boven dien, daar hij mijn wrevel bemerkte. Hij had ook niet noodig zoo op de stuivers te letten, als ik 8'n8eu eindelijk heen. Ik bleef ontstemd wegens Ledig's spotternijen. Zoo kwamen wij aan het postkantoor. Ledig ging mede, om zich franco cou- \erts te koopen. Ik trad tegelijk aan het loquet waar ook nog eene jonge dame stond. De reeds in de hand genomen post—couverts moest ik weder neuerleggen, want Ledig met zijne onbeschaamde willevendheid was achteruit getreden en ruimde haar zijne plaats. Zij vroeg naar eenen poste-resante jrief voor Jufvrouw Elize Bartels met vijftig thalers. Deze was er en het kleine dametjegreep er snel

Schager Courant | 1871 | | pagina 2