lEliMCIIÏhlhnilliïliEÜT I\ DO \lllim MIVkEL LAPPENDAGEN. AB VERTE Iffri ÉH liet jagtregt op de dijken in twee perceelen. 24 25, 26, 27 Julij H. Micklinghoff. Correspondentie. Burgerl. stand der gemeente Barsingerhorn HIARKTBERIGTEN. Burgerlijke stand der gemeente Sc'aagea ingeschreven van 11 17 Julij 1871. Burgerl. Stand der gemeente St. Maarten R. A. BERKENBOSCH. MU\DAG,DINSDAG, WOENSDAG A DONDERDAG 15 en Pieter Jonker 15, zoodat beide aftredende leden zijn herkozen. BARSINGERHORN Ingekomen billetten 64; van onwaarde, geen, volstrekte meerderheid 83. Uitgebragte stemmen op de heeren C. Bood Jbz. 44; G. Plevier 44, enz. enz. Zoodat de beide aftredende leden zijn herkozen. WINKEL: Ingekomen billetten 107van onwaarde, geen volstrekte meerderheid 54. Uitgebragte stemmen op de heeren D. Rezclman 102; J. Brcebiart 60; A. Schaap 47, enz. enz. Zoodat tot leden van den Raad zijn gekozen de heeren D. Kezelman en J. Breebaart. Amsterdam, 17 Juli 1871. Den volke te verkondigen de vermaardheden der Amstelstad, haar dagelijksch nieuws naar buiten te verbreiden, voor zoo ver meu «daar buiten" kan geacht worden belang daarbij te hebben, is het doel, dat ik mij met deze briefwisseling stel, waarde Redakteur van Schagens weekblad. En wie heeft geen belang bij de hoofdstad Wie mengt zich niet gaarne nu eu dau in den stroom der volksmenigte, die zich in onze straten beweegt: wie ziet niet gaarne de verhouding tusschen dat volk en zijn vertegenwoordigers; wie heeft geen belang bij de wijzen waarop die groote menigte hare gemoedsstemming gewoon is te uiten, en die zoo naauw zameu hangt met het heil des volks 'k Zou al aanstonds meer in 't breede over dat. vvolk* uitweiden, ware het niet dat ik terstond op de moeijelijkheid stuitte, te bepalen wie eigen lijk met dat woord bedoeld worden. Waar begint en waar eindigt de beteekenis van het woord //menigte?" Zoo dat ergens moeijelijk uit te ma-1 ken is, dan is het dat hier wel in hooge mate. De grenzeu tusschen de verschillende klassen der maatschappij loopen in een groote stad dermate in elkaar, dat men ze niet gemakkelijk meer kan bepalen, ja dat-sommige standen daardoor geheel uitgewischt worden. En deze mengeling, moge ze ook over 't algemeen minder gunstig op het ge-1 heel werken, geeft toch soms een aardig effekt. Bij voorbeeld onze volkskoncerten. I Op die schaal zoo als men die hier is begon-j nen in te voeren, ziju ze gansch nieuw voor de i Amsterdammers zelveu, eu elke vreemdeling kan zijn ingenomenheid er mede niet verzwijgen. Ge kent ons Vondelparkjong als het is, mag het toch als een ware aanwinst beschouwd worden eu hier, waar we geen bosschen of duinen hebben is het een dierbaar kleinood. Vroeger had men de plantaadje, maar daarvan is niet veel overge delen. Maar welke betrekking heeft die gebeurtenis dan met Ledig's verloving? Was die dan met den brief van den vader nog niet geëindigd, of wist Ledig Hoor toch, viel ik hem in de rede, ik zal u het einde van de geschiedenis mededeelen. In hetzelfde oogenblik zag ik Ledig zelf, die alleen het koffijhuis binnen kwam en dadelijk op ons toe trad. Hij groette ons hartelijk. Wij spraken zoo even over u, doch meende u niet zoo nabij. Gij gingt met uwe bruid voorbij Ja, riep hij lachende, en ik heb wegens ge wichtige bezigheden van de dame een uurtje verlof bekomen. Doch ik verzoek om den afloop der geschiedenis, verzocht Bernard. Welke geschiedenis? vroeg Ledig. De geschiedenis uwer verloving. Gij kunt nu zelf de rest er van verhalen. Ik was tot aan hel einde van het eerste bedrijf genaderd, wees zoo goed en deelt gij het slot mede. Waarom niet? vroeg hij en draaide lachende de punten van zijn baard in een, de gelukkige spreekt gaarne van zijn geluk, dus ik ook. Dat vangt veel beloovend aan, merkte Bernard zeer ernstig op. Zeker! beaamde ik, wie toch zijne levensge schiedenis altijd zoo aangenaam kon beginnen en ik alleen ben de oorzaak, dat dit mensch zoo spreken kan. Ja, zeide Ledig, gij zijt de oorzaak van mijn geluk, doch gij wist niet wat gij deedt. Doch hoor Terder, mijn geld had ik dus bij het einde van het eerste bedrijf van de schoone onbekende terug ontvangen (Slot volgt) bleven nadat drie groote tuinen daarin de schoonste plekken hebben ingeslikt. De natuurlijke ligging van het Vondelpark en het jeugdige en lage geboomte brengen inede, dat het geschalmer en getier van die duizende gevee derde boschbewoners, die men elders in dergelijke plaatsen vindt, daar vooralsnog ten eenenmale ont breken; het gekweel van nachtegaal en leeuwerik zoo wel als het eigenaardig gekras van raven en uilen en het gekwaak der viervoetige waternimfen. Als we het park het eerste binnentreden dan is alles stil en zwijgend. Toch wordt die prozaïsche stilte nu en dan aangenaam verbroken door vertreffelijke koncerten, die voor een ieder toegankelijk zijn. 't Is aardig om te zien hoe daar gebruik van gemaakt wordt. Alle standen zijn daar vertegen woordigd. Men zou met van Beers kunnen zeggen een treffende aanblikJeugd en grijs heid, fluweelen eelmanskleed en bedelaarspij, Daarhenen te zien vlotten zij aan zij. 't Geheel is opbeurend en stemt u tot vrolijkheid. De ruwhouten tent met de drie vlaggen en wimpels er op komt eigenaardig uit het groen te voorschijn. Vóór die tent zijn banken aangebragt, die al terstond door vrouwen en kinderen bezet zijn; achter hen komt de werkman, vervolgeus ziet ge heeren en dames in grillige toiletten, meneertjes en me vrouwtjes, en eindelijk een trein vau rijtuigen, omstuwd door een gemengd publiek. In die rij tuigen zit menig bevallig kopje, met linten en strikken en bloemen versierd, dat nogthans in aan minnigheid niet behoeft onder te doen voor die dochter des volks daar op de bank voor de tent; zoo denkt ze althans, maar inderdaad moet ze wel zwichten in bevalligheid voor die dochter van den ambachtsman. Zie ginds weer, daar staan de rijtuigen stil, het volk blijft staan, men dringt al op, de voorsten beginnen te zingeu. Wat is er aan de hand Men speelt het volkslied dat nog eens moet uitgevoerd worden/ Alles gaat prachtig, schoon men aan zekere onhandigheden zien kan dat dat alles nog nieuw en ongewoon is, al zag meu het maar aau die koeijen en kalveren en paarden in het land die uitgelaten, als wilden met de menigte meeholleu tot zoo ver het paalwerk der weide het toelaat, en die galoppeeren en rennen op de maat der muziek. Onwillekeurig dacht ik, toen ik dat zag, aau Heinrich lleine, als hij zong: Ingeschreven van 11 18 Julij. 1871. GEBOREN13 Julij. Manus, zoon van David Mozes Werkendam en van Rebekka Mozes Vogel. 14 dito. Dieuwertje, dochter van Dirk de Vries en van Antje Krans. 16 dito. Jan, zoon van Hendrik Schaap en van Maartje Zot. 16 dito. Plenn, zoon van Dirk Bakker en van Pleuntje van Teu- lingen. 18 dito. Sijvert, zoon van Cornelis Rentenaar en van Pietertje Groet. 16 dito. Johanna Geer- truida, dochter van Mijndert Melker en van Maria Petronella Hofman. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: Geene. OVERLEDEN: 13 Julij. Maartje Keetman, oud 15 dagen; 15 dito. Neeltje Zwakman, oud 9 maanden; 17 dito. Marijtje Posker, weduwe van Jacob Jongejan, oud 72 jaren. Nchagcn 13 .luli) 1*471. Aangevoerd 2 Paarden f 50 a 90, Ossen f 140 a 145, Stieren f 70 d 120, Gelde Koeijen f 80 a 140, iCalfkoeijen f 180 d 210, Vaarsen 100 a 140, Hokkelingeu 40 a 85. 1 nucht. dito. 6 a 13 4 Kaïuuieu f 22 a 28, 195 Schapen magere 12 a 18, vette 20 a 28, 53 Lammeren f 3 a 10, 4 Bokken en Geiten f 0.50 a 5, 22 magere Var kens f 9 a 16, 43 Biggen f 2,50 a 5,50, Kouij- nen 10 a 40, Kippen 35 a 60 cents per stuk. Boter 113 a 127, ets. per Klg. Kaas 32 a 45 ets. per kilo, Kipeijeren 2,80, Eeudeijercn f 3 per 100. Purmerende, 18 Julij. Boter f 1,25 a 1,40 per N. P. 135 vette Kalveren 60 a 80 ets. per N. P. 35 nucht. dito f8 a 18, 88 vette Varkens 40 a 50 ets. per N. P. 20 magere dito f10 a 12, 209 Biggen f8 a 6 kipeijeren f 2,90 eend dito f3,30 per 100. A 1 k m a ar 10 Julij Aangevoerd 26Koeijen f105 a 240, 3 49 Kalveren f 38 a 90, 12 nucht. dito f 8 a 16, 329 Schapen f 20 a 33, 100 Vette Varkens f 88 a' 52, ets. per kilogr. II oo r n 15 Julij Aangev. 5 hectoliters Rogge f8, 12 heet. Gerst f7,75 5 heet. Haver f 6, 5 hect.r bruine Boonen f18, op Monster ver kocht Mosterdzaad f 28 Karweizaad f 16, alles per hectoliter. Medemblik, 12 Julij Aangev. 300 kop Bo ter f 1,3 4 per kilogr. Kavaliere sind die Kalber Und sie wandeln stolz gcspreizL Zie maar eens die jufvrouw, ze li >lt het vee vooruit; hard loopt ze wegze is buig dat een koe over de heining zal springen; maar zoo ver is het toch nog nooit gekomen. Ach, maar een Amsterdamsche jufvrouw is aan die diugen niet gewoon. Waaraan niet Aau volkskoucerteu eu aan koeijen. En omgekeerd. Zoo gaat het in het Vondelpark en in het pa leis, waar men reeds lang muziekuiivoeringeu gaf voor een kwartje entree, is men nu zoo ver ge komen, dat men den entreeprijs tot eeu dubbeltje heeft verlaagd, en spoedig zal er een voorstelling wezen voor een kwartje, die besloten zal worden met vuurwerk. Zeg nu nog eens dat meu hier een ieder niet de gelegenheid geeft om zich goedkoop te ont spannen. En is het volk te vred^u .Maar hier over een andere keer. K. L. S. GEBOREN 12 Julij. Cornelis, zoon van Jacob Schouten en van Grietje Deotekom; 14 Julij. Pieter, zoon van Jan Dekker Wz. en Dieuwertje Rentenaar. ONDERTROUWD: Geene GEHUWD: 15 Julij. Willem Kerkmeer, jonkm. woneDde te Barsingerhorn cn Trijntje Bakker, we duwe van Pieter Stins, wonende te Schagen. OVERLEDEN: Geene. Ingeschreven van 27 Junij 18 Julij 1871. GEBOREN: 3 Julij. Elisabeth dochter van Ja cob Klerk en Aafje Schravezand. ONDERTROUWD: 14 Julij. Jan Stammes en Trijntje Dekker. GEHUWD: Geene. OVERLEDEN: 16 Julij. Elisabeth Klerk oud 13 dagen. DIJKGRAAF en HEEMRADEN vau den pol der WAARD EN GROET, zijn voornemens Maan dag 24 Julij e. k, des avonds ten zes ure in het polderhuis te Winkel, publiek te verpachten: Namens Dijkgraaf en Heemraden, 5789 De Secretaris, Door den grooten voorraad zulleu alle Lappen voor spotprijzen worden opgeruimd. 5790 Teu kantore van den Notaris 'H. J. de LANGE, aan de Bre. - straat te Alkmaarzijn kapitalen disponibel om tegen eerste hnpot heek te worden uitgezet, waaronder f 10.000.— in eens of in twee posten op landerijen in het arrondissement Alkmaar. Brieven franco. S7*5®

Schager Courant | 1871 | | pagina 3