Beleefdheid. horologes ter reparatie in zijn bezit te krijgen, daarna ze iu de bank van leening te brengen, en de gelden ten zijnen bate te gebrniken. Een zes tal personen is op die wijze door hem bedrogen. Te Dordrecht was een reizigerjl. Woensdag avond zoo ingespannen bezig met op de loopplank der Dordtsche boot, omziende zijnen vrienden op den wal vaarwel toe te wuiven, dat hij misstapte en in 't water viel; hij werd gered. Als eene merkwaardigheid wordt medegedeeld dat te Oudwoude een zekere Binnert-oom, rnim 70 jaar oud, dezen zomer zijn 50jarig jubilé heeft heeft gevierd als grasmaaijer. 't is waar, geen leven van rijst met rozijnen, of glinsterend van zoogenaamde grootheid, waarop hij zich mag beroe men; integedeel: strijden en ontberen, zwoegende, in het zweet zijns aanschijus zijn brood etende, was steeds zijn lot en zal het dit hoogst waar schijnlijk blijven, tot dat de maaijergeneraal ook hem voor de zeissen neemt. En toch meenen wij hem bij dezen onze hulde te moeten brengen, zelfs bo ven menig niets doenden rijkeling, door lage vleijers en laffe pluimstrijkers vergood, om er maar niet bij te voegen, dat zulk een gevierde jubilaris vast gevoed wordt uit de landskas, waar toe ook arme wroeters als Binnert-oom en de zijnen moeten bijdraeen hulde nogmaals de zulken als deze maaijer-jubilaris. Strekke ze, die hul- de, tot verhooging van 's mans zaligheid, gesmaakt in het hoogste wat ieder, de eenige zaligheid schier, welke den werkman God beter't beschoren is: eigen eerlijk verdiend brood te eten! Fritz, een Pruissisch korporaal, is smoorlijk verliefd op Joséphine, een Pransche, echtFransche keukenmeid. Zie, mam'selle Chosefina, mijn arm hart slaat tik-lnk. Zoo! wel laat er dan een wijzerplaat op maken. Te Keulen zijn weder twee koetsiers door de politie beboet, wegens mishandeling van paar den, terwijl men elders met de beesten doet wat men verkiest. In de omstreken van Ems is veel schade veroorzaakt door een wolkbreuk, vergezeld van een vreeselijke hagelbui. De hagelstcenen wogen van 1 tot IJ decigram; zij lagen hier en daar een voet hoog op den grond. Vensterruiten zijn bij massa's vernield; verschillende vogels werden in hunne vlugt door de vallende stukken ijs gedood. Uit Berlijn wordt gemeld dat de meeste metselaars op eens den arbeid hebben gestaakt. Deze maatregel is in ds grootste stilte voorbereid. Talrijke werklieden, voor het mecrendeel dronken, Vervolg en slot. Ziet gij, viel Bemard mij in de rede, dat klinkt reeds anders. Schoone onbekendeGeheel anders dau kleine dame en klein ding 1 Heeft hij dat gezegd vroeg Ledig. Ik sprak slechts in den verledene tijd, niet in 1 den tegenwoordige! riep ik snel. i Nu, dan kan het gaan. Dus scheen dat geheele romauneske voorval geëindigd te zijn, daar er in i den brief van den ambtsraad Bartels geen reden tot antwoord te vinden was. Weken verliepen en ik had de geheele geschiedenis bijna vergeten. Bij I den aanvang van mijn verlof ondernam ik een uit stapje naar Turingen en kwam te Kösen. Het kleine i badplaatsje boezemde mij weinig belang in, maar j zooveel te meer de Rudelsberg met zijne oude stu-1 denten Velequi Samiel. Ik begaf mij zonder oponthoud naar de ruïne. Met welke verrukking betrad ik de eerwaardige ruimte en begroette ik den grijzen slotvoogd, die mij weder herkende en met mij over oude, betere tijden sprak. Na verloop van eenige uren vertrok ik weder, het was altijd nog vroeg in den namiddag. Ik besloot derhalve het tegenover den Rudelsberg gelegene Hemelrijk nog te bezoeken, van waar de tegenover gelegene mine een prachtig uitzicht op levert. Ik daalde dus over Saaleck naar beneden, voer over den vloed en maakte mij gereed het steile pad, uit den zoogenaamden hel naar het Hemelrijk te beklimmen. De namiddag was heet en het klimmen ging langzaam voorwaarts. Boven bemerkte ik reeds bezoekers, die over den rand der borstwering leunende, het voor hun liggende wonderschoone dal aanschouwden. Een paar heeren poogden vruchteloos steenen in de schijnbaar nabij i bewogen «ich luid schreeuwende langs de straten en maakten het hen, die hnnne werkzaamheden voortzetten, zoo lastig dat de politie herhaaldelijk tnsschen beiden moest komen. De patroons zijn onmiddellijk bij elkander gekomen en hebben het bepaalde besluit genomen geen eonsessien meer te doen. Het gerucht, dat een aantal van de berucht ste vrouwen der commune naar Nieuw-Caledonië gezonden zou worden, werd dezer dagen weer tegen gesproken. Bij deze gelegenheid wordt het feit in herinnering gebragt, dat er vijftien jaar geleden een groot gebrek heerschte aan vrouwen in de Engelsche kolonie van Australië. Op zekeren dag werden overal billetter) aangeplakt, vermeldende dat zij, die in het huwelijk wenschten te treden, daar van ter behoorlijker plaats slechts aangifte moesten doen. Allen snelden er heen als éën man en ieder ontving een rangnummer. Eenigen tijd later wierp een linieschip niet ver van Sidney het anker. Het had een lading van negen honderd vrouwen aan boord. Zij werden bij partijtjes van twintig te ge lijk ontscheept en de eerste serie viel te beurt aan de houders der twintig eerste nummers en zoo vervolgens. Een zendelingsleeraar wachtte op de ladingsplaats en huwde de eerste, die aan land stapte, aan no. 1, de tweede aan no. 2, enz. enz. Hij sloot op die manier negen honderd huwelij ken tusschen lieden, die elka&r nooit gezien hadden. De geschiedenis meldt niet of die vereenigingen gelukkig waren: wat men er wel van zeggen kan, is, dat zij niet onvruchtbaar zijn geweest, te oor- deelen naar de welvaart der kolonie. Er is te Parijs sprake van een nieuwe be lasting, te leggen op katten en kanarievogels 5, francs voor de eerste, 1 franc voor de andere. Alle oude jougejnfvrouwen en alle huismeesteressen zijn deswege woedend tegen de Nationale Vergadering te Versailles en begroeten haar met allerlei weinig zoete titulaturen. Het is te hopen, dat sedert de arrestatie van een der gevaarlijkste bandieten te Parij*, de nachtelijke aanvallen daar wat minder zullen wor den. De politie maakte zich dezer dagen op de volgende origineele wijze meester van een zekeren Duroux, hoofdman van de nachtdieven en een van de gevaarlijkste schavuiten binnen de Fransche hoofdstad. Tegen elf ure 's avonds zette zich een als oud man vermomde agent op een bank van de Pont des Arts neder. Zijn jas was opgeslagen en op zijn vest schitterde een rijk met diamanten ver sierde ketting. Naauwelijks waren eenige minuten verloopen of Duroux, die in den omtrek rondsloop, naderde gelegene Saaie te werpen, doch konden het water op verre na niet bereiken. Ik was blijven staan en een weinig ter zijde getreden, zoodat ik mij te gelijk in de schaduw bevond en gemakkelijk om mij heen konde zien. In gedachten verzonken, schrikten mij gelach en stemmen boven mij, in eens op. Een gezelschap kwam oogeuschijnlijk naar beneden. Plotseling storm de eene vrouwelijke gestalten in ligte fladderende kleeding, om de kromming van den weg, achter welke deze altijd steil naar beneden voert. Zij vloog over den gladden grond, zonder zich te kunnen ophouden. Ieder oogenblik was zij in ge vaar van te vallen, of om bij eene kromming over den rand van den weg naar beneden te storten. De onvoorzichtige schreeuwde luid van angst en onsteltenis, doch kon zich in hare vaart niet op houden. Toen sprong ik haar in den weg en ving haar in mijne armen op. Het kleine wezen met den ronden stroohoed, over welke eene groene voile hing, sidderde en dankte zacht voor den bijstand. Ik zag haar ge zelschap aankomen, en om alle verklaring voor te komen, nam ik den hoed af en begon weder naar boven te klimmen. Nauwelijks had ik drie schreden voorwaarts gedaan, of eene geheel veranderde, hel dere stem riep Mijnheer Ledig I Thans was de beurt om te schrikken aan mij. Toen ik om zag, had de kleine dame den sluier teruggeslagen en ik aanschouwde het vroolijk lachende gelaat van Mejnfvr. Eliza Bartels, mijne schoone onbekende van het Postkantoor. Mejnfvr., riep ik uit, tref ik n hier weder En wij u hier! riep zij vrolijk terng. O, dat is heerlijk, dat had ik niet gehoopt 1 Ginds komt papa, die heeft dikwijls over u gesproken en zal zich verheugen, u te zien. den gewaanden grijsaard en sprong hem, in minder tijd dan noodig is om het neer te schrijven, naar de keel, terwijl hij hem van ketting en horologie beroofde. Naar het commissariaat van politie van het Palais de Justice geleid, onderging hij daar een eerst verboor, waarin hij tot volledige beken tenis is gebragt over zijn verleden en zijne mede- pligtigen. Gewigtige papieren omtrent beruchte dieven werden ten zijnen huize gezonden. Duroux was op het oogenblik zijner arrestatie eerst sedert acht dagen uit het bagno ontslagen. Uit Melissant wordt ons van 21 Jnlij ge meld, dat aldaar dien dag aan het strand gevon den is een flisch, inhoudende een briefje met potloot geschreven, van den volgenden inhoud /rAaii boord van het schip de Commune, zeilende op 52» NB. Lengte? fokkemast over boord, laatste flesch geledigd. Een vuurtoren in 't zicht. Hevige storm. Stuurman over boord. 15 Mei 1871. Felix Pijat.# In de herberg van zeker dorp, zegt de Tiel- sche Ct., waar nog geen geval van pokziekte was voorgekomen, werd druk gesproken over het nut der vaccine en der revaccinatie als voorbehoed middel. Een der aanwezige zei: »'t Is allemaal i. gekheid de docters hebben maar weer wat uitge- 1 vonden om ons beet te nemen. Daar heb je mijn i buurman; hij heeft zich met zijn geheel huisgezin laten inënten: en ziet gisteren beklom zijn kleine i jongen een kersenboom hij smakte neder en was morsdood! Het heeft hem wat gebaat, dat hij ge vaccineerd was." V erkiezing. In No. 419 van het rNieuws van den dag" en No. 88 van »de Heldersche en Nieuwedieper Courant" wordt door iemand, zich noemende veen voorstander van regt en waarheid," opgemerkt, dat de burgemeester der gemeente Zijpe, die, de zer dagen, tot lid van den raad dier gemeente werd gekozen, eerst op den 10 Augustus a. s. een jaar binnen die gemeente zal gewoond hebben. De inzender schijnt te meenen dat de gekozene, om tot lid des raads toegelaten te worden, slechts tot 10 Augustus behoeft te wachten met het in zenden van zijnen geloofsbrief. Hij heeft echter daarbij blijkbaar niet gelet op art. 17 der ge meentewet. Als hij dat artikel even inziet, zal hij tot de overtuiging komen, dat de verkiezing, welke hij bedoelt, nietig is en de gekozene, even min nh den 10 Angustas als vódr den 10 Au gustus, toegelaten kan worden. Hij zal eerst dan als lid van den raad kunnen optreden, wanneer hij na 10 Augustus nog eens weder gekozen wordt. (Ingezonden.) X. Na verscheidene gemaakte ervaringen, was ik daar niet zoo geheel van overtuigd en besloot bij deze kenismaking zeer op mijne hoede te zijn om niet als op dank aanspraak hebbende tot last te zijn. Mejufvr. Elize had echter mijne hand gegrepen en trok mij zoo het naderde gezelschap te gemoet, dat uit eene met hare bevriende familie en haren vader bestond. Papa, Papa! nep het meisje reeds van verre, bier is de heer Ledig, heer assessor Ledig, die mij het geld gaf op het postkantoor, omdat die brutale postbeambte den brief van tante niet af wilde geven. Brutale postbeambte heeft zij gezegd vroeg ik daar tusschen. Ik verhaal streng historisch, verzekerde Ledig. De papa kwam aan en een blik op dat goede en onde gelaal, dat werkelijk schitterde, liet mij herkennen, dat hij zich werkelijk verheugde. Hij drukte mij met warmte de hand en liet zich niet terughouden, het gezelschap mijne edelmoedige daad te herhalen. Ik verzoek n, zwijg toch over die kleinigheid 1 verzocht ik. Alle Duivels 1 schreeuwde hij, iu dat oogenblik waren vijftig thalers voor de dochter van den onden Bartels eene levenskwestie en ik wilde wel eens de tweede ontmoeten, die ze haar op haar goed gezicht ge leend had gij zijt zeker een goed mensch eindigde hij, want slechts zulken hebben ook in anderen vertrouwen. Ik mocht nu den weg naar het Hemelrijk niet meer vervolgen, maar moest met hen naar den Rudelsberg terugkeeren. Ook deze weg werd voor mij een pad naar het hemelrijk. De oude ambts raad en zijn dochtertje hadden slechts oogen voor mij en in opgeruimde stemming kwamen wij des avonds in Kósen aan, waar Bartels logeerde. Ik

Schager Courant | 1871 | | pagina 2